Podróżnik, alpinista, dziennikarz, fotograf, prawnik. Absolwent studiów prawniczych na Uniwersytecie Śląskim. Odbył i organizował wyprawy łącznie po około 100 krajach na sześciu kontynentach. Dotarł do kraterów ponad 20 wulkanów, aktywnych i nieaktywnych. Od 2013 roku prowadzi autorski portal podróżniczy grzegorzgawlik.pl. Często wspina się i podróżuje samotnie.
Po studiach pracował jako prawnik kancelariach i prywatnych firmach, m.in. w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Ślązak Zapiór i Partnerzy w Katowicach i jako Asystent Sędziego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu. Pracował także na stanowisku specjalisty ds. księgowości na Międzynarodowym Lotnisku Katowice w Pyrzowicach. W roku 2012 po uzyskaniu akredytacji olimpijskiej pracował przy pisaniu artykułów prasowych podczas Olimpiady w Londynie.
Uprawia wspinaczkę wysokogórską i skalną. Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach i PTTK, Ambasador Polish Working Dog Fundation w Bielsku-Białej. Zdobył kilkaset szczytów, w ponad dwadzieścia z nich o wysokości powyżej 7-iu, 6-iu i 5-iu tysięcy metrów m.in. w Himalajach, Pamirze, Andach i na Kaukazie.
Dotarł także do kilkudziesięciu aktywnych wulkanów w ramach swojego Projektu 100 Wulkanów, który realizuje od 2006 roku. Eksplorował jedne z najdzikszych i najbardziej niedostępnych miejsc na Ziemi, także tereny objęte konfliktami zbrojnymi. Do tej pory udało mu się zdobyć m.in:
I wiele innych. Niektóre z wulkanów zostały zdobyte łącznie przez kilka-kilkanaście osób na ziemi. Więcej o tych wyprawach można przeczytać na blogu Grzegorza Gawlika.
Dzięki licznym wyprawom podróżniczym do 64 krajów oraz doświadczeniu zawodowym dysponuje ogromną wiedzą z zakresu stosunków międzynarodowych, a także geograficzną, przyrodniczą, z zakresu turystyki i organizacji transportu. Współpracując po studiach z wieloma kancelariami i biurami rachunkowymi, wyspecjalizował się w analizach i opiniach prawnych, zwłaszcza w zakresie prawa cywilnego, prawa pracy i zamówień publicznych. Ze względu na szeroką i wszechstronną wiedzę, często wypowiada się jako ekspert w programach telewizyjnych i radiowych (m.in. TVN24, TVN24 BiŚ, Polsat News, TVP Info, TVN, TVP1, TVP2, w stacjach Polskiego Radia, TOK.FM).
W 2008 r. organizował od strony prawnej jako jeden z założycieli Stowarzyszenie społeczno-oświatowe Progres w Bytomiu. Na powstania do połowy 2011 r. pełnił funkcję Prezesa stowarzyszenia (do połowy 2011 r.). Organizacja stara się zapobiegać problemom uzależnień wsród młodzieży i patologiom społecznym w lokalnym środowisku.
Jest autorem albo bohaterem licznych publikacji: w magazynach typu „premium” (np. Twój Styl MAN, Wyprawy 4x4), w topowych polskich magazynach turystycznych i podróżniczych (np. Poznaj Świat, Magazyn Turystyki Górskiej „N.P.M.”) oraz znanych portalach internetowych (np. Redbull.com, Onet.pl, National-geographic.pl).
W roku 2013 wydał własną powieść sensacyjno-przygodową „Kamień Zagłady”. Jest również współautorem kilku publikacji zbiorowych. To także jeden z laureatów konkursu „Dziennikarz Obywatelski 2012”, zorganizowanego przez portal „Interia360”, w którym otrzymał również w głosowaniu sms-owym nagrodę w kategorii „Najlepszy Tekst Redakcyjny 2012 – Nagroda Czytelników”.
Dodatkowo specjalizuje się w fotografii przyrodniczej i podróżniczej.Jego zdjęcia publikowano m.in. w magazynach „N.P.M.”, „Globtroter”, „Poznaj Świat”, dziennikach: „Dziennik Zachodni” i „Gazeta Wyborcza”, a także w portalach Onet.pl i Interia.pl. Fotografie prezentuje też na różnych prelekcjach i wystawach.