Curriculum Vitae to dokument, od którego zależy powodzenie na rynku pracy. Umiejętności i doświadczenie nie zostaną zauważone przez potencjalnego pracodawcę, jeżeli zostaną przedstawione w nieodpowiedniej formie. Tworząc CV, opisujesz swoje dotychczasowe dokonania, które stwarzają możliwości rozwoju, trzeba więc zadbać o to, by zostały one odpowiednio wyeksponowane. Aplikując na stanowisko spawacza nie musisz tworzyć nudnego spisu swoich osiągnięć, który zostanie odłożony na stertę papierzysk do przejrzenia. Warto postarać się o CV, które wzbudzi zainteresowanie i otworzy chęć podjęcia z Tobą współpracy.
Przedstaw się pracodawcy:
Na początku CV obowiązkowo musi znaleźć się Twoje imię i nazwisko oraz dane adresowe, które umożliwią kontakt w celu podjęcia współpracy. Dobrej jakości oraz stosowne zdjęcie do dokumentów, umieszczone w lewym, górnym rogu dokumentu, wyróżni CV na tle dokumentów bez zdjęć i sprawi, że pierwsza strona nie będzie nudna. Umieszczając zdjęcie w CV, potwierdza się, z kim pracodawca ma do czynienia. Poza ograniczeniem nudy w dokumencie, zdjęcie potwierdza, że jesteś osobą schludną, zadbaną i przyjazną. Bardzo ważnym elementem początkowej części CV jest krótki opis swojej kandydatury. W trzech zdaniach, umieszczonych bezpośrednio po danych i zdjęciu, należy opowiedzieć:
Jaką pracę obecnie wykonujesz, jak długie posiadasz doświadczenie.
Krótko przedstaw zadania, jakimi się zajmujesz na co dzień,
Określ stanowisko, na które aplikujesz oraz uzasadnienie, dlaczego je wybrałeś.
Uzasadnij, dlaczego właśnie Ty będziesz doskonałym pracownikiem.
Pochwal się swoimi umiejętnościami:
Przede wszystkim, tworząc CV, pamiętaj, żeby nie zanudzać odbiorcy rozbudowanymi, zawiłymi zdaniami. Informacje, które przekazujesz, musza być krótkie i czytelne. Aby CV nie było nudne, zadbaj o uniwersalną czcionkę, stosuj pogrubienia i powiększenia dla najistotniejszych kwestii. Wymień zadania, jakie realizowałeś do tej pory na stanowisku spawacza. Przyszły pracodawca z chęcią zapozna się z tym, co nie jest dla Ciebie obcym tematem, dzięki czemu będzie mógł zaplanować, do jakich zadań może Cię skierować.
Kwalifikacje i doświadczenie, ważnym punktem CV:
Niezbędne w zawodzie spawacza uprawnienia TIG należy obowiązkowo zaznaczyć w CV. Jeżeli masz za sobą specjalistyczne kursy, wymień je w dokumencie, z datą uzyskania potwierdzenia (dyplom, świadectwo…) Pamiętaj, aby nie zanudzać pracodawcy. Wymieniaj zwięźle, opisując najważniejsze osiągnięcia. Pamiętaj o szkołach, w których nabyłeś umiejętności, związane z spawalnictwem. Kolejność wpisujemy odwrotnie do chronologicznej.
Zainteresuj pracodawcę zainteresowaniami:
Nie zanudzaj, wymieniaj krótko i na temat. Pracodawcę nie będzie ciekawiła Twoja znajomość origami, a zainteresowania, związane z pracą. Będziesz wydawał się osobą, która łączy pracę z pasją, co uatrakcyjni Twoje CV dla pracodawcy, jednocześnie stwarzając Ci większe szanse wobec konkurencji, bo pracownik, wykonujący swoje obowiązki z zaangażowaniem jest zdecydowanie cenniejszy niż osoba, pracująca w zawodzie z konieczności.