Jak wpisać studia w CV? Co z wykształceniem w trakcie?

Utarło się twierdzenie, że idealny pracownik to ten, który posiada zarówno bogate doświadczenie zawodowe jak i gruntowne wykształcenie. Takie przeświadczenie jest krzywdzące dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w budowaniu kariery zawodowej. W ich przypadku pracodawca powinien skupić się na potencjale kandydata i ocenić pracownika na podstawie posiadanych kompetencji. Jak wpisać studia w cv, aby zwrócić uwagę rekrutera i dowieść, że zasługuje się na szansę?

Nie każda osoba poszukująca pracy może pochwalić się doświadczeniem zawodowym. W związku z tym stworzenie dobrego CV nie należy do zadań łatwych i większość osób poszukujących pracy ma problem z tym, by przedstawić się w takim dokumencie w korzystny sposób. Przed wyzwaniem stoją przede wszystkim ci, którzy powracają pod dłuższej przerwie na rynek pracy. Takie osoby, jeżeli zostaną zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną, mogą spodziewać się pytań o luki w CV. Oznacza to, że muszą wytłumaczyć się z nieobecności na rynku pracy. Podobne trudności przypadną w udziale młodym pracownikom. Mimo wszystko kluczem do sukcesu jest nasza postawa i pomysł na prezentację swojej osoby. Jak najkorzystniej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy za pomocą dostępnych zasobów?

Wykształcenie w CV

Podstawowym krokiem w procesie poszukiwania pracy jest stworzenie profesjonalnego CV. Jak wiadomo Curriculum Vitae to jeden z dokumentów aplikacyjnych, którego głównych zadaniem jest określenie faktycznego stanu wykształcenia kandydata oraz podanie ogólnego zarysu doświadczenia zawodowego. Oczywiście pozostają także inne sekcje takie jak poziom znajomości języka obcego czy dodatkowe kwalifikacje i umiejętności, jednak one również sprowadzają się do ogólnej wiedzy, czyli edukacji kandydata.

Nie da się jednoznacznie określić co jest ważniejsze w CV – doświadczenie czy wykształcenie. Obie kwestie powinny się uzupełniać, jednak rekruterzy są zgodni co do tego, że wszystko zależy od profilu branży i samego stanowiska. Mimo to, można zauważyć, że istnieją pracownicy o zerowym doświadczeniu zawodowym, o tyle ciężko znaleźć osobę bez jakiejkolwiek edukacji. Wynika z tego prosty wniosek, że nawet jeśli kandydat nie jest w stanie pochwalić się znaczących doświadczeniem zawodowym, zawsze może skupić się w CV właśnie na edukacji i zdobytych kwalifikacjach.

Warto pamiętać, że istnieją rekrutacje, które poszukują wykształconego pracownika i są w stanie dać szansę nawet niedoświadczonym absolwentom szkół. Dzięki temu będą bowiem mogli przeszkolić pracownika na swoje własne potrzeby. Edukacja w CV nie powinna jednak przyjmować formy przerysowanej. Nie ma sensu chwalić się skończeniem podstawówki, gimnazjum lub liceum. Ewentualnie dopuszczalne jest wskazanie liceum, jeżeli jest to jakaś renomowana placówka. Możliwe jest również wskazanie technikum, jeżeli ubiegamy się o posadę w zawodzie, związanym ze średnim wykształceniem. Co do zasady profesjonalne CV zawiera jedynie wskazanie placówek edukacyjnych, do których uczęszczaliśmy po szkole średniej, a zatem studiów i innych, pokrewnych ścieżek naukowych. Istotne jest wskazanie dat ukończenia i ogólnego zarysu tematyki i stopni naukowych. Im więcej pozycji ścieżki edukacyjnej wskażemy, tym lepiej. Zasadniczo więc, to właśnie edukacja w CV może być gwarancją sukcesu, zwłaszcza jeśli uda się ją efektywnie wyeksponować i zaimponować rekruterowi rozległą wiedzą oraz gruntownym przygotowaniem teoretycznym.

Dobrze opracowany fragment, dotyczący przebiegu naszej edukacji, może przysłonić ewentualne braki w doświadczeniu zawodowym. Szczególnie, jeżeli mówimy o osobach, których wiek sugeruje, że w zasadzie nie miały kiedy uzupełniać swojego doświadczenia zawodowego, bo ich czas po szkole średniej, w całości wypełniały studia wyższe oraz rozmaite zajęcia dodatkowe, w postaci współpracy z organizacjami studenckimi, organizowanie konferencji studenckich, wymiany międzynarodowe i tak dalej. Ważne jest podkreślenie tego, że nie bazowaliśmy wyłącznie na studiach, ale staraliśmy się wyciągnąć z tego etapu jak najwięcej. Zamiast codziennego imprezowania, wybraliśmy aktywności, związane z przyszłym wykształceniem.

CV wykształcenie – kursy i szkolenia

Nie można zapomnieć, że ukończenie szkoły średniej lub otrzymanie dyplomu uczelni wyższej to nie wszystko. Edukacja w CV to wszystkie wyznaczniki zdobywanej przez lata wiedzy za pomocą różnych praktyk i narzędzi. W przypadku branż ceniących sobie wykształcenie kierunkowe i specjalistyczne prym wiodą odbyte kursy oraz certyfikaty szkoleniowe. Przykładowo przy aplikacji na stanowisko specjalisty ds. administracji, dużym atutem będzie ukończenie kursu obsługi pakietu komputerowych programów biurowych lub szkolenie w zakresu efektywnej współpracy pracowników urzędowych. Z tego względu oferta dostępnych szkoleń i kursów stale się rozwija. Specjaliści zachęcają do korzystania z oferowanej usługi, gdyż jak sami potwierdzają szkolenia i kursy stanowią interesującą sekcję w każdym CV, na którą zawsze zwraca się uwagę. Kursy i szkolenia nie świadczą jedynie o możliwościach oraz umiejętnościach kandydata, ale przede wszystkim o pracowitości, wytrwałości, zaangażowaniu i ambicji, które to cechy automatycznie stawiają pracownika w dobrym świetle w oczach pracodawcy.

Istnieją nawet zawody, które nie mają dedykowanych studiów kierunkowych albo poziom kształcenia na takich studiach pozostawia wiele do życzenia. Przykładem może być chociażby kosmetologia. Jeżeli nasze plany skupiają się na wykonywaniu zawodu kosmetyczki, która przeprowadza proste zabiegi, nie sięgające zagadnienia medycyny estetycznej, bardziej istotnym wykształceniem jest ukończenie określonych kursów, niż studiów wyższych. Jeżeli przyjrzymy się renomowanym gabinetom kosmetycznym, zauważymy na ścianach salonu liczne certyfikaty i dyplomy, mówiące o tym, jak wiele kursów i dodatkowych szkoleń, ukończyli pracownicy tego gabinetu. Co zatem można zrobić, aby wykształcenie w CV wyglądało jak najlepiej? Zadbajmy o to, abyśmy mogli pochwalić się jak największą liczbą ukończonych kursów – kurs mezoterapii, przedłużania rzęs, manicure hybrydowego, makijażu permanentnego i tak dalej.

CV wykształcenie – działalność studencka

Zdarza się, że największym atutem pracownika jest jego wykształcenie wyższe i wszelka działalność w okresie studiów. Dotyczy to przede wszystkim absolwentów szkół średnich i wyższych, którzy nie mogą pochwalić się rozległą wiedzą teoretyczną. Ich doświadczenie zawodowe najczęściej sprowadza się do odbycia praktyk zawodowych lub stażów w firmach z branży w ramach programu zajęć. Wbrew pozorom praktyki studenckie stanowią bardzo ciekawą sekcję w CV, która zazwyczaj przyciąga uwagę rekrutera.

Dlaczego działalność studencka to tak intrygująca kwestia w kontekście życiorysu? Przede wszystkim jest bardzo różnorodna. Zazwyczaj duże miasta studenckie i większe uczelnie w kraju zapewniają swoim studentom możliwość poznania trudno dostępnym stanowisk w ciekawych branżach. Każdy kierunek studiów posiada partnerskie firmy, które chętnie pokazują studentom realia pracy w zawodzie. Tym samym w CV osób z wykształceniem wyższym, łatwiej znaleźć intrygujące miejsca odbywania praktyk takie jak instytucje publiczne i samorządowe na przykład więzienie, szpital, sejm, urząd statystyczny lub policja.

Oprócz tego istnieje szereg firm, które cyklicznie zapraszają do siebie młodych pracowników. Warto też dodać, że działalność studencka to zazwyczaj także wolontariaty i praca w instytucjach pożytku publicznego. O wszystkim warto wspomnieć w CV, gdyż nawet najmniejsza aktywność zawodowa i para zawodowa, wpływają na rozwój jednostki i podnoszą jej kompetencje na wielu płaszczyznach. Co najważniejsze działalność studencka jest zazwyczaj różnorodna i bardzo intrygująca – to także może pomóc w przekonaniu do siebie pracodawcy i zaimponowaniu mu swoją wszechstronnością.

Nie myśl przy tym, że ofert staży musisz jakoś szczególnie szukać. Najczęściej uczelnie wyższe same dbają o to, aby przedstawić swoim studentom wiele możliwości i ofert. Jeżeli nie znajdziesz nic, co spełniałoby Twoje oczekiwania, zawsze możesz poszperać w Internecie. Z pewnością wpadnie Ci w oko coś interesującego, w co będziesz mógł się zaangażować. Okres studiów to świetny czas, który daje wiele możliwości. Po studiach dostęp do staży i praktyk nie jest już taki łatwy. Nie posiadasz już bowiem statusu studenta, co jest szczególnie cenione wśród rekruterów.

CV wykształcenie w trakcie – przygotuj swoje CV pod konkretne stanowisko pracy

Gdy mowa o tym, jakie informacje są najważniejsze w CV, nie można zapomnieć o dwóch kwestiach: przełamaniu szablonu i treści ogłoszenia o pracę. Nie zawsze doświadczenie musi być najważniejsze, bo trzeba pamiętać, że nie każdy pracodawca poszukuje pracownika z doświadczeniem. Wczytanie się w treść opublikowanego ogłoszenia jest najlepszym rozwiązaniem.

Dzięki temu kandydat zyskuje możliwość analizy swojego wykształcenia i posiadanych umiejętności pod kątem konkretnych wymagań danego stanowiska i zatuszowania tym samym braków w doświadczeniu. W wielu przypadkach, to właśnie przy gruntownej ocenie ogłoszenia zdajemy sobie sprawę czego oczekuje pracodawca i jaką strategię aplikacji powinniśmy wybrać. Znając wymagania i zakres obowiązków, możemy skupić się na optymalnej prezentacji swojej edukacji w CV.

Wbrew pozorom chęć zatrudnienia niedoświadczonych, aczkolwiek wyedukowanych pracowników przejawia wielu świadomych pracodawców. Oczywiście wszystko zależy od profilu firmy i przekonań przełożonych, jednak z punktu widzenia kandydatów kluczowa jest wiara we własne umiejętności poparta zdobytym wykształceniem, Wbrew pozorom edukacja w CV otwiera przed kandydatem wiele możliwości, o czym warto pamiętać przy aplikacji na daną ofertę pracy.

Nie myśl zatem, że skoro nie posiadasz doświadczenia zawodowego, rynek pracy jest dla Ciebie zamknięty. Szczególnie w młodym wieku, łatwo o znalezienie korzystnego zatrudnienia. To świetny moment, aby rozpocząć wspinanie się po poszczególnych szczeblach kariery zawodowej. Zdobywając cenne doświadczenie zawodowe jeszcze na studiach, po kilku latach możemy stać się cenionymi pracownikami na rynku pracy.

Wykształcenie w CV – wybierz odpowiednie miejsce

Wykształcenie w CV jest niezwykle istotne – warto więc podkreślić je odpowiednią kompozycją swojego dokumentu aplikacyjnego. W większości szablonów dostępnych w sieci jako pierwsze zostaje wymienione wykształcenie osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Warto jednak zrezygnować z szablonu i wykorzystać własna inwencję twórczą – wówczas można mieć pewność, że w przygotowanym dokumencie zostaną wyeksponowane tylko atuty. Podstawową zasadą jest sprawdzenie, kogo faktycznie poszukuje pracodawca. Może okazać się, że szuka on osoby ze specjalistycznym wykształceniem, ale bez doświadczenia.

Z drugiej strony, w ogłoszeniu może znaleźć się informacja o tym, że idealny kandydat posiada np. minimum 3 letnie doświadczenie, zaś kierunkowe wykształcenie jest mile widziane. Od tego, jak zostało skonstruowane ogłoszenie o pracę zależy to, jakie informacje i w jakiej kolejności powinien przedstawić zainteresowany pracownik. Wyeksponowanie wykształcenia jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że kandydat może podkreślić w ten sposób swoje przygotowanie do wykonywania zawodu. Jeżeli jest to nasz największy atut, to warto umieścić wykształcenie na pierwszym miejscu, a dopiero później podać informacje na temat odbytych praktyk studenckich czy szkolnych.

Zasadniczo edukacja to pierwszy faza w życiu każdego człowieka – spójne CV powinno więc rozpoczynać się opisem kolejnych etapów edukacji, a następnie podjętymi formami pracy.
Nie można również zapomnieć o osobach, które posiadają zarówno pewne doświadczenie jak i wykształcenie. Bez względu na poziom obu kwestii w dalszym ciągu to właśnie wykształcenie w CV powinno zostać umieszczone na pierwszym miejscu. Wykształcenie w CV, zwłaszcza wykształcenie kierunkowe to uzupełnienie doświadczenia zawodowego, które przedstawione w drugiej kolejności pokazuje kompleksowy związek pomiędzy teorią i praktyką. Takie połączenie jest szczególnie cenne i większość pracodawców zwraca na nie uwagę.

Jak napisać w CV o rozpoczętych studiach?

Finalnie należałoby się zastanowić, jak napisać o studiach, których jeszcze nie ukończyliśmy. Nieukończenie studiów nie stanowi żadnego problemu, szczególnie wtedy, gdy Twój wiek sugeruje, że po prostu jesteś za młody, aby móc skończyć studia. Nie oznacza to natomiast, że miałeś jakieś problemy w toku swojej edukacji i na przykład powtarzałeś rok. Rozpoczęte studia należy zatem ująć w CV w tradycyjny sposób, nie pisząc po prostu o dacie ich ukończenia. Niektórzy zamiast daty ukończenia wpisują natomiast hasło „w trakcie”. Takie podejście jest również dopuszczalne i uzasadnione.

Czy nieukończenie studiów nie pozwala na zdobycie pracy? Oczywiście, że nie. Wielu studentów żyje w błędnym przekonaniu, że bycie w trakcie studiów zamyka im drogę do zdobycia zatrudnienia, że jednak trzeba coś ukończyć, aby móc się tym pochwalić. Pamiętaj jednak, że studia to długi, pięcioletni okres. Przez cały ten czas zdobywasz niezbędną wiedzę i doświadczenie. Nie jest zatem tak, że liczy się tylko uzyskany dyplom i tytuł naukowy. To od Ciebie zależy, na ile efektywnie wykorzystasz czas studiów. Pamiętaj, że w trakcie edukacji możesz uczestniczyć w dodatkowych kursach, szkoleniach i angażować się w różnorodne, studenckie projekty.

Z kolei, jeżeli masz już „na koncie” ukończone studia, a jesteś w trakcie kolejnych, pamiętaj, aby uwzględnić w swoim CV obie te ścieżki edukacji. Przy czym względem jednej pokażesz, że masz już tytuł naukowy i ukończyłeś je w określonym czasie, z kolei drugie nadal realizujesz. Dobrze, jeżeli Twoje wykształcenie jest ze sobą spójne, czyli zmierza do wykonywania jednego zawodu. Wtedy takie podwójne wykształcenie może stanowić duży atut w procesie rekrutacyjnym. Idealnie natomiast, jeżeli jeden kierunek studiów uzupełnia lub doprecyzowuje ten drugi.

Stosując powyższe zasady z pewnością uda Ci się skonstruować atrakcyjne dla pracodawcy CV. Wykorzystaj swoją wiedzę i umiejętności, aby zdobyć wymarzony zawód. Nie czekaj, doświadczenie zawodowe zdobywane jeszcze w trakcie studiów, ma bardzo dużą wartość.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 2,25 Liczba głosów: 4
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań