CV dla studenta – jak napisać? Przykłady CV dla studentów.

Wiele osób, rozpoczynając swoją karierę zawodową, żyje w błędnym przeświadczeniu, że nie są w stanie napisać skutecznego CV, ponieważ nie mają jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego. To mit! CV studenta albo innej osoby, stojącej przed wyborem swojej pierwszej pracy, może wyglądać atrakcyjnie i być pełne treści. Jak to zrobić? Jak stworzyć przykładowe cv studenta?

CV dla studenta – od czego zacząć?

Oczywiście elementarnym składnikiem każdego CV jest kategoria – „doświadczenie zawodowe”. Każdy jednak kiedyś musi zdobyć swoją pierwszą pracę i pierwsze doświadczenie zawodowe, a więc w którymś momencie życia zabraknie tego składnika w CV. Warto jednak wiedzieć, że nie przekreśla to Twoich szans na zdobycie wymarzonej pracy. Twoje CV wciąż może być atrakcyjne dla rekrutera. Niezależnie zatem czy ubiegasz się o wakacyjny staż, czy stałą posadę, Twoje CV studenta musi mówić: „Jestem najlepszym kandydatem na to stanowisko”. Pisanie CV powinieneś w takiej sytuacji zacząć od przemyślenia, jakie są Twoje mocne strony i czym w życiu możesz się pochwalić. Dodatkowo weź pod uwagę, która z wypisanych cech, może być atrakcyjna dla Twojego przyszłego pracodawcy. Jeżeli dalej wahasz się, co właściwie powinieneś napisać, odpowiedz sobie na następujące pytania: Jakie są Twoje najmocniejsze strony? W jakich dziedzinach czujesz się dobry? Czy zdobyłeś jakieś nagrody, odbyłeś szkolenia lub ukończyłeś kursy, którymi warto się pochwalić? Jakie Twoje cechy i umiejętności mogą być istotne dla przyszłego pracodawcy? Jakiego pracownika szuka Twój przyszły pracodawca?

CV studenta w trakcie studiów – podstawowe elementy

Co powinno zatem zawierać Twoje CV studenta? Układ treści pozostaje nie zmieniony, a zatem w pierwszej kolejności musisz wskazać podstawowe informacje na swój temat: imię, nazwisko, adres, telefon i adres mailowy. Pamiętaj, aby użyć adresu mailowego, który brzmi poważnie, a nie jest Twoim pseudonimem z gry komputerowej, w którą grałeś mając 12 lat. Zaraz za podstawowymi informacjami możesz umieścić swój profil zawodowy, czyli kilka zdań, opisujących Twoje kompetencje. Kolejną częścią standardowego CV jest doświadczenie zawodowego, którego jeszcze nie posiadasz. Możesz je zastąpić informacjami o dodatkowej, wykonywanej działalności, wolontariatach, stażach i praktykach, a także kluczowych umiejętnościach, które zdobyłeś. Następnym elementem jest wykształcenie. Wskaż jedynie swoją uczelnię i kierunek studiów. Liceum i technikum nie będzie przydatne, chyba że zamierzasz wykonywać zawód, zgodny z kształceniem w technikum albo ukończyłeś wyjątkowo prestiżowe liceum. W kolejnej sekcji możesz wrzucić informację o znajomości języków obcych. Z kolei całe CV skwituj kilkoma uwagami na temat Twoich zainteresowań.

CV dla studenta – jak napisać profil zawodowy?

Profil zawodowy jest istotny, ponieważ dopełnia Twoje CV (ukrywa braki doświadczenia), a także wskazuje na Twoje najważniejsze cechy, które mogą okazać się istotne dla pracodawcy. Ważne, aby rekruterzy widzieli, że masz plan na siebie i konsekwentnie go realizujesz. Jeżeli zatem jesteś studentem prawa i ubiegasz się o płatny staż w urzędzie, możesz napisać coś takiego: „Jestem studentem czwartego roku prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zdobyłem już pierwsze doświadczenie zawodowe, odbywając praktyki w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Swoją przyszłość wiążę z prawem administracyjnym, dlatego chciałbym dalej rozwijać się w tym kierunku poprzez współpracę z organami administracji publicznej”. Krótko, zwięźle i na temat. Istotne jest pokazanie tego, kim jesteś i jaki jest Twój cel.

CV student – jak ukryć brak doświadczenia?

Tak naprawdę wcale nie musisz szczególnie ukrywać braku doświadczenia. Zakładamy bowiem, że ubiegasz się o odpowiednie dla siebie stanowisko, a zatem dla osoby o minimalnej lub zerowej wiedzy i doświadczeniu, która dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodową. Pracodawca liczy się zatem z tym, iż jeszcze niewiele potrafisz. Te braki możesz jednak nadrobić odpowiednim zaangażowaniem. Jeżeli wykażesz, że podejmujesz wysiłek, aby zdobyć niezbędną wiedzę w danej branży, być może wiele zyskasz w oczach pracodawcy. Nie masz doświadczenia zawodowego, ale możesz pochwalić się odbytymi kursami, nagrodami w konkursach, aktywnym uczestnictwem w kołach naukowych, związanych z branżą pracodawcy i tak dalej. Nie ograniczaj się jedynie do skromnego wskazania „współpracuję z organizacją studencką”. Powiedz więcej na ten temat: „w ramach współpracy z organizacją studencką X, organizowałem projekt X, współtworzyłem konferencję X” i tak dalej.

Przykładowe CV studenta – gdzie właściwie szukać pracy?

Masz już atrakcyjne, napisane zgodnie z naszymi wytycznymi CV? Nie pozostaje Ci teraz nic innego, jak zacząć je rozsyłać do potencjalnych pracodawców. Zastanawiasz się, kto chciałby przyjąć do pracy studenta bez doświadczenia? Na początek zasadne może okazać się przyjęcie oferty bezpłatnych praktyk. Wiele osób popełnia podstawowy błąd, twierdząc, że nie będą wykonywali żadnej pracy za darmo. Oczywiście nie można dać się wykorzystywać, ale czasem taki bezpłatny staż na starcie, może zdziałać cuda. Dzięki temu poznamy podstawowe mechanizmy, rządzące daną branżą oraz przetestujemy się w różnych sytuacjach, które mogą nas spotkać w późniejszym zatrudnieniu.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 2,88 Liczba głosów: 8
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań