CV – jak napisać interesujące?

Mówiąc ciekawe i oryginalne CV mamy na myśli najczęściej niektóre jego elementy, jak np. interesujące hobby czy nietypowe języki, które opanowaliśmy do perfekcji. Co jeśli nasze doświadczenie zawodowe nie było zbyt oryginalne czy interesujące? Jak ze schematycznego przebiegu kariery zawodowej i mało pasjonujące osobowości zrobić coś niezwykłego?

Każdy ma w sobie swoistą wyjątkowość i warto jest to podkreślić. Po pierwsze, pisz więc językiem korzyści. Zwróć uwagę na prowadzone przez ciebie projekty czy osiągnięcia, które warte są wspomnienia. Opisuj je używając liczb, które lepiej przemówią do rekrutera. Jeżeli w swojej karierze pozyskałeś do współpracy kluczowego klienta, to napisz o tym coś więcej.

Jesteś idealnym kandydatem

Podczas tworzenia CV musisz je dokładnie dopasować do stanowiska, o jakie się ubiegasz. Nie może to być więc CV ogólne, które wysyłasz do wielu pracodawców jednocześnie. Powinno być ukierunkowane na ewentualne oczekiwania pracodawcy. Napisz więc, że to właśnie ty postarasz się promować firmę pracodawcy, opisz swoje cele zawodowe i plan jaki masz na siebie. Musisz potraktować własną osobę, jako bardzo dobry produkt, który należy sensownie sprzedać.

Nie zapomnij o własnych kompetencjach

Za każdym razem staraj się pisać nieszablonowo. Wyobraź sobie, że wszyscy kandydaci używają tego samego języka do opisywania własnych umiejętności, kompetencji czy osobowości. Najczęściej wspominają więc, że interesują się sportem, posiadają umiejętność radzenia sobie ze stresem, dobrej organizacji pracy, podejmowania decyzji itp. Rekruterzy doskonale znają ten szablon, z którymi w niekoniecznie chcą się zapoznać.

Staraj się wyszukać więc takie cechy i elementy, które są dość nietypowe. Dobrze jest przejrzeć w tym celu, jak rekruterzy formułują swoją ofertę. Niech twój list motywacyjny będzie odpowiedział na ich konkretne potrzeby.

Estetyka i wygląd CV

Szablon CV zmienia się niemal z roku na rok. Niegdyś, na początku pisano o szkołach, jakie ukończył kandydat, szczegółowo uwzględniając jego przebieg edukacji. Dziś liczy się głównie doświadczenie. Opisz więc, gdzie pracowałeś, z jakimi projektami miałeś do czynienia, kto wcześniej był twoim pracodawcą i itp.

Być może dobrym pomysłem będzie także rozważenia niecodziennego układu treści oraz estetyki wizualnej twojego CV. W tym celu spróbuj skorzystać z infografiki, kolorów, które będą podkreślały treść, jaka stanie się wówczas bardziej czytelna. Takim układem tekstu zwrócisz uwagę pracodawcy na konkretne fragmenty, które będą dla niego najbardziej interesujące. Rekruterzy mają  zaledwie kilka minut na przejrzenie całego CV, stąd najczęściej stosują metodę skanowania tekstu. Jeśli zaoszczędzisz ich czas, z pewnością zyskasz ich sympatię.

Gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

CV wysyłamy w odpowiedzi na ogłoszenie. Jeżeli chcesz znaleźć ciekawe, to musisz szukać co najmniej w kilku źródłach. Cyklicznie odwiedzaj portale, na których ogłoszenia publikują pracodawcy. Sięgnij również po lokalną prasę. Jeśli jesteś specjalistą, to nie zapomnij zajrzeć do specjalistycznej prasy. Mając wielu znajomych powinieneś poinformować o swoich poszukiwaniach w mediach społecznościowych – być może ktoś ze znajomych ma informacje o pracodawcy mającym zamiar w najbliższym czasie przeprowadzić rekrutację.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 1,28 Liczba głosów: 25
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań