Poszukujesz pracy od dawna? Uważasz, że problem nie leży w twoim doświadczeniu czy wykształceniu, bo zarówno jedno, jak i drugie jest wystarczające? Oznacza to tyle, że czas szczegółowo przyjrzeć się twoim dokumentom aplikacyjnym.
Większość osób poszukujących pracę doskonale wie, że pracodawca będzie wymagał nadesłania dokumentów aplikacyjnych. Do tych najczęściej zalicza się: CV i list motywacyjny. I choć pracownik może zdawać sobie sprawę z tego, że będzie zobowiązany takie dokumenty przygotować, zdecydowana większość nie koniecznie wie, jak zrobić to dobrze. Bo o stworzenie CV, które zaskoczy potencjalnego pracodawcę wcale nie jest łatwo, przeciwnie to sztuka.
Gdy mowa o przygotowywaniu dokumentów aplikacyjnych, należy zauważyć, że zdecydowana większość osób poszukujących zatrudnienia zapomina o tym, że może skorzystać z pomocy specjalistów z tego zakresu, czyli doradców zawodowych. Takie osoby potrafią nie tylko przygotować kandydata do rozmowy kwalifikacyjnej czy pomóc w zaplanowaniu ścieżki kariery, lecz mogą także pomóc w napisaniu dobrego CV. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy kandydat ma szansę otrzymać pracę na ciekawym stanowisku.
Spis treści
CV. Co powinno znaleźć się w tym dokumencie?
O CV powiedziano i napisano wiele. Zasadniczo jest to dokument, w którym powinny znaleźć się wszystkie podstawowe informacje na temat pracownika. Mowa zatem nie tylko o jego wykształceniu, lecz także doświadczeniu zawodowym. Kandydat może również wspomnieć o ukończonych kursach zawodowych czy szkoleniach. Czasem istotne może być również hobby, zwłaszcza jeżeli jest ono powiązane z zawodem, jakie posiada pracownik.
Rozmieszczenie informacji w CV jest jedną z najważniejszych rzeczy i jednocześnie najtrudniejszą. Zasadniczo każdy kandydat musi mieć świadomość, że to, jak przedstawi się w CV może zaowocować zainteresowaniem lub odrzuceniem jego dokumentów aplikacyjnych, czyli jego kandydatury. I choć napisanie CV może wydawać się proste, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej – to wyzwanie.
Zaskoczyć pracodawcę informacją
Większość pracodawców chce zatrudnić takich kandydatów, którzy sprawdzą się na danym stanowisku pracy. Z tego względu tak ważne jest np. ich doświadczenie. Warto zauważać, że dziś zdecydowana większość pracodawców uwagę zwraca głównie właśnie na ten punkt CV. Jeżeli zatem potencjalny kandydat może pochwalić się sporym doświadczeniem, to właśnie tę informację powinien wyeksponować w przygotowanym przez siebie dokumencie.
Wymienienie w pierwszej kolejności dotychczasowych stanowisk pracy to wyłamanie się z szablonu. Według tego bowiem kandydat powinien w pierwszej kolejności napisać o swoim wykształceniu. Ale to, co należy podkreślić, rzeczywiście nie zawsze jest najważniejsze. Może się okazać, że to właśnie zawodowe doświadczenie i jego wskazanie w pierwszej kolejności spowoduje, że pracodawca faktycznie zainteresuje się kandydaturą aplikującego.
Wskaż, że jesteś aktywny
Nie każdy pracownik może pochwalić się ogromnym doświadczeniem. Zdarza się, że wcześniej pracował bez umowy („na czarno”) i woli takich informacji nie ujawniać. Jeszcze innym przypadkiem jest sytuacja, w której kandydat przez długi czas przebywał na bezrobociu. Co wówczas? Warto postawić na podkreślenie swojej aktywności.
Programy realizowane przez urzędy pracy pozwalają bezrobotnym na ukończenie wielu kursów, np. językowego czy obsługi pakietów biurowych. Część osób decyduje się na podnoszenie swoich umiejętności na własną rękę. Każdy sposób jest dobry, by pokazać potencjalnemu pracodawcy, że jest się osobą aktywną, która nie boi się niepowodzeń i zawsze z optymizmem patrzy w przyszłość.