Osobom z szerokim doświadczeniem zawodowym, wykształceniem, kursami i licznymi umiejętnościami, o których należy napisać, trudno jest się zmieści na jednej stronie A4. Czasem jest to po prostu niemożliwe, ponieważ dodatkowo należy jeszcze uwzględnić estetykę dokumentu, jego przejrzystość i czytelność. Jak w tej sytuacji ograniczyć się do zaledwie jednej strony?
Spis treści
Ile stron powinno mieć CV?
Niektórzy uważają, że złamanie tego wymogu od razu przekreśla kandydata. Z drugiej jednak strony czy to byłoby sprawiedliwe posunięcie rekrutera? Na kartce A4 zdoła się wyrazić osoba, która jeszcze studiuje bądź jest świeżo upieczonym absolwentem i nie ma zbyt szerokiego doświadczenia zawodowego. Pracowała zaledwie w kilku miejscach i trudno jest się jej przyrównać do kogoś, kto posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe.
Czy CV może mieć dwie strony?
Przygotowanie dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest procesem bardzo czasochłonnym. Jednak należy przyłożyć do niego wiele uwagi, gdyż od tego, jak przygotujemy nasze CV będzie zależało to, czy przejdziemy przez pierwszy, często najważniejszy etap rekrutacji u danego pracodawcy. I tutaj pojawia się często pytanie. Jaką formę CV wybrać i czy CV może mieć dwie strony?
Ogólnie przyjętym schematem jest to, że zazwyczaj CV jest jednostronne. Jednak jak się okazuje, coraz częściej pojawiają się sytuacje, w których o wiele lepiej sprawdziłoby się CV dwustronne. Szczególnie, gdy osoba przygotowująca się do zdobycia nowej pracy ma duże doświadczenie zawodowe lub brała udział w wielu projektach, którymi warto się pochwalić. Dotyczy to zwłaszcza freelancerów, którzy niejednokrotnie mają do wpisania nie kilka a kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt wartościowych pozycji. Wówczas CV na dwóch stronach jest o wiele czytelniejsze i bardziej estetyczne, co również liczy się w czasie procesu rekrutacji. Pracodawca zwraca również na te kwestie uwagę, gdyż i one potrafią powiedzieć wiele o pracowniku.
CV na dwie strony przydaje się zwłaszcza na portalach ogłoszeniowych, do których wgrywany jest dokument w taki sposób, że dane w nim zawarte mogą być wyszukane przez rekruterów. Dokument jest wprowadzany do specjalnej bazy, a wyszukiwany po konkretnych frazach. Jeżeli mamy doświadczenie w danej tematyce, a pominiemy je w CV, nie zostanie ono odszukane. Tym sposobem tracimy szansę na to, aby być odnalezionym w gąszczu innych kandydatów.
CV, które będzie miało dwie strony pozwala nam też na większa kreatywność. Zamiast suchych faktów umieszczonych w tabelce możemy nadać temu dokumentowi ładny, estetyczny wygląd wypełniony odpowiednią grafiką. Możemy też rozbudować poszczególne sekcje np. zainteresowania. Zamiast suchych haseł, możemy rozszerzyć wypowiedź i wskazać, co osiągnęliśmy poza naszą drogą zawodową. To również może przykuć uwagę osoby rekrutującej, a tym samym zwiększyć szansę na dostanie wymarzonej pracy.
Zwięzłość i czytelność atutami CV
To szczególnie ważna uwaga w przypadku pisania CV. Piszemy konkretnie, sensownie i merytorycznie o własnej osobie. Jednak w takiej sytuacji CV wyjdzie nieco szablonowo i nieatrakcyjnie. Nowoczesne trendy mówią wręcz o nowych sekcjach, typu cele zawodowe lub ambicje zawodowe. Wówczas na pewno nie uda nam się zmieścić wyłącznie na jednej stronie A4.
Wydaje się, że pracodawca, który poważnie traktuje proces rekrutacji nie ma ochoty przeglądać wyłącznie tych CV, które są po prostu krótkie. Zasada 30 sekund na każde CV jest dość niepoważna. Pracodawca starający się znaleźć wyjątkowego, oryginalnego, przedsiębiorczego i ambitnego pracownika, musi poświęcić na to więcej czasu. Przecież czasem proces rekrutacyjny trwa kilka miesięcy. Jest tak głównie w przypadku bardziej wymagających stanowisk, jak np. kierownicze czy menadżerskie.
Ale nie zawsze CV musi być rozwlekłe. Tak jest w np. wówczas, gdy mowa o pracownikach szeregowych ubiegającego się o pracę w firmie produkcyjnej. Tu CV nie musi być długie. Jedna kartka na określenie wykształcenia, doświadczenia zawodowego, danych personalnych i zainteresowań, na pewno wystarczy. Wówczas, by ułatwić sobie zadanie, możesz też skorzystać z kreatora CV.
Tak czy nie dla CV na jednej kartce?
Okazuje się więc, że nie należy się trzymać zasady, według której CV powinno się zmieścić wyłącznie na jednej kartce. Wszystko zależy bowiem od doświadczenia i życiorysu zawodowego kandydata, a także od stanowiska, na jakie będzie się ubiegała. Im bardziej wymagająca praca, tym życiorys będzie dłuższy i obszerniejszy. Pewne schematy można więc łamać, jeżeli chodzi tu zarówno o zwiększenie własnych szans na pracę, jak i powagę stanowiska, o jakie się ubiegamy.
Jeśli jednak pracodawca konkretnie określi, że CV ma się zawrzeć wyłącznie na jednej stornie A4, to lepiej się tego ściśle trzymać, bo złamanie tej reguły będzie dla nas po prostu dyskwalifikujące, zanim ktoś w ogóle przeczyta nasz dokument aplikacyjny.
Czy CV powinno być na jednej stronie? Sprawdź, co znajduje się w ogłoszeniu!
Jeżeli poszukujesz zatrudnienia i cyklicznie zaglądasz na portale publikujące ogłoszenia o prace, to pamiętaj o konieczności dokładnego zapoznania się z treścią anonsu. Zdarza się, że pracodawca nie tylko precyzuje, które dokumenty chce otrzymać od zainteresowanych pracowników, lecz także wskazuje ich długość – tego warto się trzymać.