Jak napisać CV

Napisanie odpowiedniego CV z pewnością spędziło sen z powiek niejednej osobie. Niezależnie od tego, czy jesteś jeszcze uczniem, świeżo upieczonym absolwentem, czy doświadczonym pracownikiem, ponownie wkraczającym na rynek pracy – Twoje CV musi być napisane w sposób czytelny i rzetelny. Jeśli dodamy do tego kapkę kreatywności, przyszłe stanowisko pracy będzie od nas już o krok. Szukając swojej pierwszej pracy wiele osób obawia się, że ich Curriculum Vitae nie prezentuje się wystarczająco przekonująco. Większość osób poszukujących stałego zatrudnienia po raz pierwszy nie ma imponującego doświadczenia, na które większość rekrutujących przede wszystkim zwraca uwagę. Jak przygotować CV, by bez oszukiwania zainteresować przyszłego pracodawcę?

Każdy stawiał kiedyś pierwsze kroki na rynku pracy – pracodawcy również o tym pamiętają. Odpowiednio skonstruowane CV może na tyle zaintrygować komisję rekrutacyjną, że ta podejmie decyzję o przyjęciu nawet niedoświadczonego pracownika. Najważniejsze jest, by wiarygodnie i skutecznie udowodnić, że posiadana wiedza i umiejętności w pełni zrekompensują brak kariery zawodowej.

Oczywiście – ilu rekruterów, tyle upodobań. Niemniej jednak, w dzisiejszych czasach, kiedy większość firm na swoje działy HR albo korzysta z usług agencji pośredniczących w poszukiwaniu kandydatów, trzeba się wyróżnić. Do baz tych firm napływają bowiem setki, a nawet tysiące aplikacji na różne stanowiska. W celu zwiększenia szansy na zaprezentowanie swoich umiejętności zawodowych podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warto swojemu curriculum vitae poświęcić nieco czasu, by skutecznie przyciągało wzrok.

Jakie informacje zamieścić w CV? To pytanie wydaje się być banalne w czasach, gdy wiele osób zna konstrukcję aplikacji na pamięć. Jednak nadal nie brakuje kwestii, które budzą wątpliwości kandydatów o pracę. Już coraz rzadziej rekruterzy czytają o wykształceniu rodziców kandydata, pochodzeniu społecznym i ścieżce edukacji od przedszkola. To nie ironia: jeszcze kilka lat temu wzór życiorysu ze szkolnych podręczników był ułożony wedle takiego schematu. Nawet współczesne poradniki wprowadzają nas w błąd, podając sprzeczne informacje dotyczące treści poprawnego CV. Warto więc rozwiać wątpliwości poszukujących pracy.

Co to jest Curriculum Vitae?

Curriculum Vitae jest to inaczej życiorys zawodowy, czyli przebieg kariery zawodowej osoby. Dokument ten potrzebny jest podczas poszukiwania pracy, ubiegania się o stypendium czy w trakcie zmiany pracy na lepszą. Celem dobrego CV jest przykucie uwagi czytającego, czyli zwrócenie uwagi na dobre doświadczenie, umiejętności, kwalifikacje, cechy przy równoczesnym niezwracaniu uwagi na wady i braki. Należy jednak pamiętać, aby pisać zawsze prawdę, nie kłamać i nie pomijać znaczących faktów.

Jak napisać CV?

Pisanie CV wielu osobom, ubiegającym się o pracę, spędza sen z powiek. Tymczasem wystarczy wziąć do ręki niniejszy artykuł i realizować go punkt po punkcie. Wskazujemy na katalog informacji, które koniecznie muszą się znaleźć w dobrym CV oraz katalog tych, których pod żadnym pozorem nie można umieszczać w tym dokumencie, które bądź co bądź stanowi podanie o pracę i może zdecydować o naszym „być lub nie być” w firmie.

Co się składa na dobre CV?

  • Konkretne informacje
  • Czytelność i estetyka
  • Odpowiednie opisanie doświadczenia i wykształcenia
  • Układ i chronologia
  • Poprawnie zapisane dane osobowe, adresy i nazwy
  • Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych

Podstawa, czyli dane personalne

Jak napisać CV? Zacznij od danych personalnych. Wpisz poprawnie swoje imię i nazwisko, numer telefonu, adres zamieszkania, adres e-mail. Pracodawca będzie się z Tobą kontaktował, dlatego są to bardzo ważne dane, które muszą być czytelne. Zadbaj przy tym o profesjonalnie brzmiący adres mailowy. Najlepiej wyglądają te najprostsze, wskazujące nasze imię i nazwisko. Wszelkie dodatki w postaci roku urodzenia, pseudonimów oraz zdrobnienia imion, nie będą wyglądały dobrze. Podobnie stosowanie nazwy adresu mailowego w stylu @buziaczek.pl lub @fanifantastyki.pl nie będzie profesjonalne. Pamiętaj, aby w pierwszej sekcji CV znajdowały się tylko najważniejsze informacje o Tobie. Twój pracodawca nie będzie się interesował Twoim nazwiskiem panieńskim i stanem cywilnym… chyba że wyraźnie poprosi Cię o taką informację.

Sedno, czyli wykształcenie i doświadczenie zawodowe

Najważniejsze – wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Oprócz wypisania w porządku chronologicznym nazw szkół i firm, w których pracowałeś, pokuś się, aby wyszczególnić swoje dokonania. Zainteresowanie pracodawcy wzbudzisz wówczas, jeśli napiszesz konkretne dane. Warto posługiwać się konkretnymi liczbami, np. zrealizowałem cele sprzedażowe na poziomie 120%, zoptymalizowałam czas produkcji o 15%, pozyskałem 7 kluczowych klientów etc.  Dane liczbowe i procentowe na pewno zainteresują osobę, która będzie czytała CV. Przedstawienie konkretnych osiągnięć za pomocą liczb (konkretnych faktów) umożliwi potencjalnemu pracodawcy oszacowanie korzyści, jakie odniesie, zatrudniając cię na to stanowisko.

Jeśli posiadasz wieloletnie doświadczenie zawodowe o zróżnicowanym charakterze, lepszym zastosowaniem będzie tzw. branżowe CV (funkcjonalne). Opisane w nim osiągnięcia i dorobek zawodowy powinny odnosić się do aktualnie poszukiwanej pracy, zgodnej z określoną branżą. Wpisy powinny dotyczyć tylko konkretnie pełnionych funkcji i zakresu obowiązków w dotychczasowych miejscach pracy. Nie bez znaczenia są kluczowe kompetencje, które zdobyłeś podczas całego okresu zatrudnienia. Warto je zaznaczyć, gdyż stanowią dobry wyróżnik na tle innych kandydatów.

Istnieją cztery główne rodzaje CV:

  1. CV chronologiczne – jest to najpopularniejszy typ, zamieszczone w nim informacje ułożone są odwrotnie chronologicznie, czyli na początku opisujemy to co miało miejsce najwcześniej i dalej opisujemy to co miało miejsce w dalszym czasie.
  2. CV funkcjonalne – w takim CV na pierwszym miejscu stawia się własne umiejętności, kwalifikacje i cechy charakteru. Ważne jest aby tak wyeksponować nasze dobre cechy aby jak najbardziej przydały się na stanowisku na które aplikujemy.
  3. CV hybrydowe – łączy w sobie cechy CV chronologicznego i funkcjonalnego,. Taki dokument łączy nasze najważniejsze umiejętności z przebiegiem kariery zawodowej.
  4. CV artystyczne – jest to stosunkowo nowy tym dokumentu aplikacyjnego i zarezerwowany jest wyłącznie dla określonych grup takich jak: grafik, fotograf, artysta czy muzyk. Mamy tu pełną swobodę pod względem kształtu, formy jak i treści. W takim CV prezentowana jest twórczość i kreatywność twórcy.

jak napisać CV

Jak rozpocząć pisanie CV?

Przystępując do pisania CV, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stanowisko pracy, na które aplikujemy oraz jakie wymagania przed kandydatem stawia przyszły pracodawca. Życiorys zawodowy jest bardzo indywidualnym dokumentem, który należy „uszyć” na miarę dla danej osoby i na dane stanowisko. Dlatego nie ma jednego gotowego wzoru CV, który by pasował do każdego rodzaju pracy. Pisząc Curriculum Vitae potrzebna jest dogłębna analiza, w której określimy nasze dobre i złe strony, wyeksponujemy atuty i ukryjemy nasze słabości. Drugą ważną sprawą przed przystąpieniem do pisania CV jest zebranie wszelkich niezbędnych informacji o nas samych. Są to wszelkie dokumenty świadczące o ukończonych szkołach, przebytych kursach szkoleniach oraz zatrudnieniu. Musimy być świadomi, że to co dla jednego pracodawcy jest ważne, dla drugiego może nie mieć żadnego znaczenia. Z tego względu warto poświęcić czas na autoanalizę oraz analizę przyszłego pracodawcy, aby umieć określić woje mocne strony i zaprezentować się jako idealny kandydat na dane stanowisko.

Pierwsze CV – co się w nim znajdzie?

Dokument nazywany Curriculum Vitae składa się z kilku obowiązkowych elementów. Przede wszystkim, muszą znaleźć się na nim dane osobowe – imię i nazwisko, adres zamieszkania, dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail itp.) i klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych. Chociaż wydaje się to oczywiste, warto pamiętać o kilku zasadach.

  • Jeśli pochodzi się z innego miejsca, niż to, w którym aktualnie się poszukuje pracy (i się zamieszkuje), warto podać oba adresy zamieszkania – adres zameldowania może zaskoczyć i zmylić pracodawcę.
  • Podając adres e-mail, jego nazwa powinna być stonowana i profesjonalna. Najlepiej, by zawierała imię i nazwisko. Zabawne domeny prywatnych skrzynek są niedopuszczalne, jeśli chce się być traktowanym poważnie.
  • Kolejną sekcją CV jest wykształcenie. Najważniejsze są ukończone studia i uczelnie policealne, jednakże w niektórych przypadkach ukończone liceum lub technikum może być dodatkowym atutem.
  • Opisanie wykształcenia jest bardzo ważne, szczególnie, gdy aplikuje się na stanowiska związane ze zdobytą wiedzą. Pracodawcy chętniej przyjmą do pracy kandydatów posiadających specjalistyczną wiedzę kierunkową. Ta może być równie cenna jak doświadczenie, szczególnie w przypadku nowo powstałych zawodów, w których znajomość ostatnich dokonań naukowych jest konieczna do poprawnego wykonywania pracy.
  • Sekcja dotycząca poprzednich działalności zawodowych w pierwszym Curriculum Vitae jest najbardziej problematyczna. Jako doświadczenie w CV można jednak opisać także wolontariaty, staże, a nawet prace dorywcze.
  • Nie należy wstydzić się wykonywania żadnej pracy – wszędzie można nabyć pewne umiejętności. Najlepiej szczegółowo wymienić wykonywane zadania i sprawowane obowiązki, sugerując, czego pozwoliły się nauczyć.
  • Ciekawym rozwiązaniem jest także zamieszczenie adnotacji o konkursach i zawodach, w których się zwyciężyło oraz innych osiągnięciach, jeśli w jakiś sposób mają związek z przyszłą pracą.
  • Bardzo dobrą decyzją jest dokładne opisanie swoich umiejętności. Większość osób rozpoczynających swoją drogę zawodową opanowało obsługę komputera i pakietu Office. Znaczna część młodzieży potrafi także zarządzać profilami na popularnych portalach społecznościowych, sprawnie wyszukiwać informacje w Internecie itp.

Wielu osobom wydaje się, że umiejętności powinny być bardzo konkretne i mogą być jedynie wyuczone. Wtedy mówi się o kompetencjach twardych. Są jednak jeszcze tzw. kompetencje miękkie, takie jak np. terminowość, sumienność, dobra umiejętność organizacji, komunikatywność, kreatywność itp. Często są to cechy najbardziej pożądane i doceniane przez pracodawców.

Kompetencje twarde

Kompetencje miękkie

wiedza merytoryczna z danej dziedziny.

umiejętności społeczne

umiejętności specjalistyczne

umiejętności uniwersalne

potrzebne do wykonywania konkretnego zawodu

przydatne w każdym zawodzie

pomagają dobrze wykonywać swoją pracę

pomagają współpracować z innymi

Każda wymieniona pozytywna cecha charakteru zadziała na korzyść. Niektórzy nie mają nawet świadomości tego, w jaki sposób się wyróżniają – dobrze jest więc spytać o to osóby ze swojego otoczenia.

Dużym atutem może stać się także dołączone zdjęcie. Powinno być profesjonalne, najlepiej specjalnie wykonane z myślą o CV. Należy mieć na sobie koszulę lub inny elegancki strój. Staranne uczesanie, makijaż i pogodna twarz z pewnością zwrócą uwagę komisji rekrutacyjnej.

Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego i znaleźć pracę?

Wiele osób głowi się, jak napisać CV bez doświadczenia. Nie posiadając przeszłości zawodowej, należy użyć wszelkich innych środków, by jak najlepiej zaprezentować się przyszłemu pracodawcy. Po zapoznaniu się z CV powinien mieć przekonane, że dana osoba jest profesjonalna, zaangażowana i staranna.

Jeśli dopiero ukończyliście studia, nadal się uczycie albo wracacie na rynek pracy po długiej przerwie zrezygnujcie z chronologicznego CV. Mimo że Wasza rubryka „doświadczenie zawodowe” będzie uboższa, możecie napisać o swoich umiejętnościach. Wyeksponujcie więc wiedzę, którą możecie wykorzystać w praktyce. Wspomnijcie tez o nagrodach, stypendiach, projektach, w których braliście udział na studiach.

Pierwszym, na co osoby odpowiedzialne za rekrutacje zwrócą uwagę, jest sam wygląd CV. Ogromnie ważne jest więc, by prezentowało się starannie. Musi być przejrzyste i czytelne. Dodatkowe elementy graficzne i estetyczny projekt sprawią, że CV wyróżni się spośród innych i przykuje uwagę komisji. Należy jednak pamiętać o umiarze. Jeśli posiada się umiejętności obsługi programów graficznych, jest to świetna okazja, by dać dowód swoich zdolności. Przy opisie umiejętności można nawet zawrzeć adnotację, że samodzielnie wykonało się ten dokument. Osoby, które nie mają takich zdolności, powinny skorzystać z pomocy innych osób lub użyć darmowych bądź płatnych programów dostępnych on-line. Naprawdę warto o to zadbać, ponieważ niestaranne, nieczytelne CV może zostać od razu odrzucone przez komisję, która nie poczuje się zachęcona do lektury.

Warto zawrzeć dodatkowe elementy w CV, takie zawierające mało informacji nie prezentuje się zbyt korzystnie. Na wstępie dobrze jest krótko opisać swoją osobę. Świetnym pomysłem jest także opisanie swoich celów zawodowych – pracodawca zauważy determinację i zaangażowanie, które z pewnością doceni. Jeśli posiada się jakiekolwiek dyplomy, certyfikaty, licencje, uprawnienia itp., informacja o nich koniecznie powinna znaleźć się w CV. W wielu ogłoszeniach o pracę pożądane są prawo jazdy oraz certyfikaty językowe. Nawet jeśli nie są wymagane do przyjęcia na dane stanowisko, będą stanowić dodatkowe atuty.

Warto wspomnieć także o swoich talentach, jeśli takie się posiada. Istnieje możliwość, że w pewien sposób wpłyną na bardziej efektywne wykonywanie powierzanych zadań lub pozwolą na urozmaicenie pracy. Dzięki nim można także wyróżnić się spośród innych kandydatów i zostać zapamiętanym przez komisję. Ciekawym rozwiązaniem jest ujęcie różnych umiejętności w formie wizualnej – to zwięzły i przyciągający uwagę sposób opisania poziomu wiedzy.

umiejętności osobiste w CV

Pasje i zainteresowania także mogą sprawić, że pracodawca spojrzy przychylniej na otrzymane CV. Szczególne znaczenie będą miały oczywiście te związane ze stanowiskiem, na które się aplikuje. Powszechnie wiadomo, że osoby wykonujące swoją pracę z pasji są najlepszymi pracownikami. Hobby niezwiązane z przyszłą pracą mogą jednak również zadziałać na korzyść – bardzo niszowe zainteresowania mogą np. zafrapować komisję rekrutacyjną.

Liczne pasje są natomiast dowodem na to, że jest się ciekawą osobą o szerokich horyzontach. Najlepiej zaprezentuje się szerokie, dość szczegółowe opisanie swoich zainteresowań. Krótkie wymienienie dziedzin zainteresowań może być nieefektywne, a nawet zostać uznane za niepotrzebne. Nie wolno jednak koloryzować – łatwo wówczas o kompromitację, gdy ten temat zostanie poruszony na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak napisać dobre CV?

CV jest to podstawowy dokument aplikacyjny potrzebny podczas ubiegania się o pracę. Jest to wizytówka osoby, która ubiega się o pracę. Pracodawca oczekuje, aby mógł szybko znaleźć interesujące go informacje. Dlatego też ważne jest, aby odpowiednio skonstruować ten dokument i umieścić w nim wszystkie potrzebne w trakcie rekrutacji informacje. Można śmiało powiedzieć, że napisanie dobrego CV jest kluczem do znalezienia wymarzonej pracy. Z tego względu warto poświęcić trochę czasu i stworzyć dokument, z którego sami będziemy dumni. Można znaleźć wiele informacji, o tym jak napisać CV. Niestety większość z nich jest bardzo złej jakości lub są powielane przez setki osób, przez co stają się nieoryginalne i nieautentyczne. Tak samo jest z dostępnymi w sieci gotowymi wzorami CV. Każdy pracodawca, który widzi po raz setny ten sam wzór traci cierpliwość i kolejne podania lądują w koszu.

Dopasuj aplikację do oczekiwań pracodawcy

  • Dobrze odczytaj treść ogłoszenia
    Co innego oznacza „doświadczony”, a co innego „wykwalifikowany” pracownik. Na podstawie opisu dowiedz się, kogo szuka pracodawca i które informacje o Tobie będą dla niego najważniejsze.
  • Rozłóż ofertę na czynniki pierwsze
    Praca pod presją, dyspozycyjność, zorientowanie na cel? Co kryje się pod popularnymi opisami pracy i jak stwierdzić, czy będziesz odpowiednią osobą i tak przedstawić swoją kandydaturę? Odnieś informacje do wiedzy o firmie i stanowisku oraz poszukaj opinii w sieci, zanim zaczniesz dostosowywać swoje CV.
  • Połącz wymagania
    Wypisz swoje doświadczenia oraz kwalifikacje, a spośród nich wybierz te, o których szczególnie warto wspomnieć na rozmowie rekrutacyjnej. W swoim CV wymień umiejętności od najbardziej adekwatnych do ogłoszenia, do mniej z nim związanych. Z tych zupełnie odrębnych od stanowiska, na które aplikujesz, najlepiej zrezygnuj.
  • Zadbaj o styl
    Tam, gdzie trzeba krótko opisać obowiązki na poprzednich stanowiskach czy doświadczenie, zwróć uwagę na poprawność i ton wypowiedzi. Nie powinien być ani zbyt swobodny, ani przesadnie patetyczny. Przejrzyj przykładowe aplikacje w sieci, jeśli nie jesteś pewien, jak brzmi odpowiedni język w takim dokumencie.

Jak pisać CV? – 100% profesjonalizmu

Stwórz w CV swój profil zawodowy. Poza opisem doświadczenia, zaznacz swój cel zawodowy. Sprecyzuj go oraz odnieś się do planów na niedaleką przyszłość. Najważniejsze jest to, żeby cel pasował do stanowiska, na które aplikujesz. Ta część CV, może stanowić podsumowanie najważniejszych twoich dokonań oraz przede wszystkim pokazać, że zostało napisane konkretnie pod ogłoszenie, na które aplikujesz. Pracodawcy doceniają zdecydowane osoby, które mają jasno sprecyzowane cele zawodowe. Oni szukają pracownika, który reprezentuje określony profil osobowy. Jeżeli już Twoje CV, będzie świadczyło o tym, że jesteś takim pracownikiem, jakiego szukają, pracę masz prawie w kieszeni. Jeżeli zatem jeszcze raz zadasz sobie pytanie „cv jak napisać?”, pamiętaj, że prezentujesz się w nim jako ktoś, kto jest idealny do tej pracy.

CV jak napisać? – Dobre CV musi intrygować

Częstym błędem, popełnianym przez osoby, ubiegające się o pracę w danej firmie, jest przesłanie sztampowego CV. Pamiętaj o tym, że jesteś jednym z wielu kandydatów, ubiegających się o posadę. Być może nawet oni mają wyższe kompetencje, wiedzę i doświadczenie, niż Ty. Właśnie dlatego musisz się wyróżnić. Świetnym sposobem, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, jest natomiast przyciągające wzrok CV.

Pisanie CV bez ściemy!

Pisz tylko prawdę – niezależnie od tego, jakie masz wykształcenie i doświadczenie – w CV zamieść tylko prawdziwe informacje. Nieważne, czy wiesz, jak napisać dobre CV. Jeśli zafałszujesz dane, możesz ponieść poważne konsekwencje prawne, a naciąganie faktów pracodawca prędko zweryfikuje. Nawet jeśli kandydat zostanie zatrudniony i jego braki wyjdą dopiero później to należy pamiętać, że pracodawca ma prawo zwolnić takiego pracownika, bądź nie przedłużyć z nim umowy. Jeśli dana osoba posłużyła się w czasie rekrutacji fałszywymi dokumentami, np. poświadczającymi ukończone studia lub szkolenia, wtedy taki czyn może świadczyć o popełnieniu wykroczenia, a nawet przestępstwa.

Pamiętaj również, że już w samym procesie rekrutacji niektórzy pracodawcy weryfikują zatrudnienie i wiedzę kandydata. Możliwe, że zadzwonią do Twojego byłego pracodawcy, aby poprosić o opinię. Formalnie nie powinni tego robić, ale przecież znasz życie. Każdy chce zatrudnić najlepszego pracownika, dlatego poszukując prawdziwego „Jamesa Bonda marketingu” albo „złotą rączkę firmy budowlanej”, dana agencja reklamowa lub firma remontowa prześwietli swojego kandydata na wylot. Wiesz, co stanie się, jeżeli złapie Cię na kłamstwie? To, że nie dostaniesz tej pracy jest najlżejszą konsekwencją.

Warto też mieć na uwadze, że nie zawsze „im więcej, tym lepiej”. Jeśli masz za sobą liczne okresy zatrudnienia na różnych stanowiskach, to może świadczyć o pracowitości, ale także o problemie z utrzymaniem efektywności w pracy. Dlatego lepiej w takim przypadku okroić listę poprzednich pracodawców do tych zajęć, które są cenne w oczach obecnego rekrutera.

źle i dobrze sporządzone CV

Sprawdź wszystko trzy razy – dbaj o poprawność swojego CV

Nie popełniaj błędów – postaraj się, aby Twoje CV było napisane w staranny sposób. Bez błędów interpunkcyjnych, ortograficznych i językowych. Takie błędy potrafią zrobić naprawdę złe wrażenie. Świadczą o tym, że niechlujnie przygotowałeś swoje CV, zapominając wcisnąć chociażby wordowskie „F7” i zweryfikować poprawność CV. To może z kolei sugerować, że tak samo niedbale będziesz podchodził do wykonywanej pracy. W każdym poradniku, który mówi, jak napisać dobre CV, znajdziesz informację, że powinieneś uważać także na literówki. Spory minus może też stanowić brak formatowania, zwłaszcza przy aplikowaniu na stanowiska, na których ważna jest umiejętność obsługi aplikacji biurowych. Dla pewności możesz dać swoje CV do sprawdzenia komuś bliskiemu, aby poprawił ewentualne niedociągnięcia. Jeżeli natomiast nie ufasz ani sobie, ani innym, w Internecie swoje usługi reklamuje wielu korektorów, którzy za kilka złotych dokonają profesjonalnego przeglądu Twojego CV. Wyłapią każdą literówkę i błąd ortograficzny. Na pytanie „jak napisać cv” należałoby zatem odpowiedzieć – przede wszystkim bezbłędnie!

Bądź charakterystyczny

Jak już wspominaliśmy, musisz pokazać, że jesteś wyjątkowy, wyróżnić się na tle innych ludzi, ubiegających się o dane stanowisko. Pokaż swoją wyjątkowość – pracodawcy poszukują ciekawych kandydatów, którzy wniosą do firmy powiew świeżości. Bądź skromny, ale nie wstydliwy. To jak napiszesz CV, może wpływać na to, jak będziesz postrzegany przez przyszłego pracodawcę. Twoje zainteresowania i hobby mogą bowiem dużo powiedzieć pracodawcy o Tobie.

Masz szansę przedstawić siebie jako interesującą osobę, która ma pasje i ciekawie spędza wolny czas. Każda Twoja dodatkowa umiejętność czy kwalifikacja albo zainteresowanie może okazać się pożądane w firmie. Masz certyfikat pierwszej pomocy? Lubisz jazdę na nartach? Kilka lat temu do Twojego portfolio wpadł kurs z marketingu internetowego? Świetnie. Każda firma powinna się rozwijać, a Ty możesz jej w tym pomóc. Ważne, by napisać o tym, co naprawdę Cię kręci i co potrafisz. Może być to „wabikiem”, który zachęci rekrutera do poznania Cię osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niektóre Twoje zainteresowania mogą spowodować, że Twój przyszły pracodawca będzie chciał z Tobą pracować, inne natomiast mogą zniechęcić go na dobre. Ekstremalny przykład? Zdeklarowanego ekologa i wegetarianina, walczącego o prawa zwierząt, nie przekonasz do siebie, pisząc, że Twoją największą pasją są polowania.

Jak się pisze CV? – Krótko i na temat

Pamiętaj, że format nie jest wytyczną – powszechnie przyjęło się, aby CV zmieściło się na jednej stronie A4. Obecnie jednak, najważniejsze jest, aby w dokumencie znalazły się wszystkie najważniejsze informacje o Tobie i Twoich osiągnięciach. Jeśli nie zmieszczą się na jednej stronie, niech będą dwie. Postaraj się jednak nie pisać o rzeczach nieistotnych dla rekrutera, bo może okazać się, że zamiast CV powstanie mała autobiografia. Jeśli aplikujesz na posadę księgowego, nie jest szczególnie ważne to, że 13 lat temu pracowałeś przez miesiąc jako kelner w lokalnej knajpce. O tym możesz opowiedzieć już na rozmowie, jeśli uważasz, że to znacząco wpłynęło na to kim jesteś albo może przydać się w firmie.

Nie określaj zainteresowań zbyt ogólnie:

Muzyka > Muzyka rockowa

Historia > Historia Starożytna

Literatura > Kryminały i literatura faktu

Gdy piszemy CV, dobrze być zwięzłym, ale jednocześnie należy umieć się sprzedać. Pamiętaj też, że w natłoku różnorodnych informacji pracodawca może nie zauważyć tego, co jest najbardziej istotne. Umknie mu na przykład Twoja największa zaleta, którą chciałbyś wyeksponować albo największe osiągnięcie, o którym chciałbyś szczególnie wspomnieć. Jeżeli pisanie CV jest dla Ciebie trudne, rozpocznij od spisania elementów – doświadczenia i kompetencji, które chciałbyś podkreślić i które ma przede wszystkim zauważyć pracodawca. To pozwoli Ci na zredukowanie informacji, zawartych w CV do tych absolutnie niezbędnych.

Pokaż, jak wyglądasz naprawdę

Niektóre firmy już w ogłoszeniu zaznaczają, że zdjęcie jest elementem obowiązkowym aplikacji. Jeśli stanowisko wiąże się z atutami zewnętrznymi, jak w przypadku aktora, modelki, czy prezentera telewizyjnego wszystko w porządku. Jednak zastanówmy się, czy chcemy pracować w firmie, która według takich kryteriów zatrudnia informatyków czy księgowych. Warto wiedzieć, że niektórzy pracodawcy zamieszczenie zdjęcia uważają za brak profesjonalizmu. Swoją fotografię można dołączyć, jeśli jest wykonana zawodowo i zdecydowanie działa na naszą korzyść.

Aktualne zdjęcie – jeśli Twoja ostatnia wizyta u fotografa odbyła się przed maturą, a ta miała miejsce kilka lat temu, dodanie do CV tego zdjęcia nie jest dobrym pomysłem. W takim wypadku lepiej ponownie udać się na sesję albo wybrać fotografię z własnej galerii. Śmieszne miny nie są wskazane, ale nadmierna powaga również może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Postaraj się więc by zdjęcie było schludne i naturalne, a wyraz twarzy jak najbardziej sympatyczny. Format zdjęcia nie musi być koniecznie „dyplomowy”. Mile widziane są również biznesowe zdjęcia szerzej ukazujące sylwetkę.

jakie powinno być zdjęcie do CV

Skorzystaj z możliwości grafiki komputerowej

Postaw na estetyczną szatę graficzną – gołe dokumenty, prosto z edytora tekstu, odchodzą do lamusa. Warto wybrać ciekawy szablon przeznaczony specjalnie pod CV albo zdecydować się na spersonalizowaną oprawę. W sieci znajdziemy wiele programów, które pomogą nam stworzyć wyjątkowy i ciekawy wizualnie życiorys. Niektóre mają niestandardowy kształt, inne kolory, a jeszcze inne ozdobniki i grafiki. Warto zapamiętać, że informacje pogrubione przyciągają wzrok na dłużej. Możesz to wykorzystać, aby np. opisać swoje największe osiągnięcia na danym stanowisku. Dzięki temu, Twoje CV z pewnością będzie się wyróżniać.

Nie zapomnij też o prawnych formalnościach

Mało kto pomyślałby, że najważniejszy punt naszej aplikacji znajduje się… Na samym końcu. Pamiętaj o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, bez zgody kandydata, pracodawca nie ma prawa przetwarzać danych osobowych i może z tak błahego powodu odrzucić Twoją aplikację już na wstępie. Jeśli nie chcecie, aby Wasze CV wylądowało w koszu komputera albo w niszczarce pamiętajcie o dodaniu klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Zwróć też uwagę, czy formuła, której używasz jest aktualna. Przepisy potrafią się bardzo szybko zmieniać i to, co jeszcze przed chwilą było obowiązujące, dzisiaj może występować w zupełnie innym brzmieniu. Aktualny numer dziennika ustaw tekstu jednolitego wskazywanej ustawy znajdziesz na stronie Sejmu RP.

Dane osobowe – co pracodawca powinien wiedzieć?

W przeciwieństwie do państw, gdzie w obawie o dyskryminację CV przyjmuje się bez imienia i nazwiska, w Polsce te informacje to standard. W tej rubryce nie powinna znaleźć się data urodzenia i stan cywilny, zwłaszcza że nie możemy przewidzieć co pracodawca uzna za atut, a co wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o adres, podajmy jedynie miejsce, w którym realnie przebywamy. Adres korespondencyjny, czy stałego zamieszkania są zbędne. Podsumowując:

Dane osobowe muszą zawierać:

  • Imię i nazwisko
  • Numer telefonu
  • Adres e-mail
  • Aktualny adres zamieszkania/pobytu

Od kilku lat we Francji osoby starające się o pracę, wysyłają anonimowe CV. Zabieg ten ma na celu wyeliminować wszelkie przejawy dyskryminacji. Czy w najbliższych latach anonimowe dokumenty aplikacyjne zdobędą zainteresowanie w Polsce? Szczegóły: CV przyszłości – anonimowe?

Zainteresowania – czy ktoś to czyta?

Schematy CV, z których wiele osób korzysta, jako punkt obowiązkowy podają zainteresowania. Efekt jest taki, że rekruterzy łapią się za głowę czytając po raz setny: Interesuje mnie kino, muzyka i sport. Jeśli właśnie takie informacje umieściliście w swojej aplikacji, szybko je wykreślcie. Piszcie tylko o pasjach, którymi faktycznie warto się pochwalić. Możecie tez wspomnieć o hobby, które łączy się w jakiś sposób z Waszą branżą. I co najważniejsze, nie fantazjujcie. Kłamstwo ma krótkie nogi i może wyjść na jaw szybciej, niż się spodziewacie.

CV jak napisać? – Czego nie robić w CV?

O popularnych wpadkach kandydatów wysyłających swoje życiorysy, można byłoby napisać ciekawą książkę „Jak pisać CV, aby nie dostać pracy”. Jeśli nie chcesz, żeby znalazło się w niej studium Twojego przypadku, wystrzegaj się następujących błędów:

Nie baw się w komika – niektórzy pragną urzec rekruterów swoim poczuciem humoru. Owszem, jest to pożądana cecha, ale raczej po lepszym poznaniu, a nie w formalnym dokumencie. Dodawanie zdjęć z filtrem znanych aplikacji społecznościowych albo dopisków typu: język angielski – werygud, to nie jest najlepszy pomysł. Nie najlepszym rozwiązaniem jest też wysyłanie aplikacji z kontaktem na adres mailowy typu @buziaczek.pl, czy inne zabawne w stylu slicznotka@ itp. Tego typu dodatki do CV świadczą o braku profesjonalizmu.

Jak się pisze CV, należy unikać banałów w sekcji zainteresowania. Gdy wpiszesz, że interesujesz się filmem, książkami i podróżami, zginiesz w tłumie innych kandydatów. Lepiej podać ulubionych reżyserów, autorów albo opisać kierunki swoich podróży. Nie warto też wpisywać zainteresowań, które mogą zostać uznane za kontrowersyjne np. myślistwo albo brydż. Nigdy nie wiesz, jaki stosunek do takich kwestii będzie miała osoba czytająca Twoje CV.

Nie przypisuj w CV sobie cudzych zasług. Często jesteśmy częścią zespołu w pracy. Opisując swoje osiągnięcia w CV, nie warto przypisywać sobie cudzych zasług. Lepiej napisać sformułowania typu “byłam zaangażowana w projekt” lub “wspomagałem zespół” niż cały rezultat, który zostanie szybko zweryfikowany przez rekrutera.

Najczęstsze błędy w CV

  • Brak profesjonalizmu
    np. nieformalne zdjęcie: selfie, zdjęcie towarzyskie, zdjęcie z dzieciństwa czy zdjęcie z filtrem z aplikacji społecznościowej. Nieprzestrzeganie zasad estetyki.
  • Podawanie fałszywych informacji
    np. dotyczącego doświadczenia zawodowego czy umiejętności, przypisywanie sobie cudzych zasług.
  • Podawanie zbędnych informacji
    np. stan cywilny i rodzinny, informacje o stanie zdrowia, imiona dzieci, adres korespondencyjny, numer pesel, wyznanie czy poglądy polityczne.
  • Błędy merytoryczne i językowe
    np. błędy ortograficzne, niepoprawna pisownia nazw firm, stanowisk i innych.
  • Brak istotnych informacji niezbędnych do weryfikacji kandydata
    np. miejsce zamieszkania, doświadczenie, wykształcenie.

Stan cywilny i rodzinny – możesz być o nie zapytany podczas rozmowy. Jednakże zamieszczanie w CV tej informacji, a także tego ile masz dzieci i jakiego pupila jest zbędne, a wręcz rażące. Miejsce urodzenia, nazwisko panieńskie, obywatelstwo to też zbędne informacje. Zrezygnuj z nich, a zyskasz cenne miejsce w CV. Dla pracodawcy te szczegóły nie stanowią żadnej korzyści.

Wpadki fotograficzne – selfie, zdjęcia towarzyskie, fotografie z dzieciństwa albo półnagie z wakacji – tak, niektórzy naprawdę dodają do CV takie grafiki. Ucząc się na ich błędach, zdecyduj się na tradycyjną, skromną i schludną fotografię. A o wspomnieniach z wakacji opowiesz współpracownikom, gdy zdobędziesz upragnioną posadę.

Tego w żadnym wypadku nie zamieszczajcie w CV:

  • Informacje o stanie zdrowia, nałogach
  • Liczba posiadanych dzieci, sytuacja rodzinna
  • Numery dokumentów, numer PESEL
  • Wyznanie i poglądy polityczne
  • Zdjęcie z wakacji lub imprezy

O czym warto pisać, a co pomijać?

Dobry dokument aplikacyjny przede wszystkim powinien być przejrzysty i czytelny. Należy umieścić w nim tylko te informacje, które są niezbędne w danym rodzaju CV i które wymagane są przez przyszłego pracodawcę. Musimy również pamiętać, aby pisać tak, aby podkreślić nasze umiejętności i walory. Warto uwzględnić nasze zadania i obowiązki w poprzednich pracach, jeśli mają związek z stanowiskiem, na które aplikujemy. Nie wolno natomiast pisać pustych haseł typu: kreatywność, punktualność, komunikatywność, samodzielność, jeśli nie wymienimy, gdzie i w jakiej pracy były one nam przydatne.

Średnio osoba prowadząca rekrutację poświęca na jedną aplikację od 2 do 3 minut, dlatego warto zmieścić CV na maksymalnie 2 stronach A4. W jaki więc sposób wspomnieć w przypadku, gdy posiadamy wieloletnie doświadczenie w różnych firmach? W takim przypadku należy pamiętać o wcześniej przeprowadzonej analizie oferty pracy. W CV zamieszczamy tylko to doświadczenie zawodowe, które ma lub będzie miało wpływ na pracę, na którą aplikujemy. Nie ma potrzeby pisać, że na studiach pracowaliśmy jako niania, jeśli obecnie aplikujemy na stanowisko w przedstawiciela handlowego. Naszym celem jest zainteresowanie przyszłego pracodawcy a nie jego zanudzenie.

Studenci oraz absolwenci, czyli osoby, które mają mniejsze doświadczenie zawodowe mogą zamieścić informację o przebytych kursach, stypendiach, wyjazdach naukowych czy też działalności studenckiej. Tutaj również warto zachować chronologiczny porządek i kolejność.

Tak samo osoby starsze z bogatym doświadczeniem zawodowym nie powinny rozpisywać się o latach studenckich, a bardziej skupić się na doświadczeniu zawodowym i umiejętnościach. Należy uważać, aby nie powstała luka pomiędzy okresem studiów, a chwilą obecną, która mogłaby świadczyć, że przez kilkanaście lat nic nie robiliśmy.

W dalszej części CV należy podać przebyte kursy, szkolenia, zdobyte certyfikaty. Należy podać stopień znajomości języków obcych, obsługi komputera lub specjalistycznego oprogramowania.

Bezwzględnie należy przestrzegać jednej rzeczy: musimy pisać tylko i wyłącznie prawdę. Bez względu czy jesteśmy na początku kariery zawodowej czy też u jej progu. Każde kłamstwo zostanie prędzej czy później zdemaskowane, a nie ma nic gorszego niż być przyłapanym na mówieniu nieprawdy.

W akapicie zainteresowania należy unikać szablonowych zwrotów i fraz typu: film, sport, muzyka. Warto podzielić się prawdziwą pasją lub niebanalnym hobby. Zainteresujmy pracodawcę naszą osobą, aby poczuł, że warto mieć takiego pracownika jak my!

W przypadku naszych zainteresowań powinniśmy unikać szablonowych odpowiedzi typu „książka, muzyka, film”, bo będzie to pełniło jedynie funkcję „zapełniacza” pustego pola w tym miejscu. Jeśli naprawdę mamy jakąś pasję, niebanalne hobby napiszmy o tym! Jednakże konkretnie i bez zbędnych szczegółów dotyczących danej dziedziny. Dla pracodawcy osoba o ciekawych zainteresowaniach będzie bardziej interesująca.

Czy pisać o pracy „na czarno”?

Omijanie prawa nie jest chlubą, jeśli jednak roczna przerwa w życiorysie działa na Waszą niekorzyść, wspomnijcie także o pracy bez legalnego zatrudnienia. Oczywiście nie róbcie tego aplikując do administracji państwowej. Nie ma też sensu pisać o korepetycjach udzielanych w czasach szkolnych, gdy posiadacie kilka lat doświadczenia w zawodzie. Jeśli pracowaliście bez umowy, możecie o tym wspomnieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej, niekoniecznie w CV. Pracodawca to też człowiek, który wie, jaka sytuacja panuje na rynku i nie będzie raczej zajmował się ściąganiem zaległych podatków. Obowiązkowo opiszcie też czynności jakie wykonywaliście i korzyści jakie z tego wynikają.

Przykładowe wzory CV:

Pamiętaj, że CV to dokument formalny. Nawet jeśli aplikujesz na kreatywne stanowisko, musisz zachować umiar. W sieci znajdziesz wiele poradników jak pisać CV, co w nim zamieścić i czego nie robić. Niemniej pamiętaj, że powinno być ono przede wszystkim w pełni informatywne i zachęcić osobę rekrutującą do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Brak doświadczenia nie musi oznaczać problemu ze znalezieniem pracy. Oryginalne, staranne CV napisane z inwencją i zaangażowaniem z pewnością zainteresuje przyszłego pracodawcę. Warto przedstawić swoje dobre strony, zdobytą dotychczas wiedzę i umiejętności w taki sposób, by komisja rekrutacyjna zauważyła potencjał oraz determinację do wykonywania pracy.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 1,20 Liczba głosów: 76
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań