Dokumenty aplikacyjne to pierwszy kontakt osoby szukającej zatrudnienia z potencjalnym pracodawcą. Dla niektórych to trudny etap, gdyż trzeba dokonać autoprezentacji na zaledwie jednej stronie A4. Inne osoby, zwłaszcza te, które dopiero wkraczają na rynek pracy, mają problem, aby kartkę tę zapełnić treścią. Jak podkreślają specjaliści, w ostatnich latach, zauważyć można zmiany w sposobie przygotowywania przez kandydatów dokumentów aplikacyjnych.
CV, obok listu motywacyjnego, to najczęściej wymagany przez pracodawców dokument. Pozwala on na zaprezentowanie osoby kandydata, wskazanie jego umiejętności, doświadczenia, jak również podstaw teoretycznych, czyli wykształcenia. I choć możliwości kreowania CV jest tyle, ilu szukających pracy, należy wskazać, że przez wiele lat istniał swoistego rodzaju szablon, który wyznaczał sposób tworzenia tych dokumentów. Aktualnie jest on coraz częściej łamany przez tych poszukujących pracy, którzy chcą, aby ich aplikacja została dostrzeżona wśród stosu napływających do biura firmy dokumentów. Na co stawiają kreatywni kandydaci?
Spis treści
Moje doświadczenie najważniejsze!
Jeszcze kilka lat temu zawsze pierwszą rubryką, tuż po danych osobistych, było zdobyte wykształcenie. Kandydaci podkreślają ukończenie prestiżowego kierunku lub specjalizacji. Transformacja dotyczy tego właśnie elementu i związana jest z zachodzącymi na rynku pracy zmianami. Aktualnie znacznie ważniejszą kwestią niż wykształcenie i dyplom jest doświadczenie zawodowe. Coraz częściej na biurkach rekrutujących pojawiają się dokumenty aplikacyjne, które ten właśnie aspekt eksponują. Dzieje się tak dlatego, że to sami pracodawcy przekładają umiejętności nad fakt zdobycia przez kandydata dyplomu. Inaczej mówiąc, zatrudniający oczekują, że kandydat będzie potrafił zmierzyć się ze stawianymi przed nim zadaniami lub problemami.
Czym możesz się pochwalić?
Kwestia eksponowania doświadczenia w CV staje się coraz popularniejsza. Studenci, zwłaszcza studiów dziennych, doceniają możliwość odbycia szkoleń, jak i stażu zwłaszcza w prestiżowych oddziałach firm czy banków. Dzięki temu w dokumentach aplikacyjnych mogą umieścić stosowne wpisy, pokazując tym samym pracodawcy, że w sposób świadomy kreują swoją ścieżkę zawodową. Pracownicy, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem, do tej kwestii podchodzą nieco inaczej. Coraz częściej w ich dokumentach aplikacyjnych znaleźć można tak zwane success stories. Jest to przedstawienie, w zwięzły sposób, swoich największych sukcesów zawodowych. W ten sposób potencjalny pracownik pokazuje, co dotychczas osiągnął i zrobił dla swojego dotychczasowego szefa.
Świadome podejście gwarantuje sukces
Rynek pracy wciąż się zmienia, ale, jak podkreślają specjaliści, coraz więcej kandydatów przywiązuje uwagę do transformacji. Odzwierciedleniem tego są choćby komponowane w inny sposób dokumenty aplikacyjne. To nie tylko szansa na wybicie się spośród tłumu, ale również pokazanie swojej świadomości w zakresie zmian, które dokonują się na krajowym, jak i światowym rynku zatrudniania. Poza innym, specyficznym układem CV, warto odnotować, że coraz więcej kandydatów przywiązuje uwagę do czystości językowej. Ta przejawia się zarówno unikaniem podstawowych błędów językowych, ale również komponowaniem treści w sposób przejrzysty dla czytającego. Ponadto specjaliści wskazują także na zmiany jakościowe dokumentów aplikacyjnych. Znacząca część posiada choćby stosowną klauzulę o ochronie danych osobowych.
Czego oczekuje pracodawca?
Pozytywne zmiany w zakresie konstrukcji dokumentów aplikacyjnych dotyczą również oczekiwań pracodawców. Coraz częściej kandydaci konstruują swoje CV czy list motywacyjny pod konkretne ogłoszenie o pracę. Dzięki temu do osoby rekrutującej trafia komplet dokumentów „szytych na miarę”. To zaś pokazuje, że kandydaci coraz umiejętniej potrafią zdobyć zatrudnienie, są zorientowani w wymaganiach pracodawców i wiedzą, w jaki sposób wykorzystać swoje umiejętności w tym zakresie. Warto też podkreślić, że tak przygotowany zestaw dokumentów zwiększa szansę kandydata, który stara się o stanowisko. Większość rekrutujących chętnie zaprasza na rozmowę rekrutacyjną tych właśnie, którzy zadali sobie nieco trudu i przygotowali odpowiednio skompletowany zestaw dokumentów.
Co mi pomoże?
Jeżeli jesteś osobą szukającą właśnie zajęcia zarobkowego i rozsyłasz to samo CV do każdej z firm, które ogłaszają rekrutacje, to powinieneś wiedzieć, że to podstawowy błąd. Dobrze przygotowany zestaw dokumentów pozwoli na osiągnięcie znacznie lepszego wyniku niż po prostu rozsyłanie tej samej aplikacji na wszystkie ogłoszenia. Warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z profilem firmy, do której chcesz aplikować i wykreować CV w taki sposób, aby czytający dokumenty zauważył, że wiesz dokładnie, co możesz wnieść do zakładu pracy. Osoby, które stawiają dopiero pierwsze kroki na rynku pracy, powinny przede wszystkim szukać dostępu do profesjonalnie przygotowanych publikacji. Takie pomogą im na zrozumieniu podstaw kreowania dokumentów aplikacyjnych i dadzą przydatne wskazówki. Z drugiej strony, mogą oni szukać wsparcia u doradców zawodowych, którzy pomogą między innymi w przygotowaniu się do drugiego etapu rekrutacji.