Wzory listów motywacyjnych
Poszukując pracy, zapewne rozpoczynasz od przeglądania stron z ofertami oraz przygotowania swojego portfolio. Obowiązkowy punkt stanowi CV, będące swego rodzaju wizytówką – opowiada o Twoich doświadczeniach i osiągnięciach. Obok niego powinien znaleźć się list motywacyjny, który poniekąd jest uzupełnieniem CV, ale także służy wypromowaniu Ciebie i utwierdzeniu rekrutera w przekonaniu, że to właśnie Ciebie powinien zaprosić na spotkanie.
List motywacyjny to rozwinięcie życiorysu zawodowego danej osoby. Jest uzupełnieniem CV, lecz nie jego powieleniem. Niestety, praktyka pokazuje, że wiele osób popełnia poważne błędy podczas tworzenia listów motywacyjnych. Zmorą szukających pracy jest podejście do listu motywacyjnego jak do opisowej wersji CV. Niestety, nie tak powinien brzmieć prawidłowo przygotowany list motywacyjny.
Informacje zawarte w liście powinny pokazać, że możliwie najlepiej spełniasz wymagania pracodawcy podane w ogłoszeniu i w związku z tym warto poświęcić czas na przyjrzenie się szerzej Twojej kandydaturze, np. podczas rozmowy rekrutacyjnej. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak powinien wyglądać dobrze skonstruowany list motywacyjny. Poniżej przedstawiamy standardy tworzenia prawidłowych listów motywacyjnych oraz przykładowe wzory.
Spis treści
List motywacyjny
List motywacyjny jest jednym z podstawowych dokumentów aplikacyjnych przy ubieganiu się o pracę. Celem autora listu motywacyjnego jest zainteresowanie potencjalnego pracodawcy swoją osobą. Taki dokument odgrywa bardzo ważną rolę w każdym procesie rekrutacyjnym, ponieważ bardzo często stanowi podstawę do oceny kandydata przez pracodawcę.
Każda zawarta w treści listu motywacyjnego informacja powinna być dobrze dobrana oraz odpowiednio wyeksponowana. Istotne jest również to, aby autor danego listu motywacyjnego modyfikował jego treść pod kątem stanowiska, o które się ubiega. Częstym błędem poszukujących pracy jest bowiem to, że dysponują tylko jednym wzorem listu motywacyjnego, który wysyłają potencjalnym pracodawcom, niezależnie od tego, na jakie stanowisko aplikują.
List motywacyjny powinien być napisany w taki sposób, aby zawarte w jego treści argumenty przekonały pracodawcę, że autor listu jest najlepszym kandydatem na oferowane stanowisko pracy. Powinien także korespondować z treścią CV danej osoby. Ważne jest to, aby list motywacyjny nie stanowił swego rodzaju streszczenia, czy też nie powielał dosłownie informacji, które zostały już wcześniej wyłuszczone w CV.
CV |
List motywacyjny |
Znajomość języka i stopień zaawansowania |
Doświadczenie w komunikacji w języku obcym (jeśli posiadamy) |
Odbyte kursy i szkolenia z pełnymi nazwami |
Opis umiejętności i doświadczeń nabytych w pracy i na szkoleniach (jeśli są kluczowe dla oferty) |
Stanowisko kierownicze |
Doświadczenie w zarządzaniu zespołem, prowadzeniu procesów rekrutacyjnych, osiągnięcia na stanowisku. |
Nie opisujemy |
|
Prawo jazdy i kategoria |
Nie opisujemy |
Rozróżnienie tych dwóch kategorii dokumentów aplikacyjnych, a więc CV oraz listu motywacyjnego, nie jest przypadkowe. Treść wspomnianych dokumentów powinna być zupełnie inna, gdyż spełniają one odmienne funkcje. W treści CV należy szczegółowo wymienić dotychczasowe doświadczenie, wykształcenie, posiadane umiejętności oraz kompetencje i zainteresowania danej osoby. W liście motywacyjnym natomiast opisujemy osiągnięcia zawodowe, wzmiankując tylko o doświadczeniach, które mogą nam się przydać w pracy, na którą aplikujemy. List ma bowiem stanowić odpowiedź na pytanie, dlaczego dany kandydat najlepiej nadaje się do pracy na stanowisku, na które aplikuje.
Jak stworzyć dobry list motywacyjny?
Jeżeli zamierzasz zmienić pracę i doskonale wiesz, dla której firmy chciałbyś pracować, to powinieneś przygotować komplet dokumentów aplikacyjnych. CV jest podstawą, drugim często wymaganym dokumentem jest list motywacyjny. Nie ma wzoru dobrego listu motywacyjnego. Co prawda, w sieci można znaleźć wiele przykładów, ale niekoniecznie są one dobre. Starając się o pracę w firmie, która aktualnie nie ma wolnych etatów, powinieneś wykazać się nie tylko kreatywnością, lecz przede wszystkim udowodnić, że jesteś osobą, która może przyczynić się do jej dalszego rozwoju.
Zastanawiasz się jak napisać list motywacyjny? Szukasz przykładów dobrego listu motywacyjnego? Poniżej znajdziesz wskazówki, jak samodzielnie lub z pomocą wzoru przygotować profesjonalny i skuteczny dokument.
Tworząc list motywacyjny, powinieneś skupić się na opisaniu swoich osiągnięć zawodowych i wskazać, co możesz zrobić dla firmy. Twoje zadanie jest o tyle łatwiejsze, że prawdopodobnie znasz przedsiębiorstwo, na pracy w którym Ci zależy. Pamiętaj, że taki list motywacyjny powinien być spersonalizowany. Zaznacz więc, do kogo kierujesz list. Może to być dyrektor firmy, kierownik działu, w którym chcesz pracować albo dział HR, jeśli firma go posiada. W liście najczęściej zaznacza się, gdzie znalazło się ogłoszenie – jeśli więc odpowiadasz na ofertę z gazety, napisz o tym, jeśli natomiast aplikujesz mimo braku ogłoszenia, z tego względu, że pragniesz w tej firmie pracować – opisz swoje powody.
Rozpocznij od dokładnego prześledzenia ogłoszenia o pracę, na które planujesz odpowiedzieć. Jest ono kluczem do zainteresowania osoby, która prowadzi proces rekrutacyjny. Dobry list motywacyjny to list rzeczowy, bez zbędnego „lania wody” i powtarzania treści krążących po Internecie. Z ogłoszenia pracodawcy dowiesz się podstawowych kwestii: wymagań, zakresu obowiązków, wykazania się poszczególnymi kompetencjami miękkimi, ale także najczęściej poznasz nazwę firmy bądź chociaż branżę. Te wszystkie informacje pozwolą Ci na skonstruowanie listu motywacyjnego, który będzie interesujący dla rekrutera i wyróżni Cię na tle innych kandydatów.
Pamiętaj, że nadrzędnym celem jest przekonanie potencjalnego pracodawcy, że jesteś osobą, której poszukują. Musisz więc w liście odpowiednio sprzedać swoją kandydaturę. Pamiętaj jednak, aby nadmiernie sobie nie słodzić, ani też nie obiecywać rzeczy, których nie możesz zrealizować. Zakończenie listu motywacyjnego powinno być takie, aby wskazywało na to, co możesz wnieść do firmy i zaznaczało, że masz nadzieję na udział w dalszych etapach rekrutacji.
Dobry list motywacyjny ma estetyczny i spójny wygląd. Nie mogą w nim pojawiać się błędy, a szata graficzna powinna nawiązywać do tej z CV. Tworząc swoje dokumenty aplikacyjne możesz więc skorzystać z kreatora listu motywacyjnego albo dowolnego programu graficznego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje dokumenty ze sobą współgrają. Narzędzie kreatora listu motywacyjnego ma też tę zaletę, że porządkuje odpowiednio informacje o Tobie, a zatem jest niemal pewne, że nie zapomnisz w dokumencie wspomnieć o najistotniejszych faktach, a ponadto dowiesz się jak powinno wyglądać rozpoczęcie oraz zakończenie listu motywacyjnego.
Pamiętaj!
- Najpierw przygotuj i dostosuj CV do konkretnej oferty
- Przeanalizuj ogłoszenie i dowiedz się więcej o pracodawcy
- Napisz list motywacyjny, który współgra z CV i idealnie odpowiada na potrzeby rekrutera
List motywacyjny o pracę powinien wyjaśniać osobie przeglądającej Twoją aplikację, dlaczego właśnie u nich chcesz pracować. Nie wchodzi więc w grę stworzenie jednego, uniwersalnego listu motywacyjnego! Warto tutaj nieco wychwalić firmę – na przykład, że należy do liderów branży, jest rozpoznawalna, że się z identyfikujesz z jej misją, że jest atrakcyjnym pracodawcą itp. W tym miejscu przedstaw swoją kandydaturę – opowiedz o swoich osiągnięciach, uzupełnij informacje z CV (ale ich nie powielaj!) i wspomnij, co chciałby osiągnąć dzięki pracy w tej firmie. Na końcu wyraź swoją nadzieję na możliwość rozmowy z potencjalnym pracodawcą. W miarę możliwości nie powielaj dosłownie gotowców, wykaż się kreatywnością!
Czy list motywacyjny można wysłać tylko w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę?
Dla wielu osób list motywacyjny wydaje się być zbędnym elementem dokumentów aplikacyjnych. To duży błąd. Choć nie zawsze pracodawcy go wymagają, to jednak jest to pismo, które może pomóc w staraniach o pracę. Zdarza się, że osoby nie wiedząc jak pisać list motywacyjny, sięgają po gotowe wzory, zamieszczone w sieci. Nie jest to najlepszy pomysł. Taki list motywacyjny nie będzie dostatecznie spersonalizowany. W dokumencie tym masz przecież wypromować siebie, jako przykładnego pracownika, a nie przedstawić znajomość zwrotów, które niczego nie wnoszą.
Oczywiście listy motywacyjne mają drugorzędne znaczenie w ubieganiu się o pracę – najważniejsze są bowiem Twoje doświadczenia zawodowe, wykształcenie oraz umiejętności, jakie posiadasz, a o tym pracodawca może już dowiedzieć się z CV. Niemniej, list motywacyjny jest doskonałym uzupełnieniem tego dokumentu, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak pisać list motywacyjny, aby nie popełnić częstych błędów, które przytrafiają się kandydatom.
List motywacyjny nie zawsze należy przygotować wyłącznie w odpowiedzi na interesujące ogłoszenie o pracę. Zdarza się, że ten dokument przygotowują osoby zainteresowane pracą dla danej firmy, nawet gdy nie organizuje ona rekrutacji. Taki krok może być skuteczny, zwłaszcza gdy kandydat doskonale wie, co może zaoferować firmie i jest świadom swoich umiejętności. Musisz więc wiedzieć, co możesz wnieść do firmy, gdy zostaniesz zatrudniony. Skoro pracodawca nie rekrutuje akurat nowych osób, to takie pytanie z pewnością pojawi się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrze, aby odpowiedź znalazła się również w przygotowanym przez Ciebie liście motywacyjnym.
Czy list motywacyjny ma znaczenie w rekrutacji?
Izabela Foltyn, Aplikuj.pl
Wielu kandydatów uważa, że rekruterzy nie czytają listów motywacyjnych. Pamiętajmy jednak, że jeśli pracodawca wymaga tego dokumentu w aplikacji, jest to uzasadnione. Pominięcie tego wymogu i wysłanie tylko CV, bądź przygotowanie listu motywacyjnego niedbale, schematycznie i bez przekonania, z pewnością nie przybliży nas do zdobycia wymarzonej pracy. Wysiłek i czas włożony w odpowiednie przedstawienie swoich możliwości zawodowych są doceniane i świadczą o profesjonalnym podejściu kandydata.
Jak pisać list motywacyjny, gdy nie jest on odpowiedzią na ogłoszenie? W takiej sytuacji trudno, aby w jego treści odnieść się do informacji zawartych w ogłoszeniu. W związku z tym wykaż się wiedzą o przedsiębiorstwie, jego potrzebach oraz odpowiednio zaprezentuj swoją kandydaturę. Nie sprawdzą się tu uniwersalne formułki czy wymienianie cech charakteru – trzeba mieć solidne argumenty. Twoją kartą przetargową są indywidualne umiejętności i doświadczenia. Wykorzystaj je, aby zaciekawić potencjalnego pracodawcę i przekonać, do zatrudnienia właśnie Ciebie – nawet jeśli myślał, że ma już skompletowaną załogę.
Wzór listu motywacyjnego
W prawidłowo przygotowanym wzorze listu motywacyjnego powinien znaleźć się określony rodzaj informacji.
Zaleca się, aby struktura takiego listu wyglądała następująco:
- dane osobowe aplikanta,
- miejsce i data sporządzenia listu,
- dane adresowe oraz nr telefonu aplikanta,
- oznaczenie adresata listu (np. nazwa firmy, kierownik danego zespołu),
- wstęp (np. określenie w jego treści, na jakie ogłoszenie o pracę odpowiada autor),
- krótkie przedstawienie aktualnej sytuacji zawodowej i życiowej (najlepiej przystające do realiów pracy na stanowisku, na którym chce pracować autor listu),
- podkreślenie, że aplikant spełnia wszelkie zawarte w ogłoszeniu kryteria,
- argumenty dodatkowe, potwierdzające, że aplikant w istocie jest najlepszym kandydatem do rozpoczęcia pracy na danym stanowisku,
- prośby, np. o możliwość wykazania się na danym stanowisku pracy, czy też prośba o możliwość spotkania,
- formuła końcowa, czyli podsumowanie listu np. prośbą o pozytywne rozpatrzenie kandydatury.
List motywacyjny, zawierający ww. elementy zdecydowanie nie będzie tylko powielaniem zawartych w CV informacji. Będzie stanowił atrakcyjną dla pracodawcy prezentację aplikanta jako odpowiedniej do zatrudnienia na danym stanowisku osoby.
Istotne jest także to, aby list motywacyjny miał następujące cechy:
- odpowiednia długość – nie powinien być dłuższy, niż strona A4, pisanego komputerowo tekstu,
- prawidłowa treść – nie może stanowić powielania zawartych w CV informacji, głównym elementem listu mają być argumenty, które przekonają potencjalnych pracodawców, że autor listu idealnie nadaje się do rozpoczęcia pracy na stanowisku, na które aplikuje,
- tematyka powiązana z ogłoszeniem o pracę – list ma być napisany zawsze, jako odpowiedź na konkretne ogłoszenie o pracę,
- kreatywność – warto zadbać o to, aby treść listu była entuzjastyczna oraz, aby odpowiednio eksponowała energię, zapał i motywację piszącego do pracy.
List Motywacyjny – przykłady
Kluczowe podczas tworzenia listu motywacyjnego jest uwzględnienie ww. wytycznych. Warto zatem przeanalizować właściwą konstrukcję takiego listu na praktycznym przykładzie. Idąc tym tropem, w liście motywacyjnym osoby ubiegającej się o zatrudnienie na stanowisku specjalisty ds. reklamacji w firmie pożyczkowej, poza danymi osobowymi aplikanta, miejscem i datą oraz danymi kontaktowymi, należy zamieścić:
- oznaczenie adresata listu (np. Dział Reklamacji i Zażaleń firmy pożyczkowej XYZ),
- wstęp: „W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie z dnia 10 maja 2019 r., opublikowane na portalu XYZ w sprawie poszukiwania specjalisty ds. reklamacji, kieruję niniejszy list przewodni […]”,
- krótkie przedstawienie aktualnej sytuacji zawodowej i życiowej: „Zdecydowałem się ubiegać o zatrudnienie na stanowisku specjalisty ds. reklamacji w Państwa firmie, ponieważ posiadam wykształcenie kierunkowe. Jestem absolwentem studiów finansowych i bankowych, ukończyłem także wiele kierunkowych kursów w tej dziedzinie. Dotychczas zajmowałem się rozpatrywaniem reklamacji i zapytań Klientów w centrali dużego Banku XYZ. Nadal chcę kontynuować swoje działania w tej właśnie dziedzinie […]”,
- wskazania, że i w jaki sposób aplikant spełnia kryteria zawarte w ogłoszeniu dla osób ubiegających się o pracę na danym stanowisku: „Uważam, że spełniam wszystkie Państwa kryteria, stawiane przyszłemu pracownikowi na stanowisku specjalisty ds. reklamacji. Mianowicie; jak wspominałem, posiadam wykształcenie kierunkowe oraz szeroką wiedzę o produktach pożyczkowych. Mam doświadczenie w dziedzinie rozpatrywania reklamacji konsumentów. Jestem samodzielny, zadaniowy, zdyscyplinowany. Znam techniki tworzenia skutecznych odpowiedzi na pisma reklamacyjne Klientów. Potrafię w sposób pisemny wyjaśniać Klientom nawet najbardziej zawiłe zagadnienia […]”,
- argumenty dodatkowe, potwierdzające, że aplikant to rzeczywiście osoba, najlepiej nadająca się do rozpoczęcia pracy na danym stanowisku, np.: „Jestem zdeterminowany do dalszego rozwoju i doskonalenia swoich kompetencji na potrzeby pracy zawodowej. Takie działania podejmuję również obecnie. Jestem w trakcie kursu, dotyczącego standardów pisania korespondencji urzędowej, a także ochrony danych osobowych po wprowadzeniu RODO. Jestem przekonany, że wiedza nabyta w trakcie tych szkoleń może mieć wymierny wpływ na moją pracę w dziedzinie rozpatrywania reklamacji […]”,
- prośby, np. prośba o umożliwienie wykazania się na danym stanowisku, czy też prośba o możliwość spotkania, np.: „Bardzo chętnie opowiem więcej o moim dotychczasowym doświadczeniu i determinacji do rozpoczęcia z Państwem współpracy w trakcie rozmowy bezpośredniej […]”,
- formuła końcowa, np. podkreślenie, że autor listu uprzejmie prosi o pozytywne rozpatrzenie jego aplikacji na dane stanowisko, np.: „Mam nadzieję, że moja aplikacja zostanie rozpatrzona pozytywnie […]”.
List motywacyjny – uwaga na formatowanie!
Jednym z gorszych błędów jest niepoprawne formatowanie listu motywacyjnego lub niepoprawna kompozycja. List motywacyjny powinien składać się, jak każdy inny list, ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Poprawne formatowanie może ułatwić pracodawcy sprawne odnalezienie się w tekście. Dobrym pomysłem jest wymiarowanie tekstu oraz wyróżnieniu słów kluczowych. Pamiętaj o poprawnym adresowaniu listu oraz wpisaniu miejscowości i daty. Zainteresuj swojego pracodawcę i postaraj się użyć zwrotów i argumentów oddziałujących na emocje. Unikaj zbyt osobistych ucieczek – słaba sytuacja rodzinna nie jest dobrym pomysłem na wykorzystanie jako główny argument do zdobycia pracy. Świadczyć może w oczach pracodawcy o braku profesjonalizmu.
List motywacyjny – elementy, które warto zmodyfikować
CV i list motywacyjny to podstawowe dokumenty, które przygotowujemy chcąc otrzymać lub zmienić pracę. O ile CV to po prostu spisanie, najczęściej w porządku chronologicznym, podstawowych informacji o sobie i swoim doświadczeniu zawodowym, o tyle list motywacyjny to dokument, w którym „sprzedajemy” siebie. Wiele osób twierdzi, że to forma reklamy. Jeżeli będzie udana, to rekruter zainteresuje się kandydatem i będzie chciał go lepiej poznać.
Niestety – nie znajdziesz tutaj kolejnego gotowego szablonu. Dowiesz się jednak, jak skroić wzór na swoją miarę, a później dopasowywać go do potrzeb poszczególnych firm. Nie jest bowiem możliwe, a przynajmniej nie jest wskazane, aby przesyłać do różnych firm jeden, niespersonalizowany list motywacyjny. Nie oznacza to jednak, że musisz do każdej wysyłanej aplikacji tworzyć odrębny list. Wystarczy, że w dokumencie zmienisz adresata, a w treści dopasujesz akapity do profilu firmy oraz uwzględnisz tam swoje doświadczenia i umiejętności, zgodnie z zapotrzebowaniem pracodawcy. W tym celu możesz też skorzystać z kreatora listu motywacyjnego. Co to oznacza w praktyce?
Prezentujemy przykłady:
- Dane ogłoszenie zawiera informacje: od kandydata oczekujemy doświadczenia na stanowisku managera, znajomości języka angielskiego i niemieckiego oraz pełnej dyspozycyjności.
Co napisać w liście motywacyjnym? Warto zaznaczyć fakt zatrudnienia na stanowisku managera np. w hotelu X i sprecyzować zakres obowiązków oraz umiejętności, jakie nabyłeś (np. znajomość programu komputerowego, obsługa social media, odbyte szkolenia). Swoją znajomość języków możesz podeprzeć informacją o certyfikatach, odbytych stażach zagranicznych albo poinformować, że jesteś silnie zmotywowany do kontynuacji nauki i chcesz się w tej kwestii rozwijać.Poinformuj koniecznie o swojej dyspozycyjności – np. o tym, że Twój obecny stosunek pracy wygasa za miesiąc i od tej pory pozostajesz bez zobowiązań, a dodatkowo posiadasz prawo jazdy i pojazd, dzięki którym Twoja dyspozycyjność i mobilność są niemal nieograniczone. Ważne, aby napisać prawdę!
- Dane ogłoszenie zawiera informacje: kandydat powinien posiadać doświadczenie w obsłudze klienta, rozwinięte zdolności komunikacyjne i umiejętność obsługi kasy fiskalnej. Wykształcenie o profilu handlowym mile widziane.
Co napisać w liście motywacyjnym? Jeśli posiadasz wykształcenie handlowe, napisz o tym – pamiętaj jednak, by nie było to powielenie CV. Warto więc napisać, czego nauczyłeś się w szkole i co wyróżnia Cię spośród pozostałych kandydatów (którzy uczyli się w innych szkołach albo nie mają takiego wykształcenia).Wskaż swoje mocne strony w zakresie kompetencji miękkich, predyspozycje do pracy z klientami, a także powiedz potencjalnemu pracodawcy co zyska, zatrudniając Ciebie – np. pracownika, który potrafi zaangażować i zmotywować zespół do działania, który punktualnie przybywa do pracy i nie boi się nowych wyzwań. Powiedz także o swoich ambicjach i oczekiwaniach – np. że pracując w danej firmie, masz nadzieję na rozwój i nabranie doświadczenia w branży, dzięki pracy w firmie o tak bogatym doświadczeniu na rynku Wspomnij również o umiejętności obsługi kasy fiskalnej, bądź chęci nauki, gdyż szybko chłoniesz wiedzę. Postaw na szczerość i otwartość, a pracodawca z pewnością to doceni.
O czym warto pamiętać?
Postaraj się zmieścić treść listu na jednej stronie
Opis Twoich umiejętności ma odpowiadać na potrzeby pracodawcy
Styl języka powinien być staranny, a przy tym jasny i zrozumiały: unikaj zbyt długich i wielokrotnie złożonych zdań
Od pierwszych zdań postaraj się zainteresować rekrutera swoją osobą (z zachowaniem profesjonalizmu i ogłady)
Zadbaj o porządek w treści; trzymaj się tematów, którym są poświęcone poszczególne akapity
Przydatne zwroty w liście motywacyjnym – zbuduj profesjonalny wizerunek
Zabierając się do pisania listu motywacyjnego, pamiętaj o odpowiedniej konstrukcji i użyciu kluczowych słów. Na końcu zadbaj o estetykę i przejrzystość. Zanim zaczniesz pisać, przemyśl, kto jest Twoim odbiorcą, użyj odpowiedniego zwrotu grzecznościowego, a następnie, używając odpowiednich słów odpowiadaj na potrzeby swojego pracodawcy. Nie zapomnij nawiązać do tego, w jaki sposób dowiedziałeś się o rekrutacji.
Możesz wykorzystać poniższe przydatne sformułowania:
- W związku z umieszczeniem przez Państwa oferty w… / W nawiązaniu do Państwa ogłoszenia zamieszczonego w…
- zwracam się̨ z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie mojej kandydatury na stanowisko / Będę wdzięczny za rozpatrzenie mojej kandydatury
- Praca w Państwa firmie będzie dla mnie… / Możliwość pracy z Państwa zespołem jest dla mnie okazją…
- Moje obowiązki na tym stanowisku obejmowały… / W poprzedniej pracy nabyłem umiejętności…
- Do moich zainteresowań należą… / Moje główne zainteresowania to…
- Mam nadzieję, że będę mógł lepiej przedstawić moje kwalifikacje na rozmowie o pracę / Z przyjemnością zaprezentuję swoje umiejętności na rozmowie kwalifikacyjnej
Opowiedz zwięźle o swoim doświadczeniu zawodowym – jeżeli jesteś absolwentem/absolwentką studiów – napisz to. Nie zapomnij wspomnieć o tym, jakie kompetencje pozwoliło Ci rozwinąć dotychczas zajmowane stanowisko. Wyraź chęć odbycia rozmowy kwalifikacyjnej, a nawet przypomnij w tym samym zdaniu swój numer telefonu – to przekona pracodawcę, że jesteś zdecydowany i zależy Ci na tym stanowisku.
Power verbs – wykorzystaj słowa kluczowe w liście motywacyjnym
Samo pisanie o „braniu w czymś udziału” lub „robieniu” czegoś nie jest jednoznaczne z tym, że posiadamy dane kompetencje. Jeśli doświadczenie w pracy pozwoliło nam uzyskać jakieś umiejętności, warto to podkreślić. Pamiętaj, słowa kluczowe należy dobierać pod kątem wymaganych przez pracodawcę na danym stanowisku kompetencji. Jeśli tylko wyrażenia są adekwatne do naszych obowiązków, warto używać tych precyzyjnych i branżowych, jak: zarządzałem, osiągnąłem, kreowałem, rozwinąłem, wdrożyłem, prezentowałem, organizowałem, zoptymalizowałem, analizowałem, inicjowałem, zrealizowałem, koordynowałem itp.
Dokładnie sprawdź w ogłoszeniu, jakiego pracownika poszukuje Twój potencjalny pracodawca, a następnie użyj słów kluczowych w swoim liście motywacyjnym. Podaj przykłady sytuacji wykorzystania kompetencji miękkich, np. komunikatywności w języku angielskim lub umiejętności twardych, jak zdolność używania konkretnego programu.
Dodatkowym wzmocnieniem dla słów kluczowych będzie ich uwypuklenie graficzne przez pogrubienie. Dobrze przygotowane CV i list motywacyjny są Twoją wizytówką w kontakcie z przyszłym pracodawcą i mogą zdecydować, czy zostaniesz zaproszony do kolejnych etapów rekrutacji.
Słowa kluczowe opisujące doświadczenie:
zarządzałem, osiągnąłem, kreowałem, rozwinąłem, wdrożyłem, prezentowałem, organizowałem, zoptymalizowałem, analizowałem, inicjowałem, zrealizowałem, koordynowałem…
Błędy w liście motywacyjnym – jak ich uniknąć?
List motywacyjny to bardzo ważny dodatek do CV, który niestety jest coraz częściej przez nas lekceważony. Niesłusznie wydaje nam się, że pracodawca nie spojrzy na nasz list, a CV czyta wyłącznie pobieżnie. Prawda jest jednak taka, że prawidłowo przygotowany list motywacyjny może zwiększyć nasze szanse na znalezienie pracy. To pewnego rodzaju wizytówka naszych umiejętności m.in. świadczy o skrupulatności czy profesjonalizmie. Na co warto uważać?
- listu motywacyjnego nie powinno się pisać z marszu. Zanim go napiszesz, przygotuj sobie plan ramowy uwzględniający to, co chcesz przekazać rekruterowi.
- Pokaż, że spełniasz wymagania przedstawione w ofercie pracy. Pisz językiem korzyści, ale nie przesadzaj ze zbyt długimi opisami swoich zalet.
- Nie popełniaj błędów językowych i interpunkcyjnych – jeżeli nie jesteś pewien, czy poprawnie napisałeś list, poproś o sprawdzenie osobę, która ma kompetencje, by to zrobić.
- List motywacyjny powinien być zwięzły i poprawnie zredagowany. Zbyt rozwlekła treść czy lanie wody mogą sprawić, że Twoja kandydatura zostanie odrzucona.
- Jeżeli korzystasz z gotowego szablonu, sprawdź, czy usunąłeś wszystkie podpowiedzi i zbędne informacje, które znajdowały się w tekście głównym, nagłówku adresata lub komentarzach.
Zakończenie listu motywacyjnego
Tutaj również nie podamy gotowego zakończenia. Wskażemy Ci natomiast, co możesz napisać, by zwiększyć swoje szanse na kontynuację procesu rekrutacji. Skuteczne zakończenie list motywacyjnego nie tylko Cię wyróżni, ale również pokaże pracodawcy Twoje umiejętności – kreatywnego, a zarazem profesjonalnego podejścia do aplikacji na dane stanowisko. Twoje zaangażowanie i poświęcony czas z pewnością zostaną dostrzeżone. Dobry list motywacyjny powinien mieć dobre zakończenie.
Istnieją różne możliwości napisania zakończenia listu motywacyjnego. Jedną z nich jest zachęta pracodawcy, aby do Ciebie zadzwonił. Jak to zrobić? Na przykład, mówiąc o tym, że podczas rozmowy przedstawisz swoje portfolio (np. zrealizowane zlecenia, teksty czy kampanie reklamowe – w zależności od branży) albo opowiesz o posiadanych kwalifikacjach.
Kolejny sposób na zakończenie listu motywacyjnego to swego rodzaju obietnica tego, co zamierzasz dokonać, gdy dostaniesz daną posadę – np. będziesz gotów na podjęcie dodatkowych kursów. Możesz również zakończyć list podkreśleniem swoich umiejętności. Pozostawisz wówczas wrażenie, że jesteś świadomym własnych zalet i pewnym siebie kandydatem.
Jednym z najbardziej intrygujących rozwiązań jest przekazanie pracodawcy rozwiązania problemu – np. jeśli firma na swojej stronie internetowej prezentuje nie najciekawszą szatę graficzną, a Ty aplikujesz na stanowisko grafika, możesz zaznaczyć tam swoje sugestie odnośnie nowej identyfikacji wizualnej albo wysłać próbkę swoich projektów. Pamiętaj – kreatywność jest w cenie!
List motywacyjny szablon
Samodzielne napisanie spełniającego standardy listu motywacyjnego bywa trudne. Wiele osób wskazuje na problemy z zachowaniem odpowiedniej struktury takiego listu, a także z właściwym formułowaniem argumentów, jakie powinny się w nim znaleźć. Inni zaś są zdania, że istnieje pewien określony model tworzenia idealnych listów motywacyjnych. Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem wydaje się więc skorzystanie z dostępnego szablonu listu motywacyjnego.
Takie szablony są ogólnodostępne oraz dostosowane do specyfiki różnych stanowisk pracy. Nad przygotowaniem poszczególnych wzorów listów motywacyjnych czuwa zazwyczaj sztab ekspertów. W ich gronie znajdują się tacy profesjonaliści jak: psychologowie pracy, specjaliści do spraw rekrutacji i zatrudnienia, a czasami eksperci w danej dziedzinie, legitymujący się bogatym doświadczeniem w zakresie procesów rekrutacyjnych w branżach, takich jak finanse, medycyna, energetyka, administracja itp.
Skorzystanie z gotowego szablonu listu motywacyjnego ma zatem wiele zalet. Pierwsza z nich to pewność, iż użyty do procesu rekrutacyjnego list będzie zgodny z obowiązującymi standardami. Posłużenie się przygotowanym przez fachowców wzorem listu motywacyjnego znacznie zwiększa prawdopodobieństwo tego, że kandydat zostanie zaproszony przez pracodawcę do kolejnego etapu rekrutacji. Rozwiązanie takie zapobiega również przygotowaniu błędnie skonstruowanego listu motywacyjnego, a więc na przykład takiego, zawierające informacje tożsame z tymi, umieszczonymi w CV.
List motywacyjny DOC
Z uwagi na specyfikę zawartych w liście motywacyjnym informacji, dostępne do pobrania szablony są zwykle przygotowane w arkuszu tekstowym. Pozwala to na samodzielną edycję oraz na wprowadzenie danych osobowych kandydata, który pobrał wzór.
Przygotowane w wersji doc. wzory listów motywacyjnych są łatwe do zsynchronizowania ich treści z potrzebami konkretnej osoby. Treść można szybko uzupełnić o dodatkowe informacje na własnym komputerze. Pobranie gotowej wersji szablonu listu motywacyjnego oraz samodzielne uzupełnienie jego treści stanowi obecnie najszybszy, a jednocześnie najbezpieczniejszy sposób przygotowania dokumentu. Korzystając z takiego rozwiązania, warto oczywiście zadbać o to, aby ostateczna treść listu motywacyjnego była spójna z zawartymi w CV informacjami, obejmującymi rzeczywiste dane o zatrudnieniu, umiejętnościach i kompetencjach autora listu.
Jeśli w pobranym szablonie brakuje pewnych informacji, które są atutem danej osoby, warto samodzielnie rozbudować i zmienić treść listu motywacyjnego. Przy korzystaniu z danego szablonu listu motywacyjnego nie warto jednak naruszać jego ogólnej formuły oraz kształtu zastosowanych zapisów. Należy bowiem pamiętać, że dana forma przykładowego listu motywacyjnego została opracowana przez specjalistów.
List motywacyjny spełnia wiele istotnych w procesie rekrutacyjnym funkcji. Warto skorzystać z ogólnodostępnych formularzy listów, aby uniknąć powtarzających się często błędów, wypełnić wzór indywidualnymi treściami, a w efekcie stworzyć przekonujący list motywacyjny, który otworzy drogę do pracy na wymarzonym stanowisku.
Wysłać pocztą czy zanieść?
Jeżeli nie odpowiadasz na ogłoszenie o pracę, to najlepiej, abyś samodzielnie zaniósł swoje dokumenty aplikacyjne. W ten sposób możesz od razu spotkać się z właścicielem firmy. Z pewnością wzbudzisz zaciekawienie, bo wciąż do rzadkości należą sytuację, gdy do zakładu pracy dokumenty aplikacyjne składa osoba, która nie odpowiada na ogłoszenie o pracę. Nie musisz się niczego obawiać. Nie wchodzisz przecież do paszczy lwa, lecz do firmy, do której możesz wnieść swój cenny kapitał! Wykazując się pewnością siebie, otwartością i determinacją możesz wiele zyskać.
Gdy nie masz możliwości samodzielnego dostarczenia przygotowanych dokumentów, to możesz je wysłać pocztą – elektroniczną lub tradycyjną. W drugim przypadku powinieneś pamiętać o konieczności wydrukowania CV i listu motywacyjnego na dobrej jakości papierze i zawrzeć w nich odręczny podpis.
Aplikuj tam, gdzie chcesz pracować
Wyjście z inicjatywą i dostarczenie swoich dokumentów aplikacyjnych do firmy, która nie ogłosiła rekrutacji może być bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Zdarza się, że przedsiębiorca myśli o zatrudnieniu kolejnego pracownika, ale nie zdążył jeszcze przygotować stanowiska pracy. W takiej sytuacji otrzymanie przez niego dokumentów osoby zainteresowanej podjęciem zatrudnienia może zaowocować przyśpieszeniem działań. Jeżeli kandydat zaprezentuje się dobrze podczas spotkania, to pracodawca może nawet zrezygnować z organizowania rekrutacji.
Bywa, że firmy potrzebują pracowników tymczasowych – często nie przeprowadzają wówczas kompleksowej rekrutacji, odbywa się ona szybciej i sprawniej. Takie przypadki to okazje zwłaszcza dla studentów lub absolwentów z niewielkim doświadczeniem w pracy. Na progu kariery zawodowej dobrą taktyką jest rozsyłanie CV w wiele miejsc, które nie prowadzą aktywnej rekrutacji, bo jeśli nie dziś, to być może za tydzień w danej firmie akurat będzie potrzeba dodatkowych rąk do pracy. Warto też wziąć pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy.
Podsumowując – niezależnie od tego, na jakie stanowisko wysyłasz swoją aplikację, warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie dokumentów. CV i list motywacyjny powinny tworzyć spójną całość; dobrze, abyś przygotował dla nich taką samą oprawę – czcionkę, styl i szatę graficzną. Wspólny szablon nie tylko będzie się ładnie prezentował, ale pokaże również przyszłemu pracodawcy, że przyłożyłeś się do przygotowania aplikacji, jesteś osobą sumienną i zorganizowaną. Możesz być pewien – list motywacyjny to nie jest zwykła kartka papieru, mówi on o Tobie więcej, niż mogłoby Ci się wydawać!