Wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest sposobem na zakończenie stosunku pracy w przypadku, gdy dana osoba nie chce już być zatrudniona u obecnego pracodawcy. Wypowiedzenie można złożyć z każdego powodu i pracownik nie ma obowiązku ujawniania przyczyny swojej decyzji. Należy mieć na uwadze, że wypowiedzenie powinno być złożone pisemnie, a pracodawcy grożą kary jeżeli nie dopełni warunków pisemnego wypowiedzenia. Praktycznie warto więc przygotować dokument w dwóch egzemplarzach i na obu uzyskać podpis pracodawcy potwierdzający przyjęcie wypowiedzenia. W ten sposób osoba wypowiadająca umowę będzie miała pisemne potwierdzenie przyjęcia wypowiedzenia.
Co Zawiera wzór wypowiedzenia umowy przez pracownika?
W poprawnie wypełnionym wypowiedzeniu muszą się znaleźć informacje o dacie złożenia dokumentu, dane pracownika i pracodawcy oraz szczegóły odnośnie tego, jaką umowę się wypowiada oraz jaki jest okres wypowiedzenia. Najlepiej skorzystać z gotowego wzoru dokumentu i uzupełnić go według własnych potrzeb. Wówczas mamy pewność, że nie pominęliśmy żadnego zapisu, który jest niezbędny, by takie pismo miało moc prawną. Warto jednak pamiętać, że po wydrukowaniu przygotowanego dokumentu należy go jeszcze odręcznie podpisać. W przypadku, gdy w firmie prowadzona jest dokumentacja elektroniczna, można złożyć wypowiedzenie w formie cyfrowej, jednak i w tym przypadku musi być opatrzona tzw. podpisem kwalifikowanym, czyli elektronicznym odpowiednikiem naszego podpisu.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę
Warto pamiętać, że okres wypowiedzenia jest zależny od rodzaju umowy oraz stażu pracownika i może wynieść od 2 tygodni do 3 miesięcy. Decydując się na złożenie wypowiedzenia umowy o pracę, należy mieć świadomość, kiedy rozpoczyna się ów okres wypowiedzenia. Wiele osób nie wie, że okres wypowiedzenia nie rozpoczyna się w momencie złożenia dokumentu. W przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w dniach bądź tygodniach rozpocznie się on od pierwszej niedzieli po złożeniu wypowiedzenia. Osoby z dłuższym stażem pracy, które dotyczy co najmniej miesięczny okres wypowiedzenia, muszą wiedzieć, że zacznie się on liczyć od pierwszego dnia następnego miesiąca. Przykładowo, jeśli złożysz wypowiedzenie 15 maja, stosowny okres wypowiedzenia zostanie rozpoczęty od 1 czerwca.
Wypowiedzenie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia
Wypowiedzenie umowy o pracę może być złożone także bez okresu wypowiedzenia. W tym wypadku jednak pracownik ma ograniczone możliwości. Podobnie jak w przypadku zwykłego wypowiedzenia mamy do czynienia z jednostronnym oświadczeniem woli zakończenia współpracy. W tej sytuacji musi nastąpić jeden z dwóch warunków. Wypowiedzenie umowy bez okresu wypowiedzenia może zostać złożone tylko w przypadku, gdy pracownik posiada orzeczenie lekarskie o zagrożeniu zdrowia na danym stanowisku bądź, gdy pracodawca dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. W drugiej sytuacji mowa między innymi o niewypłacaniu wynagrodzenia w terminie zawartym w umowie bądź braku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Przepisy przewidują także możliwość złożenia wypowiedzenia za porozumieniem stron. W takim wypadku pracownik i pracodawca ustalają konkretne warunki oraz termin przerwania stosunku pracy. Najczęściej stosuje się takie wypowiedzenie, gdy pracownik posiada już znalezioną nową pracę i chce jak najszybciej zmienić zatrudnienie. Popularną praktyką jest również wykorzystanie zaległych dni urlopu w okresie wypowiedzenia. W ten sposób pracownik ma czas na znalezienie nowej pracy bądź wdrożenie się na nowe stanowisko. Pracodawca zaś nie musi wypłacać ekwiwalentu za zaległe dni urlopowe.