Świadectwo wykonywania pracy w szczególnych warunkach
Pracownicy wykonujący pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze muszą się cechować dodatkowymi umiejętnościami oraz odpornością psychiczną i fizyczną. Ich praca jest zazwyczaj dużo cięższa od standardowych zawodów, a do tego mocno wpływa na zdrowie. Właśnie dlatego zawody o szczególnym charakterze dają możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury. Kończąc stosunek pracy w takich zawodach, pracownik również musi otrzymać świadectwo pracy. Pracodawcy mają obowiązek zawrzeć w nim informacje o charakterze pracy oraz stanowisku pracownika, a więc w przypadku szczególnego charakteru pracy konieczne jest odpowiednie uwzględnienie wykonywanych czynności.
Co wpisać w świadectwie pracy w szczególnych warunkach?
Świadectwo wykonywania przez pracownika pracy w szczególnych warunkach jest w dużej mierze takie samo, jak zwykłe świadectwo pracy. Kluczowa jest jednak część opisu stanowiska oraz zakresu pracy pracownika. Ta część musi zostać odpowiednio wypełniona z uwzględnieniem dokładnych okresów wykonywania czynności w szczególnych warunkach. Zmiany wprowadzone w czerwcu 2016 roku zmieniły jednak formę opisu oraz wymagane informacje. Przede wszystkim pracodawca musi wskazać okres zatrudnienia pracownika, przypadający do dnia 31.12.2008 r, przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Oprócz tego wskazuje się stanowiska, na których te prace były wykonywane.
Wzór świadectwa wykonywania przez pracownika pracy w szczególnych warunkach został przygotowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Dzięki temu pracodawca nie powinien popełnić błędu przy wypełnianiu dokumentu, a sama edycja jest bardzo prosta i intuicyjna. Należy jednak pamiętać, aby stosować odpowiednie nazewnictwo z wykazu prac o szczególnym charakterze.