Zgoda pracownika na przekazywanie wynagrodzenia
Mimo że obecnie już standardem jest, że pracodawca przelewa wynagrodzenie na rachunek bankowy pracownika, wzór oświadczenia o zgodzie pracownika na przekazywanie wynagrodzenia nadal znajduje zastosowanie. Obecnie pracownik wskazuje na nich numer swojego konta bankowego, na które ma być przelewane wynagrodzenie za pracę i innych świadczeń od pracodawcy. Oczywiście zgodnie ze wspomnianymi przepisami Prawa Pracy może on przy użyciu takiego szablonu wyrazić zgodę na otrzymywanie należnych środków do rąk własnych. Nieco innym dokumentem jest szablon przekazywania wynagrodzenia innej osobie i na konto tej osoby, który również udostępniamy do pobrania na naszej stronie.
Co zawiera zgoda pracownika na przekazywanie wynagrodzenia
Tego typu oświadczenie musi w sposób jednoznaczny określać dane osobowe pracownika (należy podać numer kadrowy lub pesel w celu właściwej identyfikacji, ponieważ może wystąpić w firmie zbieżność imienia i nazwiska), sposób wypłaty pieniędzy („do ręki” czy na konto) i wskazywać czego dotyczy (wyłącznie wynagrodzenie lub wszystkie świadczenia). W przypadku zgody na wypłatę wynagrodzenia na rachunek bankowy należy w dokumencie podać ten numer oraz nazwę banku, w którym jest prowadzony.
Wzór zgody pracownika na przekazywanie wynagrodzenia
Aktualne Prawo Pracy nie określa formalnego, pisemnego szablonu zgody pracownika na przekazywanie wynagrodzenia. Reguluje tylko, że musi zostać ona wyrażona w sytuacji, gdy chce on otrzymywać wypłatę do rąk własnych. W przypadku przepisowej wypłaty na konto, taki numer można podać nawet ustnie. Jest to jednak rzadko spotykane, ponieważ większość pracodawców chce mieć tego typu oświadczenie sporządzone na piśmie i podpisane przez pracownika. Sporządzenie zgody na przekazywanie wynagrodzenia ułatwia skorzystanie z bezpłatnego wzoru.