Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna? Ubiór, jaki wybierzesz, jest w stanie pokazać Twoje zaangażowanie w proces rekrutacyjny lub jego brak. Pokazuje też nasze nastawienie, i to nie tylko do osoby rekrutera, ale również do nowych obowiązków zawodowych. Strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być schludny i formalny, ale nadal wygodny. Jak ubrać się na rozmowę o pracę, by zrobić korzystne wrażenie na rekruterze?
Spis treści
Rozmowa kwalifikacyjna ubiór
Bezwzględnie nasze ubranie powinno być czyste, wyprasowane i pachnące. Podobnie rzecz się ma z obuwiem – brudne buty dyskwalifikują nas już na starcie. Pamiętajmy również, by strój dopasować do posady, o jaką się ubiegamy, a także do środowiska pracy. Jeżeli walczymy o posadę „kreatywną” (np. grafika, copywritera), to nieco bardziej ekstrawagancki ubiór nikogo nie będzie raził. Jeżeli jednak celujemy w posadę księgowej czy sekretarki, wtedy warto ubrać się nieco bardziej formalnie. W tym miejscu warto poruszyć temat rozmowy rekrutacyjnej w start-upie. Część z nas uważa, że jeśli idziemy na spotkanie do firmy, która jest start-upem, to możemy ubrać się bardziej na luzie. To błąd. Owszem, często w tego typu organizacjach panuje dress code bardzo casualowy i jest duża szansa, że przyszły szef stanie w drzwiach w jeansach i trampkach, ale nas nadal obowiązuje formalny, elegancki strój. Na spotkanie rekrutacyjne w start-upie można przyjść ubranym w strój codzienny wyłącznie pod jednym warunkiem – jeżeli oferta pracy jasno na to wskazuje.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną
Nasze ubranie powinno być również dostosowane do pory roku. Zdradliwa jest pora letnia – zazwyczaj wtedy stawiamy na przewiewne i lekkie ubrania, które mogą okazać się nie do końca trafione w przypadku rozmowy rekrutacyjnej. Zwłaszcza w przypadku kobiet – tutaj wiele rzeczy może pójść nie tak. Pora zimowa wcale nie jest łaskawsza, no bo co zrobić z zimowym okryciem i ubłoconymi butami?
Pora letnia
Nawet kiedy na zewnątrz jest bardzo ciepło, zawsze do sukienek czy spódnic wybierajmy rajstopy. Ogromnym faux-pax jest wizyta u potencjalnego pracodawcy z gołymi nogami – to nieeleganckie. W większości biur jest zamontowana klimatyzacja, więc w rajstopach wcale nie będzie nam gorąco. Dobrym wyborem są również długie spodnie z oddychającego materiału, np. lnu. Jeśli chodzi o „górę”, możemy pozwolić sobie na krótki rękaw, jednak zdecydowanie wystrzegajmy się dekoltów czy bluzek na ramiączkach. Świetnym dodatkiem dopełniającym stylizację będzie również przewiewna marynarka, którą zawsze możemy zdjąć. Również w przypadku butów musimy uważać. Strój na rozmowę kwalifikacyjną musi być elegancki, a takie na pewno nie są buty z widoczną piętą lub palcami. Najlepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na klasyczne czarne szpilki lub ewentualnie baleriny. Jeśli chodzi o mężczyzn, wskazany będzie letni garnitur, który jest zarówno elegancki, jak i wygodny oraz przewiewny. Zawsze należy pamiętać, że marynarka może być rozpięta tylko w jednym przypadku – gdy siedzimy. Gdy wstajemy, zawsze należy zapiąć ją na jeden guzik. No dobrze, a co z krawatem? Nie jest on konieczny, no chyba że ubiegamy się o wysokie stanowisko. Do letniego garnituru warto wybrać jednolitą koszulę (koniecznie trzeba pamiętać o zapięciu wszystkich guzików!). Najbardziej elegancka będzie ta z długim rękawem, ale akceptowalne są również te z krótkim. Warto pochylić się również nad skarpetkami – absolutnie muszą być dopasowane kolorystycznie do stroju. Musimy sobie odpuścić również te z kategorii „zabawnych”, a więc np. w postaci z kreskówek. Tak, paski i romby też odpadają!
Pora zimowa
O ile latem naszym największym wrogiem są wysokie temperatury, o tyle zimą problematyczne mogą być okrycia wierzchnie. Co zrobić z kurtkami, płaszczami oraz innymi zimowymi „gadżetami”? Rozkładanie wszystkich tych rzeczy przy rekruterze nie jest zbytnio eleganckie, niepotrzebnie przedłuża również czas. Jeżeli możesz zaparkować np. na firmowym podziemnym parkingu dobrze zrobisz, jeśli zimowe odzienie zostawisz w samochodzie. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to najlepiej będzie, jeśli zostawisz je w szatni przy recepcji, a do gabinetu rekrutera wejdziesz w formalnym stroju. Należy pamiętać również o butach – zabłocone i masywne nie zrobią zbyt dobrego wrażenia, dlatego najlepiej jest wyczyścić je jeszcze przed budynkiem firmy lub w toalecie.
Strój na rozmowę kwalifikacyjną – o czym pamiętać
Jeżeli za oknem panują niskie temperatury, to jest duża szansa, że po wejściu do ciepłego pomieszczenia będziemy musieli wydmuchać nos czy poczekać, aż nasza skóra dostosuje się do panującej wokół temperatury. Właśnie dlatego warto przyjść nieco wcześniej. Dzięki temu przyzwyczaimy się do wyższej temperatury i odzyskamy „normalny”, zdrowy wygląd skóry. Mając świadomość, że wyglądamy korzystnie, łatwiej nam będzie zapanować nad stresem i staniemy się znacznie bardziej pewni siebie, dzięki czemu na pewno zrobimy lepsze wrażenie na rekruterze. Będziemy też mogli znacznie swobodniej opowiadać o swoim doświadczeniu, kompetencjach i sukcesach.
Nasza garderoba składa się z wielu ubrań. W zależności od okazji, wybieramy poszczególne części garderoby i zestawiamy jest w całość. Znaczenie ma nie tylko krój ubrań, lecz także ich kolor czy dodatki, jakie wzbogacą przygotowany zestaw. Jednym z momentów, gdy ubiór jest niezwykle ważny, jest rozmowa kwalifikacyjna. Jak ubrać się z myślą o rozmowie kwalifikacyjnej? Dlaczego specjaliści podkreślają, że to, co zdecydujemy się założyć może zaważyć na wyniku rozmowy?
Wygląd zewnętrzny ma znaczenie
Na przełomie wieków specjaliści zajmujący się postrzeganiem jednostki przez innych i społeczeństwo, przeprowadzili wiele testów i badań. Ich efektem są stwierdzenia, że nasz ubiór ma ogromny wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Właśnie z tego względu eksperci doradzający osobom poszukującym zatrudnienia, wyraźnie podkreślają, jak istotny jest prawidłowy wybór stroju. Pierwsze wrażenie ma wpływ na to, jak później postrzega się daną osobę, a to wygląd właśnie jest tym, co pierwsze zauważamy.
Odpowiedni ubiór nie wystarczy. Podstawą jest oczywiście dbałość o higienę osobistą, czyste i ułożone włosy, oraz ogólna czystość i schludność. Zapach jest również bardzo ważny – dobra, delikatna, nienarzucająca się woń wody kolońskiej czy perfum z pewnością będzie działała na plus. Jeśli na ma się na twarzy jakieś nieatrakcyjne zmiany, np. trądzik czy cienie pod oczami, warto delikatnie je zamaskować. Dobrze też przyjść na rozmowę odpowiednio wcześnie, by nie spieszyć się po drodze – dzięki temu uniknie się spoceniu i wypiekom na twarzy.
Skoro wygląd zewnętrzny ma znaczenie i może mieć wpływ na decyzję podjętą przez pracodawcę, nie należy go lekceważyć. Jest kilka prostych zasad, o których powinna pamiętać każda osoba wybierająca się na spotkanie o pracę. Zastosowanie się do poniższych wskazówek może sprawić, że otrzymasz posadę, na której ci zależy.
Strój na rozmowę rekrutacyjną to Twoja wizytówka
Czy wybierając produkt zwracasz uwagę na opakowanie? Oczywiście – to, co estetyczne, przyciąga wzrok i budzi pozytywne skojarzenia. To kolejny powód, dla którego powinieneś pamiętać o odpowiednim ubiorze przed wyjściem na rozmowę kwalifikacyjną. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, nawet bardzo długiej, pracodawca jest w stanie poznać cię tylko powierzchownie. Zadbaj więc o to, by twoja powierzchowność stała na jak najwyższym poziomie.
Odnośnie rozmów kwalifikacyjnych ustalony został pewien dresscode. Jakie więc zasady obowiązują? Według specjalistów na rozmowę o pracę powinniśmy przyjść ubrani elegancko, ale skromnie. Swój gust warto podkreślić dodatkami, ale tych nie może być zbyt wiele. Ubranie powinno oczywiście być czyste i starannie wyprasowane. Buty również powinny być w nienagannym stanie – koniecznie wyczyść je i wypastuj. Nie przesadzaj ze wzorami materiałów i zdobieniami.
Panowie wybierający się na rozmowę kwalifikacyjną powinni pamiętać o czystej, wyprasowanej koszuli i dobrze skrojonym i dobranym garniturze. Niedopuszczalne są t-shirty, w szczególności te z nadrukami. Wykluczone jest także sezonowe obuwie, np. klapki czy sandały. Takie obuwie, choć wygodne, nie jest uważane za element dresscode. Równie ważne jest przy tym zabranie teczki czy stylowej torby zamiast np. sportowego plecaka. Krawat nie jest wymagany. To, czy ubrać go czy nie, zależy w dużej mierze od tego, do jakiej firmy się aplikuje i na jakie stanowisko. Jeśli jednak się go nie ubiera, nie należy rozpinać zbyt głęboko koszuli! Latem można ubrać garnitur z lżejszego materiału, ale absolutnie nie na miejscu będą krótkie spodenki czy koszule z krótkim rękawkiem. Jeśli nosi się zarost, powinno się go zgolić, lub wypielęgnować.
O ile zasad skierowanych do mężczyzn jest niewiele, to w przypadku kobiet sytuacja wygląda wręcz przeciwnie. Panie powinny pamiętać, że wykluczone są ubrania z nadrukami np. z kwiatowymi motywami. Strój powinien być jak najbardziej stonowany. Eleganckie sukienki są dopuszczalne, ale jedynie te w prostym kroju i o długości do kolana lub za nie. Decydując się na spódniczkę, konieczne jest zadbanie o jej długość – zbyt krótka spódniczka może zostać źle odebrana. Jeśli nie chce się lub nie lubi pokazywać nóg, można ubrać talkowane, materiałowe, ciemne, eleganckie spodnie. Do kompletu świetnie wyglądać będzie dobrze skrojona marynarka. Dekolt w bluzce lub koszuli nie powinien być zbyt głęboki. Absolutnie nie mogą być widoczne elementy stanika, nie może on także prześwitywać przez bluzkę. Ważne jest również, by ubrania były gładkie i w jasnych kolorach. Buty na wysokim obcasie będą dobrze widziane, ale mogą być to bardzo wysokie, wyzywające szpilki. Odpowiedniejsze będą niższe, klasyczne, proste szpilki, lub buty na obcasie czy słupku. Eleganckie półbuty na niewysokim obcasie również będą dobrze się prezentować. Torebka zdecydowanie powinna być skromna i klasyczna. Dobrym rozwiązaniem będzie także teczka czy neseser.
Choć letnią porą wygodnie nosi się sandały i rezygnuje z rajstop czy pończoch, to letnie obuwie jest wykluczone, a rajstopy lub pończochy obowiązkowe. Ciemne rajstopy o grubości 8 DEN nie powinny być uciążliwe, a będzie się wyglądać profesjonalnie. Nie należy także odsłaniać ramion. Najważniejsze by wyglądać elegancko i z klasą. Nawet najładniejszy, ale zbyt kokieteryjny strój może zostać bardzo źle odebrany.
Makijaż i dodatki
Z makijażem czy dodatkami panowie najczęściej nie mają problemów. Spinki do mankietów lub zegarek to elementy, które mogą oni założyć przed rozmową kwalifikacyjną. Jeśli jednak noszą np. kolczyki w uszach czy nosie, powinni je zdjąć.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kobiet. Makijaż i dodatki to rzeczy, po które panie chętnie sięgają, by lepiej się zaprezentować. Rzeczywiście, specjaliści podkreślają, że nie ma w tym nic złego, o ile panie zachowają umiar. Makijaż powinien być zatem delikatny i naturalny, zaś biżuteria dobrana tak, by była jedynie akcentem podkreślającym ubiór. Kolczyki powinny znajdować się jedynie w uszach, być skromne i nieduże. Należy unikać bardzo strojnych, długich naszyjników – podczas rozmowy w nerwach można zacząć się nimi odruchowo bawić, co może rozpraszać i wyglądać nieprofesjonalnie.
Wszystkie osoby posiadające tatuaże, powinny mieć świadomość tego, że nie są one dobrze postrzegane przez wszystkich. Istnieje duże ryzyko, że komisja rekrutacyjna może na nie nieprzychylnie spojrzeć. To, czy są one do zaakceptowania, w dużej mierze zależy także od tego, na jakie stanowisko aplikujemy. Bezpieczniej będzie jednak je przykryć, jeśli znajdują się w miejscach, które można zakryć ubraniem.
Jak się ubrać na rekrutację?
O czym więc należy pamiętać? Należy wglądać schludnie, elegancko i skromnie. Nie znaczy to jednak, że mamy się przebierać w ubrania, w których nie czujemy się komfortowo i w których źle się czujemy. Jeśli nie ma się pieniędzy na bardzo eleganckie ubranie, należy postarać się wyglądać po prostu schludnie i zagrać dodatkami. Zawsze możesz coś od kogoś pożyczyć. Jeśli np. kobieta wyjątkowo źle czuje się w szpilkach, nie musi przecież ich ubierać. Buty na niskim obcasie, lub nawet zupełnie płaskie buty także mogą być eleganckie. Nie ubieraj się niezgodnie z twoim codziennym stylem.
Warto poszukać kompromisu. Bardzo ważne jest też, by mieć świadomość tego, na jakie stanowisko i do jakiej firmy aplikujemy. Niektórzy pracodawcy mogą być nieco bardziej wyrozumiali czy otwarci w kwestii stroju czy ogólnego wyglądu, np. instytucje artystyczne nie powinny być zbyt restrykcyjne jeśli chodzi o te sprawy. W takich miejscach pracy odrobina fantazji w stroju może właśnie zadziałać na korzyść. Nie można oczywiście przesadzić w drugą stronę. Zbytnie „wystrojenie się” może zostać odebrane jako nieprofesjonalne.
Minimalizm jest dobry. Przyjście na rozmowę z dobrym, pozytywnym nastawieniem, będzie najlepszą ozdobą. Najważniejsze jest to, aby być świeżym, schludnym i pogodnym, a jednocześnie profesjonalnym. I postarać się w tym wszystkim być nadal sobą!