Szukasz właśnie pracy i zastanawiasz się, jak napisać CV i list motywacyjny? By zaskoczyć potencjalnego pracodawcę i zapewnić sobie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, powinieneś pomyśleć o tym, by w sporządzanych dokumentach umieścić… liczby!
Wyobraź sobie, że pracujesz w dużej firmie. Znasz jej działanie od podszewki i właśnie dlatego zostajesz oddelegowany do wyselekcjonowania dokumentów aplikacyjnych osób, które chciałyby otrzymać pracę. Już po przejrzeniu pierwszych CV i listów motywacyjnych orientujesz się, że… wybrać kandydata wcale nie będzie łatwo. Dlaczego, skoro na firmową skrzynkę pocztową spłynęły dziesiątki aplikacji? Bo większość dokumentów została napisana w taki sam sposób. A skoro poszczególni kandydaci nie potrafili zaprezentować się w oryginalnej formie, to jakie stosować kryteria?
Jeżeli nie chcesz wpisać się w powyższy scenariusz, to powinieneś pomyśleć, jak możesz zaskoczyć potencjalnego pracodawcę lub osobę, która będzie dla niego selekcjonowała dokumenty aplikacyjne. Jedną z możliwości jest posłużenie się w przygotowywanych dokumentach… liczbami. To właśnie one mogą pomóc w zdobyciu interesującej pracy. Jak to możliwe?
Spis treści
W CV podajemy liczby
Jeżeli spojrzeć na CV czy list motywacyjny (czyli dokumenty, które przygotowujemy szukając pracy), to bez trudu można w nich wskazać liczby. Data urodzenia, numer telefonu, numer mieszkania, rok ukończenia studiów, daty zatrudnienia w poprzednich zakładach pracy…
Jednak czy takie liczby interesują potencjalnych pracodawców? Tylko częściowo. Informacja np. o długości zatrudnienia może być istotna, by ocenić, czy kandydat często zmienia miejsce zatrudnienia. Jednocześnie, większość liczb pojawiających się w CV czy liście motywacyjnym nie stanowi punktu, który mógłby przyciągnąć uwagę pracodawcy. A przecież może być inaczej…
Pochwal się
Metoda zaskoczenia rekrutera liczbami sprawdza się głównie w przypadku kandydatów mogących pochwalić się zawodowym doświadczeniem. Jak wywołać efekt zaskoczenia? Przykładem może być napisanie „mam 17 lat doświadczenia” zamiast „pracowałem w tej firmie od x do y”. Konkretna liczba lepiej przemówi do wyobraźni osoby czytającej CV niż suchy zakres dat, a co więcej sprawi, że przygotowany dokument będzie czytelniejszy.
W oparciu o liczby można zbudować praktycznie całe CV. Zamiast bowiem wymieniać poszczególne miejsca zatrudnienia, można napisać np. „17 lat doświadczenia w obsłudze klienta”. Wówczas wystarczy wymienić firmy, by nie powtarzać tej samej informacji kilka razy.
Podobnie rzecz ma się w przypadku odniesionych sukcesów. Zamiast pisać np.: „W 2000 r. wygrałem konkurs na najlepszego sprzedawcę w regionie, a w 2003 r. wygrałem konkurs na najskuteczniejszego sprzedawcę w firmie”, można napisać: „2 konkursy – zdobyłem nagrody w konkursie na najlepszego sprzedawcę w regionie i najskuteczniejszego sprzedawcę w firmie”. W tym przypadku daty nie są najważniejsze.
W ten sposób się wyróżnisz
Zdecydowanie się na kreatywne przedstawienie swoich umiejętności czy dotychczasowych osiągnięć zawodowych to nie tylko sposób na oryginalne dokumenty aplikacyjne – dzięki temu można również skutecznie wyróżnić się wśród innych osób poszukujących zatrudnienia. Jako osoba poszukująca pracy powinieneś pamiętać, że współcześnie rekruterzy cenią sobie nieszablonowe podejście do pisania dokumentów aplikacyjnych.