Jak napisać list motywacyjny? 4 praktyczne wskazówki

List motywacyjny to sposób na przedstawienie się pracodawcy i uwypuklenie swoich mocnych stron. Jeżeli poszukujesz pracy i chcesz ją znaleźć szybko, to powinieneś pomyśleć o stworzeniu właśnie takiego dokumentu. Jak go napisać, by zainteresować potencjalnego szefa swoją osobą? Jeśli szukasz pracy, to listem motywacyjnym możesz pokazać jak bardzo Ci na niej zależy oraz jakim będziesz pracownikiem. To dokument stanowiący uzupełnienie CV, ale też Twoja reklama i wizytówka w jednym. Sprawdź więc jak napisać list motywacyjny i aplikuj na stanowisko, o którym marzysz.

Dokumentem aplikacyjnym nie mniej ważnym niż CV jest list motywacyjny. Wzór takiego listu bez problemu znajdziesz w Internecie, jednak nie wszystkie przykłady są właściwe. Dlatego postanowiliśmy stworzyć kompleksowy artykuł, w którym wyjaśnimy, jak się pisze list motywacyjny. Obecnie coraz mniej pracodawców wymaga od kandydatów takich listów. Jest to spowodowane faktem, że… nie wszyscy potrafią je pisać. A nawet jeśli dołączają list motywacyjny do swoich dokumentów aplikacyjnych, to nie jest on niczym innym, jak tylko „laniem wody”. Jak napisać list motywacyjny? I czy to, co w nim napiszemy, faktycznie jest tak istotne?

Rekrutując na pożądane stanowisko, zwykle dobrze jest wysłać zarówno CV, jak i list motywacyjny. Oba dokumenty mogą pomóc w znalezieniu pracy, ale może się także zdarzyć, że tylko jeden z nich zostanie otwarty i przeczytany, dlatego oba muszą być na wysokim poziomie. Podstawowym błędem podczas tworzenia listu motywacyjnego jest zlecenie napisania go osobie trzeciej. Kandydaci szukający pracy z reguły nie fatygują się o stworzenie oryginalnego i godnego zainteresowania dokumentu, który pomógł by im otrzymać wymarzone stanowisko. Raczej decydują się na skorzystanie z gotowych wzorców, zmieniając tylko adres firmy, nazwę pracodawcy, uzupełniając własnymi danymi osobowymi. Nie na tym jednak rzecz polega.  Pisanie listów motywacyjnych nie należy do zadań najłatwiejszych. W sieci bez większego wysiłku można znaleźć wzory takich dokumentów, wystarczy w pasek wyszukiwarki wpisać np. „przykłady listów motywacyjnych”. Pojawiły się nawet specjalne programy, które każdemu zainteresowanemu pozwolą na szybkie stworzenie CV i listu motywacyjnego. Skorzystanie z tych rozwiązań nie zawsze jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli chcesz zaskoczyć osobę przeprowadzającą rekrutację, to powinieneś wyłamać się z szablonów i pomyśleć nad zaprezentowaniem swojej osoby w sposób oryginalny. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uda Ci się stworzyć niepowtarzalny i atrakcyjny list motywacyjny, który pomoże Ci w znalezieniu pracy!

List motywacyjny – czym dokładnie jest?

List motywacyjny, to inaczej list objaśniający motywację piszącego w danej kwestii. Najczęściej jest on składany przez kandydata na dane miejsce pracy, jednak czasem może też być złożony przez osobę, która w danej firmie już pracuje, ale stara się o inne stanowisko lub o awans. Z założenia jednak, list motywacyjny ma służyć przekonaniu drugiej strony o zaletach kandydata i zachęcić do poznania bliżej jego kandydatury.

Dokument ten lokuje się tuż obok CV i jest niemal zawsze wymagany na wstępnych etapach rekrutacji. List motywacyjny to dokument formalny, zatem powinien przyjmować odpowiednią formę. Po pierwsze, powinien być napisany jednolitą czcionką typu szeryfowego, zawierać umiarkowaną liczbę informacji (nie może to być kilku stronnicowy esej), a treść powinna mieć wyróżnione akapity z odpowiednimi odstępami. Po drugie, trzeba też pamiętać, że list motywacyjny adresuje się do konkretnej osoby lub instytucji, więc forma powinna być osobowa. Zwięzłe i treściwe akapity powinny zostać opatrzone zwrotem grzecznościowym i podpisem. Po trzecie, pamiętaj, że list motywacyjny nie powinien być dłuższy niż strona A4, niezależnie od tego jak ciekawe masz doświadczenia i jak wiele chcesz pokazać rekruterowi. Tutaj masz go zainteresować, a na rozmowie kwalifikacyjnej możesz sięgać po kolejne argumenty. Wszystkie te cechy mają służyć temu, aby list motywacyjny był czytelny, przejrzysty i nie budził wątpliwości o profesjonalizmie kandydata. Sprawdź, o co jeszcze musisz się zatroszczyć pisząc właśnie ten dokument.

Jak napisać list motywacyjny?

Zdaniem wielu, list motywacyjny stanowi uzupełnienie CV. Jest to po części prawda, jednak trzeba wiedzieć, że przede wszystkim list motywacyjny służy wypromowaniu kandydata i utwierdzeniu rekrutera, że spełnia on oczekiwania, jest dostatecznie zmotywowany do pracy na danym stanowisku i że warto go zaprosić do kolejnego etapu rekrutacji.

Podpowiadamy, jak napisać list motywacyjny, aby dobrze wypaść przed przyszłym pracodawcom i go zainteresować. Po pierwsze, informacje zawarte w liście powinny pokazać, że spełniasz wymagania pracodawcy. Często są one podane w ogłoszeniu o pracę, dlatego tworząc list motywacyjny warto zajrzeć do oferty i w oparciu o nią stworzyć poszczególne akapity. Po drugie,  zadbaj o spójną formę listu motywacyjnego – powinien mieć wydzielone akapity, zawierać grzecznościowe zwroty, uzasadniać odpowiednio argumenty i przede wszystkim ukazywać Ciebie, jako osobę skrupulatną i dokładną. Dobrze też, aby CV i list motywacyjny miały spójną szatę graficzną. Po trzecie, nie należy powielać treści z CV, ale wzbogacać je i uszczegóławiać. List motywacyjny nie może być nudny i nużący dla osoby rekrutującej, ale ją intrygować i zachęcać do współpracy z Tobą.

List motywacyjny – kiedy go napisać?

List motywacyjny warto napisać tylko wtedy, kiedy pracodawca wyraźnie go sobie zażyczył w ofercie pracy. Jeśli nie ma na jego temat ani słowa, wtedy dopracujmy wyłącznie nasze CV. Jednak jeżeli w ogłoszeniu list motywacyjny widnieje jako jeden z obowiązkowych dokumentów aplikacyjnych, wtedy przyłóżmy się do jego napisania. W przeciwnym razie możemy się nie doczekać telefonu z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną, i to tylko i wyłącznie ze względów formalnych, a więc braków w dokumentach aplikacyjnych!

Jak się pisze list motywacyjny? Przykład listu motywacyjnego

List motywacyjny to dokument, którym możesz albo zapisać się w pamięci rekrutera, albo raz na zawsze przekreślić swoje szanse. Dlatego do jego napisania warto się przyłożyć. Pośpiech i stres na pewno nie będą dobrym doradcą – łatwo wtedy o pomyłkę i np. przypadkowe wysłanie listu motywacyjnego do innej firmy. Wzór listu motywacyjnego bez problemu znajdziesz w sieci, ale poniżej szczegółowo omówimy punkt po punkcie obowiązkowe elementy dobrego i skutecznego listu motywacyjnego. Do dzieła!

Jak napisać list motywacyjny – Kluczowe dane kontaktowe i oznaczenie adresata

W lewym górnym rogu listu motywacyjnego wpisz swoje dane – imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail. Niżej, po prawej stronie, wprowadź miejscowość i aktualną datę zgodną z datą wysyłki dokumentów aplikacyjnych. Niżej, po lewej stronie, zaznacz do kogo kierujesz swój list. Wysyłasz go do działu HR, a może do konkretnej osoby, np. dyrektora danego działu czy właściciela firmy? Jeśli wiesz, do kogo konkretnie trafi Twój list motywacyjny, oznacz tę osobę z imienia i nazwiska. Jeśli jednak nie wiesz, kto będzie odpowiedzialny w danej firmie za rozpatrywanie przesłanych dokumentów aplikacyjnych, wtedy możesz bezpiecznie wpisać zwrot „Szanowni Państwo”.

Napisz, gdzie dowiedziałeś/aś się o ofercie pracy

W pierwszych paru zdaniach poinformuj rekrutera, z jakiego źródła dowiedziałeś/aś się o danej ofercie pracy. Może znalazłeś/aś ją na stronie firmowej albo na Facebooku? A może natrafiłeś/aś na ogłoszenie opublikowane w którymś z serwisów z ofertami pracy?

Zadbaj o wygląd wizualny oraz estetykę dokumentów

Pierwszą kwestią, gdy zastanawiasz się jak napisać list motywacyjny, jest dobranie właściwej szaty graficznej. W związku z tym, że list motywacyjny jest dopełnieniem CV, oba dokumenty powinny więc wybrzmiewać podobnie, mieć zbliżoną estetykę i stylistykę. Starajmy się zatem pisać je na tym samym formularzu i szablonie lub wykorzystajmy tę samą paletę kolorystyczną. Można korzystać tutaj z infografiki, która obecnie budzi duże zainteresowanie – w łatwy i przystępny sposób używa przejrzystego układu treści, uwidacznia jej najważniejsze fragmenty. Choć w liście motywacyjnym to treść powinna być na pierwszym planie, nie można zapominać o jej odpowiednim uwydatnieniu. W tym celu można skorzystać z rubryk, nagłówków, a nawet gotowych szablonów graficznych, przeznaczonych do spójnej prezencji listu motywacyjnego i innych dokumentów aplikacyjnych.

Informacje muszą być czytelne

Podstawową i najważniejszą kwestią jest to, by informacje, które znajdą się w liście motywacyjnym były zaprezentowane w sposób czytelny. Choć nie ma co do tego zasad, dobrze, byś skoncentrował się np. na swojej ścieżce zawodowej lub wykształceniu. Wówczas przedstawienie informacji nie powinno sprawiać problemów. Pamiętaj przy tym, że pisząc list motywacyjny powinieneś przede wszystkim uzupełnić dane przedstawione w CV – nie powinieneś ich powtarzać, ale właśnie rozwinąć. Przykład? Jeżeli w CV wpisałeś, że w firmie X pracowałeś na stanowisku przedstawiciela handlowego i wymieniłeś swoje obowiązki, to w liście motywacyjnym możesz dookreślić, co dokładnie sprzedawałeś czy zaprezentować wyniki swojej sprzedaży. Gdy mowa o wynikach, nie musisz prezentować konkretnych liczb – wystarczy, że napiszesz np. że udało ci się zrealizować plany rozpisane przez przełożonych na poszczególne miesiące.

Ale mogą być ułożone w dowolny sposób

List motywacyjny kojarzy się ze ścianą tekstu. Nie zawsze jednak musi tak być. Wyobraź sobie, że to ty jesteś osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie rekrutacji. Czy rzeczywiście chciałbyś zapoznawać się z treścią kolejnego arkusza A4 zapełnionego po brzegi treścią? Odpowiedź jest oczywista – właśnie dlatego warto wykorzystać fakt, że list motywacyjny można urozmaicić. Jak przedstawić informacje w sposób przystępny dla czytelnika? Oto kilka przykładów:

  • Wypunktowanie najważniejszych danych – jeżeli możesz pochwalić się wynikami sprzedaży czy liczbą zdobytych klientów, to takie przedstawienie informacji będzie alternatywą dla prezentowania danych w postaci zdań. Z punktu widzenia odbiorcy, czyli osoby czytającej list, dane te będą widoczne w pierwszej kolejności, dzięki czemu zainteresuje się ona dokumentem;
  • Podział listu na dwie lub trzy kolumny – możesz również pokusić się o podzielenie kartki A4 na dwie lub trzy kolumny. Wówczas w pierwszej kolumnie możesz umieścić swoje dane osobowe, w drugiej nazwy firm/stanowisk, które zajmowałeś, a w trzeciej przedstawić informacje związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz. Również taki list motywacyjny powinien przyciągnąć wzrok osoby odpowiedzialnej za rekrutację, bo taki sposób konstruowania dokumentu wciąż jest rzadko spotykany;
  • Pobaw się kolorami – dziś listu motywacyjnego nie musisz drukować i rozsyłać lub dostarczać osobiście do wybranych firm. Jeżeli chcesz, by potencjalny pracodawca zainteresował się twoją aplikacją, wykorzystaj nieco koloru. Można nim świetnie zaakcentować najważniejsze informacje w tekście. Takie rozwiązanie to również alternatywa dla podkreślenia wybranych danych.

Nie pisz szablonowo

Zrób wszystko, aby nie pisać w sposób szablonowy i oklepany. Staraj się stworzyć coś od siebie. W tym celu z popularnych formuł, które kryją się pod postacią „list motywacyjny przykład” albo „jak napisać list motywacyjny”. Do takich należą między innymi: „W odpowiedzi na ogłoszenie, chciałbym przedstawić swoją kandydaturę”. Raczej już w pierwszym zdaniu spróbuj zainteresować potencjalnego pracodawcę swoją oryginalnością, np. „Poniżej przedstawię trzy powody, dla których warto rozważyć moją kandydaturę” lub „Czy chcą Państwo wiedzieć, dlaczego warto mnie zatrudnić?”. Taki początek jest charakterystyczny i trudno nie zatrzymać na nim wzroku. Zbędne jest też wymienianie samy cech jakie posiadasz, czy kompetencji miękkich – zamieszczają je niemal wszyscy. Jeśli chcesz o nich wspomnieć, koniecznie poprzyj je przykładem. Jesteś urodzonym przywódcą? Opowiedz o projektach, które koordynowałeś. A może cenisz współpracę? Wówczas dobrym argumentem będzie wskazanie w liście motywacyjnym działań takich jak wolontariat.

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

To standardowe pytanie zadawane na rozmowach rekrutacyjnych. Dlatego wyjaśnij pracodawcy już w liście motywacyjnym dlaczego starasz się o posadę właśnie w tej firmie. Możesz wspomnieć o wartościach firmy, z którymi się zgadzasz albo o możliwościach rozwoju, jakie dana firma roztacza przed swoim zespołem. Wyjaśnij, co najbardziej cenisz sobie w danym stanowisku pracy i dlaczego chcesz je objąć. Jeśli aktualnie jesteś na etapie przekwalifikowywania się, również wyjaśnij pracodawcy swoją motywację.

Nie pisz tego, co w CV

W CV zawarłeś zarówno wykształcenie, jak i doświadczenie oraz swoje zainteresowania. Nie ujmuj tych samych informacji w liście motywacyjnym. Raczej staraj się zwrócić uwagę na swoje mocne strony, spróbuj się zareklamować. Czyń to jednak umiejętnie i nienachalnie. Wczytaj się dokładnie w ofertę zamieszczoną przez pracodawcę i staraj się odpowiedzieć na jego oczekiwania poprzez analizę cech osobowości. Dbaj o to, aby wszystko brzmiało oryginalnie, choć nie przesadzaj ze zbytnią kwiecistości języka czy użyciem metafor. W liście motywacyjnym nie należy powielać treści z CV, z tego względu, że najczęściej jedna osoba skrupulatnie śledzi oba dokumenty. List motywacyjny nie ma być więc duplikacją CV, ani Twoją biografią (choć z pewnością jest ciekawa), ale ma pokazać pracodawcy, że to właśnie Ty zasługujesz na miejsce w jego firmie.

Jak napisać list motywacyjny by przekonać do siebie przyszłego pracodawcę

Napisz, dlaczego to akurat TY jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Twoim zadaniem jest przekonać rekrutera, że jesteś właściwą osobą, którą powinien zatrudnić, a już na pewno zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Posłuż się argumentami, które mogą trafić w punkt – nawiąż do obowiązków przedstawionych w ofercie pracy w kontekście swojego doświadczenia zawodowego. Napisz o swoich sukcesach i inicjatywach. By treść, jaką zamieścisz w liście motywacyjnym miała większe pole rażenia, koniecznie posłuż się czasownikami („zrealizowałem/am”, „zwiększyłem/am”, „zorganizowałem/am”, etc.) i liczbami („Każdego miesiąca realizowałem/am normy sprzedażowe na poziomie 130%”, „Wdrożyłem/am narzędzia optymalizujące realizowanie procesów, takie jak: (…).”). Tego typu zwroty zadziałają na rekrutera znacznie lepiej aniżeli przechwałki na temat Twojej sumienności, pracowitości czy zaangażowania. Pamiętaj też, żeby nie powielać informacji ze swojego CV – nawiązuj do nich, ale nie pisz tego samego.

Zwróć uwagę na siebie

Wskaż trzy powody, dla których warto ciebie zatrudnić. Oczywiście, powodów takich mogą być tysiące, jednak postaraj się je ująć zwięźle i wybierz te, które będą dla pracodawcy najbardziej wartościowe. Pokaż mu, co mógłby dzięki Tobie zyskać, jak rozwinęłaby się jego firma, gdybyś to Ty pracował na stanowisku, które  proponuje. Już tutaj możesz popisać się własną wyobraźnią oraz umysłem twórczym do kreowania nowych, rozwojowych wizji firmy. Jeśli jesteś na tyle zmotywowany i zależy Ci na pracy w tej firmie, jak na mało której, możesz poświęcić więcej czasu i wykazać się nadzwyczajną kreatywnością – możesz na przykład przygotować swój własne „case study”, w którym rozwiążesz problem, z jakim Twoim zdaniem boryka się firma lub przestawisz swój innowacyjny pomysł na nowy produkt albo kampanię. Niech to będzie Twój pierwszy pomysł, jaki mógłbyś wnieść zaczynając pracę. Taki list motywacyjny będzie twórczy i może się okazać przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej, a nawet i wymarzonej posady.

Zakończenie listu motywacyjnego

Ostatnia część listu motywacyjnego jest nie mniej ważna niż wszystkie powyższe. Podsumuj w niej swoją kandydaturę i wyraź nadzieję na możliwość spotkania z rekruterem. List motywacyjny może przekonać rekrutera lub go zniechęcić. Pamiętaj, że taka osoba na co dzień styka się z wieloma dokumentami aplikacyjnymi, a więc od razu rozpozna „gotowca” ściągniętego z sieci. Zadbaj, aby Twój list motywacyjny stawiał Cię w dobrym świetle i przedstawiał jako wiarygodnego i kompetentnego pracownika. Żeby tak się stało, jego treść musi być przekonująca, no i przede wszystkim musi odnosić się do Twoich faktycznych osiągnięć.

Zdarza się, że w celu przedstawienia swojego wykształcenia, zawodowego doświadczenia czy poinformowania o dotychczasowych sukcesach, poszukujący zatrudnienia sięgają po gotowe wzory dokumentów aplikacyjnych. Takie rozwiązanie rzadko się jednak sprawdza – rekruterzy znają utarte frazy na pamięć i wiedzą, ile kto włożył energii w przygotowanie swoich dokumentów. Im bardziej będzie ono rzetelne, kreatywne i wyróżniające się na tle innych, tym większe szanse na sukces będzie miał kandydat. Sprawdź więc, jak napisać CV i list motywacyjny, a także jak je wysłać, aby odnieść sukces w poszukiwaniu pracy.

Jak napisać CV?

Curriculum vitae, bo o nim mowa, powinno zawierać podstawowe dane o kandydacie – imię, nazwisko, adres, datę urodzenia, dane kontaktowe, wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe, a także pewne szczegóły, które wyróżnią go na tle innych kandydatów – są to np. informacje o dodatkowych certyfikatach czy zainteresowania lub referencje.

W związku z tym, że jest to niezwykle istotny element podczas poszukiwania pracy, to jak napisać CV odgrywa pierwszorzędną rolę. W dzisiejszych czasach raczej nikt nie trudni się formą odręczną, a niemal każdy korzysta z narzędzi komputerowych, które pozwalają na schludne i estetyczne stworzenie dokumentu. Można zaczerpnąć inspiracji z gotowych szablonów graficznych bądź też stworzyć takie CV samodzielnie od podstaw. CV i list motywacyjny stanowią swoistą wizytówkę kandydata, dlatego właśnie warto ze szczególną dbałością zapoznać się z poradnikami, jak napisać CV, bądź zaczerpnąć tych informacji od doświadczonych osób, które starania o pracę mają już za sobą.

W CV ważnych jest kilka czynników, na które koniecznie zwróć uwagę, kiedy będziesz tworzyć dokument. Po pierwsze, zadbaj aby znalazły się tam wszelkie niezbędne informacje – przede wszystkim kontaktowe, bowiem tylko w ten sposób przyszły pracodawca będzie mógł się z Tobą skontaktować. Upewnij się też, że zawarłeś ważne dla danego stanowiska pozycje w edukacji, doświadczeniu zawodowym oraz wszelkie pożądane przez pracodawcę potwierdzenia kwalifikacji, które posiadasz. Po drugie, pisz zawsze prawdę. Wszelkie kłamstwa mogą bardzo łatwo wyjść na jaw – na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej, bądź gdy zostaniesz poproszony o referencje lub zobligowany do napisania testu językowego lub specjalistycznego. Po trzecie, dołóż wszelkich starań, aby wygląd dokumentów aplikacyjnych był nie tylko estetyczny, ale też pozbawiony błędów. Przed wysłaniem aplikacji warto dać ją do przeczytania innej osobie, która wychwyci, czy nie znajdują się tam żadne literówki albo czy o czymś nie zapomniano. Po czwarte, zaprezentuj swoją wyjątkowość. Umieść w CV to, co wyróżni Twoją kandydaturę na tle innych – mogą to być ciekawe zainteresowania, odbyte szkolenia albo certyfikaty. Po piąte, pamiętaj aby CV miało przejrzystą formę, odpowiedni układ i zawierało Twoje aktualne zdjęcie. Dzięki temu zostaniesz odebrany jako profesjonalista, któremu zależy na danej posadzie.

Życiorys a CV

Jeśli zastanawiasz się czy życiorys a CV różnią się, to podpowiadamy, że nie są one tożsame. Curriculum vitae to dokument, który zawiera w sobie między innymi życiorys zawodowy, jednak oprócz tego ma różne inne elementy, takie jak informacje o wykształceniu, dane osobowe czy dane teleadresowe. Kolejną różnicą między życiorysem a CV jest forma zapisu obu dokumentów – życiorys jest pisany tekstem ciągłym, natomiast CV powinno mieć czytelną i przejrzystą formę, dlatego stosuje się w nim punktory, myślniki i wyodrębnia poszczególne partie. Zdarza się, że pracodawcy proszą, aby do CV załączyć także swój życiorys. Ma to na celu poznanie szerzej kandydata – w życiorysie mogą bowiem być rozbudowane informacje o osiągnięciach, odbytych szkoleniach, posiadanych kompetencjach, umiejętnościach czy zainteresowaniach.

Jak wysłać CV mailem?

Intensywnie szukasz pracy, przygotowałeś już CV i list motywacyjny? Teraz przyszedł czas na wysyłkę dokumentów. Ponieważ dziś zdecydowana większość przedsiębiorców wymaga, aby kandydaci przesyłali zgłoszenia na firmowy adres poczty elektronicznej, zapewne zastanawiasz się, jak sformułować treść wiadomości, aby przyciągnąć uwagę pracodawcy? Powyższy problem pojawia się nie tylko na etapie tworzenia dokumentów aplikacyjnych, lecz również w momencie ich wysyłania. Sprawdź poniższe wskazówki, czyli jak uzupełnić pole „temat” oraz co zawszeć w wiadomości, aby przekonać do siebie pracodawcę i nie wypaść kiepsko już na tym etapie rekrutacji.

Temat wiadomości, czyli szukam pracy.

Jeżeli nie jesteś pewien, jakie informacje wpisać w polu „temat” wiadomości, to najlepiej będzie, jeżeli zastanowisz się, kto będzie ją odczytywał. Odpowiedź tylko pozornie wydaje się prosta – nie zawsze jest to osoba odpowiedzialna za przeprowadzanie rekrutacji. Wiele zależy od tego, czy odpowiadasz na ogłoszenie opublikowane na jednym z serwisów z ogłoszeniami o pracę w Katowicach, czy też zdecydowałeś się przesłać dokumenty licząc na to, że pracodawca zainteresuje się twoją kandydaturą mimo braku rekrutacji.

W pierwszym przypadku wiadomość najczęściej rzeczywiście trafi do osoby zajmującej się rekrutacją. Firma, która ogłasza nabór na stanowisko zazwyczaj dba o stworzenie nowego, stosownego adresu, zaczynającego się od słów: „kariera”, „praca” czy „kandydaci”.

W sytuacji, gdy wysyłasz dokumenty aplikacyjne licząc na to, że dana firma akurat potrzebuje rąk do pracy, to może okazać się, że twój e-mail przeczyta osoba prowadząca sekretariat. Większość firm posiada ogólny adres mailowy, dzięki któremu mogą się z nią kontaktować wszyscy zainteresowani. Takie e-maile zaczynają się najczęściej od słów: „kontakt”, „biuro” czy „info”.

Z uwagi na powyższe to, co znajdzie się w polu „temat” jest bardzo istotne. Co napisać, by pracodawca zainteresował się twoją kandydaturą? Dobrym rozwiązaniem jest np. „Szukam zatrudnienia”, „Odpowiedź na ofertę pracy” czy „Dotyczy: zatrudnienia na stanowisku”. W ten sposób każda osoba otwierająca wiadomość będzie wiedziała, czego dotyczy jej treść. Dodatkowo w temacie kandydat może umieścić swoje imię i nazwisko, by jego odnalezienie wśród setek wiadomości nie sprawiało większego problemu.

Jakie informacje zawrzeć w wiadomości?

Również informacje podane w wiadomości powinny być czytelne dla odbiorcy. Przykładowa treść wiadomości może brzmieć tak: „Dzień dobry, w załączeniu przesyłam dokumenty aplikacyjne w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, które ukazało się na jednym z portali ogłoszeniowych. W przypadku zainteresowania moją kandydaturą zapraszam do kontaktu”. Powyższa wiadomość może zostać wzbogacona o szereg elementów , np. nazwę portalu internetowego czy stanowisko, na które pracownik aplikuje (nawet jeżeli zostało ono wskazane w temacie maila). Czytaj: Jakie dane osobowe podać w CV i liście motywacyjnym?

Jeżeli kandydat wie, kto będzie odczytywał jego wiadomość, to może zaadresować ją do konkretnej osoby. Wówczas poza imieniem i nazwiskiem warto wskazać również stanowisko, które pracownik zajmuje. Ty przecież również – choćby z ciekawości – odczytałbyś wiadomość adresowaną do Ciebie, prawda? A o to właśnie chodzi!

List motywacyjny może mieć znaczący wpływ na to, jak będzie postrzegany kandydat. Warto więc postarać się o jego estetykę oraz zawrzeć wszelkie istotne informacje, które zachęcą przyszłego pracodawcę lub osobę rekrutującą do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Im bardziej dopracujesz swój list motywacyjny, tym większe masz szanse na sukces. Jeżeli jesteś osobą kreatywną, to z pewnością możesz wymyślić jeszcze kilka sposobów, by przygotowany przez ciebie dokument wyróżniał się wśród innych, które trafiły na skrzynkę elektroniczną firmy poszukującej pracownika.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,13 Liczba głosów: 8
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań