Własna firma

Warto założyć firmę? Plusy i ryzyko prowadzenia własnej działalności

8 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

6 komentarzy
Warto założyć firmę? Plusy i ryzyko prowadzenia własnej działalności
Odkryj, czy warto założyć firmę. Poznaj plusy prowadzenia własnej firmy, ryzyko, koszty i możliwości. Inspirujący przewodnik dla przyszłych przedsiębiorców.

Wiele osób marzy o zmianie. Praca na własny rachunek jest jedną z możliwości, która pozwala zrealizować to pragnienie. Warto jednak pamiętać, że własna firma, to nie tylko przyjemność zarabiania znacznie większych pieniędzy, ale również konieczność poświęcenia na pracę znacznie większej ilości czasu niż etatowe osiem godzin. Ponadto, prowadzenie własnej firmy wiąże się także z ryzykiem. Poszukiwaniem klientów, monitorowanie konkurencji, rozsyłanie ofert... Wszystko to należy robić tuż obok codziennego wypełniania obowiązków. Bycie swoim szefem i pracownikiem jednocześnie tylko niektórych nie rozleniwia. I właśnie z tego względu koniecznie trzeba przeanalizować aspekty, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Dlaczego warto zostać swoim szefem?

Czy wiesz, dlaczego w ogóle warto pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej? Powodów może być kilka. Wśród najczęściej wymienianych należy wskazać możliwość pracy na na własny rachunek. Każdy, kto się odważył, jest własnym szefem. Nie tylko odpada konieczność tłumaczenia się z poszczególnych decyzji, ale również nie trzeba sporządzać raportów i obawiać się niskiej sprzedaży. Ponadto, to sam przedsiębiorca ma satysfakcję z osiągniętego sukcesu, wie, że zawdzięcza ją swojej własnej, ciężkiej pracy.

Otwarcie działalności gospodarczej to możliwość decydowania zarówno o czasie, jak i miejscu pracy. W niektórych przypadkach profil prowadzonej firmy będzie pozwalał na wykonywanie obowiązków zawodowych w domu, co może być niejakim ułatwieniem dla osób, które posiadają potomstwo.

Bez wątpienia ogromne znaczenie ma fakt, iż przedsiębiorca pracuje w dziedzinie, którą dobrze zna. Wykonywanie poszczególnych zadań, które są przyjemne i rozwijają, pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników. W tym przypadku bez wątpienia działa cytat: "Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko co robiłem, to była przyjemność".

Wśród plusów warto także wymienić możliwość samodzielnego dobrania współpracowników, jeżeli firma będzie się rozwijać. W różnych przedsiębiorstwach można usłyszeć głosy od pracowników, że dana osoba nie pasuje do zespołu lub też nie pracuje w sposób należyty. W tym przypadku przedsiębiorca sam będzie tworzył grupę, z którą będzie chciał współpracować.

Sprawdź, jakie są zalety prowadzenia własnej firmy

Jeżeli prowadzisz własną firme masz nieograniczone możliwości ekspansji i swobody w podejmowaniu decyzji. To szansa na realizację swoich pomysłów i marzeń, ale również odpowiedzialność za każdy aspekt działalności. Dla pracownika, który chce zostać przedsiębiorcą, to wyjątkowa okazja do wykazania się umiejętnościami i zdobycia nowych kompetencji. Należy jednak pamiętać o potencjalnych pułapkach i zrozumieć, że nie zawsze jest to ścieżka usłana różami.

Szukasz pracy?

Kasjer/Kasjerka Bydgoszcz

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 30-30 zł netto / mc
  • Bydgoszcz
Dodana

Automatyk

SMART-HR

  • Kępno
Dodana

Kasjer/sprzedawca Szczecin

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 30-32 zł brutto / h
  • Szczecin
Dodana
Dodana

Jakie są koszty założenia własnej firmy?

Koszt założenia własnej firmy jest złożony z wielu elementów i może się różnić w zależności od branży i lokalizacji. Należy uwzględnić wydatki na wynajem, zakup sprzętu, marketing oraz wiele innych czynników, które mogą wpływać na początkowy budżet. Jeżeli myślisz o założeniu własnej działalności, to informacje te są  kluczowe i mogą wpłynąć na ostateczną decyzję. Planowanie i świadome zarządzanie finansami są niezbędne, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Własna firma - sprawdź, jakie możesz napotkać trudności

Myli się ten, kto uważa się, że praca na własny rachunek to jedynie profity. Aby móc zacząć zarabiać, należy włożyć odpowiednią ilość trudu i wysiłku. Budowanie własnej firmy od zera nie jest łatwe. Przede wszystkim potrzebny jest czas. Wyrobienia marki i renomy trwa.

W pierwszej fazie prowadzenia działalności trudno również o stabilne dochody. Osoby, które prowadzą własną firmę podkreślają, że te kształtują się dopiero po kilku miesiącach pracy. W praktyce oznaczać może to tyle, że jako prowadzący działalność gospodarczą nie będziesz zarabiał. W takim przypadku niezbędne jest też przygotowanie właściwej ilości funduszy tytułem zabezpieczenia się. Solidne zaplecze finansowe, zwłaszcza w pierwszej fazie tworzenia firmy, może być niezbędne.

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z ciągłym śledzeniem branży. Należy czujnie obserwować konkurencję, wiedzieć, co dzieje się na światowych rynkach finansowych tak, aby podjąć właściwą decyzję w odpowiednim momencie. Wszystko to wymaga czasu, często znacznie więcej niż 8 godzin. Zdarza się, że jako swój własny szef będziesz pracował na dwóch etatach jednocześnie.

Jeszcze inną kwestią jest prowadzenie księgowości. Część firm powierza zadanie to księgowym. W niektórych, z uwagi na ograniczone środki, przedsiębiorcy sami zasiadają do wykonywania obliczeń. I warto pamiętać, że to również pochłania ogromną ilość czasu.

Etat vs działalność

Porównywanie tych dwóch sposób pracy to temat rzeka. Wiele osób uważa, że praca na etacie - choć jest równie niepewna - to jednak znacznie mniejszy zakres odpowiedzialności. W tym przypadku każdy pracownik musi wypełniać określone zadania i to z nich jest rozliczany. Nie musi zatem wiedzieć, jak działa cała firma, nie musi też koordynować pracy poszczególnych działów. Ponadto, istotną kwestią jest stałość i regularność określonego dochodu. Nawet, jeżeli pensja nie spełnia oczekiwania pracownika, to ma on pewność, że zostanie mu wypłacona w określonym dniu miesiąca.

Działalność gospodarcza z pewnością nie jest dla każdego. Osoby, które się na nią decydują muszą być zdyscyplinowane, pewne siebie, wiedzieć, w jaki sposób chcą osiągnąć sukces. Ważna jest kreatywność i szybkość działania. Czas przy biurku lub w terenie mogą jednak wynagrodzić zyski. Z pewnością też decyzja o założeniu własnej firmy nie może być podjęta pod wpływem chwili. Dobry biznesplan, jak również odpowiednie przemyślenie profilu firmy, jej sposobu działalności pozwoli na uniknięcie straty finansowej, czy bankructwa. A Ty, jaką podjąłeś decyzję?

Są osoby posiadające predyspozycje do tego, by pracować na etacie. Są i takie, które wybierają niezależność i podpisują umowy cywilnoprawne. Są wreszcie i tacy, którzy marzą o niezależności czasowej i finansowej. Ta grupa najczęściej decyduje się na założenie własnej firmy. Bo choć na początku wyrzeczeń jest wiele, to później można zbierać owoce swojej pracy. Kto powinien podjąć decyzję o zostaniu swoim własnym szefem?

W teorii sprawa jest prosta: przedsiębiorca powinien mieć nie tylko dobry biznesplan, lecz także predyspozycje do tego, by zostać własnym szefem. Liczy się dobra organizacja czasu pracy, umiejętność samodzielnego kontrolowania postępów pracy i wreszcie dobry kontakt z potencjalnymi klientami. W praktyce bywa jednak różnie, bo firmy nie zawsze zakładają tylko ci, którzy chcą zostać przedsiębiorcami.

Raz, dwa, trzy… przedsiębiorcą będziesz ty!

Założenie własnej firmy to z całą pewnością alternatywa dla osób bezrobotnych, które mają pomysł na biznes. Osób przedsiębiorczych nie brakuje, o czym świadczy m.in. zainteresowanie dotacjami, jakie można pozyskać z urzędu pracy. Poza jednak bezrobotnymi, to również dobre rozwiązanie dla osób kończących właśnie studia. Absolwenci najczęściej nie tylko mają wiedzę, lecz także apetyt na samodzielność. Własna firma może być spełnieniem ich oczekiwań.

Przedsiębiorcami zostają również, niestety, przypadkowe osoby, które nie tylko nie maja pojęcia, w jaki sposób radzić sobie na rynku, lecz także nie mają dopracowanej koncepcji. Ich przygoda z przedsiębiorczością kończy się najczęściej bardzo szybko – po kilku miesiącach lub maksymalnie dwóch latach, czyli wówczas, gdy do zapłaty jest tzw. „duży” ZUS.

Czego obawiają się potencjalni przedsiębiorcy?

Dlaczego nie każdy, kto myśli o założeniu firmy rzeczywiście zostaje przedsiębiorcą? Powodów jest wiele. To, co najczęściej odstrasza osoby zainteresowane to koszty. Bo o ile niektórzy mogą prowadzić firmę w zaciszu własnego mieszkania, o tyle inni muszą wynająć lokal. Kosztem jest również zakup wyposażenia. Jeżeli dodać kłopoty z uzyskaniem kredytu czy obawy o przetrwanie na konkurencyjnym rynku, to można mieć poważne wątpliwości co do tego, czy rozpoczynanie pracy na własny rachunek ma sens.

Z drugiej strony, początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na szereg ułatwień. Do tych zaliczyć należy np. możliwość opłacania niższych składek ZUS przez dwa pierwsze lata prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli świeżo upieczony przedsiębiorca postawi na współpracę z dobrym biurem rachunkowym, to ma też możliwość optymalizowania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce zatem zyskać może całkiem dużo.

Rozważając założenie własnej firmy, zrozum plusy, ryzyko i koszty, a następnie podejmij świadomą decyzję, która może odmienić Twoją karierę.

Łatwo nie będzie, ale…

Jeżeli jesteś osobą rozważającą założenie działalności gospodarczej, to powinieneś mieć świadomość, że założenie firmy to dopiero wstęp do ciężkiej i żmudnej pracy. Ścieżka do sukcesu jest kręta, ale z pewnością opłacalna. Trud włożony w budowanie przedsiębiorstwa nie od razu jest widoczny. Poza jednak możliwością rozwinięcia własnego biznesu i osiągnięciem stabilizacji finansowej, liczy się również to, że nabędziesz szereg nowych umiejętności. I to kolejny powód, dla którego warto zainteresować się założeniem działalności gospodarczej.

 

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto założyć firmę, biorąc pod uwagę ryzyko?

Tak, warto, ale ważne jest zrozumienie i analiza ryzyka oraz potencjalnych korzyści przed podjęciem decyzji.

Jakie są główne plusy prowadzenia własnej firmy?

Plusy to m.in. możliwość realizacji swoich marzeń, nieograniczona ekspansja i bycie własnym szefem.

Czy kosztuje założenie własnej firmy dużo pieniędzy?

Koszt założenia firmy może się różnić, uwzględniając wydatki na wynajem, sprzęt, marketing i inne czynniki.

Czy prowadzenie własnej firmy oznacza duże ryzyko?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z ryzykiem, ale można je zminimalizować poprzez odpowiednie planowanie i strategię.

Co oznacza praca na własny rachunek w kontekście założenia firmy?

Praca na własny rachunek oznacza samodzielne prowadzenie działalności, co daje większą wolność, ale też większą odpowiedzialność.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

6 komentarzy

Jędrek

Jędrek

Jak ktoś ma sukces to się cieszy. Jak ktoś nie ma wyjścia to pracuje jak dzik. Z kolei praca a etacie to tez nie kokosy.
Elephant

Elephant

Należy szukać obszarów, w których można zapewnić znaczne oszczędności klientowi w porównaniu z konkurencją. Tego typu firmy rozwijają się niezwykle szybko, szczególnie podczas recesji.
Phoebe

Phoebe

Nie trzeba wielkiej inwencji, aby założyć własną firmę i zarabiać na swoje życie. Ważne są dobre pomysły biznesowe w odpowiednim regionie. tak z tym jest.
Polina

Polina

I jedno i drugi. Wszyscy zadowoleni będą jak przynosi im działalność zysk. Tutaj trochę ruletka jest gdzie najlepsi wygrywają i utrzymują się na rynku. Trzeba przemyśleć za i przeciw.
Alicja

Alicja

Jedni będą narzekać, a inni co dobrze na tym zarabiają będą zadowoleni. Prawda jest taka, że w Polsce jednak są dużo gorsze warunki do prowadzenia firmy niż w innych krajach.
Mietek

Mietek

Każdy kto zakłada firmę wie jak jest na rynku, konkurencja, koszty itp. Trzeba patrzyć pozytywnie ale mieć na względzie opcję, że nie wszystko może wyjść. Dobrze, że jednak jest jakaś szansa.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.