Dokumenty aplikacyjne, które przygotowujemy w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę muszą zawierać pewną pulę informacji. Poza poinformowaniem rekrutera o naszym doświadczeniu zawodowym czy wykształceniu, zupełną podstawą jest podanie danych osobowych. W ten sposób odbiorca CV czy listu motywacyjnego będzie wiedział, kogo dokumenty ma przyjemność przeglądać.
Spis treści
Dane personalne – które udostępniać w CV?
Szukasz pracy w Katowicach? Jakie dane osobowe zamieścić w dokumentach aplikacyjnych? Okazuje się, że osoby poszukujące zatrudnienia różnie podchodzą do tego zagadnienia. W efekcie dokumenty spływające na firmową skrzynkę pocztową znacząco się różnią.
Imię (imiona) i nazwisko w CV
Zarówno w CV, jak i liście motywacyjnym obowiązkowo należy podać swoje imię i nazwisko. W pierwszej kolejności zawsze podajemy imię, w drugiej zaś nazwisko. Co w sytuacji, gdy masz więcej niż jedno imię?
Przyjęło się, że kandydaci powinni w dokumentach aplikacyjnych podawać pozostałe imiona tylko wówczas, gdy używają ich na co dzień, czyli np. podpisują się w ten sposób na dokumentach. Jeżeli na co dzień korzystasz wyłącznie z jednego, pierwszego imienia, to nie ma konieczności, by podawać pozostałe. Czytaj także: Rekrutacja i twoje słabe strony – jak o nich mówić?
Adres zamieszkania i adres do korespondencji w CV
Chyba trudno spotkać pracodawcę, który – w odpowiedzi na otrzymane zgłoszenie – wysłałby pracownikowi zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną pocztą. Nie oznacza to jednak, że nie należy podawać adresu zamieszkania czy adresu do korespondencji.
Ten pierwszy może mieć kluczowe znaczenie – pracodawca może bowiem szukać kogoś, kto mieszka blisko firmy z uwagi na godziny jej otwarcia lub zamknięcia. Adres do korespondencji powinieneś podawać wyłącznie wówczas, gdy nie pokrywa się on z adresem zamieszkania.
Dane kontaktowe w CV
Pracodawca, który będzie chciał zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną z pewnością będzie szukał w CV czy liście motywacyjnym twoich danych kontaktowych. Podanie aktualnego numeru telefonu jest bardzo istotne – w ten sposób najczęściej pracodawcy kontaktują się z potencjalnymi pracownikami.
Poza numerem telefonu możesz również podać adres poczty elektronicznej. Być może pracodawca będzie chciał, byś sprecyzował podane informacje lub po prostu będzie preferował taką formę kontaktu.
Data i miejsce urodzenia oraz stan cywilny w CV – czy umieszczać te dane personalne?
Zarówno w CV, jak i liście motywacyjnym powinieneś podać informacje na temat daty i miejsca urodzenia. Te dane są bardzo istotne dla pracodawcy i może od nich zależeć to, czy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Może się bowiem zdarzyć, że pracodawca szuka do pracy osoby starsze, z dużym doświadczeniem zawodowym lub przeciwnie – młode, dynamiczne.
Podanie daty i miejsca urodzenia jest zupełną podstawą. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku stanu cywilnego. Podanie tego nie jest koniecznością – zasadniczo pracodawca nie może zadać ci pytania o stan cywilny w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. To zatem, czy podasz taką informację, zależy wyłącznie od ciebie.
Co jeszcze wpisujemy w CV, a czego nie powinniśmy?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zbyt duża ilość szczegółów zawartych w CV – znacząco zwiększa to wielkość dokumentu, a do tego może zirytować rekrutera, któremu po prostu nie będzie się chciało przedzierać przez gąszcz informacji. Dotyczy to przede wszystkim wyróżnień zdobywanych, np. w liceum czy nadmiernie rozbudowanych opisów obowiązków wykonywanych u innych pracodawców. W CV najważniejsze są osiągnięcia, ale wystarczy je wymienić, a nie szczegółowo opisywać. Co ważne, informacje o osiągnięciach muszą być zgodne z prawdą, ponieważ wszelkie kłamstwa i kłamstewka szybko wychodzą na jaw podczas procesu rekrutacyjnego.
Jeśli zaś chodzi o dane osobowe do CV, to należy wpisać imię, nazwisko, adres i ewentualnie tytuł, ale na pewno nie stan zdrowia czy stan cywilny. CV to nie spowiedź – pracodawcy nie interesują choroby pracownika ani to, czy jest rozwiedziony, ma dzieci, czy może dopiero planuje ślub. Zasadne jest jedynie wpisanie stopnia niepełnosprawności, jeśli posiada się orzeczenie. Na pewno nie wpisuje się informacji o bólach kręgosłupa, migrenach czy alergiach, chyba że ma to ścisły związek z obowiązkami pracowniczymi. W przypadku, gdy pracodawca żąda podania swojego stanu cywilnego czy wieku dzieci, należy uznać to za działanie dyskryminacyjne. Jeśli jednak ktoś sam napomknie o tym w CV, to daje potencjalnemu pracodawcy punkt zaczepienia do skierowania rozmowy na tematy prywatne, stąd należy takich wpisów zdecydowanie unikać.
Kolejna sprawa to miejsce na zdjęcie w CV – nie chodzi tu o zdjęcie z plaży czy z udanego grzybobrania. Należy umieścić w tym miejscu zdjęcie dowodowe lub paszportowe, ale okazuje się, że nie dla każdego jest to oczywiste. Warto więc przed wysłaniem zastanowić się, co musi być CV, a czego lepiej tam nie wpisywać, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Trzeba przy tym pamiętać, że najlepsze CV jest spersonalizowane i skonstruowane w taki sposób, aby najważniejsze informacje znalazły się na jednej stronie A4 – tylko wtedy można mieć pewność, że pracodawca lub rekruter przeczyta dokument w całości.