Spis treści
Sprawdź mity na temat rozwoju..
Niestety, nie wszyscy pracownicy pamiętają o tym, że znalezienie zatrudnienia i wykonywanie codziennych obowiązków nie jest wystarczające, by rzeczywiście się rozwijać. Jeżeli nie chcesz mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia za kilka lat, gdy sytuacja na rynku pracy ulegnie zmianie, to powinieneś wiedzieć, jak doskonalić swoje umiejętności.
Co kryje się pod słowem „rozwój”?
Słownik Języka Polskiego PWN podaje następującą definicję: „proces przechodzenia do stanów lub form bardziej złożonych lub pod pewnym względem doskonalszych; też: stadium tego procesu ”. Jeżeli chodzi o rozwój zawodowy, to mowa o rozwijaniu swoich kompetencji. Poza zdobywaniem wiedzy, ważne jest też skoncentrowanie się na pogłębianiu swoich umiejętności i utrwalaniu wypracowanych rozwiązań.
Rozwój widziany oczami pracowników
Większość pracowników uważa, że szkolenia i kursy są najważniejszymi czynnikami wpływającymi na decyzję o pozostaniu w obecnej firmie. Osoby, które decydują się na zmianę pracy, jako jeden z głównych powodów wymieniają brak możliwości rozwoju kariery zaowodowej. Z kolei jasno wytyczona ścieżka rozwoju i zawodowego awansu jest istotnym czynnikiem decydującym o pozostaniu w firmie i związaniu się z nią w dłuższej perspektywnie czasu.
Co ciekawe młodzi pracownicy są przekonani, że ich obecne umiejętności będą nie wystarczające za pięć lat, więc rozwój zawodowy w ich ocenie jest koniecznością.
Dane, te pokazują, jak ważny jest ciągły rozwój kariery i umiejętności dla pracowników.
Pierwszy krok do rozwoju - cele
Podstawową sprawą jest wyznaczenie celów, do których będziesz dążył. To zadanie wcale nie jest łatwe. Dlaczego? Wskazanie swojego celu wymaga przeanalizowania aktualnej sytuacji, wiąże się ze wskazaniem płaszczyzn, na których słabo sobie radzisz, które chcesz rozwijać. W ten sposób jednak planujesz, a to, jak wiadomo, zawsze jest klucz do sukcesu.
Wyznaczając cele, masz szansę zorganizować sobie czas. To o tyle istotne, że połączenie życia zawodowego z prywatnym nie jest łatwe. Jeżeli w czasie wolnym od aktywności zawodowej masz się rozwijać, to pojawia się konflikt z życiem rodzinnym. Rozplanowując dokładnie drogę do celu, unikniesz frustracji często pojawiającej się wówczas, gdy nie jesteś w stanie pogodzić wszystkich zobowiązań.
Ucz się nieustannie
Dobra praca to za mało, by się rozwijać. Chcesz być najlepszy? Czas zapisać się na studia podyplomowe, kurs językowy lub inne zajęcia, które sprawią, że będziesz się doskonalił. Pamiętaj przy tym, że rozwijać mogą cię każde zajęcia, na jakie się zdecydujesz – niekoniecznie muszą one być związane z aktualnie wykonywanym zawodem.
Jeżeli pracujesz w finansach, to – zamiast zgłębiać tę dziedzinę po godzinach – możesz wybrać choćby kurs językowy. Rozwiązanie to jest praktyczne i jednocześnie pozwoli ci rozwijać się na innej płaszczyźnie niż ta, którą już gruntownie poznałeś. Pamiętaj też, by wiedzę zdobywać od specjalistów, osób, które są od ciebie lepsze.
Rozwijaj swoje umiejętności lub zainteresowania
Karate? Łyżwiarstwo? Robótki ręczne? Znajdź dziedzinę, która cię interesuje i nieustannie pogłębiaj swoje umiejętności. W ten sposób również się rozwijasz – masz hobby. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż siedzenie po godzinach pracy przed telewizorem.
Decydując się na hobby, również powinieneś wziąć pod uwagę czas, jaki będziesz musiał poświecić na jego rozwój. Uprawianie sportu wymaga systematyczności – tylko wówczas zauważysz postępy. To jednak kolejna lekcja – w ten sposób możesz nauczyć się zarządzać swoim czasem. Dziś jest to szczególnie cenna umiejętność.
Zrozumienie, że rozwój zawodowy wymaga stałej pracy nad sobą, jest kluczowe dla każdego pracownika. Codzienny rozwój kompetencji, niezależnie od stanowiska czy branży, jest gwarantem sukcesu zawodowego. To nie tylko zdobywanie doświadczenia, ale przede wszystkim rozwijanie umiejętności, które pozwolą Ci sprostać nowym wyzwaniom. Skuteczny rozwój zawodowy to proces, który wymaga zaangażowania, cierpliwości i przede wszystkim – praktyki.
Sprawdź, jakie masz możliwości rozwoju kariery
Pamiętaj, że ścieżka rozwoju zawodowego nie zawsze musi prowadzić w górę. Często rozwijać kwalifikacje można poprzez zmianę specjalizacji czy zdobycie nowych umiejętności. Obecny rynek pracy oferuje wiele form rozwoju zawodowego, które umożliwiają pracownikom rozwijanie kompetencji zawodowych w różnych obszarach. Niezależnie od Twojego celu zawodowego, zawsze szukaj możliwości rozwoju.
Pracownik, który chce rozwijać się zawodowo, powinien pamiętać o ważnej zasadzie - nieustannie rozwijać zdolności. To one stanowią podstawę Twojego sukcesu. Nie tylko te, które wykorzystujesz na co dzień w pracy, ale również te, które mogą stać się przydatne w przyszłości. Rozwijaj umiejętności zgodnie z planem rozwoju kompetencji, ale nie zapominaj również o nowych, które mogą okazać się przydatne na Twojej ścieżce rozwoju zawodowego.
Co zapewnia rozwijanie kompetencji zawodowych?
Kompetencje zawodowe pracowników są kluczowe dla ich skutecznego funkcjonowania w miejscu pracy. Rozwój kompetencji zawodowych to nie tylko korzyść dla pracownika, ale też dla pracodawcy, który otrzymuje bardziej wykwalifikowaną i zaangażowaną siłę roboczą. Dlatego ważne jest, abyś jako pracownik stale dążył do rozwoju własnych kompetencji. Pamiętaj, że formę rozwoju kompetencji można znaleźć nie tylko na szkoleniach czy kursach, ważne jest też doświadczenia, które zdobywasz każdego dnia wykonując swoje zawodowe obowiązki.
Rozwijanie kompetencji zapewni Ci dużo osobistej satysfakcji, jednak przede wszystkim będziesz mógł efektywnie wypełniać swoje obowiązki, reagować na zmieniające się wymagania rynku pracy i z powodzeniem rozwijać swoją karierę. Rozwijanie kariery to proces, który wymaga planowania, ale też otwartości na nowe wyzwania i ciągłego dążenia do samodoskonalenia.
To może Cię również zainteresować