Spis treści
Zobacz także artykuł: Wkład własny - 3 sposoby, gdy brakuje Ci na niego pieniędzy
Z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba osób, które decydują się na pomoc finansową i przekazują swoje środki potrzebującym. Wśród podmiotów wspierających działania charytatywne i nie tylko jest także wielu przedsiębiorców, dla których jest to dobra “inwestycja” firmowych pieniędzy, co oczywiście w pewnym zakresie jest uzależnione np. od kapitału obrotowego firmy.
Czym jest Fundraising?
Fundraiser kto to? Najprościej tłumacząc to osoba, która specjalizuje się w pozyskiwaniu funduszy lub darowizn rzeczowych na cele społeczne. Pracuje m.in. dla różnego rodzaju organizacji należących do trzeciego sektora, jak i instytucji naukowych, społecznych, kulturalnych czy też sportowych. Fundraising polega więc w praktyce na znalezieniu sposobu pozyskania pieniędzy na konkretne cele, np. poprzez organizowanie zbiórek, loterii, kwest, aukcji oraz kampanii fundraisingowych takich jak choćby “1% podatku”.
Jakie są obowiązki Fundraisera?
Zadaniem fundraisera jest przede wszystkim pozyskanie nowych darczyńców. Jest to możliwe w szczególności dzięki budowaniu długotrwałych relacji opartych na zaufaniu i obraniu wspólnego celu. Do obowiązków fundraiserów należy ponadto wiele formalnych zadań, w tym sporządzanie raportów, na podstawie których można na bieżąco analizować dotychczasowe działania.
Ile zarabia osoba na stanowisku Fundraiser?
Fundraiser zarobki - o jakich dokładnie kwotach mówimy? Nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ zarobki osoby zajmującej się zawodowo fundraisingiem są uzależnione od wielu zmiennych. Osoby zajmujące stanowisko fundraisera są zazwyczaj wynagradzane prowizyjnie od wartości pozyskanych środków. Wyjątek stanowią w tej materii duże fundacje zatrudniające fundraiserów na umowach takie jak m.in. Greenpeace, które ustalają z nimi indywidualnie stawkę godzinową.
Czy jest praca na rynku dla Fundraiserów?
Fundraiser praca - czy łatwo ją dostać oraz w jaki sposób szukać zatrudnienia? W sieci można trafić na wiele różnego rodzaju ofert pracy w tym sektorze, głównie ze strony organizacji pozarządowych, ale nie tylko. Z całą pewnością w najbliższym czasie rynek pracy dla specjalistów z zakresu fundraisingu będzie się nadal dynamicznie rozwijać, dlatego osoby, które chcą pójść w tym kierunku, powinny robić wszystko, aby zdobyć potrzebne w tym obszarze kompetencje.
Czy Fundraising jest popularny w Polsce?
Organizacją, która zrzesza fundraiserów w naszym kraju jest Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu. Do najpopularniejszych akcji na tej płaszczyźnie należy przede wszystkim Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Pajacyk czy SOS Wioski Dziecięce. Badania ankietowe jasno pokazują, że Polacy z roku na rok coraz bardziej przekonują się do pomocy finansowej. Czy w takim razie fundraising to zawód przyszłości? Czas pokaże, ale już dziś można pokładać w nim spore nadzieje.
- Fundraising to działanie mające na celu pozyskiwanie funduszy i darowizn rzeczowych na cele społeczne.
- Pracownik zajmujący się fundraisingiem ma za zadanie pozyskiwanie nowych darczyńców oraz organizowanie różnych form zbiórek.
- Wynagrodzenia fundraiserów zależą od wielu czynników i najczęściej są ustalane prowizyjnie od wartości pozyskanych środków.
- W Polsce fundraising cieszy się coraz większą popularnością, a rynek pracy dla specjalistów w tej dziedzinie jest wciąż rozwijający się.