Spis treści
Przeczytaj też: Licencjat, magisterka czy doktorat – a Ty co masz w kieszeni?
Licencjat i inżynier – jakie są różnice?
Wyboru między studiami licencjackimi a inżynierskimi nie można dokonywać pochopnie pod wpływem chwili. By decyzja była świadoma, warto najpierw poznać różnice między licencjatem a inżynierem. Najważniejsze z nich to:
- czas trwania studiów – licencjat trwa z reguły 3 lata, natomiast inżynierka od 3,5 do 4 lat. Okres ten może się różnić w zależności od uczelni;
- uzyskany tytuł – ukończenie studiów licencjackich daje możliwość pracy w miejscach, w których wymagane jest wykształcenie wyższe, ale niekoniecznie inżynierskie. Absolwenci studiów inżynierskich uzyskują tytuł inżyniera, co oznacza, że posiadają oni określone umiejętności;
- tematyka kierunków – studia licencjackie można podjąć głównie na kierunkach ekonomicznych, społecznych, humanistycznych czy przyrodniczych. Studia inżynierskie z kolei dotyczą nauk technicznych i są realizowane wyłącznie przez uczelnie techniczne.
Inżynier czy licencjat?
Choć z pewnością warto znać różnice między inżynierem a licencjatem, zwykle nie wystarcza to do podjęcia właściwej decyzji. W dokonaniu optymalnego wyboru pomocne mogą okazać się odpowiedzi na kilka ważnych pytań:
- Jaka branża najbardziej mnie interesuje i w jakim zawodzie chcę się sprawdzić?
- Jaki zawód pozwoli na uzyskanie satysfakcjonującego wynagrodzenia? Warto mieć świadomość, że w niektórych przypadkach możliwość osiągnięcia wyższych zarobków jest ograniczona – dotyczy to na przykład pracowników administracji publicznej czy oświaty.
- Czy chcę pracować dla kogoś, czy wolę prowadzić własny biznes? Niektóre osoby lepiej sprawdzają się w pracy dla kogoś, w której mają mniejszą odpowiedzialność i wyznaczone zadania. Dla innych natomiast znacznie istotniejsze są niezależność i zawodowa autonomia.
- Czy uda mi się znaleźć pracę w zawodzie w miejscu, w którym chcę mieszkać? Mimo że praca zdalna staje się coraz bardziej powszechna, w przypadku niektórych zawodów – związanych na przykład z logistyką czy produkcją – lokalizacja może mieć kluczowe znaczenie.
- Czy mój wymarzony zawód jest przyszłościowy? Przed podjęciem decyzji o kierunku studiów i dokonaniem wyboru między licencjatem a inżynierem, warto sprawdzić, jakie zawody będą zyskiwać na znaczeniu i popularności. To, jaką pracę można dostać po studiach informatycznych, a jaką po socjologii, może okazać się kluczowym czynnikiem.
Co daje większe możliwości – licencjat czy inżynier?
Wybierając między inżynierem a licencjatem, pod uwagę należy wziąć także perspektywy rozwoju w danym zawodzie i branży. Co prawda minęły już czasy, w których w jednej firmie pracowało się latami, a niekiedy nawet całe życie, jednak przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, jakie możliwości rozwoju będziemy mieć po ukończeniu danego kierunku. Nie należy przy tym ograniczać się wyłącznie do zdobycia zatrudnienia w konkretnym zawodzie. Przy wyborze studiów pierwszego stopnia istotne będą również takie aspekty jak:
- możliwość rozpoczęcia studiów magisterskich z innej dziedziny lub studiów za granicą,
- możliwość wykonywania innego, powiązanego zawodu,
- możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w innej branży.
Decydując się na studia licencjackie lub inżynierskie, należy mieć też na uwadze własne predyspozycje, które mogą ułatwić rozwój w danej dziedzinie. Jeśli trudno nam je jednoznacznie określić, spróbujmy wskazać ulubione przedmioty, a następnie określić, z jakimi kierunkami studiów są one powiązane. By dokonać jak najlepszego wyboru, dobrze jest także zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami i możliwością ich wykorzystania.
Posiadane predyspozycje mogą okazać się bezcenną wskazówką, decydującą o wyborze między licencjatem a inżynierem. Dzięki nim przyswajanie nowej wiedzy i umiejętności będzie przychodzić z łatwością, podczas gdy inni na ich opanowanie będą musieli poświęcić wiele godzin. Łącząc predyspozycje z zainteresowaniami oraz motywacją do rozwoju, zdobywania wiedzy i doświadczenia, zarówno studia licencjackie, jak i inżynierskie będą niezapomnianą przygodą, a nie przykrym obowiązkiem.
Jakie studia drugiego stopnia po licencjacie, a jakie po inżynierce?
Studia drugiego stopnia nie muszą być realizowane na tym samym kierunku, co studia licencjackie czy inżynierskie. Dokonując wyboru między inżynierem a licencjatem, trzeba mieć jednak świadomość, że ukończony kierunek decyduje o możliwości wzięcia udziału w rekrutacji na studia magisterskie. Chcąc więc rozwijać się i zdobyć pracę w zawodzie technicznym, lepszym rozwiązaniem będzie inżynierka. Z kolei osoby, które wiążą swoją przyszłość z ekonomią, naukami społecznymi czy przyrodniczymi, powinny zdecydować się na licencjat.
Co jest lepsze – licencjat czy inżynier? To pytanie zadaje sobie wielu uczniów szkół średnich, którzy chcą kontynuować edukację i chcą dokonać jak najlepszego wyboru kierunku studiów. Nie istnieje jednak jedna prawidłowa odpowiedź na to pytanie – kluczowe okazują się tu bowiem zainteresowania danej osoby, posiadane przez nią predyspozycje oraz jej zawodowe plany.
- Wyboru między studiami licencjackimi a inżynierskimi nie można dokonywać pochopnie pod wpływem chwili.
- Najważniejsze różnice między licencjatem a inżynierem to czas trwania studiów, uzyskany tytuł oraz tematyka kierunków.
- Przy wyborze międzyinżynierem a licencjatem warto brać pod uwagę predyspozycje, zainteresowania oraz perspektywy rozwoju w danym zawodzie i branży.
- Decydując się nastudia licencjackie lub inżynierskie, należy mieć także na uwadze możliwość rozpoczęcia studiów magisterskich z innej dziedziny lubstudiów za granicą, możliwość wykonywania innego, powiązanego zawodu, możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w innej branży.