Spis treści
Z tego artykułu dowiesz się:
- kim jest gleboznawca, na czym polegają jego obowiązki
- czy każda osoba będzie odpowiednia na to stanowisko
- czy trzeba mieć określone predyspozycje zdrowotne, aby zostać gleboznawcą
- o perspektywach pracy w tym zawodzie, rozwoju i wysokości wynagrodzenia
- jakie studia i kursy należy ukończyć, aby zatrudnić się na tym stanowisku
- czy jest to zawód przyszłościowy i potrzebny.
Gleboznawca - na czym polega praca?
Na początek warto wskazać, kim właściwie jest gleboznawca i jakie obowiązki należą do osoby pracującej na tym stanowisku. Jak nazwa zawodu wskazuje, do zadań gleboznawcy należy przede wszystkim wnikliwa analiza gleby na danym, określonym terenie. Badania te prowadzone są w celu określenia tego, czy dany teren jest atrakcyjny pod względem użytkowym, czy ma określony skład i nada się na przykład pod uprawę danego gatunku roślin.
- określała rząd i typ gleby, jej rodzaj, podtyp i gatunek
- badała skład chemiczny gleby oraz jej właściwości chemiczne i fizyczne
- określała stopień zanieczyszczenia i degradacji
- stwierdzała genezę gleby i określała, jakie czynniki glebotwórcze na nią wpływały
- ustalała, jakie gleba ma potrzeby nawożenia / wapniowania
- wykonywała mapy glebowe
- może opracowywać programy rekultywacji gleb oraz prowadzić działalność naukową i dydaktyczną oraz popularyzatorską w zakresie gleboznawstwa
Gleboznawca ma do dyspozycji specjalną skalę punktową, którą stosuje do określania jakości gleby, a rezultatem jest ekspertyza.
Ile zarabia gleboznawca?
Zarobki gleboznawcy zależą, podobnie jak w przypadku innych zawodów, od różnych czynników: doświadczenia, zaangażowania, miejsca zatrudnienia, dodatkowych obowiązków. Ciężko sklasyfikować dokładne zarobki na tym stanowisku. Dla pracownika naukowego, który jest gleboznawcą i działa w tym obszarze, pensja może wynosić od 3010 zł brutto.
Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku gleboznawcy?
Osoba, która pragnie podjąć pracę w tym zawodzie musi spełnić kilka ważnych wymogów.
- ukończone studia wyższe i / lub podyplomowe
- chęć do nieustannej nauki, poszerzania wiedzy
- umiejętność pracy w terenie
- tolerancja na różne warunki pogodowe (deszcz, upał)
- sprawność i dobra kondycja fizyczna
- umiejętność wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce
- cierpliwość, sumienność i skupienie
Gleboznawca może również prowadzić zajęcia dydaktyczne, stąd korzystną cechą jest umiejętność skutecznego przekazywania wiedzy i kontaktu z innymi osobami.
- zdrowe stawy i kręgosłup, ze względu na pracę w pochylonych pozycjach
- sprawne dłonie
- brak chorób płuc (ryzyko unoszenia się w powietrzu pyłu, suchej gleby)
- kondycja fizyczna na dobrym poziomie ze względu na pracę w terenie
- dobrze rozwinięty zmysł wzroku oraz dotyku
- korzystny jest brak alergii
Oczywiście, przed podjęciem pracy osoba chcąca pracować na tym stanowisku odbywa badania i rozmowę z lekarzem medycyny pracy, który rozwieje wszystkie wątpliwości.
Czy do pracy na stanowisku gleboznawcy potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?
Gleboznawca musi ukończyć kierunkowe studia wyższe oraz / lub studia podyplomowe. Przeważnie znajdzie on wykształcenie na uczelniach przyrodniczych oraz rolniczych. Ważne jest także doświadczenie, na przykład w postaci stażu na stanowisku pracownika naukowego, a także stałe poszerzanie horyzontów. Pracodawca może wymagać dodatkowych kursów, szkoleń lub certyfikatów. Poniższa tabela przedstawia zakres edukacji, który jest niezbędny do podjęcia tego zawodu.
CZY POTRZEBNE? | SZKOŁY / STUDIA | KURSY / SZKOLENIA |
---|---|---|
WYMAGANE | Do pracy jako gleboznawca konieczne jest ukończenie studiów wyższych, ale można ukończyć je na studiach podyplomowych. | - |
PRZYDATNE | - | Przydatne w pracygleboznawcy jest ukończenie kursu z klasyfikacji gleby. |
Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie gleboznawcy?
Zawód gleboznawcy jest stale potrzebny i obecny na rynku pracy. Osoba chcąca szukać pracy na tym stanowisku powinna szukać wakatu na uczelniach wyższych, w instytucjach państwowych i firmach prywatnych z różnych sektorów rynku (np. rolniczego). Wszędzie tam, gdzie wymagana jest ekspertyza gleb oraz określenie ich stopnia przydatności.
Przede wszystkim przyjęciem gleboznawcy na etat będzie zainteresowany: przemysł rolniczy, przemysł spożywczy, przemysł wydobywczy oraz ciężki.
Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku gleboznawcy?
Gleboznawca pracuje głównie w terenie, na którym trwają wykopaliska. Osoba na tym stanowisku bada przekrój gleby za pomocą wykopów metodą odkrywkową. Poza pracą na świeżym powietrzu, gleboznawca pracuje także w laboratorium oraz biurze lub w salach lekcyjnych - na przykład na uczelni.
Praca w tych trzech miejscach wymaga różnorodnej organizacji. W terenie pracownik musi ubrać się w odzież roboczą, którą można pobrudzić lub która ochroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Będzie to również porządne obuwie przeznaczone do poruszania się po nieraz trudnym terenie. Praca w laboratorium wymaga zachowania wszelkich środków ostrożności, nałożenia odzieży ochronnej (kitel, gogle, rękawiczki). Przekazywanie wiedzy lub konferencje, które odbywają się w bardziej oficjalnych miejscach wymagają stroju wizytowego / eleganckiego.
Czy zawód gleboznawcy jest przyszłościowy?
Tak. Zawód gleboznawcy jest i będzie przyszłościowy tak długo, jak długo będzie rozwijał się różnego typu przemysł: rolniczy, ciężki, wydobywczy, spożywczy. Tam, gdzie występują tereny szczególnie zanieczyszczone, osoba na stanowisku gleboznawcy może mieć szczególnie dużo pracy, gdyż zachodzi potrzeba częstego kontrolowania jakości gleb.
Gleboznawca może się nieustannie rozwijać i zdobywać kolejne stopnie naukowe, a po 5 latach pracy starać się o status rzeczoznawcy.
- Gleboznawca zajmuje się wnikliwą analizą gleby na danym terenie w celu określenia jej jakości i przydatności pod względem użytkowym.
- Zarobki gleboznawcy są zależne od doświadczenia, zaangażowania, miejsca zatrudnienia i dodatkowych obowiązków.
- Do pracy na stanowisku gleboznawcy wymagane są kierunkowe studia wyższe lub podyplomowe oraz dodatkowe kursy, szkolenia lub certyfikaty.
- Zawód gleboznawcy jest przyszłościowy i zawsze będzie potrzebny w różnego typu przemysłach, szczególnie tam, gdzie występują tereny zanieczyszczone.