Zawody i ich potencjał

Reumatolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

16 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze
Reumatolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Reumatolog to lekarz specjalista, który zajmuje się leczeniem schorzeń kości i stawów, a także wszystkich chorób zapalnych w obrębie tkanki łącznej. Do takiego lekarza zgłasza się wielu pacjentów z dolegliwościami bólowymi, a także schorzeniami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jest to zarówno wymagający, jak i satysfakcjonujący zawód - jak wszystkie inne dziedziny medycyny.

 

Reumatolog - na czym polega praca?

Praca reumatologa, choć trudna, może okazać się naprawdę satysfakcjonująca. Diagnozuje on i leczy schorzenia kości i stawów, a także inne choroby narządu ruchu: zapalne i niezapalne choroby układu kostno-stawowego oraz tkanek miękkich. Reumatolog diagnozuje oraz leczy reumatoidalne zapalenie stawów, gorączkę reumatyczną, łuszczycowe zapalenie stawów i wiele innych chorób jak: twardzina układowa, toczeń rumieniowaty układowy, osteoporoza, fibromialgia, sarkoidoza i zróżnicowane dolegliwości bólowe. 

Zakres obowiązków na stanowisku reumatologa:

  • badanie pacjentów, którzy zgłaszają się ze schorzeniami układu ruchu oraz tkanek łącznych;
  • diagnozowanie schorzeń;
  • wykonywanie punkcji diagnostycznych;
  • wykonywanie blokad, wstrzyknięć  oraz prób czynnościowych;
  • zlecanie innych badań dodatkowych;
  • interpretowanie wyników badań;
  • zlecanie rehabilitacji;
  • przeprowadzanie konsultacji lekarskich;
  • udzielanie porad w zakresie dbania o układ kostno-stawowy;
  • wystawianie zaświadczeń lekarskich;
  • wystawianie recept;
  • wystawianie zwolnień lekarskich.

Cechy dobrego reumatologa

Praca na stanowisku reumatologa wiąże się z koniecznością posiadania kilku cech, dzięki którym lekarz ten będzie mógł w pełni i z satysfakcją dla siebie i pacjentów oddać się wykonywanemu zajęciu. W końcu nie każdy sprawdzi się na stanowisku lekarza, gdzie wymagane jest opanowanie, odpowiedzialność oraz umiejętność pracy pod presją czasu i w ogromnym stresie.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako reumatolog:

  • odpowiednie wykształcenie;
  • empatia;
  • odpowiedzialność;
  • szacunek do ludzi;
  • umiejętność kontaktu z innymi ludźmi;
  • odporność na stres;
  • nastawienie na dobro pacjenta;
  • cierpliwość;
  • życzliwość;
  • komunikatywność;
  • spostrzegawczość;
  • dokładność.

Dobry reumatolog powinien umieć wysłuchać pacjenta, być cierpliwy i przede wszystkim życzliwy. Musi również być systematyczny i dokładny w wykonywaniu badań, aby nic nie umknęło jego uwadze. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku reumatologa to:

  • dobry wzrok;
  • dobry słuch;
  • precyzja ruchów;
  • nienaganne zdrowie;
  • sprawność fizyczna.

Ile zarabia reumatolog?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Lekarz

Lekarz Stomatolog - Warszawa (różne specjalności)

Centrum Stomatologii Medicover

  • Warszawa
Dodana

Lekarz Ortodonta - Białystok

Centrum Stomatologii Medicover

  • Białystok
Dodana

Lekarz Ortodonta - Bielsko-Biała

Centrum Stomatologii Medicover

  • Bielsko-Biała
Dodana

Lekarz Stomatolog (różne specjalności) - Łódź

Centrum Stomatologii Medicover

  • Łódź
Dodana

Lekarz Dentysta - Kraków enel-med stomatologia

Centrum Medyczne ENEL-MED S.A.

  • Kraków
Dodana

Reumatolog to lekarz, który w ostatnim czasie nie może narzekać na brak pacjentów, co przekłada się również na zarobki. Pensja uzależniona jest najczęściej od stażu pracy, posiadanego doświadczenia i umiejętności, a także od miejsca wykonywania pracy. Dużo lepsze zarobki osiągają reumatolodzy przyjmujący pacjentów prywatnie, a także ci, którzy pracują w kilku miejscach. Więcej informacji przedstawia tabela 1.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

5 500 zł/ms

4 079 zł/ms

ŚREDNIE

12 000 zł/ms

8 510 zł/ms

WYSOKIE

18 000 zł/ms

12 600 zł/ms

Czy do pracy na stanowisku reumatologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Żeby zostać lekarzem reumatologiem, konieczne jest ukończenie studiów wyższych medycznych, odbycie stażu podyplomowego, a także uzyskanie prawa do wykonywania zawodu. Oczywiście konieczne jest zdobycie specjalizacji z reumatologii. Szczegóły przedstawia tabela nr 2, która znajduje się poniżej.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA

KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Najważniejszym etapem na drodze kariery neurochirurga jest ukończenie studiów na kierunku lekarskim uczelni medycznej. Trwające one 6 lat.

Kolejnym krokiem niezbędnym do uzyskania ww. stanowiska jest odbycie praktyki lekarskiej, a trwa ona półtora roku. Ostatnim rokiem jest nauka specjalizacji, która może trać od 2 do 6 lat w zależności od profesji.

PRZYDATNE

-

-

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku reumatologa?

Praca na stanowisku reumatologa wiąże się z koniecznością ukończenia studiów, odbycia stażu oraz uzyskania specjalizacji. Jest to praca dla osób, które są nastawione na dobro pacjentów oraz chcących stale poszerzać swoją wiedzę, a wszystko po to, aby zapewnić swoim pacjentom jak najlepszy poziom opieki. Najlepszą osobą do pracy jako reumatolog będzie osoba odpowiedzialna, empatyczna i dokładna. Musi ona brać pod uwagę dobro pacjenta i kierować leczeniem, tak aby prowadzić do całkowitego wyleczenia lub poprawy funkcjonowania pacjenta.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie reumatologa?

Reumatolog to lekarz, który ma do wyboru kilka miejsc pracy. Może to być szpital lub publiczna bądź prywatna przychodnia lekarska. Taki specjalista ma możliwość prowadzenia swojego prywatnego gabinetu lekarskiego czy kliniki reumatologii, która z pewnością nie będzie narzekała na brak pacjentów. 

Coraz więcej osób cierpi na schorzenia układu kostno-stawowego. Dobry reumatolog, z doświadczeniem i wiedzą, a także chęciami do pracy, z pewnością szybko znajdzie zatrudnienie. Oczywiście można również pracować w kilku miejscach, co zwiększa szanse na jeszcze lepsze wynagrodzenie.

Czy zawód reumatologa jest przyszłościowy?

Każda osoba, która zdecyduje się na specjalizację z reumatologii, może być pewna, że znajdzie satysfakcjonującą pracę. Na rynku pracy w naszym kraju, a także za granicą, brakuje lekarzy specjalistów, dlatego można mieć pewność zatrudnienia oraz dobrych zarobków. 

W Polsce wciąż przybywa osób, które chcą skorzystać z pomocy reumatologa. Związane jest to ze stylem życia, jaki prowadzimy. Pewne nawyki, złe odżywianie czy brak ruchu prowadzą do wielu poważnych schorzeń, które wymagają diagnostyki i leczenia pod okiem specjalisty, jakim jest reumatolog. 

Jest to zawód, który stale się rozwija, a pacjentów wciąż przybywa, dlatego można z pewnością stwierdzić, że jest to zatrudnienie bardzo przyszłościowe. Reumatologia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, która obejmuje wiele schorzeń układu ruchu. Pracy z pewnością nie zabraknie.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku reumatologa?

Zakres obowiązków na stanowisku reumatologa to w szczególności badanie i diagnozowanie schorzeń układu ruchu i tkanek łącznych, z którymi zgłaszają się pacjenci. Reumatolog zleca i wykonuje badania, interpretuje je, a także udziela porad lekarskich. Wystawia również recepty, zaświadczenia lekarskie czy opinie lekarskie.

Gdzie można szukać zatrudnienia jako reumatolog?

Reumatolog może szukać pracy w wielu miejscach, przyjmować na NFZ czy prywatnie. Są to np. szpitale, prywatne czy publiczne przychodnie lekarskie. Ma także możliwość prowadzenia własnej prywatnej praktyki lekarskiej czy kliniki reumatologii.

Kto najlepiej sprawdzi się na stanowisku reumatologa?

Na stanowisku reumatologa najlepiej sprawdzi się osoba, która stawia na rozwój, poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności. Dobry reumatolog powinien być dokładny, systematyczny, cierpliwy i odpowiedzialny, musi dbać o dobro swoich pacjentów, wykazywać zrozumienie, empatię. Najważniejsze jest jednak, aby dążył do poprawy funkcjonowania życia swoich pacjentów bądź prowadził do ich całkowitego wyleczenia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Zuzanna

Zuzanna

Zawód reumatologa z pewnością wydaje się wymagający, ale też bardzo potrzebny i perspektywiczny. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się zdobyć odpowiednie wykształcenie i specjalizację w tej dziedzinie, a artykuł z pewnością pomógł mi w zrozumieniu, jakie wymagania stoją przed tym zawodem.
Bazalt

Bazalt

Reumatolog to przyszłościowy zawód i wciąż poszukiwany na rynku pracy. Warto zatrudniać specjalistów w tej dziedzinie, ponieważ zapotrzebowanie na ich usługi tylko rośnie. Artykuł pokazuje też, że reumatolog powinien być przede wszystkim osobą odpowiedzialną i empatyczną, co jest kluczowe w kontaktach z pacjentami.
Marta

Marta

Praca reumatologa z pewnością jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca, ale wydaje mi się, że mogłaby być naprawdę satysfakcjonująca. Cieszę się, że artykuł przedstawił zarówno obowiązki na tym stanowisku, jak i potrzebne umiejętności i predyspozycje. Szczególnie podoba mi się akcent na empatię i życzliwość — to moim zdaniem kluczowe cechy dobrego lekarza.
Jeremy

Jeremy

Bardzo zachęcający artykuł o pracy reumatologa. Na pewno jest to perspektywiczny zawód, a wymagania związane z pracą na tym stanowisku wydają się rozsądne i przystępne. Mam nadzieję, że po ukończeniu studiów medycznych będę miał okazję rozważyć tę specjalizację.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.