Zawody i ich potencjał

Korabnik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

28 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Korabnik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Korabnik jest to archaiczny zawód, o którym w dzisiejszych czasach słyszą jedynie archeolodzy i historycy. Obowiązki dawnych budowniczych łodzi przejęli współcześni szkutnicy oraz stoczniowcy. W poniższym artykule przedstawimy ciekawostki związane z tym średniowiecznym zawodem.

Dowiesz się zatem:

  • na czym polegała praca korabnika,
  • czy było to zajęcie lukratywne,
  • w jakich warunkach pracowali ci rzemieślnicy,
  • jak wyglądał proces ich kształcenia,
  • jakie są możliwości zatrudnienia współcześnie,
  • na jakie czynniki szkodliwe są narażeni pracownicy, wykonujący ten zawód,
  • czy praca korabnika jest przyszłościowa.

Korabnik - na czym polega praca?

Praca korabnika należy do grupy wymarłych zawodów średniowiecznych. Podobnie jak inne nieznane powszechnie zawody stał się ofiarą nieustannego postępu technologicznego. Zawód zwany po łacinie homines ducis qui corabnici nuncupatur opisuje kategorię ludności służebnej, która specjalizowała się w wytwarzaniu łodzi na potrzeby dworu książęcego. Zajmowali się w produkcją specyficznego rodzaju korabi, czyli okrętów średniowiecznych.

Współcześnie dawny rzemieślniczy zawód wykonują szkutnicy, czyli specjaliści oraz amatorzy, którzy parają się budowaniem i naprawą małych statków wodnych, takich jak jachty, kutry i łodzie. Mogą być one produkowane zarówno z tradycyjnego drewna, jak i nowoczesnych tworzyw sztucznych.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku korabnika?

  • Budowa łodzi na potrzeby dworu królewskiego,
  • nauczanie młodszych rzemieślników i uczniów,
  • nadzorowanie pracy braci, czeladników i uczniów,
  • ciągłe podnoszenie kwalifikacji,
  • utrwalanie więzi środowiskowych.

Ile zarabia korabnik?

Ciężko oszacować średniowieczne zarobki korabnika. Mimo iż było to wyjątkowo wdzięczne zajęcie, wiązało się z dużą odpowiedzialnością. To właśnie od rozwoju korabnictwa zależała siła i liczebność floty rybackiej, handlowej i wojennej. Teraźniejszym odpowiednikiem korabnika jest szkutnik, poniższa tabela przedstawia jego zarobki.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3010zł / msc 2364zł / msc
ŚREDNIE 4000zł / msc 3022zł / msc
WYSOKIE 6000zł / msc 4319zł / msc

 

W jakich warunkach pracuje korabnik?

Szukasz pracy?
Dodana

Operator maszyn > Panie i Panowie > nawet 7200 zł > Wrocław Oporów

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 5 800-7 200 zł brutto / mc
  • Wrocław
Dodana

Nowy magazyn -> pakowanie odzieży -> praca od zaraz

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bielany Wrocławskie
Dodana

Współcześni korabnicy, czyli szkutnicy, pracują na halach i w warsztatach, gdzie przy zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów i technologii wytwarzają bezpieczne i trwałe łodzie oraz jachty. Dzisiejszy pracownicy, dzięki wykorzystaniu nowych urządzeń i maszyn, może pracować lepiej przy mniejszym nakładzie sił. Jednocześnie firmy zatrudniające robotników kładą nacisk na bezpieczeństwo i stabilne warunki pracy, dzięki czemu zawód wciąż cieszy się dużym powodzeniem wśród absolwentów szkół technicznych.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako korabnika?

  • Sprawność motoryczna,
  • elastyczność,
  • podzielność uwagi,
  • wiedza specjalistyczna,
  • zdolności kondycyjne,
  • utrzymywanie odpowiedniego tempa i jakości pracy.

Czy do pracy na stanowisku korabnika potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W średniowieczu uczniowie mieli okazję stopniowego zdobywania umiejętności pod okiem mistrza. Współcześnie, jeśli chcesz wykonywać pracę szkutnika, powinieneś ukończyć kurs w 3-letniej szkole branżowej I stopnia. Od 2018 roku istnieje przy tym możliwość kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Wciąż jednak wiele firm oferuje stopniowe przyuczanie do zawodu osób o ogólnej wiedzy technicznej. Warto przy tym dodać, iż każdy specjalista musi bezustannie podnosić swoje kwalifikacje w związku z ciągłym rozwojem techniki. Więcej informacji na temat wymaganego wykształcenia zebrano w tabeli nr 2.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Szkoła branżowa I stopnie na kierunku Monter jachtów i łodzi -
PRZYDATNE - Kursy szkutnicze

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie korabnika?

Współcześnie nie ma możliwości zatrudnienia w zawodzie korabnika. Obowiązki zawodowe średniowiecznego rzemieślnika pełnią dzisiaj szkutnicy oraz stoczniowcy. Warto dodać, iż na stanowisko tego pierwszego istnieje duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Wiele firm oferuje przy tym kompleksowe szkolenie, które pozwoli na zdobycie niezbędnego doświadczenia oraz awans na wyższe stanowiska. Szkutnicy bez problemu znajdą pracę zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Pomoc przy zagranicznym wyjeździe oferują przy tym agencje pracy, które zajmują się także organizowaniem wyjazdów sezonowych.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku korabnika?

W średniowieczu głównym ryzykiem zawodowym korabnika były wypadki związane z samodzielnym wykonywaniem wielu czynności. Dodatkowo rzemieślnicy pozbawieni dostępu do nowoczesnych sprzętów zmuszeni byli do cięższej niż współcześnie pracy fizycznej, która mogła skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Z drugiej strony także dzisiaj lekarze medycyny pracy zwracają uwagę na przyjmowanie wymuszonej pozycji ciała oraz nadmierny wysiłek fizyczny jako czynniki szkodliwe w pracy szkutnika. Dodatkowo specjaliści muszą liczyć się z koniecznością pracy z substancjami chemicznymi, które generują powstawanie szkodliwych pyłów. Niektóre związki mogą prowadzić do dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku korabnika?

  • Ogólna sprawność fizyczna,
  • zręczność dłoni i palców,
  • sprawność układu oddechowego,
  • sprawność układu kostnego i mięśniowego,
  • sprawny narząd wzroku,
  • zmysł równowagi,
  • czucie dotykowe.

Czy zawód korabnika jest przyszłościowy?

Zawód korabnika należy do wymarłych zawodów średniowiecznych. Współcześnie możemy zobaczyć jedynie aktorów wcielających się w ich postać podczas różnego rodzaju inscenizacji historycznych. Pasjonaci techniki i historii mogą zająć się hobbystyczną produkcją tradycyjnych łodzi. Osoby techniczne jednak, które łączą swoją przyszłość z budowaniem i naprawą statków, powinny zainteresować się współczesnym zawodem szkutnika oraz stoczniowca.

Dwa wspomniane zawody cieszą się popularnością oraz perspektywami zawodowymi. Warto dodać przy tym, iż szkutnik może wykonywać wiele pokrewnych profesji, wśród których możemy wymienić: cieślę szalunkowego, technika technologii okrętowej, stolarza budowlanego, ślusarza oraz montera maszyn i urządzeń okrętowych.

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się zawód korabnika od szkutnika?

Średniowieczni korabnicy byli zmuszeni do ciężkiej fizycznej pracy bez wsparcia nowoczesnych technologii. Współcześni szkutnicy nie tylko produkują bardziej zaawansowane statki, ale także pracują w nieporównywalnie lepszych warunkach przy mniejszych nakładach wysiłku. Biorą przy tym udział we wszelkich pracach i procesach związanych z produkcją łodzi i jachtów od podstaw, odpowiadając przy tym za realizację przygotowanego projektu technicznego.

Jakie są współczesne odpowiedniki zawodu korabnika?

Współcześnie obowiązki korabników przejęli stoczniowcy oraz szkutnicy. Pierwsi pracują w stoczniach, montując, remontując oraz dokonując rozbiórki statków. Drudzy natomiast zajmują się wytwarzaniem małych łodzi, jachtów oraz kutrów.

Czym zajmował się średniowieczny korabnik?

Korabnik zajmował się wytwarzaniem oraz naprawą łodzi, tzw. korabi, na potrzeby dworu. Odpowiadał tym samym za liczebność floty handlowej, rybackiej oraz wojskowej. Pełnił odpowiedzialne zadanie, bezpośrednio warunkując pozycję królestwa na arenie międzynarodowej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Bartek

Bartek

W naszej firmie stawiamy na wysoką jakość wykonania naszych produktów, dlatego zatrudniamy tylko najlepszych fachowców. Szkutnicy, którzy u nas pracują, są bardzo zadowoleni zarówno z warunków pracy, jak i wynagrodzenia. Polecam ten zawód każdemu, kto kocha drewno i ma zmysł artystyczny.
pioter

pioter

Zapotrzebowanie na szkutników na rynku pracy jest bardzo obiecujące. Cieszę się, że podjęłam naukę w tym kierunku i mam nadzieję, że wkrótce znajdę pracę zgodną z moimi kwalifikacjami.
Zofia

Zofia

Cieszy mnie fakt, że istnieje możliwość zdobycia zawodu szkutnika bez konieczności długiego i kosztownego kształcenia na studiach. Taka szkoła branżowa I stopnia to świetny pomysł dla osób, które chcą rozpocząć swoją pracę jako szkutnik.
Grażka

Grażka

Praca szkutnika wydaje się być bardzo interesująca i kreatywna. Jednocześnie, nowoczesne narzędzia i bezpieczne warunki pracy pozwalają mi na pełne wykorzystanie mojego potencjału bez obaw o swoje zdrowie. Polecam ten zawód!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.