Praca Montażysta obrazu lub dźwięku

Wyróżnione oferty pracy

Specjalista ds. Akustyki (Akustyk)

ASK Poland Sp. z o.o.

  • Wilkowice
Dodana

Praca alert - powiadomienia

Montażysta obrazu lub dźwięku

Oferty pracy Zawęź wyniki Znaleźliśmy 6 ofert pracy

Praca zawód montażysta obrazu lub dźwięku

Zawód montażysty

Wykorzystanie umiejętności kreatywnych i technologii cyfrowych to kluczowe aspekty kariery w edycji filmów i wideo. Montażysta audio/video to kluczowy zawód w dzisiejszych czasach. Montażysta jest odpowiedzialny za złożenie nagranego surowca w gotowy produkt, który nadaje się do upublicznienia. Materiał może zawierać nagranie z kamery, dialog, efekty dźwiękowe, grafikę i efekty specjalne. Jest to kluczowa rola w procesie postprodukcji, a jego umiejętności mogą determinować jakość i dostawę produktu końcowego. Zazwyczaj będzie musiał ściśle współpracować z reżyserem, aby osiągnąć pożądany efekt końcowy. Montażysta może pracować na umowę o pracę lub pracując nad krótkoterminowymi kontraktami ze studiów postprodukcyjnych, firm telewizyjnych i pracodawców korporacyjnych. Technologia cyfrowa, specjalistyczne oprogramowanie komputerowe oraz wysokiej jakości digitalizacja dźwięku i obrazu skutecznie zastąpiły tradycyjną ręczną metodę cięcia taśmy. W niektórych przypadkach montażysta może mieć swobodę twórczą, podczas gdy w innych miejscach będzie musiał obsługiwać niezbędne urządzenia.

Montażysta może pracować nad różnymi produkcjami, w tym:

  • reklamy,
  • korporacyjne filmy szkoleniowe,
  • filmy z fabułą,
  • filmy muzyczne,
  • nagrania audio,
  • programy telewizyjne.

Ile zarabia montażysta?

Zarobki montażysty audio-wideo kształtują się różnie, w zależności od ilości przepracowanych godzin, liczby zleceń oraz formy zatrudnienia. Jest duża konkurencja w zawodzie, jednak najlepsi specjaliści nie mogą narzekać na brak ofert pracy oraz wysokość płac. Wiele zależy także od skali projektu, typu zlecenia i wielkości organizacji, która zleca dany zakres prac. Nie bez znaczenia są własne umiejętności i region pracy.

Jak zostać montażystą?

Praca montażysty może obejmować:

  • odbieranie krótkiego opisu, a może zarysu materiału filmowego i / lub listy ujęć, scenariusza i innych szczegółów;
  • montaż całego surowego materiału, z ujęciami kamery nagranymi lub przeniesionymi na taśmę wideo w ramach przygotowań do wprowadzenia do komputera;
  • wprowadzanie nieoszlifowanych wstawek i dźwięków oraz synchronizowanie i archiwizowanie ich w plikach na komputerze;
  • wycinanie plików, aby zestawić sekwencję filmu i zdecydować, co jest użyteczne;
  • tworzenie "materiału surowego" (lub edycja) programu / filmu i określanie dokładnego montażu dla następnego i ostatniego etapu;
  • zmiana kolejności i dostrajanie treści w celu zapewnienia logicznego sekwencjonowania i płynnego działania filmu / wideo.

Dodatkowe zadania mogą obejmować:

  • nadzorowanie jakości i postępu w dziedzinie inżynierii i edycji audio i wideo;
  • eksperymentowanie ze stylami i technikami, w tym projektowanie elementów graficznych;
  • wstawianie lektora / komentarza;
  • wybór muzyki.

Montażysta może również wypełniać obowiązki redakcyjne online, które obejmują finalizowanie aspektów technicznych, takich jak korygowanie wadliwego materiału filmowego, ocenianie i kolorowanie oraz dodawanie efektów specjalnych. Niektóre firmy poprodukcyjne i większe, niezależne firmy oferują długoterminowe kontrakty i zatrudniają kilku redaktorów na miejscu. Nadawcy i wytwórnie filmowe zatrudniają własnych montażystów, ale wszyscy korzystają z usług freelancerów na bieżąco, a niektóre firmy używają wyłącznie zewnętrznych edytorów.

Montażysta - wymagania

Praca montażysty A/V nie jest pracą na poziomie podstawowym. Zwykle zaczyna się od poziomu niższego wynagrodzenia, być może jako pomocnik, gdzie pensje mogą być zbliżone do krajowej płacy minimalnej. Można następnie awansować na asystenta redaktora, gdzie można spodziewać się więcej korzyści, zanim osiągnie się pełną pozycję redaktora. Większość montażystów pracuje jako freelancery i jest opłacana na podstawie umowy o dzieło. Ceny różnią się, więc najlepiej sprawdzić aktualne stawki dla niezależnych firm lub nadawców telewizyjnych. Jeśli praca jest oferowana za pośrednictwem agencji, negocjowane są stawki, a następnie pobierany jest tego tytułu procent lub stała opłata. Godziny pracy różnią się w zależności od produkcji. Praca zmianowa może mieć miejsce, jeśli studia edycyjne są rezerwowane w nocy. Kiedy zbliżają się ważne terminy, należy spodziewać się długich godzin pracy i nadgodzin.

Montaż audio/wideo wiąże się z okresami intensywnej pracy, ale mogą występować okresy braku aktywności między projektami, które można wykorzystać do śledzenia potencjalnych prac dodatkowych. Często trzeba w branży konkurować o pracę z innymi niezależnymi montażystami i można być zaangażowanym w kilka produkcjach o różnych rozmiarach w danym momencie. W dużym projekcie możesz pracować ze specjalistą od efektów specjalnych i asystentami. Montażysta musi być biegły w posługiwaniu się konkretnymi pakietami oprogramowania do edycji audio-wideo. Kursy obejmujące te aplikacje są dostępne na różnych poziomach, ale mogą być kosztowne. Posiadanie doświadczenia z najnowszą technologią może pomóc Ci wyróżnić się na tle konkurencji. Ważna jest także ogólna umiejętność obsługi komputera i umiejętność pracy z cyfrowym sprzętem w celu osiągnięcia rezultatów. Kwalifikacje podyplomowe nie są niezbędne, ale dostępne są odpowiednie kursy, które zapewnią dodatkowe umiejętności i mogą zapewnić przewagę nad innymi kandydatami.