Spis treści
Najwięcej firm działających w Polsce to firmy z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. To właśnie one generują nawet do 70% PKB. Często jednak małe firmy mają pod górkę – nie tylko muszą zmierzyć się z aktualnie obowiązującymi i często zmieniającymi się przepisami, lecz także brakiem wsparcia ze strony urzędników. Masz pomysł na biznes? Chciałbyś spróbować swoich sił i rozpocząć pracę na własny rachunek? Sprawdź, jakie są plusy i minusy prowadzenia firmy.
Czy masz predyspozycje do prowadzenia biznesu?
Może ci się wydawać, że świetnie poradzisz sobie z prowadzeniem własnego biznesu. Nie musi to jednak być prawda. Pamiętaj, że prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością działania na wielu obszarach jednocześnie. Już na początku trzeba zorientować się w definicjach i wybrać odpowiednią formę działalności, opodatkowanie, a także postarać się o ewentualne dofinansowania. Trzeba też zdawać sobie sprawę z kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które ponosi się zawsze, a jedynie ich wysokość zależy od tego, jak prosperuje firma.
Możesz oczywiście wspierać się pomocą zewnętrznych podmiotów, np. biura rachunkowego, ale wiele problemów będziesz musiał rozwiązać samodzielnie. Z tego względu dobrze, abyś w pierwszej kolejności odpowiedział sobie na pytanie, czy jesteś gotów prowadzić firmę.
- Czy jesteś wystarczająco zmotywowany, aby w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej pracować po kilkanaście godzin dziennie?
- Czy jesteś osobą odpowiedzialną, która nie panikuje lub nie poddaje się, gdy napotyka na problem?
- Jak reagujesz na stres? Motywuje cię on do pracy czy raczej zniechęca do wysiłku?
- Czy będziesz potrafił gospodarować pieniędzmi i wydawać je rozsądnie?
- Pamiętaj, że to jedynie przykładowe pytania, ale gdy odpowiesz sobie na nie szczerze, będziesz wiedział, czy ruszanie z projektem pod tytułem własna firma faktycznie ma sens.
Jakie są minusy prowadzenia firmy?
Zacznijmy od minusów, bo to właśnie one mogą skutecznie zniechęcić cię do stania się własnym szefem. Do głównych należy zaliczyć:
- Ryzyko niepowodzenia – nie możesz założyć, że biznes wypali. Nawet najlepszym zdarzało się ponieść porażkę, dlatego ważne, abyś wziął taką opcję pod uwagę.
- Konieczność pozyskania środków na start – założenie działalności gospodarczej nie będzie cię kosztować ani złotówki, ale wyposażenie np. biura czy magazynu już tak. Czy posiadasz środki na start? Czy wiesz, jak je pozyskać wówczas, gdy nie masz własnych oszczędności?
- Nienormowane godziny pracy – twoja firma będzie wymagać, abyś poświęcić jej wiele czasu. Czy jesteś na to gotowy? Jeżeli zakładasz, że po 8 godzinach pracy będziesz mógł się oderwać i pójść do domu, to jesteś w błędzie.
- Walka o klienta – czy umiesz przekonać do siebie ludzi? – Niezależnie od branży, będziesz musiał pozyskiwać klientów. Oczywiście, możesz zatrudnić handlowców, ale w pierwszej fazie prowadzenia działalności może to być zbędny koszt.
- Składki ZUS, podatki, VAT… – musisz mieć świadomość tego, że prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością prowadzenia księgowości i pilnowania dat. Czy jesteś na to przygotowany?
Plusy prowadzenia firmy
Minusów prowadzenia działalności gospodarczej jest naprawdę wiele, ale nie zapominaj również o plusach. Przecież na polskim rynku z powodzeniem działają firmy, a ich właściciele przyznają, że atutami samodzielnego stworzenia sobie miejsca pracy są:
- Poczucie niezależności – gdy firma się rozwija, masz coraz więcej czasu dla siebie, możesz również cieszyć się niezależności od innych podmiotów.
- Tworzenie nowych miejsc pracy – to właśnie ty dajesz innym pracę, nie oni tobie.
- Wysokie dochody – z początku nie możesz na nie liczyć, ale im bardziej firma się rozwija, tym wyższe dochody będziesz osiągać.
- Elastyczny czas pracy – sam jesteś sobie szefem, zatem to ty decydujesz, ile czasu spędzasz w firmie.
Czy mając wiedzę na temat minusów i plusów prowadzenia własnej działalności, zdecydujesz się otworzyć własną firmę? Pamiętaj: najważniejsze, by nie działać pochopnie – nie każdy nadaje się do biznesu, ale gdy rozważysz swoje predyspozycje oraz wszystkie „za” i „przeciw”, może się okazać, że to odpowiednia droga właśnie dla Ciebie.
Zdecydowanie nie posiada jedynie plusów, lecz ma także bolesne minusy. Stąd nie można powiedzieć by była darem i wykorzystaniem okazji oraz talentu gdyż nasz sukces przerodzić się może w przekleństwo. Ten czarny scenariusz bierze się z kilku prostych czynników.
Po pierwsze własna działalność to często szansa na zarabianie sporych pieniędzy. Jednak by je mieć trzeba bardzo wiele pracować, kontrolować innych, rozdzielać zadania, najlepiej nadzorować ich wykonanie i siedzieć w biurze nocami by "nasze dziecko" przetrwało na rynku kolejny dzień. A dlaczego tak o to trudno ? Gdyż właśnie przeżywamy kryzys jak wszyscy dobrze wiemy, a on w szczególności nie pomaga przedsiębiorcom. Ani tym młodym, chętnym do ciężkiej pracy i gotowym zaryzykować ani tym którzy już swoje osiągnęli i ciągną z tego profity. Kryzys powoduje, że wszelkie koszty są na bardzo wysokim poziomie i mogą wciąż rosnąć. Przez to z kolei nie możemy sobie pozwolić na większe zatrudnienie. Wręcz dochodzi do redukcji etatów co zrzuca jeszcze więcej obowiązków na pracodawcę. Miła wizja ? Jak najbardziej nie...
Po drugie w zdecydowanej większości przypadków zakładamy przedsiębiorstwo i zaciągamy ogromne kredyty, które jak już się pewnie domyślacie nie dość, że ciężko spłacić mając na głowie kryzys to jeszcze odsetki są wysokie przez niego i ciężko jest spłacić zobowiązania. Jakby tego było mało każdego dnia musimy walczyć ze wszystkich sił ( zwłaszcza w obecnej sytuacji ) by przetrwać na rynku i osiągać przychody większe od kosztów ich uzyskania, czyli krótko mówiąc musimy walczyć o jakikolwiek zysk, już nie mówiąc o takim zysku przy którym moglibyśmy spać spokojnie i rozwijać naszą firmę. A jeśli przegramy to co nam zostaje? DŁUG. Kolejna niezbyt miła wizja.
Po trzecie wniosek z poprzednich dwóch punktów. Lepiej być przeciętnym Kowalskim, przynajmniej teraz niż ryzykować i ponieść bolesną porażkę. Oczywiście nie wolno tu nikogo skreślać gdyż są tacy, którzy zaryzykowali, założyli firmę w dobie kryzysu i mają się świetnie. Jednak nie każdy ma takie umiejętności i talent by tego dokonać.
Po czwarte nie zapominajmy o rodzinie. Przedsiębiorca to osoba, która jak już wspomniałem powyżej MUSI być nastawiona na ciężką, długą pracę po nocach nie rzadko, przynajmniej do czasu ustabilizowania swojej pozycji na rynku. Pytanie ile to może potrwać ? I czy nasza ewentualna rodzina będzie miała ochotę jeszcze na nas patrzeć jeśli ciągle będziemy w pracy? To zależy od naszych charakterów i gotowości do poświęceń. Jednak nie zawsze warto sprawdzać tą gotowość i siłę wnętrza.
Skupiłem się na wadach, niekoniecznie najistotniejszych gdyż uważam, że szala przechyla się w tej sprawie ku przekleństwu. Jednak nie można zapominać, że zalety są bardzo kuszące. Jakby nie patrzeć jeśli nam się udaje rozkręcić interes i utrzymać to mamy z tego ogromne korzyści, duże pieniądze i rodzina również nam w takim wypadku musi wybaczyć wszelkie niedociągnięcia, a my możemy być dumni z siebie. Ponadto własna firma ( zwłaszcza dobrze prosperująca ) oznacza przydatne i cenne kontakty, uznanie oraz szanse na jeszcze większy sukces.
Podsumowując wielki wpływ na ogólną ocenę ma tutaj kryzys gospodarczy panujący na świecie od ładnych paru lat. On powoduje, że bardzo uważnie należy rozważyć wszelkie za i przeciw własnej działalności gdyż nasz talent bardzo łatwo zamiast darem, może okazać się naszym przekleństwem i zgubą.
Jacek Nowak
Jakie są koszty założenia własnej firmy? Sprawdź: Założenie firmy a koszty.
To może Cię również zainteresować
Formy prowadzenia działalności gospodarczej – wybierz odpowiednią dla siebie