Zawody i ich potencjał

Farmaceuta - zawód przyszłości

4 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 21 głosów

21 głosów

4 komentarze
Zastanawiasz się nad karierą w farmacji? Zrozum różnice między rolą farmaceuty i technika farmacji, dowiedz się więcej o obowiązkach w aptece i jak zostać farmaceutą.

W zależności od miejsca zatrudnienia, farmaceuta może być odpowiedzialny za przygotowywanie zamówień dla aptek lub wydawanie – zgodnie z receptą – leków. Z uwagi na wykształcenie, farmaceuci zatrudnieni w aptekach ogólnodostępnych mogą również doradzać klientom w zakresie doboru leków wydawanych bez recepty. Ponieważ przemysł farmaceutyczny rozwija się bardzo dynamicznie i z roku na rok w aptekach pojawiają się nowe leki, farmaceuci muszą się nieustannie rozwijać i kształcić.

Na czym jeszcze polega praca farmaceutów? By odpowiedzieć na to pytanie, warto odwołać się do ustawy z  o izbach aptekarskich. Zgodnie z nią osoby wykonujące zawód farmaceuty mogą m.in.:

  • sporządzać i wytwarzać produkty lecznicze,
  • oceniać jakość leków recepturowych, aptecznych i leków gotowych,
  • sporządzać leki recepturowe i leki apteczne w aptekach,
  • udzielać informacji na temat produktów leczniczych,
  • kierować apteką lub punktem aptecznym czy hurtownią farmaceutyczną,
  • brać udział w badaniach nad lekami.

Farmaceuta a Technik Farmacji - nie ten sam zawód

Kiedy mówimy o środowisku farmaceutycznym, warto zwrócić uwagę na dwie kluczowe role - farmaceuty i technika farmaceutycznego. Choć obie te role są związane z zawodem farmaceuty, istnieją między nimi istotne różnice. Farmaceuta, zwykle będący kierownikiem apteki, posiada stopień magistra farmacji, podczas gdy technik farmaceutyczny zwykle posiada dyplom z technologii farmaceutycznej.

Technik farmaceutyczny odgrywa kluczową rolę w środowisku apteki, pomagając w wielu codziennych zadaniach, takich jak sporządzanie leków, obsługa klientów i wsparcie w zarządzaniu zapasami. Rola ta jest niezbędna dla skutecznego funkcjonowania apteki, a jej ważność jest często niedoceniana. Kształcenie techników farmaceutycznych jest istotnym elementem zapewnienia jakości opieki farmaceutycznej i musi być zgodne ze standardami określonymi przez Naczelną Izbę Aptekarską.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Farmaceuta

Magister farmacji - apteka szpitalna,

American Heart of Poland Spółka Akcyjna

  • Drawsko Pomorskie
Dodana

Pracownik produkcji na dziale ważenia recepturowego

APN Agencja Pracy

  • 8 000-10 000 zł / mc
  • Niemcy
Dodana

Magister Farmacji

La MakeUp Sp. z o.o.

  • Warszawa
Dodana

Farmaceuta - mgr farmacji

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku

  • Słupsk
Dodana

Technik farmaceutyczny

APTEKA ZDZISŁAWA WLAŹLACKA

  • Urzędów
Dodana

Zostać farmaceutą - najważniejsze etapy

Ścieżka do zastania farmaceutą jest długa i wymaga dużego zaangażowania. Wymaga ukończenia studiów wyższych na kierunku farmacji, co jest zazwyczaj pięcioletnim programem. Następnie wymaga sześciomiesięcznej praktyki zawodowej w aptece, co umożliwia przyszłym farmaceutom zrozumienie, jak działa apteka i jakie są ich obowiązki.

Po ukończeniu praktyki zawodowej, farmaceuci muszą zdać egzamin państwowy, aby uzyskać licencję do praktykowania zawodu. Ten proces jest rygorystyczny i wymagający, ale niezbędny do zapewnienia, że farmaceuci są odpowiednio przygotowani do wykonywania swojego zawodu, który niesie ze sobą dużą odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

Podasumowując, z uwagi na odpowiedzialność ciążącą na farmaceucie, ten zawód mogą wykonywać wyłącznie osoby, które zostały do niego odpowiednio przygotowane. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, osoby zatrudnione na tym stanowisku muszą ukończyć studia wyższe na kierunku farmacji. Konieczne jest również odbycie co najmniej sześciomiesięcznej praktyki zawodowej w aptece. W trakcie praktyk zawodowych każdy przyszły farmaceuta musi prowadzić dziennik praktyk. Praktyki są o tyle istotne, że pozwalają szczegółowo zapoznać się z działaniem apteki, procedurami w niej stosowanymi i całokształtem pracy farmaceuty.

Codzienność farmaceuty, czyli jakie ma obowiązki?

Wykonywanie zawodu farmaceuty nie ogranicza się tylko do wydawania leków. W rzeczywistości, farmaceuci pełnią wiele istotnych ról w aptece i jak również w całym systemie opieki zdrowotnej. Są odpowiedzialni za kontrolę jakości leków, sporządzanie leków na zamówienie i udzielanie porad pacjentom na temat odpowiedniego stosowania leków.

Rozważ karierę w farmacji, gdzie możesz zacząć jako technik farmaceutyczny, a potem rozwijać się do roli farmaceuty, zdobywając niezbędną wiedzę i doświadczenie.

Jako kierownik apteki, farmaceuta ma również obowiązki administracyjne, takie jak zarządzanie zasobami, przestrzeganie przepisów regulacyjnych i prowadzenie szkoleń dla personelu apteki. Ich wiedza i umiejętności są niezbędne do zapewnienia, że apteka działa efektywnie i zgodnie z prawem, zapewniając jednocześnie najwyższej jakości opiekę pacjentom.

Sprawdź, jak technologia zmienia pracę farmaceuty

Technologia odgrywa coraz większą rolę w pracy farmaceuty. Cyfrowe systemy zarządzania, takie jak elektroniczne systemy obsługi recept czy zaawansowane bazy danych leków, usprawniają codzienną pracę w aptece i zwiększają bezpieczeństwo pacjentów. Przepływ informacji pomiędzy lekarzami a apteką jest teraz szybszy i bardziej efektywny, dzięki czemu leki są dostarczane pacjentom szybciej i z większą precyzją. Farmaceuci muszą być na bieżąco z najnowszymi technologiami, aby móc efektywnie korzystać z tych narzędzi.

Technologia wpłynęła również na proces produkcji leków. Nowoczesne metody produkcji i kontrola jakości, które wykorzystują zaawansowane technologie, pomagają zapewnić, że leki są bezpieczne i skuteczne. Jest to szczególnie istotne w kontekście produkcji leków recepturowych i aptecznych, które farmaceuci sporządzają na miejscu.

Zawód farmaceuty, nie dla każdego

Ukończenie studiów wcale nie oznacza, że farmaceuta sprawdzi się w pracy. Nie można zapomnieć, że wykonywanie tego zawodu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Pomyłka przy wydawaniu leków może mieć poważne konsekwencje i w ostateczności doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Z tego względu ten zawód powinny wykonywać wyłącznie osoby dokładne i spostrzegawcze. W codziennej pracy w aptece przyda się również dobra pamięć. Nie każdy pacjent realizuje polecenia lekarza – część chce nabyć wyroby lecznicze bez recepty, ale nie zawsze pamięta ich nazwy. Zdarza się, że farmaceuta – zamiast nazwy środka – otrzymuje informacje na temat jego działania lub przeznaczenia i na ich podstawie musi podać pacjentowi poszukiwany przez niego lek.

Gdzie farmaceuta może szukać zatrudnienia?

Farmaceuci znajdują pracę nie tylko w ogólnodostępnych aptekach, lecz także np. w aptekach szpitalnych. Część rozpoczyna pracę w hurtowniach farmaceutycznych, jeszcze inni decydują się na pracę w ośrodkach badawczych. Tam najczęściej biorą udział w opracowywaniu kolejnych leków lub badaniu tych, które zostały wynalezione i mają zostać wprowadzone do obiegu.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się farmaceuta od technika farmacji?

Farmaceuta posiada stopień magistra farmacji, podczas gdy technik farmaceutyczny zwykle posiada dyplom z technologii farmaceutycznej. Farmaceuta pełni rolę kierownika apteki, natomiast technik farmaceutyczny pomaga w wielu codziennych zadaniach apteki.

Jakie są obowiązki farmaceuty?

Farmaceuci są odpowiedzialni za kontrolę jakości leków, sporządzanie leków na zamówienie, udzielanie porad pacjentom i zarządzanie apteką.

Czy technik farmacji może zostać farmaceutą?

Tak, technik farmacji może zostać farmaceutą, ale wymaga to dalszego kształcenia i zdobycia stopnia magistra farmacji.

Co to jest Naczelna Izba Aptekarska?

Naczelna Izba Aptekarska to profesjonalna organizacja zrzeszająca farmaceutów. Odpowiada za regulowanie i nadzorowanie praktyk farmaceutycznych.

Jakie są zalety sporządzania leków jako część obowiązków farmaceuty?

Sporządzanie leków daje farmaceutom możliwość dostosowania leków do indywidualnych potrzeb pacjenta, co może prowadzić do lepszych wyników leczenia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

Gdy

Gdy

Plusy: -możliwe zatrudnienie w przeróżnych miejscowościach (np. Warszawie i Koziej Wólce) i przeróżnych branżach (apteki, szpitale, hurtownie, przemysł, laboratoria, zespoły medyczne i kliczne firm farmaceutycznych, urzędy), za granicą też -pensja minimalna to pensja średnia, masz dodatkowe lub miękkie umiejętności i wyższe stanowisko - pomnóż co najmniej przez dwa -nadal to zawód szczególny - zaufania publicznego, doceniany przez część społeczeństwa -wiedza i uprawnienia farmaceutyczne przydają się w życiu -praca nigdy nie jest nudna Minusy: -trzeba mieć dodatkowe lub miękkie umiejętności, żeby nie pracować w aptece -często pracę dostaje tańszy, nie lepszy -część społeczeństwa nienawidzi farmaceutów i próbuje ich stłamsić -polskie realia nie omijają aptek zupełnie (niektórzy błagają cię, żebyś u nich pracował, inni zapraszają cię na rozmowę, tylko żeby cię sprowadzić do poziomu -kalejdoskopie zmienia się jak w kalejdoskopie, twoja wiedza pod koniec studiów yła już nieaktualna
Oliwia

Oliwia

Patrząc na to co się teraz dzieje to jeszcze bardziej stwierdzam, że w tej branży można się konkretnie zakręcić.
Beso1997

Beso1997

Najważniejsze jest w tym wszystkim to, że w tym zawodzie na prawdę można pracować w wielu miejscach i szukać pracy w różnych lokalizacjach.
Ula DT

Ula DT

Farmaceuta to osoba udzielająca usług farmaceutycznych, która ukończyła studia w szkole wyższej na kierunku farmacja. Praca bardzo odpowiedzialna. Najczęściej pracują oni w aptekach. Artykuł bardzo przydatny.