Spis treści
Zmiany w sektorach zatrudnienia to też zmiany na uniwersytetach, uczelniach wyższych, a nawet szkołach średnich. Młodzi nie kształcą się w już w zawodach rzemieślniczych czy stricte humanistycznych, ale poszukują rozwiązań, które zapewnią im pewną pracę na najbliższych kilkadziesiąt lat. W związku z tym coraz popularniejsze stają się tzw. zawody przyszłości, kierunki, które przyuczają do zawodu specjalistów automatyki i robotyki, informatyków, grafików, programistów, marketingowców, ekspertów od reklamy, zarządzania treścią itd.
Choć trudno prognozować, aby z puli wykształceń zupełnie wypadły kierunki humanistyczne czy zawody rzemieślnicze, to jednak ich liczba będzie malała i popyt na nie również – wszystko dlatego, że po nich możemy natrafić na zawody bez przyszłości.
Zawody, które mogą przestać istnieć
To, co dzisiaj wydaje się nieuniknione, wcale nie musi się ziścić. Jednak podpatrując na postęp technologiczny i zmieniające się potrzeby świata konsumentów, możemy przypuszczać, że już za kilkadziesiąt lat niektóre wakaty wcale nie będą potrzebowały obsady. W zasadzie już powoli dokonuje się wyparcie pracowników produkcji przez liczne maszyny, które niejednokrotnie mogą działać szybciej i sprawniej niż ludzkie ręce. Wymieranie zawodów tego rodzaju jest nieuchronną konsekwencją dynamicznego rozwoju technologicznego na całym świecie.
Coraz większa automatyzacja procesów i zastępowanie pracowników maszynami jest już normą w Chinach czy Japonii, a coraz więcej krajów europejskich podąża za tymi trendami, bowiem dobrze zaprojektowane i zaprogramowane maszyny są dokładniejsze i mniej kłopotliwe, a co więcej – nie muszą brać urlopów i nie żądają podwyżek.
Do zawodów, które kiedyś mogą nie mieć racji bytu, należą również kierowcy taksówek. Dla klientów najistotniejsza jest niska cena, ale i wygodne oraz szybkie dotarcie do celu. W dobie smartfonów łatwiej jest użyć aplikacji, która wskaże położenie najbliższego kierowcy niż wykonać telefon. Ponadto największe firmy pracują już nad w pełni automatycznymi i „bezzałogowymi” samochodami. Choć zmiana ta nie nastąpi zbyt szybko, to już dziś widzimy, że korporacje zrzeszające taksówkarzy borykają się z brakiem klientów, walczą z samozwańczymi taksówkarzami – kierowcami Ubera. Bez przyszłości wydają się także zawody takie jak bibliotekarz, ubezpieczyciel czy dziennikarze. Wszystko ze względu na wszechobecną cyfryzację i dostęp do sieci niemal całego społeczeństwa.
Najbardziej perspektywiczne zawody
Zawody przyszłości to temat wzbudzający sporą ekscytację wśród osób, przed którymi stoi widmo wyboru kierunku kształcenia, ale także wśród ekspertów, którzy prześcigają się w swoich analizach, by pomóc pierwszej grupie podjąć właściwą decyzję.
Tacy specjaliści najczęściej są podmiotami firm i instytutów badawczych, które realizują publiczne lub komercyjne zlecenia. Jednym z najpowszechniejszych i ogólnodostępnych badań jest coroczny „Barometr Zawodów”, czyli prognoza sytuacji w zawodach, wyłaniająca grupy deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z województw w Polsce, przez co wyniki bywają bardzo różne dla każdego obszaru. Niemniej, są takie zawody, na które zapotrzebowanie jest niezmiennie wysokie i choć zdobywają coraz większe uznanie już od kilku lat, nadal określane są jako zawody przyszłości, ze względu na ich duży wpływ na coraz bardziej scyfryzowaną rzeczywistość. Poniżej omawiamy te profesje.
Źródło: Newsrm.tv
Programista
Aby nim zostać, kandydat musi posiadać określone umiejętności, a przede wszystkim umieć obsługiwać programy komputerowe w pewnym języku programowania. Większość programistów operuje kilkoma językami programowania (np. C, C++, Java, Python), ale specjalizuje się tylko w wybranym z nich. Nazwa głównego języka dodawana jest do nazwy stanowiska, np. programista Python, aby podkreślić specjalizację. Zazwyczaj przy ubieganiu się o stanowisko programisty niezbędne jest wykształcenie kierunkowe, bądź odbyty kurs lub lata praktyki.
Choć już teraz jest to jedna z najbardziej pożądanych profesji, niewątpliwe nadal należy do zawodów przyszłości, bowiem programowanie jest i będzie potrzebne dla rozwoju gospodarki. Firmy bardzo sobie cenią specjalistów, a ogromny na nich popyt skutkuje bardzo dobrymi stawkami wynagrodzenia. Dodatkowo programiści często mogą pozwolić sobie na pracę zdalną, dopasowaną do własnego trybu funkcjonowania.
Webmaster
Dzięki cyfryzacji i rozwojowi mediów na rynku pracy pojawił się szereg nowych możliwości zawodowych, a do jednej z nich należy właśnie zawód webmastera. Ta specjalizacja wykształciła się w branży IT w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku. Jest to również programista, ale zajmujący się stricte projektowaniem stron i tworzeniem witryn internetowych. Najczęściej nie ma on ściśle wytyczonych ram obszaru swojej działalności, a obowiązki uzależnione są od profilu kreatywnego zadań, przyjmowanych zleceń i oczekiwań klientów.
Źródło: Raport wynagrodzenia w Warszawie w 2017 r., Sedlak&Sedlak
Praca webmastera związana jest z treścią Internetową, a to oznacza, że zatrudnieni na tym stanowisku otrzymują niczym nieograniczone możliwości rozwoju własnej kariery zawodowej. W związku z potrzebą rozwoju wielu sektorów, które muszą część swojej działalności przenieść do sieci, popyt na webmasterów nieustannie rośnie. Znajdą oni zatrudnienie w branży e-commerce, reklamie, ale także niemal wszystkich branżach, które choć w pewnym fragmencie pokrywają się z koniecznością zaistnienia w sieci.
Analityk Big Data
Na świecie wciąż przybywa danych, które nie tylko warto posiadać, ale również należy nimi właściwie zarządzać. Według specjalistów z McKinsey & Company, w ciągu najbliższych lat obszar ten będzie potrzebował ponad 1,5 mln specjalistów. Najczęściej analitykami pozostają absolwenci studiów informatycznych czy fizycy. Analityk Big Data powinien poruszać się po wielu obszarach wiedzy, m.in. ekonomii, matematyki i statystyki, a dodatkowo również znać języki programowania (SQL, Python, Scala itp.).
Inżynier logistyk
W związku z prężnym rozwojem gospodarki, otwartymi granicami i przepływem towarów nie brakuje pracy dla logistyków i zanosi się, że ten trend utrzyma się na długi czas. Logistykiem jest osoba zajmująca się sprawnym przepływem materiałów i surowców pomiędzy poszczególnymi firmami. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne systemy informatyczne, które pomagają w zarządzaniu i właściwej organizacji.
Logistyk musi zaplanować każde posunięcie firmy tak, aby w magazynach nie zalegał towar, ani nie było jego braków, a ponadto był on jak najszybciej upłynniany i wymieniany na pieniądze. Logistycy muszą znać wszelkie prawidła ekonomii, finansów, prawa i transportu oraz umiejętnie wykorzystywać je w praktyce. Zarobki różnią się w zależności od miejsca, w którym wykonuje się zawód, jednak nawet dopiero wkraczający na rynek pracy logistycy mogą liczyć na zarobki znacznie wyższe niż najniższa krajowa.
Obserwowane od kilku lat zjawisko zwiększenia zainteresowania branżą IT i wszelkimi rozwiązaniami technologicznymi oznacza zmianę na giełdzie zawodów. Wciąż popularne i wolne są wakaty pracowników fizycznych czy służby zdrowia, ale do głosu dochodzą też twórcy struktur Internetu. To oni mogą liczyć na atrakcyjny zarobek i oczekiwać od pracodawców najbardziej atrakcyjnych warunków zatrudnienia.
To może Cię również zainteresować