Spis treści
Pracowników można podzielić m.in. z uwagi na rodzaj pracy, jaką wykonują, dlatego mówi się o pracownikach umysłowych i fizycznych. Amerykańscy socjologowie dokonali takiego podziału w latach 50. ubiegłego wieku, wykorzystując w tym celu terminy „białe kołnierzyki” (white collars workers) określające prace intelektualne i „niebieskie kołnierzyki” (blue collars workers) dla pracowników fizycznych.
Powyższe nazewnictwo szybko się przyjęło i stosowane jest również w Polsce. Co więcej, w ostatnich latach z zachodu przybyły do nas, mniej popularne, kolejne terminy nawiązujące do tej symboliki, czyli „różowe kołnierzyki” (pink collars workers) i „zielone kołnierzyki” (green collars workers).
Najmłodszym terminem, który dołączył do kolorowej kolekcji, jest „złoty kołnierzyk” (gold collar workers), oznaczający osobę obdarzoną unikalnymi umiejętnościami i kompetencjami, cennymi szczególnie w kluczowych dziedzinach, takich jak medycyna, rozwój biznesu, technologia sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwo czy biotechnologia.
O podstawowym podziale na pracowników fizycznych i intelektualnych pisaliśmy już w osobnym artykule: Niebieski czy biały kołnierzyk. A jaki Ty nosisz? W tym materiale skupimy się natomiast na pozostałych grupach, które wyodrębniły się w ostatnich latach.
Zawody sfeminizowane, czyli różowe kołnierzyki
Nie od dziś wiadomo, że istnieją zawody wykonywane głównie przez kobiety. Przykładowo w Polsce nauczycielem zdecydowanie częściej jest kobieta niż mężczyzna. Podobnie rzecz ma się z sekretarkami, opiekunkami czy florystkami. Pod pojęciem „różowe kołnierzyki” kryją się właśnie zawody, którymi bardzo rzadko zajmują się mężczyźni.
Jednak świat się zmienia i odkąd termin ten wprowadzono w życie, w wielu zawodach płeć przestała mieć tak duże znaczenie. Z tego względu część socjologów zaczęła odrobinę inaczej definiować pojęcie różowych kołnierzyków. Podkreślają oni, że termin ten określa pracowników umysłowych, których stanowiska są gorzej opłacane i mało prestiżowe w porównaniu do np. wysokich urzędników czy prawników. Widać to choćby na przykładzie sekretarek i asystentów. Co prawda, wykonują oni pracę umysłową, ale nie potrzebują do tego skomplikowanych kompetencji i wysokich kwalifikacji.
Dlaczego właśnie kolor różowy? Określenie to zostało spopularyzowane u schyłku lat 70. XX wieku dzięki książce Louise Kappe Howe: Pink Collar Workers: Inside the World of Women's Work. W Ameryce zawody kobiece związane z opieką, komunikacją, oraz pracą w sferze usługowej charakteryzował różowy kolor odzieży roboczej.
Zielone kołnierzyki i zrównoważony rozwój
W ostatnich latach wiele osób zaczęło podkreślać, jak ważne jest to, by – korzystając m.in. z zasobów naturalnych – myśleć o przyszłych pokoleniach. Zrównoważony rozwój to rozwój opierający się na takim gospodarowaniu dobrami czy środowiskiem, by z ich dobrodziejstw mogły korzystać również późniejsze pokolenia.
Wraz z rozwojem założeń składających się na zrównoważony rozwój, powstało wiele nowych stanowisk pracy. Mowa tu o pracownikach zatrudnionych w firmach zajmujących się np. docieplaniem budynków (co ma spowodować oszczędności w zasobach np. węgla wykorzystywanego do ich ogrzania) czy zagadnieniem odnawialnej energii. Wiele firm dba o zrównoważony rozwój poprzez zmniejszanie emisji dwutlenku węgla czy wprowadzanie bardziej energooszczędnych technologii. Ograniczają zużycie zasobów naturalnych i stosują zasady gospodarki obiegu zamkniętego, recyklingując materiały i minimalizując ilość odpadów. Wspierają etyczne łańcuchy dostaw, wybierając świadomie dostawców i pośredników. Wszystkie te działania wiążą się z zatrudnianiem odpowiednich pracowników.
Źródło: https://www.ican.pl/b/nadchodza-zielone-kolnierzyki-dlaczego-warto-tworzyc-zielone-miejsca-pracy/Pfz7eCOGE
Osoby zatrudnione w firmach zajmujących się tworzeniem i promowaniem nowoczesnych rozwiązań, za pomocą których możliwe jest zadbanie o środowisko naturalne, są określane właśnie mianem „zielonych kołnierzyków”. Ponieważ moda na ekologiczne podejście do życia nie przemija, a globalne ocieplenie staje się palącym problemem, pracowników w tym sektorze przybywa z roku na rok.
To właśnie te grupy zawodowe cieszą się obecnie coraz większym uznaniem i prestiżem. Nic w tym dziwnego. W obliczu kryzysu klimatycznego praca zielonych kołnierzyków ma ogromne, realne znaczenie dla przyszłości całej ludzkości.
Niezastąpieni eksperci, czyli złote kołnierzyki
Popyt na wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów w ostatnich latach zwiększa się ze względu na rozwój technologii i rosnące zapotrzebowanie na specjalistyczne umiejętności w branżach takich jak opieka zdrowotna, technologia i finanse. W miarę jak generatywna sztuczna inteligencja staje się coraz powszechniej obecna na rynku pracy, stanowiska wymagające ludzkiej kreatywności, podążania za postępem technologicznym, rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia są coraz bardziej istotne i cenne.
Termin złote kołnierzyki odnosi się właśnie do ekspertów w branżach o dużym popycie, takich jak lekarze, prawnicy, inżynierowie, piloci i naukowcy. To określenie wyodrębniło z grupy białych kołnierzyków tych profesjonalistów, którzy są na rynku pracy szczególnie cenni, reprezentują niezbędne specjalizacje i cieszą się bardzo dobrymi zarobkami.
Termin ten został po raz pierwszy użyty przez Roberta Earla Kelley'a w jego książce z 1985 roku pt. The Gold-Collar Worker. Ta klasyfikacja nie powinna być mylona z alternatywnym użyciem określenia gold collar, które odnosi się do młodych, nisko opłacanych pracowników inwestujących w ostentacyjny luksus.
Jak wykorzystać potencjał różnic zawodowych?
Ciągły rozwój i prężne działanie firmy zależy od zrozumienia i docenienia roli, jaką pełnią różne grupy pracowników. I tak pracownicy z białymi kołnierzykami (biurowi, menedżerzy) są kluczowi w zarządzaniu, planowaniu i analizie, podczas gdy niebieskie kołnierzyki (robotnicy, pracownicy fizyczni) stanowią fundament produkcji i realizacji operacyjnej. Obie grupy uzupełniają się, a ich współpraca pozwala firmie na efektywne działanie. Z kolei zielone kołnierzyki przyczyniają się do wdrażania proekologicznych strategii, a różne specjalizacje zawodowe mogą wspierać adaptację do zmieniających się warunków rynkowych, co jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu firmy.
Z kolei zielone kołnierzyki przyczyniają się do wdrażania proekologicznych strategii, a różne specjalizacje zawodowe mogą wspierać adaptację do zmieniających się warunków rynkowych, co jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu firmy.
Różowe kołnierzyki umożliwiają natomiast odpowiednią realizację zadań sektora usługowego, jak opieka zdrowotna, edukacja czy sprzedaż, gdzie kluczowe są umiejętności interpersonalne i empatia. Z kolei złote kołnierzyki mogą wskazywać kierunek rozwoju firmy – ich wiedza ekspercka umożliwia rozwiązywanie problemów i wprowadzanie niezbędnych innowacji.
Każda z tych grup wnosi unikalne kompetencje, które razem tworzą złożoną, ale komplementarną strukturę organizacyjną, pozwalając firmie na lepsze dostosowanie się do różnorodnych wyzwań rynkowych i społecznych. Różnorodność zawodów (wysoko cenione na zachodzie diversity) to także szansa na budowanie silnego zespołu, gdzie każdy może poczuć się doceniony za swoje unikalne kompetencje. Warto podkreślić, że według wielu badań różnice w płci, wieku czy doświadczeniu w zespole mogą przyczynić się do wzrostu kreatywności i wydajności.
Podsumowanie
Amerykańscy socjologowie nie tylko opisali zmiany mające miejsca na rynku pracy, lecz także wykazali się wyobraźnią i spowodowali, że wymienione pojęcia znalazły się w słownikach. Choć na co dzień rzadko są one używane, warto o nich pamiętać. Zatrudnienie przedstawicieli różnych grup zawodowych może znacznie wzbogacić Waszą firmę i przynieść korzyści zarówno na płaszczyźnie ekonomicznej, jak i społecznej. Warto inwestować w różnorodność i umiejętnie wykorzystywać potencjał pracowników w różnych dziedzinach.
To może Cię również zainteresować