Spis treści
Trudno powiedzieć, czym dokładnie powinna zajmować się stylistka, bo brakuje wyraźnej granicy między stylizacją a np. wizażem. Zasadniczo każda osoba pracująca na stanowisku stylistki powinna wiedzieć, jak pomóc swojemu klientowi w wykreowaniu swojego wizerunku. Konieczne jest zatem całościowe spojrzenie na osobę, która szuka pomocy. Przeprowadzenie wywiadu, ustalenie palety kolorystycznej klienta czy wypytanie go, o to, jakie ubrania lubi, jest zupełną podstawą, która pozwala ustalić zmiany w obrębie fryzury czy podjąć decyzję o wymianie garderoby.
Stylistka – gdzie uczyć się zawodu?
Zasadniczym pytaniem kobiet zainteresowanych pracą w charakterze stylistki jest to, gdzie rozwijać swoje umiejętności. Możliwości jest kilka. Kierunkowe wykształcenie nie jest wcale potrzebne – wiele osób działających w tej branży nie ukończyło szkół, nie posiada dyplomów. To samoucy, którzy postawili na swoje umiejętności i od razu znaleźli pracę. Trzeba jednak pamiętać, że brak doświadczenia może skutecznie zamknąć drzwi do kariery – nie każda stylistka bez kierunkowego wykształcenia ma szczęście znaleźć zatrudnienie.
Gdzie zatem uczyć się zawodu, rozwijać swoje umiejętności? Dziewczyny, które ukończyły szkołę średnią, powinny zapoznać się z ofertą szkół policealnych, które często przewidują kształcenie w tym kierunku. Innym rozwiązaniem jest znalezienie prywatnej szkoły wyższej. Takich na rynku przybywa z roku na rok, a oferta kształcenia jest bardzo bogata.
Doświadczenie w zawodzie stylistki – gdzie je zdobyć?
Wykształcenie to nie wszystko, a w przypadku stylistek zdecydowanie za mało. Gdzie zatem zdobyć doświadczenie, by móc starać się o pracę np. w telewizji czy agencjach reklamowych współpracujących z modelkami i modelami? Większość szkół – czy to policealnych, czy też wyższych – przewiduje, że ich słuchaczki odbędą praktyki. Znaczenie ma również praca własna – każda stylistka powinna po prostu ćwiczyć. To najłatwiejsza i najskuteczniejsza droga do tego, by zdobyć doświadczenie.
Stylistki chcące rozwijać swoje umiejętności, powinny również postarać się o np. bezpłatne praktyki, w których trakcie będą mogły zapoznać się z warsztatem najlepszych specjalistek pracujących w tym zawodzie. To doskonałe rozwiązanie, by sprawdzić, jak wygląda praca stylistki na co dzień. Szczególnie cenne jest doświadczenie, które przyszła stylistka zdobędzie w pracy z klientami indywidualnymi. W tym przypadku bowiem może nabyć umiejętność pracy z osobami, które nie zawsze wiedzą, co konkretnie chcą zmienić i jaki efekt chcą uzyskać.
Praca i zarobki stylistki
Przyszłe stylistyki muszą mieć świadomość, że nie zawsze szybko znajdą zatrudnienie. Dlaczego? Konkurencja jest bardzo duża, a na rynku działa sporo firm zajmujących się właśnie stylizacją. Początkujące stylistki powinny zatem pomyśleć o znalezieniu zatrudnienia w jednej z działających już firm. Te, które myślą o założeniu własnej firmy, muszą postawić na reklamę. Dobrą może być np. prowadzenie bloga. Za pośrednictwem takiego specjalistka może dzielić się cennymi poradami z czytelnikami.
Jak kształtują się zarobki stylistek? Są one zróżnicowane – zależą wyłącznie od miejsca zatrudnienia i doświadczenia. Najlepsze stylistki mogą liczyć na kontrakty międzynarodowe z wynagrodzeniem liczonym w tysiącach dolarów miesięcznie. Większość stylistek, zaczyna jednak od wynagrodzenia ok. 2 000 zł miesięcznie netto.
Aby zacząć swoją przygodę jako stylistka mody trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę i postarać się zdobyć pierwszych klientów. To może być ciekawa praca dająca wiele satysfakcji.
To może Cię również zainteresować