Zawody i ich potencjał

Opiekunka osób starszych w Niemczech – co warto wiedzieć?

24 czerwca 2024

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 30 głosów

30 głosów

3 komentarze
Opiekunka osób starszych w Niemczech – co warto wiedzieć?
Coraz więcej osób z Polski wyjeżdża do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Dowiedz się, jak wygląda proces rekrutacji, jakie są obowiązki opiekunki oraz ile można zarobić na tym stanowisku.

Niemcy, podobnie jak wiele krajów Unii Europejskiej, zmagają się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Rosnąca długość życia Niemców sprawia wraz z niskim przyrostem naturalnym skutkują większym obciążeniem systemu emerytalnego i opieki zdrowotnej.

Sprawą nadrzędną staje się więc zapewnienie seniorom odpowiedniej opieki. Nie chodzi tutaj tylko o fachową opiekę medyczną, ale także o pomoc w codziennych czynnościach czy zapewnienie wsparcia psychicznego osobie starszej, której bliscy nie mają czasu lub możliwości poświęcać odpowiednio dużo czasu. 

Udział osób 66plus w krajach europejskich w procentach

Źródło: https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/gospodarki-w-podeszlym-wieku/

Oznacza to dobre perspektywy pracy dla opiekunek osób starszych, również z zagranicy, które często mogą zapewnić seniorowi lepszą opiekę niż najbliższa rodzina. 

Deficyt opiekunek w Niemczech

Dlaczego nasi zachodni sąsiedzi tak chętnie zatrudniają pracownice z zagranicy? Jest to związane z różnicami kulturowymi, ale także wynagrodzeniem i warunkami pracy - często obejmującymi pomieszkiwanie przy starszej osobie. Dla Niemek praca w charakterze opiekunki seniora nie jest na tyle atrakcyjna, by wypełnić tak duże obecnie zapotrzebowanie. Domy spokojnej starości są przepełnione, a indywidualna opieka to rozwiązanie korzystniejsze dla seniora, który jesień swojego życia może spędzić we własnym domu.

Video

Natomiast Polki w tym zawodzie (i to nie tylko w Niemczech) od lat stanowią znaczącą siłę. Zainteresowaniu ofertami pracy dla opiekunek w Niemczech sprzyja fakt, że warunki pracy polskich opiekunek w Niemczech i innych europejskich krajach są często znacznie lepsze niż tu, w ojczyźnie, a dzięki regulacjom prawnym i kampaniom społecznym coraz więcej pracowników i pracodawców decyduje się na legalne zatrudnienie. 

Kto może pracować jako opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Osoby pracujące w charakterze opiekuna osoby starszej wiedzą, że praca ta do łatwych nie należy. Wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, dużą odpowiedzialnością oraz wymaga sporych zasobów wyrozumiałości i cierpliwości.

U pań chcących wykonywać zawód opiekunki osoby starszej kluczowe są cechy charakteru. Muszą być to kobiety, które w środowisku rodziny lub znajomych uchodzą za osoby empatyczne. Opiekunka osoby starszej musi być pełna zrozumienia dla sytuacji seniora, chcieć mu pomóc oraz umieć udzielić mu wsparcia w chwilach słabości. Powinna też odznaczać się wysoką wrażliwością, a zarazem tzw. zimną krwią, czyli umiejętnością opanowania i spokoju w nagłych, trudnych sytuacjach

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Opiekun

Opiekun klienta

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Warszawa
Dodana

Wychowawca/ Wychowawczyni

Centrum Opiekuńczo- Wychowawcze " Nadzieja"

  • Mysłowice
Dodana

Opiekun klienta [j. francuski]

MPP Cyfrowa Foto

  • Zaczernie
Dodana

Poza cechami charakteru ważne są również kompetencje. Tutaj należy wymienić podstawową znajomość języka niemieckiego, a także doświadczenie. To drugie nie musi wiązać się z wykształceniem. Polki wyjeżdżające do pracy w charakterze opiekunki osoby starszej do Niemiec często doświadczenie zdobywały, opiekując się krewnymi: matką, ojcem, teściową, czasem zaprzyjaźnioną sąsiadką.

Ważne!
Dobra opiekunka powinna rozumieć, że osoba zmagająca się z chorobą, ułomnością czy niepełnosprawnością może być marudna i zrzędliwa.

W niektórych ofertach pracy dla opiekunek w Niemczech pracodawcy wymagają wprawdzie konkretnych, udokumentowanych kwalifikacji (na przykład umiejętność udzielenia pierwszej pomocy), ale wówczas możliwe jest odbycie specjalistycznego szkolenia lub kursu zwieńczonego egzaminem i dyplomu.

Znajomość języka niemieckiego może okazać dodatkowym atutem do podjęcia pracy w charakterze opiekunki osoby starszej. Trzeba jednak przyznać, że coraz więcej ofert pracy dla opiekunek w Niemczech znajomość języka niemieckiego traktuje, jako wymóg. Naukę języka niemieckiego nie należy traktować w kategorii zła koniecznego. Ta umiejętność ułatwi nie tylko komunikację z podopiecznym i jego rodziną, ale także codzienne funkcjonowanie w Niemczech (robienie zakupów, wizyty z podopiecznym u lekarza).

Wymagania do pracy opiekunki w Niemczech

Przykładowe wymagania do pracy opiekunki w Niemczech z ogłoszenia na Aplikuj.pl. Źródło: 
https://www.aplikuj.pl/oferta/2548936/opieka-nad-seniorami-w-niemczech-niemiecka-umowa-umowa-o-prace-ims-gmbh

Dla pań nieznających języka niemieckiego, a chcących podjąć pracę w Niemczech w charakterze opiekunki seniora mamy dobrą wiadomość. Agencje specjalizujące się w zatrudnianiu opiekunek z Polski do pracy w Niemczech często mają w swojej ofercie kursy językowe. Te prowadzone są zarówno od podstaw, jak i od pewnego stopnia zaawansowania językowego kursantki.

Inne umiejętności, których rodzina może wymagać od przyszłej opiekunki seniora będzie: prawo jazdy, umiejętność przygotowywania posiłków z uwzględnieniem diety podopiecznego.

Opiekunka osób starszych w Niemczech to zawód opłacalny?

Częstym pytaniem Polek zastanawiających się nad wyjazdem do Niemiec w charakterze opiekunki seniora są zarobki. Trudno podać konkretne kwoty, bo widełki wynagrodzenia są w tej profesji dość szerokie. Jedne oferty są bardziej korzystne finansowo, inne mniej. Wszystko zależy od rodziny, zdrowia podopiecznego, przyszłych obowiązków opiekunki, a nawet regionu Niemiec, w którym będzie wykonywana praca.

Według różnych źródeł opiekunka seniora w Niemczech może więc zarobić od 1500 do nawet 2500 tys. euro miesięcznie. Osoby, które liczą na wysokie wynagrodzenie, muszą być przygotowane na większy zakres obowiązków, a także na to, że przyszły pracodawca będzie wymagał od nich odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia w pracy z seniorem, a może nawet specjalistycznego wykształcenia.

Zarobki opiekunek w różnych regionach Niemczech statystyki

Stawki godzinowe dla opiekunek seniorów z 2022 r. w różnych rejonach miastach Niemiec. Źródło: https://web.arbeitsagentur.de/entgeltatlas

Warto podkreślić, że nawet stosunkowo niska jak na niemieckie realia wypłata w kwocie 1400 euro na rękę to w przeliczeniu prawie dwa razy więcej niż średnia wysokość wynagrodzenia na tym samym stanowisku w Polsce.

Oczywiście pensja może być znacznie mniejsza, gdy pracownica jest zatrudniona poprzez agencję. Choć ta forma współpracy umożliwia przynajmniej legalne zatrudnienie, niekiedy mówi się o niechlubnych przypadkach, w których agencje pośrednictwa pracy ściągnęły nawet 50% zarobków opiekunki. W takim przypadku wyjazd zagranicę do ciężkiej pracy, jaką jest opieka nad seniorem, przestaje być opłacalną perspektywą.

Warto wiec bardzo dokładnie sprawdzać warunki umowy, zanim podejmiemy decyzję o współpracy z niemiecką rodziną za pośrednictwem agencji.

Gdzie szukać ofert pracy dla opiekunek w Niemczech?

Polki rozważające emigrację do Niemiec mogą skorzystać z różnych form szukania ofert pracy dla opiekunek w Niemczech. Te, które nie mają w kraju statusu osoby bezrobotnej, a szukają pracy w charakterze opiekunki seniora w Niemczech, w prywatnym domu, mogą szukać zatrudnienia u polskiego pracodawcy, który oddeleguje do pracy w Niemczech.

W celu szukania takiego pracodawcy najlepiej jest skorzystać z internetu. Tam można znaleźć adresy polskich firm specjalizujących się w świadczeniu usług w opiece, w Niemczech. Z większością tego typu firm można skontaktować się drogą telefoniczną lub mailową, a zgłoszenie się do pracy często polega na wypełnieniu odpowiedniego formularza.

Osoby szukające ofert pracy dla opiekunek w Niemczech mogą skorzystać także z pomocy wspomnianych agencji pośrednictwa pracy w Polce lub w Niemczech, co ma plusy w postaci stabilności i legalności zatrudnienia, ubezpieczenia oraz wsparcia w zakresie formalności, rekrutacji i adaptacji w miejscu pracy.

Opiekunka seniora - na co uważać w ofertach pracy infografika

źródło: https://professionalcare24.pl/dok/jak-sie-przygotowac-na-pierwszy-wyjazd-do-pracy-jako-opiekunka-osob-starszych

Z pomocą przychodzi także internet. Na takich portalach internetowych jak między innymi MyPolacy.de nie tylko można szukać ofert pracy dla opiekunek w Niemczech, ale także samodzielnie zamieszczać ogłoszenia z chęcią podjęcia pracy w tym zawodzie. Ogłoszenie tego typu powinno zawierać podstawowe informacje o opiekunce: wiek, długość pracy w zawodzie, stopień znajomości języka niemieckiego, od kiedy opiekunka może podjąć pracę, do kiedy może pracować. Konieczne jest także podanie formy kontaktu z potencjalnym pracodawcą – numer telefonu, adres e-mail. Analogicznie jest w kwestii zamieszczania ogłoszeń w prasie, czy to niemieckiej, czy polskiej.

Uwaga: Trzeba pamiętać o tym, że na ogłoszenie niemieckojęzyczne odpowiedzą pracodawcy niemieccy. W rozmowie z niemieckim rekruterem osoba starająca się o pracę będzie musiała wykazać się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego.

Sprawdź oferty pracy dla opiekunek w Niemczech na MyPolacy.de

W internecie można znaleźć wiele stron, na których pracodawcy publikują ogłoszenia typu „dam pracę”. Na stronie MyPolacy.de można znaleźć ogłoszenia pracy w różnych zawodach, w tym oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Jak ją znaleźć? To bardzo proste.

Z górnego menu strony wybrać zakładkę „oferty pracy”. Naszym oczom ukazują się ogłoszenia pracy z różnych zawodów. By z gąszczu ogłoszeń wyselekcjonować oferty pracy dla opiekunek w Niemczech należy skorzystać z „szukajki” u góry strony. W pierwszą rubrykę wystarczy wpisać zawód –  „opiekunka osób starszych” lub „opiekunka seniora”, a w drugą nazwę miasta, w którym osoba szukająca zatrudnienia chce podjąć pracę np. „Köln”. Klikając przycisk z napisem „szukaj”, otrzymujemy wyłącznie oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Teraz zostaje tylko wybrać tę ofertę, która spełnia nasze oczekiwania i odpowiedzieć na nią.

Screen z portalu mypolacy.de

Źródło: https://www.mypolacy.de/praca-niemcy/

Innym, może łatwiejszym, sposobem na znalezienie odpowiedniej oferty pracy dla opiekunek w Niemczech jest wpisanie w wyszukiwarkę Google (lub inną) hasła: „Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech MyPolacy.de” i wejść w pierwszy link (nie w reklamę). Czyż to nie jest proste?

Ku przestrodze, czyli na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech

Polacy mają prawo legalnie pracować za granicą i otrzymywać za świadczone usługi godziwe wynagrodzenie. Nie brakuje jednak pracodawców (są to zarówno Polacy, jak i Niemcy), którzy potrafią wykorzystać niewiedzę pracowników i stosować względem nich nieuczciwe praktyki. Jak się przed tym uchronić?

Polki zatrudniające się do pracy w charakterze opiekunki seniora w Niemczech muszą pamiętać o tym, by ich praca była legalna. Zatrudnienie „na czarno” to zawsze wysokie ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej. A to nie wszystko! Polki zatrudnione w Niemczech nielegalnie nie mają prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, chorobowego, bezpłatnego leczenia, a także urlopu. Bez umowy pracodawca nie ma obowiązku odprowadzania także żadnych składek, w tym składek emerytalnych.

Przed wyjazdem warto również omówić z przyszłym pracodawcą warunki zakwaterowania. Pracownika zatrudnia najczęściej rodzina osoby starszej, której członkowie nie zawsze w pełni zdają sobie sprawę, jak ważny dla opiekunki seniora jest własny kąt, w którym będzie mogła przechowywać swoje rzeczy, odpoczywać w godzinach wolnych od pracy i po prostu poczuć się swobodnie. Wczesne omówienie kwestii zakwaterowania może nie tylko zaoszczędzić Ci rozczarowań, ale i stresu po przyjeździe na miejsce pracy.

Przyszłe opiekunki, którym zależy na kontakcie z bliskimi w Polsce, powinny również szczegółowo omówić z pracodawcą kwestię korzystania z telefonu i internetu. Choć dziś wydaje się oczywiste, że każdy ma w domu sieć Wi-Fi, wiele starszych osób nie korzysta regularnie z internetu i może się okazać, że w miejscu pracy wcale nie będzie do niego dostępu.

Zapamiętaj!
Jeszcze przed wyjazdem do Niemiec warto zapytać pracodawcę, ile osób mieszka w gospodarstwie, by nie okazało się, że Polka jedzie do pracy, by sprawować opiekę nad starszą kobietą, ale w domu mieszka jeszcze mąż kobiety, który także wymaga opieki. Takie sytuacje się zdarzają!

Znalezienie pracy w roli opiekunki osoby starszej w Niemczech nie jest trudne. Zapotrzebowanie na usługi w tym charakterze jest bardzo duże, a Polki cieszą się poważaniem, dlatego w ofertach pracy dla opiekunek w Niemczech mogą wybierać do woli. Warto jednak mieć na uwadze, że praca ta jest wymagająca i ciężka (często również fizycznie) i mieć świadomość, że nie każdy się do niej nadaje.

W trosce o opiekunki – wsparcie psychiczne i zdrowie

Praca opiekunki osób starszych jest niewątpliwie satysfakcjonująca, ale może być także psychicznie i fizycznie bardzo męcząca. Długie godziny pracy, rozmaite potrzeby podopiecznych, które trzeba zaspokoić, a także odseparowanie od rodziny i przyjaciół może prowadzić do uczucia przemęczenia, stresu, a nawet wypalenia zawodowego. Dlatego tak ważne jest, aby opiekunki miały dostęp do wsparcia psychologicznego i zdrowotnego, aby mogły skutecznie radzić sobie z wyzwaniami związanymi z ich pracą.

Agencje zatrudniające opiekunki, jak i same opiekunki, powinny pamiętać o tych wyzwaniach i przed podjęciem pracy ustalić szczegółowo z pracodawcą kwestię regularnych przerw i odpoczynku. Ważne jest też, by same opiekunki zadbały dla siebie o wsparcie emocjonalne rodziny i przyjaciół, dla łatwiejszej adaptacji np. nawiązały kontakt z rodakami w okolicy, oraz wypracowały swoje sposoby radzenia sobie ze stresem. Praca w opiece nad seniorami jest niewątpliwie cenna, ale nie powinna być wykonywana kosztem zdrowia i dobrostanu psychicznego opiekunek.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czy praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest dobrą opcją?

Tak, ze względu na starzejące się społeczeństwo Niemiec, zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych jest wysokie.

Jakie są wymagania, aby zostać opiekunką osób starszych w Niemczech?

Wymagania mogą się różnić, ale zwykle wymaga się doświadczenia w opiece nad seniorami i podstawowej znajomości języka niemieckiego.

Czy opiekunka osób starszych może zarabiać dobrze w Niemczech?

Tak, opiekunki osób starszych są cenione w Niemczech i mogą otrzymywać konkurencyjne wynagrodzenie.

Czy opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest trudna?

Praca ta może być wymagająca, ale jest też bardzo satysfakcjonująca. Wiele osób czerpie z niej dużą satysfakcję.

Czy mogę pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego?

Zazwyczaj wymaga się podstawowej znajomości języka niemieckiego, ale wymagania mogą się różnić w zależności od sytuacji.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista digital marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma prawie 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

3 komentarze

Natala1

Natala1

Nie wszyscy się na to nadają. Musi to być osoba przynajmniej silna i potrafiąca sobie radzić w takich kontaktach między ludzkich.
Izabela

Izabela

Na wszystkie zawody jest zapotrzebowanie i jak widać taka praca jest także cenna. Jak zawsze każdy ma swoje preferencje czy potrafi coś wykonywać.
gospodyni

gospodyni

Opiekunka osób starszych w Niemczech do łatwych nie należy. Wszystko bardzo fajnie ujęliście w tym artykule. Nic dodać, nic ująć.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.