Spis treści
Wyspy Owcze to górzysty archipelag położony na Oceanie Atlantyckim. Znajduje się w połowie drogi między Islandią a Norwegią. Wyspy stanowią teren uzależniony od Danii, choć oddalone są od niej o prawie 1000 km. Mieszka tam zaledwie 48 tysięcy mieszkańców, którzy porozumiewają się w języku farerskim oraz duńskim. Czy praca na Wyspach Owczych to dobry pomysł? Na jakie oferty pracy oraz zarobki możemy liczyć? I o jakich formalnościach trzeba pamiętać po przyjeździe? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w kwestii Wyspy Owcze praca!
Praca na Wyspach Owczych
Czy znalezienie pracy na Wyspach Owczych jest możliwe? Panujący tam wskaźnik bezrobocia jest bardzo niski i obecnie wynosi mniej niż 4%. Nie wynika to jednak z rozwijającej się gospodarki, ale z powodu wielu emigracji, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Struktura zatrudnienia społeczeństwa na Wyspach Owczych wygląda obecnie następująco:
- sektor usług – 67% społeczeństwa,
- branża przemysłowa – 22% społeczeństwa,
- rolnictwo oraz rybołówstwo – 11% społeczeństwa.
Najwięcej ofert pracy można znaleźć w przetwórstwie rybnym, na budowie, w przemyśle metalurgicznym i stoczniowym. Wielu pracodawców poszukuje także elektryków, tynkarzy, ślusarzy, spawaczy, marynarzy oraz hydraulików.
Najczęściej rekrutacje w ramach ofert „Wyspy Owcze praca” prowadzą agencje zatrudnienia. Pomagają wyszukać stanowiska dostosowane do naszych kwalifikacji, znajomości języka oraz doświadczenia. Ponadto pomagają we wszelkich formalnościach związanych z legalnym pobytem i pracą, organizują zakwaterowanie oraz przelot. To bez wątpienia najłatwiejsza i najbardziej opłacalna forma znalezienia pracy na Wyspach Owczych, ale nie jedyna. Można też przeglądać ogłoszenia na portalach pracy bądź poszukać kontaktu do osób, które żyją w tym kraju.
Polacy na Wyspach Owczych
Mieszkańcy Wysp Owczych słyną ze swojej otwartości oraz skłonności do pomocy innym. Przez lata musieli się przystosować do życia w trudnych warunkach, dlatego cechuje ich duża umiejętność pracy zespołowej oraz zaufanie do współpracowników. Z pewnością doświadczyli tego wszyscy Polacy, którzy już mieli okazję pracować w jednej z firm na Wyspach Owczych.
Wydawałoby się, że spotkanie naszego rodaka w tak odległym miejscu może być naprawdę trudne. Okazuje się jednak, że Polonia żyjąca na Wyspach Owczych jest całkiem spora, uwzględniając tutejszy poziom zaludnienia. Polacy na Wyspach Owczych stanowią największą mniejszość osób zza granicy. Zaraz za nami znajdują się Rumuni, Serbowie, Filipińczycy oraz Tajowie. Oprócz przyjaznych mieszkańców, Polacy na Wyspach Owczych są także zachwyceni niepowtarzalnymi widokami i przyrodą. Dodatkowo, wynagrodzenie w pracy jest tu naprawdę korzystne.
Ciekawe historie o życiu Polaka na Wyspach Owczych poznasz, słuchając Maćka Brencza, autora książki na ten temat:
Wiele Polek wyszło za mąż za rodowitych mieszkańców Wysp Owczych. Panowie zaś najczęściej pracują tutaj sezonowo, dorabiając w marynarce, rybołówstwie i przetwórniach. Największą motywacją dla Polaków na Wyspach Owczych są oczywiście zarobki. Jednak ze względu na dość wysokie koszty utrzymania, ich pobyt zazwyczaj wydłuża się, a decyzja powrotu do kraju jest odwlekana w czasie.
Chociaż oferty pracy są, a wynagrodzenie jest bardzo korzystne, trzeba pamiętać, że warunki atmosferyczne bywają tutaj ciężkie. Nie ma drzew, często zdarzają się wichury i sztormy, a większość dni w roku to dni deszczowe. Koszty żywności są też dosyć spore, ponieważ jedzenie trzeba na Wyspy transportować. Jednak ze względu na coraz większą Polonię, niektóre sklepy wzbogacają swój asortyment o polskie produkty.
Wyspy Owcze zarobki
Na jakie zarobki można liczyć na Wyspach Owczych? Minimalna płaca to 145 koron Wysp Owczych brutto (około 90 zł według przelicznika z 2023 r.) w stawce godzinowej. Pracownicy wyspecjalizowani dostają wyższą pensję – od 180 koron Wysp Owczych (około 110 zł) do 250 koron brutto (około 155 zł) na godzinę. Zazwyczaj minimalna pensja, którą może zaproponować pracodawca, to 23 200 koron Wysp Owczych brutto (około 14 tys. zł) miesięcznie. Polacy, którzy decydują się na nadgodziny, mogą zarobić jednak znacznie więcej i zazwyczaj są to stawki rzędu 30 000 koron (ok. 18 000 zł).
Usługi i towary są tutaj 30% droższe niż w Danii, a zarobki nie są o wiele wyższe. Wynika to z izolacji geograficznej wysp. Sprowadzanie jedzenia wiąże się także z kosztami transportu. Z tego powodu owoce i warzywa są tutaj bardzo drogie. Jednak mimo tych kosztów, osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin jest w stanie odłożyć sobie część swojej pensji na konto oszczędnościowe.
Formalności po przyjeździe na Wyspy Owcze
Decydując się na emigrację zarobkową, musimy pamiętać o formalnościach po przyjeździe na Wyspy Owcze. Po pierwsze Wyspy nie przynależą do Unii, dlatego, aby tutaj wjechać, musimy dysponować aktualnym paszportem. Ponadto niezbędne jest zezwolenie na pracę i pobyt. Chcąc je otrzymać, trzeba posiadać ofertę zatrudnienia na min. 30 godzin w tygodniu lub przygotowaną umowę o pracę u wybranego pracodawcy. Warto więc już na etapie planowania wyjazdu poszukać ogłoszeń typu „Wyspy Owcze praca” czy „praca Wyspy Owcze”. O pozwolenie można aplikować na posterunku policji na Wyspach Owczych lub w ambasadzie duńskiej w Polsce. Bez pozwolenia można przebywać na Wyspach tylko 90 dni.
Podsumowując, praca na Wyspach Owczych to dobry wybór dla każdego, kto ceni niesamowite walory tutejszej przyrody, gościnność i otwartość mieszkańców oraz wysokie zarobki. Należy jednak pamiętać, że są także spore minusy – przede wszystkim wysokie koszty utrzymania, nieprzewidywalna i zmienna pogoda oraz duża odległość od Ojczyzny. Jednak, jeśli te przeszkody nie są dla nas aż tak dotkliwe, warto rozejrzeć się za ogłoszeniami konkretnych agencji i rozpocząć swoją emigracyjną przygodę!
To może Cię również zainteresować