Spis treści
Biura pośrednictwa pracy nie tylko wyszukują pracowników dla firm zagranicznych, ale także pomagają w organizacji wyjazdu, w zakwaterowaniu czy transporcie do miejsca pracy. Zanim nawiąże się współpracę z prywatnym pośrednikiem, warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę. Przestrzeganie kilku zasad pozwoli na uniknięcie nieprzyjemności podczas wyjazdu do zagranicznej pracy.
Oczywiście agencje pracy to nie jedyna ścieżka poszukiwań pracy w Danii. Osoby znające język duński bądź język angielski czy niemiecki mogą się kontaktować z pracodawcami bez pośredników. Przyjrzyjmy się więc agencjom pracy oraz alternatywom dla tych placówek.
Na co zwracać uwagę poszukując agencji pracy w Danii?
Najważniejszą kwestią przy poszukiwaniu agencji pracy jest sprawdzenie legalności jej funkcjonowania. Biuro powinno na swoich stronach, bądź biurach posiadać informacje o wpisach do rejestrów czy certyfikatach potwierdzających legalność działania. W przypadku biur pracy działających także na terenie Polski sprawa jest prosta. Stosowny rejestr (KRAZ) znajdziemy na stronie: http://stor.praca.gov.pl
Sygnałem do nawiązania współpracy mogą także być ewentualne nagrody zdobyte przez pośrednika. Tego typu firmy chętnie chwalą się osiągnięciami. Przyjęło się także, że agencje pośrednictwa pracy nie pobierają opłat przed zatrudnieniem aplikanta. Płatna rejestracja bądź opłaty pobierane od niezatrudnionej osoby są sygnałem, że dana agencja postępuje nieetycznie.
Szczególnie ważną kwestią jest dokładne czytanie umów. To właśnie w umowach powinny się znaleźć dokładne zapiski odnośnie każdej najmniejszej nawet sprawy związanej ze współpracą i zatrudnieniem. Ogólna zasada mówi, że im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej. Dbałość o detale i dokładna znajomość wszystkich postanowień umowy wyeliminuje przyszłe nieporozumienia.
Każdy powinien się zapoznać także z warunkami zapewnianymi przez agencję i związanymi z tym kosztami. Wielu pośredników pracy tymczasowej zapewnia zakwaterowanie, czy transport do pracy bądź dotacje do wyżywienia. Najczęściej wiąże się to z dodatkowymi opłatami ponoszonymi przez pracownika. Należy, więc dokładnie zapoznać się z cennikiem usług.
Alternatywy dla agencji pracy w Danii
Osoby szukające pracy w Danii mają możliwość skorzystania z Publicznych Służb Zatrudnienia. Państwowe jednostki zajmujące się rekrutacją pracowników są otwarte na osoby z całego świata. Nie trzeba być Duńczykiem, aby móc swobodnie skorzystać z pomocy urzędu.
- https://job.jobnet.dk - ogólna witryna Publicznych Służb Zatrudnienia
- https://www.workindenmark.dk - witryna przeznaczona dla wykwalifikowanych pracowników zagranicznych.
Bardzo dobrym pomysłem będzie także skorzystanie z pomocy doradców sieci EURES. Europejskie Służby Zatrudnienia pomagają w migracji pracowników między krajami europejskimi. Doradcy EURES pomogą w określeniu kompetencji zawodowych. Pomogą także w znalezieniu ofert pracy oraz przygotowaniu się do wyjazdu za granicę.
Osoby poszukujące pracy w Danii mogą też skorzystać z ogłoszeń w internecie, czy lokalnej prasie. Warto zwracać uwagę, czy dane ogłoszenie jest publikowane bezpośrednio przez pracodawcę, czy przez agencję pracy.
Jakie biura pracy działają na terenie Danii?
Wiedząc czego się wystrzegać oraz jakie są alternatywy, można zacząć poszukiwania agencji pracy. Ciężko wskazać najlepsze biura pośrednictwa pracy. Wiele zależy od preferencji pracownika. Na podstawie opinii w sieci można jednak zwrócić uwagę na kilku pośredników działających na duńskim rynku pracy.
ActivCare - duża agencja pracy zajmująca się wyłącznie pracownikami służby zdrowia. Biuro posiada oddziały w całej Danii i prężnie działa w zakresie rekrutacji oraz wynajmu pracowników służb medycznych.
Adecco - gigant branży pośrednictwa pracy. Agencja zajmuje się w Danii głównie oddelegowywaniem pracowników tymczasowych. Pośrednik działa w wielu branżach, a biura w Polsce pozwalają już na miejscu zaczerpnąć informacji na temat duńskiego rynku pracy.
Alletiders Vikar - duńskie biuro pośrednictwa pracy, które zajmuje się zarówno rekrutacją dla lokalnych firm, jak i naborem osób do prac tymczasowych. Agencja posiada ogłoszenia z wielu branż.
Back Up Vikar - duńska agencja pracy tymczasowej zajmująca się zatrudnianiem i oddelegowywaniem pracowników do swoich klientów. Pośrednik działa w przemyśle, ogrodnictwie i przemyśle spożywczym, ale posiada także klientów z innych branż.
JKS - biuro zajmujące się rekrutacją oraz pracą tymczasową w wielu branżach. Agencja rozwija się od 1995 roku i obecnie jest jedną z największych firm tego typu w Danii.
Jobteam - agencja pracy tymczasowej oraz rekrutacji skupiająca się na ściąganiu wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Firma pomaga w znalezieniu pracy oraz zaaklimatyzowaniu się w Danii.
TeamVikaren.dk - jedna z największych duńskich agencji pracy tymczasowej, działająca na rynku od 25 lat. Pośrednik prowadzi nabór pracowników dla klientów z wielu branż.
Proffice - wyspecjalizowany pośrednik działający w branży administracji, marketingu oraz IT. Agencja poszukuje głównie fachowców w wymienionych branżach.
Randstad - międzynarodowa agencja pracy działająca także w Polsce. Firma posiada dostęp do bogatej bazy ogłoszeń o pracę, więc może być dobrym punktem zaczepienia przy poszukiwaniu zatrudnienia w Danii.
Temp-team - agencja pracy tymczasowej oraz pośrednictwa w rekrutacji. Biuro działa na wielu branżowych polach, co daje szerokie możliwości osobom poszukującym zatrudnienia.
JCH Sp. z o.o. - polska agencja pracy poszukująca pracowników do pracy w Danii i Niemczech. Firma organizuje wyjazdy do pracy tymczasowej i dba o wszystkie formalności oraz o zakwaterowanie.
PersonalPilot - niemiecko-polska agencja poszukująca pracowników tymczasowych dla zachodnich firm. Wśród ofert biura znajdą się wakaty w Niemczech, Holandii oraz Danii.
PlusJob Poland Sp. z o.o. - agencja pracy będącą częścią duńskiej firmy Ramsdal PlusJob ApS. Pośrednik rekrutuje pracowników głównie dla branży motoryzacyjnej, budowlanej, logistycznej oraz dla sektorów służby zdrowia i opieki.
Baltic Workforce - międzynarodowa firma zajmująca się rekrutacją pracowników z Europy Środkowej i Wschodniej na potrzeby rynku duńskiego. Agencja poszukuje pracowników zarówno wykwalifikowanych, jak i nie, ale wymogiem jest znajomość języka angielskiego.
Tak się prezentuje kilka najczęściej wybieranych agencji pracy tymczasowej oraz pośrednictwa pracy. Nie sposób wskazać najlepszej, ale osoby poszukujące pracy mogą swobodnie zarejestrować się w kilku agencjach i przebierać w ofertach.
To może Cię również zainteresować