Praca za granicą

Podatek dochodowy w Dubaju - bez PIT w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

28 sierpnia 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 14 głosów

14 głosów

5 komentarzy
Podatek dochodowy w Dubaju - bez PIT w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzą się przede wszystkim z pustyniami, ropą oraz Dubajem. Perła Półwyspu Arabskiego imponuje swoim rozmachem i pięknem. Miasto powstałe tylko i wyłącznie dla milionerów, turystów i międzynarodowych korporacji. Patrząc na rozmach i tempo rozwoju Dubaju można pomyśleć, że podatki pożerają większość wynagrodzenia. W końcu za coś władze ZEA musiały zbudować to miasto przyszłości.

Okazuje się jednak, że Dubaj jest nie tylko rajem dla turystów, ale także rajem podatkowym. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie płaci się podatku dochodowego od osób fizycznych, a do niedawna nie płaciło się również podatku CIT. Tak więc zarówno osoby pracujące na kontrakcie, jak i właściciele części firm cały zarobek biorą do swojej kieszeni. Z wynagrodzeń nie pobiera się też składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne ma obowiązek opłacić pracodawca. W Dubaju nie funkcjonuje odpowiednik polskiego ZUS i po zakończeniu życia zawodowego nie ma państwowej emerytury. W efekcie wynagrodzenie brutto jest równocześnie pensją netto. Czy tak właśnie wygląda zarobkowy raj?

Skoro pracownicy nie płacą podatku dochodowego to, w jaki sposób Zjednoczone Emiraty Arabskie zarabiają na budowę takich cudów jak Dubaj? Przyjrzyjmy się pokrótce systemowi podatkowemu w Dubaju i ZEA.

Status rezydencji bez znaczenia w Dubaju

Większość państw rozgranicza podatników na rezydentów i nierezydentów podatkowych. Takie postępowanie pozwala naliczyć różne formy opodatkowania na dochody stałych mieszkańców kraju i obcokrajowców. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich taki podział z punktu widzenia podatku dochodowego nie ma znaczenia, ponieważ nie ma podatku PIT.

Dochody obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz obcokrajowców są traktowane tak samo, czyli nie są opodatkowane. Osoby legalnie zarabiające w Dubaju nie muszą też dokonywać rocznego rozliczenia podatkowego, więc status rezydencji nie jest potrzebny do określenia obowiązków podatkowych.

Video

Szukasz pracy?

Specjalista ds. zakupów

PONAR Wadowice S.A.

  • Wadowice
Dodana

Pakowacz/pakowaczka -> 3 zmiany -> Oleśnica

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 4 800-5 100 zł brutto / mc
  • Dobroszyce
Dodana
Dodana

STOLARZ – STYCZEŃ 2025- Produkcja domków drewnianych - Praca Niemcy

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
Dodana

Bez podatku dochodowego w Dubaju — skąd państwo bierze pieniądze?

Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum oficjalnie zapowiedział, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podatek dochodowy od osób fizycznych nigdy nie będzie sposobem na łatanie finansów państwa. Oznacza to, że władze ZEA muszą w inny sposób czerpać dochód na rozwój kraju.

W efekcie podatki są nakładane na wynajem mieszkań, posiadanie nieruchomości czy różne usługi. Osoby przebywające w Dubaju muszą się także liczyć z wysokimi kosztami usług medycznych nieobjętych obowiązkowym ubezpieczeniem. W ZEA funkcjonują tylko państwowe firmy komunikacyjne i wysokie ceny połączeń telefonicznych oraz internetowych również służą łataniu budżetu.

Władze w 2017 roku wprowadziły wysokie akcyzy na niektóre produkty. W 2018 roku wprowadzono podatek VAT w wysokości 5% na niektóre produkty i usługi. W styczniu 2023 został wprowadzony 9% podatek CIT, który obowiązuje firmy, których zyski przekraczają 375.000 dirhamów rocznie, czyli około 100.000 dolarów.

Mieszkańcy Dubaju są zwolnieni z podatku dochodowego, ale nie oznacza to, że całkowicie unikają podatków. Po prostu państwo zarabia w inny sposób.

Wynagrodzenie brutto-netto w Dubaju

Przeszukując sieć w poszukiwaniu ofert pracy, najczęściej znajdujemy ogłoszenia opatrzone stawkami brutto. Ten proceder nie dotyczy Dubaju, w którym nie obowiązuje podatek dochodowy od osób fizycznych oraz nie ma obowiązkowych ubezpieczeń społecznych potrącanych z wynagrodzenia pracownika. Od pewnego czasu funkcjonuje obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, ale to pracodawca jest zobowiązany do jego płacenia. W efekcie w Dubaju nie funkcjonuje pojęcie płacy brutto i netto.

Przypomnijmy, że wynagrodzeniem brutto nazywamy kwotę, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem należności na rzecz państwa. Analogicznie wynagrodzeniem netto określamy kwotę otrzymywaną "na rękę" po odliczeniu wszystkich obciążeń. Pracując w Dubaju, nie trzeba sobie zawracać głowy wyliczaniem zarobków netto.

Jak rozliczyć dochody z Dubaju w Polsce?

Wiemy już, że dochody w Dubaju nie są opodatkowane, a więc podatnik nie płaci z ZEA podatku dochodowego od osób fizycznych. Czy to oznacza, że w Polsce trzeba zapłacić podatek dochodowy od wpływów uzyskanych w Dubaju?

W przypadku rozliczenia dochodów z Dubajem dochodzi do dość ciekawej sytuacji. Przepisy zakładają bowiem rozliczenie z wykorzystaniem tak zwanej metody odliczenia proporcjonalnego. Na czym polega ta metoda? Otóż polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek wykazania dochodów uzyskanych na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Te zostają opodatkowane w Polsce, ale podatnik ma prawo odliczyć podatek już zapłacony za granicą. Odpis jest możliwy tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Problem polega na tym, że w Dubaju nie zapłacimy podatku dochodowego, więc teoretycznie nie można dokonać odpisu. Osoby nieuzyskujące dochodów w Polsce mogą jednak skorzystać z ulgi abolicyjnej. Ta pozwala na odliczenie różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia a podatkiem obliczonym według metody wyłączenia z progresją.

System podatkowy Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest bardzo zachęcający dla obcokrajowców. Praca w Dubaju staje się bardzo opłacalna w obliczu braku obowiązku opłacania podatku. Trzeba jednak pamiętać, że przez ten stan rzeczy wzrosły opłaty za pewne usługi i towary.

To może Cię również zainteresować

Praca w Dubaju

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista digital marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma prawie 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

5 komentarzy

Grażyna

Grażyna

Interesująca kwestia podatkowa w Dubaju. Z jednej strony brak podatku dochodowego na pewno przyciąga wiele firm i potencjalnych pracowników. Z drugiej strony, jak w tekście jest napisane, państwo musi czerpać dochody z innych źródeł, co może skutkować wysokimi kosztami dla firmy i pracowników. Ciekawe, czy to się opłaca w dłuższej perspektywie.
Bujdaw

Bujdaw

Hmm, interesujące. Czyli wynagrodzenie w Dubaju to tzw. wynagrodzenie brutto, czyli to co otrzymuje się przed potrąceniem jakichkolwiek należności na rzecz państwa. Nawet nie wiedziałam, że takie rozwiązanie istnieje. Muszę dokładniej się zastanowić nad pracą w Dubaju.
Atena

Atena

Ciekawe czy w Dubaju łatwiej znaleźć pracę niż w Polsce. Brak obowiązku opłacania podatku dochodowego to duży plus, ale z drugiej strony koszty życia w Dubaju wydają się wysokie. Musiałabym się zastanowić, czy opłaciłoby mi się tam mieszkać i pracować.
Barbara

Barbara

Ja pracując w Polsce płacę sporo podatków, a tu okazuje się, że w Dubaju ludzie nie muszą płacić podatku dochodowego. To niesamowite! Ale dobrze wiedzieć, że państwo bierze pieniądze za wynajem mieszkań, usługi medyczne i podatek VAT - to dla mnie jasne.
Shhs

Shhs

Niczego się nie dowiedziałem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.