Spis treści
Praca na Gibraltarze
Gibraltar jest półwyspem określanym jako brytyjskie terytorium zamorskie. Leży na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki. To niezwykłe korzystnie położone miejsce jest od lat kością niezgody pomiędzy Wielką Brytanią a Hiszpanią. W 1973 r. Anglia wynegocjowała dla Gibraltaru status wolnego portu, wyjętego z unii celnej. Przez to miejsce to kusi niskimi podatkami wiele różnych inwestorów. Z tego względu oferuje bardzo korzystne zatrudnienie. Dowiedz się, co może zaoferować Ci praca Gibraltar i dlaczego warto się na nią zdecydować!
Dawniej był to jeden z najprężniej działających portów, ale współcześnie, ze względu na świetne warunki podatkowe, sprzyja rozwojowi firm z różnych sektorów. Najprężniej działa branża:
- ubezpieczeniowa,
- bukmacherska,
- IT,
- e-gamingowa.
Niski podatek dochodowy od osób prawnych sprawia, że przedsiębiorstwa mogą najwięcej zarobić, rejestrując swoją działalność właśnie na tym półwyspie.
Praca na Gibraltarze jest więc głównie związana z tymi kilkoma branżami. Oczywiście nie oznacza to, że pracownicy mające inne kwalifikacje nie znajdą zatrudnienia. Zawsze można znaleźć zajęcie związane np. z budownictwem, rybołówstwem, gastronomią czy sprzątaniem.
Oferty pracy na Gibraltarze
Przeszukując oferty pracy na Gibraltarze, najczęściej natknąć można się na ogłoszenia dla osób chcących pracować w IT, bankowości lub tzw. online gamblingu (hazard online). Najłatwiej jest dostać zatrudnienie na stanowiskach związanych z obsługą klienta, szczególnie na portalach bukmacherskich. Oczywiście wymagana wtedy jest dobra znajomość języka angielskiego, a najlepiej też i hiszpańskiego.
Osoby mogące pochwalić się imponującym CV mogą próbować aplikować na stanowiska związane z marketingiem czy nawet zarządzaniem w oddziałach dużych korporacji. Doświadczeni programiści z pewnością znajdą wiele propozycji pracy w branży IT. Szczególnie poszukiwani są administratorzy, deweloperzy oraz supporci. W ciągu dłuższego pobytu, przy oszczędnym życiu na miejscu mogą zarobić naprawdę konkretne pieniądze.
Praca sezonowa na Gibraltarze
Gibraltar jest wręcz idealnym miejscem na wakacyjny wyjazd zarobkowy. Piękna pogoda i zachwycające plaże przyciągają tysiące trustów rocznie, dlatego warto połączyć przyjemne z pożytecznym. Najlepiej jest wyjechać już wiosną. Okoliczna hiszpańska młodzież nie chce pracować za niekorzystne w ich mniemaniu stawki. Porażająca większość zajmuje się… przemytem. Na Gibraltarze nie ma cła ani innych dodatkowych podatków od produktów, co sprawia, że papierosy i alkohol są niezwykle tanie. Ogromnym problemem są także kartele narkotykowe, zajmujące się przerzucaniem haszyszu z Maroka. Przez to siła robocza z imigracji jest ciepło przyjmowana przez miejscowych pracodawców.
Praca sezonowa na Gibraltarze to najczęściej obsługa barów i restauracji, mycie jachtów, pomoc w uprawie roślin czy zajęcia związane z branżą remontowo-budowlaną. Ponieważ w tym kraju nie obowiązuje hiszpańska sjesta, pracę kończy się dość wcześnie. Można wtedy do woli korzystać z uroków tego pięknego miejsca. Podczas kilku miesięcy wakacyjnych nie tylko się wypocznie i pozna inną kulturę, ale też zarobi dość satysfakcjonujące pieniądze.
Praca na Gibraltarze bez języka
Językiem urzędowym w Gibraltarze jest angielski, ale miejscowa ludność mówi najczęściej również po hiszpańsku, portugalsku, a nawet po arabsku. Praca na Gibraltarze bez języka jest jednak możliwa – w barach, hotelach czy na budowie wystarczy znać jednie kilka podstawowych zwrotów po angielsku i/lub po hiszpańsku. Miejscowi pracodawcy zwykle są serdecznie nastawieni do Polaków i nie mają nic przeciwko zatrudnianiu osób niemówiących w ich języku do prostych prac fizycznych.
Zarobki na Gibraltarze
Walutą obowiązującą w Gibraltarze jest funt gibraltarski (1 GIP @ 4,80 PLN). Średnia pensja wynosi ok. 3500 tys. GIP, czyli ok. 15 tys. złotych miesięcznie. Minimalna pensja wynosi ok. 1370 GIP, czyli ok. 7100 zł. Szczególnie wysokie zarobki na Gibraltarze przysługują specjalistom IT. Praca w tym kraju to świetny sposób na zgromadzenie niewielkiego kapitału, jeśli planuje się powrót do Polski. Dodatkową korzyścią jest fakt, że państwo to jest tzw. rajem podatkowym. Dużo więcej z wypłaty trafia do naszego portfela niż na przykład w Wielkiej Brytanii.
Życie na tym półwyspie jest jednak niestety odpowiednio droższe. Zwykłe produkty bywają nawet trzykrotnie droższe niż w Polsce. Szczególnie kosztowny jest wynajem. Wiele osób poleca znalezienie zakwaterowania w La Línea de la Concepción – miasteczku na granicy z Gibraltarem, w którym ceny są już znacznie niższe.
Formalności po przyjeździe na Gibraltar
Dotychczas formalności po przyjeździe na Gibraltar były dla Europejczyków niezbyt skomplikowane. Do przekroczenia granicy wystarczył paszport lub dowód osobisty. Jedynie mieszkańcy państw spoza Unii Europejskiej musieli posiadać specjalną wizę. Po Brexicie sprawy mogą się nieco skomplikować. Na razie nie wiadomo, jakie zmiany zostaną wprowadzone.
By uzyskać pracę na miejscu w większości przypadków potrzebny będzie dowód zameldowania. Wymaganym dokumentem jest też zezwolenie na pracę. Oświadczenie to uzyskuje się w urzędzie pracy. Występuje po nie w imieniu pracownika dana firma lub pracodawca.
Praca w Gibraltarze to doskonała opcja dla specjalistów szukających ciekawego zatrudnienia w branży IT, a także młodych osób planujących sezonowy wyjazd zarobkowy. Warto zdecydować się na taką przygodę, ponieważ pozwala korzystać z pięknej przyrody, a także umożliwia zgromadzenie sporych oszczędności. Po Brexicie warto jednak uważnie monitorować wprowadzane zmiany związane z polityką odnośnie osób przyjezdnych i nie tylko!
- Praca na Gibraltarze wiąże się głównie z branżami IT, bankowości lub hazardu online, ale można znaleźć zajęcie np. z budownictwem, rybołówstwem, gastronomią czy sprzątaniem
- Praca sezonowa na Gibraltarze to najlepszy sposób na wakacyjny wyjazd zarobkowy, ale warto pamiętać o problemie przemytu oraz kartelach narkotykowych na tym terenie
- Praca na Gibraltarze bez języka jest możliwa, ale znać kilka podstawowych zwrotów po angielsku i/lub hiszpańsku jest konieczne
- Średnia pensja na Gibraltarze wynosi ok. 15 tys. złotych miesięcznie, ale koszty życia są odpowiednio droższe i wynajem może być szczególnie kosztowny
To może Cię również zainteresować