Spis treści
Władze bułgarskie zdecydowały się w 2008 roku na zastąpienie podatku dochodowego od osób fizycznych ze stawkami rosnącymi progresywnie formą podatku liniowego. Nie tylko ustalono nową metodę naliczania, ale także zastosowano bardzo niską stawkę. W efekcie podatnicy w Bułgarii zapłacą teraz najmniej spośród wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Bułgaria przez wielu może zostać uznana za raj podatkowy. Przyjrzyjmy się więc bliżej podatkowi dochodowemu w tym bałkańskim kraju.
Ile procent wynosi stawka podatku dochodowego w Bułgarii?
Przed 2008 rokiem bułgarscy podatnicy płacili podatek ze stawkami rosnącymi progresywnie w zależności od dochodów. Stawki rosły od 10% do 24%. W 2008 roku zdecydowano się na wprowadzenie liniowego podatku PIT oraz CIT. Oznacza to, że bez względu na dochód, osoby prywatne oraz przedsiębiorcy płacą jedną stawkę procentową.
Obecna stała stawka podatku dochodowego od osób fizycznych wynosi w Bułgarii 10%. Także podatek CIT został objęty stawką 10%, a w regionach o wysokim bezrobociu stosuje się stawkę 0%. Takie posunięcie ma zachęcać zagranicznych inwestorów.
Bułgaria zachęca do zostania rezydentem podatkowym tego kraju
Władze bułgarskie starają się ściągać zagranicznych inwestorów oraz pracowników do swojego kraju. Niski podatek ma być jednym z magnesów. Rezydenci podatkowi kraju mają obowiązek rozliczyć się z dochodów na całym świecie, a co za tym idzie, zostanie rezydentem Bułgarii, może wpłynąć na obniżenie zobowiązań podatkowych.
Według bułgarskiego prawa rezydentem podatkowym kraju zostaje osoba, która przebywa na jego terenie ponad 183 dni w ciągu 12 miesięcy. Drugim warunkiem jest posiadanie centrum interesów życiowych w Bułgarii. Pod tym terminem kryje się posiadanie na terenie Bułgarii rodziny, zatrudnienia, nieruchomości czy inwestycji.
Jak się rozlicza podatki w Bułgarii?
Podatnicy w Bułgarii muszą się rozliczyć z urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego. Ten podobnie, jak w Polsce jest w Bułgarii tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Termin składania deklaracji przez osoby prywatne mija 30 kwietnia następnego roku po zakończeniu rozliczanego roku podatkowego.
Warto odnotować, że rezydenci podatkowi Bułgarii pracujący tylko u jednego bułgarskiego pracodawcy i czerpiący dochód tylko z zatrudnienia u niego nie muszą składać zeznania podatkowego. Pracodawca samodzielnie przekazuje informacje do urzędu skarbowego, który dokonuje automatycznego rozliczenia i ustalenia stawek podatku na kolejny rok. Proces odbywa się do 31 stycznia następnego roku po rozliczanym roku podatkowym.
Osoby fizyczne mają możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego do dnia 30 września następnego roku. Rozliczenia można dokonać, wysyłając deklarację pocztą, bądź drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu NRA. System oraz stosowne informacje są dostępne na stronie:
Podatnicy do obsługi systemu NRA potrzebują osobistego kodu identyfikacyjnego (ARC), który uzyskuje się w biurach National Revenue Agency. Do poprawnego wypełnienia deklaracji konieczne będzie posiadanie dokumentów od pracodawców potwierdzających uzyskane dochody oraz wysokość odprowadzanych składek.
Rozliczenie roczne jest okazją do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku oraz możliwością skorzystania z ulg podatkowych. Bułgarskie władze przewidziały szereg odpisów z tytułu między innymi wydatków na dzieci, dzieci niepełnosprawne, darowizny czy kosztów składek na ubezpieczenie dobrowolne. Warto więc przygotować odpowiednie dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z ulg podatkowych. Prawo bułgarskie nakłada też obowiązek przechowywania dokumentów przez pięć lat na wypadek kontroli podatkowej. Urząd skarbowy w Bułgarii ma w zwyczaju prowadzić często kontrole w przypadku dużych zwrotów podatku dochodowego.
Jak rozliczyć dochody z Bułgarii w Polsce?
Osoby czerpiące dochód z pracy w Bułgarii i pozostające polskimi rezydentami podatkowymi zobowiązanymi do złożenia rocznej deklaracji przed rodzimym fiskusem muszą wykazać dochód zagraniczny. Oznacza to, że w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać wpływy pochodzące z pracy w Bułgarii. Na szczęście nie podlegają one podwójnemu opodatkowaniu.
Polskę i Bułgarię wiąże wspólna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją, co oznacza, że dochód zagraniczny nie zostaje opodatkowany. Podatnik musi wykazać zarobki uzyskiwane w Bułgarii, ale nie zostaną one w Polsce opodatkowane. Będą jednak brane pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej podatku dochodowego dla pozostałych dochodów podlegających opodatkowaniu.
System podatkowy Bułgarii zdaje się być bardzo przyjazny i wręcz zachęcający do zmiany statusu rezydencji. Z pewnością wyjeżdżając zarobkowo do tego bałkańskiego kraju, nie trzeba się bać płacenia wysokich podatków.
- Bułgaria wprowadziła liniowy podatek PIT oraz CIT w wysokości 10% dla osób prywatnych oraz przedsiębiorców bez względu na dochód
- W regionach o wysokim bezrobociu, stawka CIT wynosi 0% w celu przyciągnięcia zagranicznych inwestorów
- Rezydenci podatkowi Bułgarii są zobowiązani do rozliczenia się z dochodów na całym świecie, jednak dzięki niskiemu podatkowi mogą obniżyć swoje zobowiązania podatkowe
- Osoby czerpiące dochód z pracy w Bułgarii i pozostające polskimi rezydentami podatkowymi muszą wykazać dochód zagraniczny w polskiej deklaracji PIT-36, jednak nie podlegają one podwójnemu opodatkowaniu dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania
To może Cię również zainteresować