Spis treści
Poszukując pracy w Rumunii, można korzystać z usług agencji pracy. Polacy chcący podjąć zatrudnienie w tym kraju mogą skorzystać z oferty polskich agencji oraz rumuńskich. Na rynku nie brakuje także dużych pośredników działających globalnie.
Przed nawiązaniem współpracy z biurem pracy warto zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami, jak choćby zasady działania agencji. Znajomość pewnych faktów może oszczędzić późniejszych nieprzyjemnych sytuacji. Przyjrzyjmy się więc pośrednikom działającym na rumuńskim rynku pracy i związanymi z nimi zagadnieniom.
Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy w Rumunii?
Na rumuńskim rynku pracy działa wiele prywatnych agencji zajmujących się rekrutacją pracowników oraz organizowaniem pracy tymczasowej. Przed nawiązaniem z nimi współpracy należy zdać sobie sprawę z kilku ważnych kwestii. Jedną z nich jest ustalenie, czy dane biuro świadczy usługi legalnie.
Większość agencji pośrednictwa pracy sama chwali się odpowiednimi wpisami do rejestrów oraz certyfikatami upoważniającymi je do funkcjonowania. W Rumunii można zaczerpnąć informacji na temat danego biura w terenowych oddziałach Inspektoratu Pracy bądź u doradców sieci EURES. W przypadku agencji mających swoje biura na terenie Polski można skorzystać ze strony: http://stor.praca.gov.pl. Znajduje się na niej oficjalny rejestr KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia). Wiele biur pracy chwali się także ewentualnymi nagrodami potwierdzającymi ich legalność oraz jakość wykonywanych usług.
Kolejną bardzo ważną kwestią są opłaty za działalność agencji pracy. W zasadzie pośrednicy nie mają prawa pobierać wynagrodzenia od osób poszukujących pracy za wykonywanie swoich usług. Oznacza to, że rejestracja oraz poszukiwanie ofert pracy i rekrutacja nie mogą być płatne. Nie oznacza to jednak, że agencja nie ma prawa pobierać żadnych opłat. Osoba poszukująca zatrudnienia może być zobowiązana do zwrotu pewnych kosztów, jak choćby za tłumaczenie dokumentów czy badania lekarskie. Także po zatrudnieniu mogą się pojawić dodatkowe opłaty z tytułu zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia.
Trzeba wiedzieć, że wszystkie koszta ponoszone przez pracownika muszą zostać uwzględnione w umowie. Warto więc dokładnie zapoznać się z podpisywanymi dokumentami. Im obszerniejsza umowa, tym lepiej. Uwzględnienie wszystkich okoliczności pozwoli na uniknięcie późniejszych nieporozumień.
Alternatywy dla prywatnych biur pracy w Rumunii
Oczywiście agencja pośrednictwa pracy to nie jedyne możliwości znalezienia zatrudnienia w Rumunii. Osoby przebywające w tym kraju mogą skorzystać z usług Narodowej Agencji Zatrudnienia (ANOFM). Rumuńskie urzędy pracy podobnie, jak w Polsce zajmują się pomocą w poszukiwaniu pracy oraz doradztwem zawodowym i dostarczaniem informacji o rynku pracy.
Kolejną metodą na rozpoczęcie poszukiwań jest kontakt z doradcami EURES. Europejskie Służby Zatrudnienia działają na terenie całej Europy i ich zadaniem jest pomoc w emigracji zarobkowej między poszczególnymi państwami europejskimi. Doradcy EURES mogą pomóc w znalezieniu ofert pracy, ale także w określeniu kompetencji pracownika. Mają też dostęp do wszystkich informacji potrzebnych do sprawnej emigracji i zaaklimatyzowania się na terenie Rumunii.
Poszukiwania pracy można także prowadzić za pomocą portali internetowych z ogłoszeniami o pracę. Warto jednak nadmienić, że wiele z ofert może być publikowana właśnie przez agencje pracy. Pomocna może się także okazać lokalna prasa oraz radio i telewizja.
Jakie agencje pracy działają w Rumunii?
Na rumuńskim rynku można znaleźć wiele prywatnych agencji pośrednictwa pracy. Osoby poszukujące pracy mogą skorzystać z niewielkich biur działających lokalnie oraz z potężnych agencji o zasięgu globalnym. Ciężko wskazać najlepsze, ale można przyjrzeć się kilku pośrednikom posiadającym dobre opinie wśród rumuńskich pracowników.
Smartree Romania - agencja pracy tymczasowej oraz firma zajmująca się outsourcingiem. Firma posiada liczne biura na terenie kraju i zajmuje się rekrutacją pracowników z różnych sektorów. W dużej mierze stawia na specjalistów.
ABC Human Capital - doświadczona agencja pracy zajmująca się wyszukiwaniem fachowców dla swoich klientów. Pośrednik działa w różnych branżach.
Adrya - biuro pośrednictwa pracy skupione na branży IT. Firma poszukuje utalentowanych specjalistów z szeroko rozumianej branży informatycznej.
Adecco - jeden z gigantów na rynku pośrednictwa pracy. Agencja bardzo dobrze znana nad Wisłą. Biuro posiada oferty pracy od licznych pracodawców reprezentujących różne sektory rynku.
APT GROUP - jedna z największych firm w Rumunii zajmujących się rekrutacją, pracą tymczasową oraz outsourcingiem. Agencja posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie na lokalnym rynku.
Evolution HCC - nowoczesna agencja pracy i outsourcingu. Firma skupia się w dużej mierze na fachowcach z zakresu IT. Obsługuje także firmy z branży modowej, marketingu czy nowych technologii. Pośrednik poszukuje specjalistów zarówno niższego, jak i wyższego szczebla.
VON Consulting SRL - biuro pośrednictwa pracy skupiające się w dużej mierze na poszukiwaniu pracowników kadry zarządzającej i menadżerskiej średniego szczebla. Agencja działa między innymi w sektorze IT.
Dr. Pendl & Dr. Piswanger Romania - biuro pośrednictwa pracy działające na rumuńskim rynku od przeszło 15 lat. Pośrednik poszukuje głównie fachowców dla swoich klientów działających w różnych branżach.
Sales Consulting - prężnie działająca agencja pracy funkcjonująca w Rumunii od 1998 roku. Biuro posiada szeroki zakres ofert z takich branż, jak marketing, IT, zarządzanie, finanse czy automotive.
KEY2SUCCESS - agencja powiązana z siecią IIC Partners. Pośrednik skupia się na poszukiwaniu utalentowanych specjalistów średniego szczebla dla swoich klientów.
Manpower - kolejny gigant międzynarodowy na rynku pośrednictwa pracy. Agencja o globalnym zasięgu posiada kilka biur na terenie Rumunii. Pośrednik poszukuje głównie pracowników niższego i średniego szczebla w różnych branżach.
Tak się prezentuje kilka agencji, od których warto rozpocząć poszukiwania pracy. Oczywiście w Rumunii działa więcej pośredników. Osoby poszukujące zatrudnienia nie muszą się ograniczać do jednego biura pośrednictwa pracy, więc swobodnie można sprawdzić oferty kilku pośredników naraz.
- Przed nawiązaniem współpracy z biurem pracy w Rumunii warto poznać zasady jego działania oraz sprawdzić, czy agencja działa legalnie, co można zweryfikować m.in. w rejestrze KRAZ.
- Należy zwrócić uwagę na opłaty pobierane przez agencje, ponieważ pośrednicy nie mogą pobierać wynagrodzenia za poszukiwanie pracy, jednak pracownik może być zobowiązany do zwrotu kosztów za np. tłumaczenie dokumentów czy badania lekarskie.
- W Rumunii alternatywą dla prywatnych biur pracy są m.in. Narodowa Agencja Zatrudnienia (ANOFM), doradcy EURES oraz portale internetowe z ogłoszeniami o pracę.
- Na rumuńskim rynku pracy działa wiele agencji pośrednictwa pracy, w tym m.in. Smartree Romania, ABC Human Capital, Adrya, Adecco, APT GROUP oraz Evolution HCC.
To może Cię również zainteresować