Spis treści
Każdy kraj posiada swój unikatowy kalendarz świąteczny. Oczywiście czasem podobieństwa są spore, ale w przypadku takiego kraju, jak Czarnogóra, Polacy mogą być zaskoczeni. Przede wszystkim Czarnogóra jest w większości krajem prawosławnym, a więc spora część dni wolnych od pracy jest zależna od kalendarza prawosławnego.
Jeżeli planujecie wyjazd do tego niewielkiego kraju bałkańskiego, warto zapoznać się z konkretnymi datami świąt. Przyjrzyjmy się, w jakie dni czarnogórscy pracownicy mają wolne.
Jakie święta są w Czarnogórze wolne od pracy?
Połowa kalendarza świątecznego Czarnogóry jest zdominowana przez święta mające swoje korzenie w wierze chrześcijańskiej i zwyczajach Kościoła Prawosławnego. Pozostała część nawiązuje do historii tego stosunkowo młodego państwa. W 2020 roku władze Czarnogóry ustanowiły 13 dni ustawowo wolnych. Co ciekawe wiele z okazji to pojedyncze święta obchodzone przez dwa dni. Kompletny kalendarz prezentuje się następująco:
1 i 2 stycznia 2023 - Nowy Rok (Nova Godina) - kraje bałkańskie mają w zwyczaju bardzo hucznie świętować nadejście nowego roku. Nie inaczej jest w Czarnogórze, która podobnie, jak większość pozostałych państw bałkańskich aż dwa dni obchodzi nadejście nowego roku.
6 stycznia 2023 - Wigilia Prawosławna - pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Mimo iż w Kościele Prawosławnym podobnie, jak w Katolickim Wielkanoc jest ważniejsza, to Czarnogórzanie znacznie huczniej obchodzą Boże Narodzenie.
7 stycznia 2023 - Prawosławne Boże Narodzenie - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Zgodnie z kalendarzem Kościoła Prawosławnego to święto wypada dwa tygodnie po obchodach katolickich.
8 stycznia 2023 - Drugi dzień Prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia (Božić/Божић) - ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia znany także jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika chrześcijaństwa.
14 kwietnia 2023 - Prawosławny Wielki Piątek (Veliki petak) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. Podobnie, jak Boże Narodzenie, tak i te święta są w Kościele Prawosławnym przesunięte w czasie względem katolickich obchodów. W Wielki Piątek upamiętnia się mękę oraz śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa.
17 kwietnia 2023 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny (Veliki ponedjeljak/Велики понедјељак) - ostatni dzień Świąt Wielkanocnych, czyli najważniejszych świąt chrześcijańskich. Upamiętniają one zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało fundament pod chrześcijaństwo.
1 i 2 maja 2023 - Święto Pracy (Dan rada/Дан рада) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach na świecie. W Czarnogórze z tej okazji wprowadzono aż dwa dni wolne. Święto jest okazją do uhonorowania klasy robotniczej oraz jej wpływu na wygląd współczesnego społeczeństwa.
21 i 22 maja 2023 - Święto Niepodległości (Dan nezavisnosti/Дан независности) - święto państwowe upamiętniające referendum z 2006 roku, w którym mieszkańcy Czarnogóry opowiedzieli się za uniezależnieniem od Serbii. 3 czerwca 2006 roku parlament kraju ogłosił niepodległość, a 15 czerwca Serbia uznała niepodległość Czarnogóry.
13 i 14 lipca 2023 - Dzień Państwowości - święto upamiętniające dwa wydarzenia z historii kraju. Pierwszym z nich jest powstanie przeciw Włochom z 1941 roku, a drugim Kongres Berliński z 1878 roku, podczas którego uznano Czarnogórę za suwerenne państwo.
Jak widać, kalendarz świąteczny Czarnogóry bardzo mocno różni się od polskiego. Polacy pracujący w tym bałkańskim państwie mogą mieć na początku problemy z przyzwyczajeniem się. Z pewnością jeżeli będą chcieli spędzić najważniejsze polskie święta z bliskimi w ojczyźnie, to będą musieli zużyć swoje dni urlopu.
Wakacje i ferie szkolne w Czarnogórze
Wiele osób podczas planowania urlopu bierze pod uwagę przede wszystkim przerwy w edukacji swoich dzieci. Wszelkie wakacje i ferie są okazją do spędzenia czasu ze swoimi pociechami. Mieszkając za granicą, jak choćby w Czarnogórze ma się okazję do wyjazdu z dziećmi w odwiedziny do bliskich w ojczyźnie.
W przypadku Czarnogóry informacje o terminach wakacji najlepiej zaczerpnąć w konkretnych placówkach edukacyjnych. Ogólnie rok szkolny w tym kraju ma podobny przebieg, jak w Polsce. Rok szkolny zaczyna się początkiem września i kończy w drugiej połowie czerwca. Uczniowie mogą liczyć na ferie jesienne na przełomie października i listopada, ferie zimowe obejmujące Święta Bożego Narodzenia oraz ferie wiosenne końcem kwietnia.
Czy praca w czarnogórskie święta jest lepiej płatna?
Święta uznane jako ustawowe dni wolne od pracy są oczywiście płatne. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę i dostający stałe wynagrodzenie nie muszą się obawiać uszczuplenia wynagrodzenia.
Czasem pojawia się konieczność pracy w święta i tu pojawia się problem. Nie mamy informacji na temat wysokości dodatku, jaki powinien zostać wypłacony pracownikom za pracę w święta. Za to same władze nie ukrywają, że mają poważny problem z przestrzeganiem prawa pracy przez pracodawców. W Czarnogórze kwitnie nielegalne zatrudnienie oraz nieuczciwe praktyki wobec pracowników. Warto więc przed podjęciem pracy zorientować się w zwyczajach danego pracodawcy co do przestrzegania prawa oraz wypłacania dodatkowego wynagrodzenia za pracę w święta.
- Czarnogóra ma 13 ustawowo wolnych dni w roku, z których wiele to pojedyncze święta obchodzone przez dwa dni.
- Święta w Czarnogórze mają korzenie zarówno w wierze chrześcijańskiej, jak i w historii kraju, a wiele z nich jest związanych z Kościołem Prawosławnym.
- Wakacje i ferie szkolne w Czarnogórze są podobne do tych w Polsce i obejmują m.in. ferie zimowe i wiosenne, oraz ferie jesienne na przełomie października i listopada.
- Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę i dostający stałe wynagrodzenie za pracę w ustawowo wolne dni świąteczne są wynagradzani, lecz nie ma informacji na temat wysokości dodatku.
To może Cię również zainteresować