Spis treści
Czarnogóra może być traktowana przez wiele osób niczym raj podatkowy. Podobnie, jak w wielu pozostałych republikach powstałych po rozpadzie Jugosławii w tym państwie stosuje się dość niskie stawki procentowe. Co ciekawe jeszcze do niedawna czarnogórski fiskus stosował podatek liniowy, ale w 2016 roku zdecydowano się na wprowadzenie podatku ze stawkami progresywnymi.
Myśląc o przeprowadzce do Czarnogóry w celach zarobkowych, warto zapoznać się z systemem podatkowym. Znajomość obowiązków podatkowych pozwoli uniknąć nieprzyjemności. Sprawdźmy więc, ile trzeba zapłacić w Czarnogórze za czerpanie dochodu.
Ile wynoszą stawki procentowe podatku dochodowego w Czarnogórze?
Czarnogórskie władze stosowały do 2015 roku liniowy podatek dochodowy od osób fizycznych wynoszący 9% od zarobków. W efekcie wszyscy podatnicy byli obejmowani tą samą stawką procentową. W 2016 roku zdecydowano się na zmianę systemu opodatkowania, wprowadzając stawki rosnące progresywnie, czyli zwiększające się w miarę wzrostu dochodu. W 2022 wprowadzono kolejne zmiany w stawkach, które obowiązują do dziś.
- Zasadniczo rząd Czarnogóry dodał jeden próg dochodowy.
- Dochody do 700 euro są zwolnione z podatku.
- Utrzymano stawkę 9% od wynagrodzenia miesięcznego między 701 a 1000 euro.
- Powyżej tej kwoty wprowadzono stawkę procentową wynoszącą 15%.
- Jak widać, podatek dochodowy nawet w przypadku wyższych zarobków nadal pozostanie dość niski.
- Co ciekawe drugi próg podatkowy wprowadzono jako rozwiązanie tymczasowe, ale obowiązuje on do dziś.
Nowe stawki obowiązują zarówno rezydentów, jak i nierezydentów podatkowych Czarnogóry. Warto zaznaczyć, że ci pierwsi muszą rozliczyć przed urzędem skarbowym wszystkie dochody uzyskiwane globalnie. Nierezydenci płacą podatek dochodowy jedynie od wpływów uzyskanych w Czarnogórze.
Rezydentami podatkowymi Czarnogóry mogą zostać osoby przebywające na terenie kraju przeszło 183 dni w roku podatkowym. Status ten mogą uzyskać także podatnicy mający stałe miejsce zamieszkania, bądź centrum interesów osobistych w kraju.
Podatnicy muszą się także liczyć z podatkiem lokalnym (Surtax) na rzecz gmin. W zależności od regionu to obciążenie wynosi od 13% do 15% od dochodu.
Jak się rozlicza podatek dochodowy w Czarnogórze?
Podatnicy czerpiący dochód w Czarnogórze mają obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego. Ten, podobnie jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia i właśnie ten okres należy rozliczyć w deklaracji podatkowej.
- Czarnogórski fiskus wyznaczył dzień 30 kwietnia za ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego. Podatnicy muszą wypełnić formularz GPPFL oraz przedstawić wraz z nim certyfikat podatkowy wydany przez pracodawcę. Druk będący odpowiednikiem polskiego PIT-11 powinien zostać wydany przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego.
- W dokumencie znajdują się informacje na temat uzyskanego dochodu oraz składek odprowadzonych na poczet podatku dochodowego, oraz ubezpieczeń społecznych. W przypadku pracy u kilku pracodawców należy posiadać stosowne dokumenty od wszystkich firm.
- Rezydenci podatkowi Czarnogóry muszą w zeznaniu wykazać wszystkie dochody uzyskiwane globalnie.
- Należy także podać wpływy z innych źródeł niż praca najemna.
- Po rozliczeniu zeznania przez urząd skarbowy i wydaniu decyzji podatkowej należy uregulować należności podatkowe.
- Oczywiście w przypadku nadpłaty podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.
Stosowne formularze można znaleźć na stronie Departamentu Dochodów Publicznych Czarnogóry: http://www.poreskauprava.gov.me. Wypełnione zeznanie podatkowe można złożyć osobiście w najbliższej placówce urzędu skarbowego bądź wysłać je pocztą lub w formie elektronicznej mailem.
Jak rozliczyć dochody z Czarnogóry w Polsce?
Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek rozliczania się z rodzimym fiskusem. W deklaracji podatkowej muszą oni wykazać dochód zagraniczny i dotyczy to także wpływów z zarobków w Czarnogórze. Te muszą zostać wykazane w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG.
Na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Czarnogórą dochód zagraniczny jest rozliczany za pomocą metody wyłączenia z progresją. Co ona oznacza? Dochód zagraniczny zostaje wykazany w zeznaniu, ale nie podlega on opodatkowaniu. Jest za to brany pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla pozostałych dochodów.
Jak widać, podatek dochodowy w Czarnogórze jest naprawdę niski. To może zachęcać do podjęcia pracy w tym bałkańskim kraju. Nie należy jednak zapominać o podatku lokalnym, który podnosi zobowiązania względem lokalnego fiskusa. Na szczęście po zakończeniu roku podatkowego można się starać o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.
- Czarnogóra stosowała do 2015 roku liniowy podatek dochodowy od osób fizycznych wynoszący 9%.
- W 2016 roku zdecydowano się na zmianę systemu opodatkowania i wprowadzenie rosnących stawek progresywnych.
- Rezydenci podatkowi Czarnogóry muszą rozliczyć przed urzędem skarbowym wszystkie dochody uzyskiwane globalnie, natomiast nierezydenci płacą podatek dochodowy jedynie od wpływów uzyskanych w Czarnogórze.
- Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek rozliczania się z rodzimym fiskusem oraz wykazywania dochodu zagranicznego, w tym wpływów z zarobków w Czarnogórze.
To może Cię również zainteresować