Spis treści
Zobacz także artykuł: Branża IT - zapotrzebowanie na specjalistów rośnie
Grafik komputerowy – czym się zajmuje oraz jak nim zostać?
Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości.
Jak zostać grafikiem komputerowym?
Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.
Jakie kompetencje powinien posiadać grafik komputerowy?
Przede wszystkim musi być kreatywny, mieć zmysł artystyczny i wysoko rozwinięte wyczucie estetyki. Grafik komputerowy powinien ponadto sprawnie posługiwać się komputerem, w tym umieć korzystać z programów takich jak Adobe Photoshop, Adobe inDesign, Corel Draw czy Adobe Illustrator, które są nieodłącznym elementem jego pracy. Ważne, aby ciągle się rozwijał, m.in. biorąc udział w różnego rodzaju szkoleniach czy kursach, dzięki którym nauczy się nowych rzeczy.
Co trzeba umieć, aby zostać grafikiem komputerowym
Tak naprawdę grafików komputerowych można podzielić na dwie grupy: warsztatowców oraz wirtuozów. Ci pierwsi kierują się w swojej pracy przede wszystkim tym, aby dany projekt był wykonany zgodnie z ogólnie przyjętymi kanonami, drudzy z kolei nie zwracają tak dużej uwagi na zasady dotyczące m.in. tworzenia odpowiedniej kompozycji, dobierania kolorów, ale za to ufają swojej intuicji i wyobraźni. Grafik komputerowy powinien poza tym umieć pracować pod presją czasu, być komunikatywnym, a także być na bieżąco z nowymi trendami ze świata multimediów, marketingu, designu, reklamy czy ogólnie pojętego projektowania graficznego. Dodatkowym atutem jest zawsze znajomość CSS, HTML oraz innych języków programowania.
Czym zajmuje się grafik komputerowy?
Grafika komputerowa to na tyle obszerna dziedzina, że nie sposób wskazać kilku obszarów, w których działają osoby wykonujące ten zawód. Zakres ich pracy jest bowiem szeroki i uzależniony m.in. od potrzeb oraz wymagań samego pracodawcy czy klientów. Można jednak wskazać kilka obowiązków, które w większości przypadków są przydzielone grafikowi komputerowemu. Należą do nich m.in. przygotowywanie wizualnej strony kampanii reklamowych, tworzenie ilustracji, rysunków czy grafik na strony internetowe, ulotki, billboardy itp, projektowanie logotypów firm, skład materiałów do druku i wiele innych. Najczęściej graficy muszą korzystać z wielu narzędzi równolegle, w tym zarówno z programów stricte graficznych, jak i służących do montażu wideo, tworzenia animacji czy obróbki zdjęć.
Gdzie najczęściej graficy komputerowi znajdują zatrudnienie?
Szeroki wachlarz umiejętności grafików komputerowych sprawia, że znajdą oni zatrudnienie w wielu przedsiębiorstwach na polskim, jak i zagranicznym rynku. Zaletą tej pracy jest to, że można ją wykonywać stacjonarnie, ale i zdalnie, co jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Grafików komputerowych poszukują przede wszystkim wydawnictwa, portale internetowe, agencje PR, podmioty z branży reklamowej czy eventowej.
Ile zarabia grafik komputerowy?
Grafik komputerowy zarobki - na jakim poziomie się kształtują? Tutaj również wiele zależy od miejsca pracy, posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Szacuje się jednak, że mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 4 510 złotych brutto miesięcznie. Jest to jednak wyłącznie uśredniony wynik, a na największe pensje mogą liczyć graficy pracujący w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Tam także notuje się największe zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Jak to się ma np. do wynagrodzenia informatyków? W tym miejscu warto sprawdzić, ile zarabiają programiści. Pamiętajmy także, że dobrą alternatywą dla pracy na etacie lub współpracy z konkretną firmą jest działanie w ramach własnego przedsiębiorstwa, co jest popularne także wśród grafików komputerowych.