Spis treści
Zobacz też: Agent nieruchomości. Sprawdź, czy to zawód dla Ciebie
Kim jest makler papierów wartościowych?
Makler papierów wartościowych to osoba, która zajmuje się pracą na giełdzie, a dokładniej jest pośrednikiem w realizacji transakcji zawieranych między różnymi inwestorami - zarówno tymi prywatnymi jak i instytucjonalnymi. Makler w swojej codziennej pracy przyjmuje zlecenia od swoich klientów, a później przystępuje do ich realizacji.
Makler giełdowy doradza także swoim klientom, czy poszczególne inwestycje są godne zainteresowania. W tym celu przeprowadza wszechstronną analizę pod względem wymogów formalnych i merytorycznych. Aby zostać maklerem, trzeba zdać specjalny egzamin. Od kandydatów na to stanowisko wymaga się specjalistycznej wiedzy.
Jak zostać maklerem papierów wartościowych?
Warunki na temat tego, jak zostać maklerem papierów wartościowych w Polsce, zostały omówione w aż trzech aktach prawnych. Mianowicie w:
- ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi,
- ustawie z 26 października 2000 roku o giełdach towarowych,
- ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.
Z kolei informacje na temat zasad przeprowadzania egzaminów wobec kandydatów na to stanowisko zostały opisane w następujących rozporządzeniach:
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 maja 2016 r. w sprawie egzaminów na maklera papierów wartościowych i doradcę inwestycyjnego oraz sprawdzianu umiejętności,
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 maja 2016 r. w sprawie wykazu tytułów uprawniających do ubiegania się o wpis na listę maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych.
Aby stać się maklerem, trzeba zdać wspomniany egzamin na licencję maklerską. Oprócz tego, warunki konieczne do wykonywania omawianego zawodu to:
- posiadanie wykształcenia minimum średniego (premiowani są kandydaci posiadający wykształcenie kierunkowe wykształcenie wyższe, jednak nie jest to wymogiem),
- zaświadczenie o niekaralności,
- znajomość języka obcego.
Należy zaznaczyć, że egzamin będący przepustką do wykonywania zawodu maklera jest wyjątkowo trudny. Dzięki temu mamy pewność, że korzystając z usług maklera giełdowego zostaniemy obsłużeni we właściwy, profesjonalny sposób. Instytucją odpowiedzialną za przeprowadzanie egzaminów maklerskich jest Komisja Nadzoru Finansowego.
Aby podejść do egzaminu, kandydat jest zobowiązany do dostarczenia do Komisji Nadzoru Finansowego pisemnego wniosku oraz dowodu opłacenia opłaty egzaminacyjnej w kwocie 500 złotych za egzamin zwykły. Przy drugim i kolejnym podejściu opłata za egzamin wynosi 150 złotych. Do wniosku trzeba też dołączyć aktualną fotografię.
Egzaminy na licencję maklerską są przeprowadzane dwa razy w roku. Egzamin ma formę testu jednokrotnego wyboru. W pytaniach są 4 warianty odpowiedzi. Każda poprawna odpowiedź to 2 punkty, brak odpowiedzi to 0 punktów, odpowiedź nieprawidłowa skutkuje odjęciem 1 punktu. Zdawalność tego egzaminu jest bardzo niska, ponieważ wynosi zaledwie 10%.
Na egzaminie sprawdzana jest wiedza z zakresu 24 ustaw oraz 7 działów matematyki finansowej. Gdy uda nam się zdać egzamin, musimy dostarczyć do KNF zaświadczenie o niekaralności oraz posiadaniu pełni praw publicznych (dotyczy cudzoziemców).
Czym zajmuje się makler papierów wartościowych?
Makler papierów wartościowych pełni funkcję doradcy swoich klientów. Dzięki jego wiedzy na temat funkcjonowania giełdy współpracujące z nim osoby mają możliwość zainwestowania swoich środków w atrakcyjne akcje i obligacje. Do obowiązków maklera papierów wartościowych należy także:
- analizowanie rynku,
- tworzenie rekomendacji,
- przeprowadzanie rozliczeń klientów,
- pośredniczenie w nabywaniu sporych pakietów akcji,
- przechowywanie papierów wartościowych,
- przyjmowanie ofert kupna/sprzedaży akcji.
Gdzie może pracować makler?
Makler może znaleźć zatrudnienie nie tylko na giełdzie, ale również w innych wyspecjalizowanych instytucjach finansowych takich jak:
- domy maklerskie,
- banki inwestycyjne,
- towarzystwa ubezpieczeniowe.
Jedno jest pewne: dzięki posiadaniu rozległej wiedzy przedstawiciele tego zawodu nie powinni mieć żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.
Ile zarabia makler papierów wartościowych?
Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, maklerzy giełdowi mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne zarobki. W styczniu 2022 roku mediana wynagrodzeń maklerów papierów wartościowych wyniosła 8060 złotych brutto.
Na dokładną wysokość wynagrodzenia wpływa oczywiście szereg dodatkowych czynników, takich jak miejsce wykonywania pracy, doświadczenie czy forma zatrudnienia.
Doradca inwestycyjny vs makler papierów wartościowych
Doradca inwestycyjny i makler papierów wartościowych to dwa różne zawody, choć niektórzy używają tych nazw zamiennie. Każda z tych profesji sprowadza się do wykonywania określonych operacji, np. doradzania klientom i kupowania czy sprzedaży akcji.
Do obowiązków doradcy inwestycyjnego należy:
- przekazywanie porad na temat inwestycji w papiery wartościowe, np. "kup", "sprzedaj", "nie sprzedawaj",
- zarządzanie portfelem instrumentów finansowych klienta na jego polecenie,
- zarządzanie funduszami inwestycyjnymi,
- zarządzanie funduszem emerytalnym,
- zarządzanie ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
Oznacza to, że doradca inwestycyjny jest osobą, która z reguły inwestuje czyjeś środki na giełdzie, aby zapewnić klientowi zysk we wskazanym czasie. Aby wykonywać zawód doradcy inwestycyjnego, również należy zdać egzamin państwowy.
- Makler papierów wartościowych jest pośrednikiem w realizacji transakcji na giełdzie oraz doradcą dla inwestorów prywatnych i instytucjonalnych.
- Aby zostać maklerem, należy zdać specjalny egzamin, który jest przeprowadzany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zdawalność egzaminu wynosi tylko 10%.
- Maklerzy mogą znaleźć zatrudnienie na giełdzie, w domach maklerskich, bankach inwestycyjnych i towarzystwach ubezpieczeniowych, a ich wynagrodzenia są atrakcyjne, z medianą wynagrodzeń wynoszącą 8060 złotych brutto w styczniu 2022 roku.