Spis treści
Muzykolog - na czym polega praca?
Praca muzykologa może być bardzo zróżnicowana. Dotyczy ona artyzmu i/lub pracy naukowej nad muzyką. Muzykolog zajmuje się szeroko pojętą muzyką, badaniem jej, a także tworzeniem i krytyką. Muzykolog może objąć różne stanowiska, m.in. krytyka muzycznego, badacza czy też managera.
Praca ta charakteryzuje się dużą indywidualnością, choć wymaga nawiązywania kontaktów z innymi. Miejsce pracy muzykologa zależy od jego stanowiska. Może pracować w biurze, własnym domu lub pracowni, a także na uczelni wyższej. Zdarza się także, że stanowisko wymaga pracy w bibliotece, muzeum, archiwum lub nawet studiach nagraniowych czy salach koncertowych.
Godziny pracy muzykologa nie są ściśle określone i także są zależne od zajmowanego stanowiska. W niektórych zawodach może on pracować w godzinach porannych. Inne stanowiska będą wymagać pracy popołudniami i wieczorami, a także w dni ustawowo wolne od pracy. Dodatkowo praca ta wiąże się z częstymi wyjazdami, nie tylko na terenie kraju.
Ile zarabia muzykolog?
Zarobki muzykologa są niezwykle trudne do określenia. Zależą one przede wszystkim od stanowiska, które obejmuje dana osoba, a także od stopnia jej wykształcenia.
Kto ma największe szanse na zostanie muzykologiem?
Praca muzykologa nie jest łatwa. Nie każdy może nim zostać. Niestety, nie wystarczą tu tylko dobre chęci. Oprócz tego, że należy ukończyć odpowiednie studia na kierunku muzykologii, trzeba spełniać inne wymagania.
Muzykolog powinien:
- mieć ponad przeciętny słuch muzyczny,
- odznaczać się ogromną wrażliwością,
- mieć świetny zmysł estetyczny,
- fascynować się muzyką,
- być dociekliwy i zdeterminowany,
- posiadać talent humanistyczny,
- kochać piękno,
- być samodzielny i zdyscyplinowany,
- mieć dobrą pamięć oraz umiejętność logicznego myślenia,
- odznaczać się niebywałą koncentracją.
Oprócz tego, dobrze by muzykolog był osobą otwartą na innych i chętną do nawiązywania kontaktów. Im więcej kompetencji posiadasz, tym lepiej odnajdziesz się na stanowisku związanym z muzykologią.
Czy do pracy na stanowisku muzykologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?
Praca na stanowisku muzykologa wymaga ukończenia studiów na kierunku muzykologia. Studia te nie są dla każdego - trzeba być szczerze zafascynowanym muzyką oraz mieć ponadprzeciętny słuch muzyczny. Jakie studia i szkolenia należy ukończyć? Zobacz w tabeli poniżej.
CZY POTRZEBNE? | SZKOŁY / STUDIA | KURSY / SZKOLENIA |
---|---|---|
WYMAGANE | W celu wykonywania zawodu muzykologa niezbędne jest ukończenie studiów na kierunku muzykologia lub szkoły muzycznej. | - |
PRZYDATNE | - | - |
Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku muzykologa?
Praca na stanowisku muzykologa jest idealna dla osób, które kochają szeroko pojętą muzykę. Genialna znajomość harmonii, rytmu, tempa, a także innych pojęć związanych z muzyką jest tu kluczowa. Nie bez znaczenia są także predyspozycje zdrowotne.
- idealny słuch,
- brak dysfunkcji narządu słuchu,
- brak schorzeń strun głosowych,
- brak wad wymowy.
Istnieją takie dysfunkcje narządu słuchu, które nie wykluczają pracy na stanowisku muzykologa. Także niepełnosprawność nie skreśla od razu tej ścieżki kariery.
Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie muzykologa?
Możliwości zatrudnienia na stanowisku muzykologa jest wiele. Od badacza muzyki, poprzez redaktorów różnego rodzaju, aż po bycie zawodowym muzykiem.
Absolwent muzykologii może zajmować się pracą badawczą lub być pracownikiem dydaktycznym. Podczas badań nad muzyką oraz jej interpretacją, muzykolog zajmuje się różnymi aspektami: źródłoznawczym (interpretuje oraz bada różne źródła muzyczne), systematycznym (zajmuje się teorią dotyczącą muzyki), historycznym (bada historię muzyki), etnologicznym (poznaje i bada muzykę różnych kultur, także tradycyjną muzykę ludową z różnych zakątków świata) oraz interdyscyplinarnym (bada muzykę, łącząc różne dziedziny nauki). Pracownik na tym stanowisku prowadzi także wykłady dla studentów.
Muzykolog może być redaktorem w wydawnictwach muzycznych. Na tym stanowisku zajmuje się on edycją i korektą publikacji przygotowanych do druku. Zdarza się także, że muzykolog musi zbadań źródła danych wydań i dotrzeć do pierwszej, autorskiej wersji danego utworu. Innym stanowiskiem redaktorskim jest praca w czasopismach i programach radiowych lub telewizyjnych.
Do obowiązków muzykologa mogą należeć m.in.:
- przygotowywanie artykułów i programów na temat muzyki,
- prezentacja wykonawców, kompozytorów, artystów,
- przeprowadzanie wywiadów,
- informowanie o wydarzeniach ze świata muzyki,
- krytyka występów, publikacji i albumów muzycznych.
Stanowiska archiwistów, muzealników czy bibliotekarzy także czekają na wykształconych muzykologów. Będą się oni zajmować gromadzeniem zbiorów związanych z muzyką, a następnie opracowywaniem ich oraz udostępnianiem. Może on tworzyć także wystawy. Muzykolog może także zostać animatorem życia publicznego. W tym przypadku będzie się zajmować przygotowaniem, planowaniem i organizacją wydarzeń muzycznych.
Czy zawód muzykologa jest przyszłościowy?
Ze względu na rozwój muzyki, zawód muzykologa będzie ciągle zaskakiwał czymś nowym. Żywe zainteresowanie muzyką, a także coraz większa liczba artystów wykonujących muzykę przeróżnych gatunków sprawiają, że zawód muzykologa jest przyszłościowy. Z racji tego, że absolwent muzykologii może objąć bardzo zróżnicowane stanowiska pracy, studia te są dobrym wyborem.
- Praca muzykologa charakteryzuje się dużą indywidualnością i wymaga nawiązywania kontaktów z innymi, a miejsce pracy zależy od stanowiska, na którym pracuje.
- Zarobki muzykologa są zależne od stanowiska oraz stopnia wykształcenia, a do pracy na tym stanowisku niezbędne są studia na kierunku muzykologia.
- Praca na stanowisku muzykologa jest idealna dla osób, które kochają szeroko pojętą muzykę i posiadają genialną znajomość harmonii i innych pojęć związanych z muzyką.
- Absolwent muzykologii może zajmować się pracą badawczą, dydaktyczną, redaktorską, archiwistyczną czy organizacją wydarzeń muzycznych i zawód ten jest przyszłościowy ze względu na rozwój muzyki oraz coraz większą liczbę artystów wykonujących muzykę przeróżnych gatunków.