Spis treści
Czytając poniższy artykuł, dowiesz się między innymi:
- Jak wygląda codzienna praca organisty?
- Co zrobić, by zostać organistą?
- Ile może zarobić organista?
- Jak wygląda stanowisko pracy organisty?
- Czy do takiej pracy potrzebne jest wyższe wykształcenie?
- Gdzie może pracować organista?
- Czy zawód taki jest przyszłościowy i czy warto zostać organistą?
Organista - na czym polega praca?
Praca organisty polega na uświetnianiu nabożeństw i uroczystości kościelnych poprzez śpiew i grę na organach. Podczas pracy organista musi zachować sakralny charakter pieśni i psalmów, dlatego konieczne jest ukończenie specjalnego studium i nauka wszystkich zasad panujących w kościele. Organista ma dość napięty dzień pracy i pomimo, że sumarycznie bardzo często nie przepracuje pełnego etatu, musi być do dyspozycji wiernych zarówno rano, jak i wieczorem. Bardzo często jego obecność jest wymagana w trakcie uroczystości okolicznościowych. Pogrzeby, chrzciny i śluby odbywają się często o różnych godzinach, dlatego w przypadku tego zawodu wymagana jest spora dyspozycyjność. Organista podczas uroczystości w koście gra na organach i śpiewa pieśni religijne, ale zakres obowiązków w wielu parafiach może być poszerzony o prowadzenie parafialnego chóru czy zajęć muzycznych dla dzieci. Wszystko jest kwestią ustaleń z konkretnym proboszczem.
- gra na organach,
- opieka nad instrumentem,
- śpiewanie pieśni religijnych,
- obecność na uroczystościach takich jak chrzciny, śluby i pogrzeby.
Jak zostać organistą?
Praca na stanowisku organisty nie wymaga wyższego wykształcenia, choć z całą pewnością jest ono wskazane. Bardzo ważne jest posiadanie zdolności muzycznych i ukończenie studium organistowskiego, które jest organizowane w katolickich diecezjach. Proces nauki trwa około 4 lat. W tym czasie przyszły organista doskonali umiejętność gry na organach, poznaje ich specyfikę oraz budowę. Studium Organistowskie to także kształcenie słuchu i z zasad muzyki. Po jego ukończeniu otrzymuje się specjalny dyplom uprawniający do podjęcia pracy jako organista w dowolnej parafii na terenie całego kraju. Wiedzę z zakresu gry na organach można też zdobyć na wydziałach instrumentalnych akademii muzycznych, wybierając kierunek muzyki kościelnej lub muzykologii.
Ile zarabia organista?
Zarobki organisty są trudne do oszacowania, bo na skład jego wynagrodzenia wchodzi często nie tylko przelew z parafii. To także datki zebrane podczas różnych uroczystości takich jak śluby, pogrzeby czy komunie. Pieniądze zarobione w ich trakcie bardzo często są większe podstawowych zarobków. Dochody w zawodzie organisty przeważnie nie przekraczają płacy minimalnej, a w związku z tym, że osoby takie pracują często na pół etatu, podstawowa płaca jest naprawdę skromna. Nie znaczy to wcale, że organista zarabia mało, bo jeśli weźmiemy pod uwagę wszelkie uroczystości okolicznościowe oraz coroczne rozprowadzanie opłatków, podczas którego parafianie w ramach podziękowania obdarowywają organistę datkami różnej wielkości, ostateczny zarobek może okazać się całkiem okazały.
Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku organisty?
Organista wbrew pozorom ma dość urozmaiconą pracę. Gra i śpiewa on nie tylko podczas codziennych nabożeństw w kościele, ale także uczestniczy w pogrzebach i innych uroczystościach. W wielu parafiach organista ma też dodatkowe zajęcia takie jak np. coroczna dystrybucja opłatków w domach parafian. Zajęcie to jest dla organistów o tyle ciekawe, że dostarcza dodatkowego źródła dochodu, który w połączeniu z okolicznościowymi uroczystościami jest częstokroć wyższy od całorocznej pensji wypłacanej przez parafię.
- dobry słuch,
- ostry wzrok umożliwiający czytanie nut,
- stan zdrowia pozwalający na pracę przez 7 dni w tygodniu
Czy do pracy na stanowisku organisty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?
Organista do wykonywania swojej pracy potrzebuje w zasadzie wyłącznie zdobyć dyplom studium organistowskiego i nie jest tu potrzebne ukończenie konkretnej szkoły czy dodatkowych kursów. Rozwijanie swoich umiejętności wokalnych oraz doskonalenie gry na instrumentach mogą sprawić, że organista będzie jeszcze lepiej wykonywał swoje obowiązki, co również może się przełożyć na wyższe wynagrodzenie. Dobrze ilustruje to poniższa tabela.
CZY POTRZEBNE? | SZKOŁY / STUDIA | SZKOLENIA / KURSY |
---|---|---|
WYMAGANE | Od dyrektora szkoły wymaga się posiadania tytułu magistra i kwalifikacji pedagogicznych oraz zaliczenia kursu z zarządzania w oświacie. | - |
PRZYDATNE | - | - |
Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie organisty?
Możliwości zatrudnienia organisty są dość ograniczone. Mogą oni pracować w kościołach, a bardziej uzdolnieni szukać dodatkowego źródła dochodu. Warto jednak pamiętać, że organista pomimo tego, że nie pracuje na pełny etat, jest potrzebny w kościele w godzinach porannych i wieczornych, a bardzo często również o wybranych porach w ciągu dnia, gdy odbywają się pogrzeby, chrzciny czy śluby. Źródłem zatrudnienia dla organisty może być jednak nie tylko w kościół katolicki. Organy rozbrzmiewają także w trakcie nabożeństw wspólnot protestanckich i tam również osoba grająca na takim instrumencie może szukać pracy.
- dobry słuch,
- ładna barwa głosu,
- zdolności muzyczne,
- samodzielność,
- empatia,
- komunikatywność.
Czy zawód organisty jest przyszłościowy?
Zawód organisty wiąże się z dość ograniczonym polem manewru jeśli chodzi o zatrudnienie. W wielu parafiach organiści pracują po kilkadziesiąt lat, więc zwolnienie stanowiska pracy należy do rzadkości. Wydaje się, że praca ta jest przeznaczona dla prawdziwych pasjonatów, którzy pomimo wielu niedogodności chcą pracować w tym zawodzie.
- Organista uświetnia nabożeństwa i uroczystości kościelne poprzez grę i śpiew na organach, ale może mieć również dodatkowe obowiązki, takie jak prowadzenie chóru czy organizowanie zajęć muzycznych dla dzieci.
- Do pracy na stanowisku organisty nie jest wymagane wyższe wykształcenie, ale konieczne jest ukończenie specjalnego studium organistowskiego, trwającego około 4 lat. Posiadanie zdolności muzycznych jest tutaj kluczowe.
- Zarobki organisty trudno oszacować, ponieważ na skład jego wynagrodzenia często składają się datki zebrane podczas różnych uroczystości. Dochody z tego zawodu najczęściej nie przekraczają płacy minimalnej.
- Możliwości zatrudnienia w zawodzie organisty są dość ograniczone do kościołów, ale warto pamiętać, że organista pomimo często pół-etatu jest potrzebny w kościele w różnych porach dnia i może mieć dodatkowe zajęcia, takie jak dystrybucja opłatków.