Zawody i ich potencjał

Hafciarka - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

14 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Hafciarka - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Umiejętność haftowania zanika w społeczeństwie. Dawniej była on wykonywana przez gospodynie domowe, obecnie ręcznie hafty znacząco podnoszą walory wizualne odzieży. W haftowaniu na dużą skalę wykorzystywane są specjalne urządzenia. Praca hafciarki wymaga ogromnej skrupulatności i zaangażowania.

 

Hafciarka - na czym polega praca?

Współcześnie wyróżnia się hafciarki ręczne oraz maszynowe. Praca tej pierwszej opiera się na wykonywaniu wzoru na różnych wyrobach włókienniczych. Haft ręczny wykorzystywany jest do zdobienia sztandarów, szat liturgicznych, konfekcji czy obrazów. Współcześnie, ze względu na coraz mniejszą grupę wykonującą tą pracę, coraz bardziej doceniane są obrusy, serwety, karty okolicznościowe, a także tkaniny obiciowe ozdabiane haftem. Ponadto, przedstawicielka tej profesji często zajmuje się konserwacją tkanin. Praca hafciarki wykonywana jest na zamówienie klienta, podążając za jego wskazówkami i sugestiami. W wielu zleceniach podawane są wyłącznie podstawowe parametry, np. treść napisu, Pozostała część pozostaje najczęściej w gestii hafciarki i to ona musi ustalić kształt wzoru, bazując na swojej wiedzy, umiejętnościach oraz wyczuciu gustu. 

Z kolei hafciarka maszynowa odpowiada za poprawny przebieg haftu maszynowego. W swojej pracy w pierwszej kolejności dokonuje wyboru wzoru haftu z udostępnionego zbioru. Równolegle posiada możliwość samodzielnego opracowania takiego szablonu w specjalnym programie graficznym. W następnym etapie, specjalna maszyna wykonuje haft bazując na projekcie. Haft maszynowy jest o wiele częściej stosowany niż ręczny, szczególnie na odzieży. Praca hafciarki maszynowej opiera się na przesłaniu odpowiedniego pliku ze wzorem do maszyny, nałożeniem tkaniny na tamborek, a także kontrolowaniem postępów pracy urządzenia. W jej obowiązkach znajduje się również zmiana tkaniny po zakończeniu haftu i uzupełnienie stanu nici. 

Ile zarabia hafciarka? 

Zarobki hafciarek są uzależnione od miejsca zatrudnienia. Osoby pracujące w dużych zakładach i obsługujące specjalistyczne narzędzia, otrzymują zarobki oscylujące w granicy najniższej krajowej. Hafciarki z większym doświadczeniem i umiejętnościami mogą uzyskiwać wyższe wynagrodzenie. Na godziwe zarobki mogą liczyć osoby, które wykonują hafty ręczne. Ich koronkowa i mozolna praca zaliczana jest do rękodzieł, które z każdym rokiem stają się coraz droższe. Informacje o tym jakie czynniki wpływają na zarobki osiągane przez hafciarki przedstawia poniższa tabela. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3040 zł/ms 2387 zł/ms
ŚREDNIE 3400 zł/ms 2648 zł/ms
WYSOKIE 4080 zł/ms 3111 zł/ms

 

W jakich warunkach pracuje hafciarka?

 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Rzemieślnik

Rzemieślnik

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Krasnystaw
Dodana

Rzemieślnik/ ślusarz / spawacz

POMORSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO MECHANICZNO-TOROWE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Gdańsk
Dodana

Rzemieślnik

Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Mieczysława Karłowicza

  • Poznań
Dodana

Modystka

MARBO s.c Bogdan Kusek Grażyna Wróblewska-Kusek

  • Kielce
Dodana

Modystka

MARBO s.c Bogdan Kusek Grażyna Wróblewska-Kusek

  • Kielce
Dodana

Hafciarki pracują w pracowniach hafciarskich. Są to najczęściej niewielkie pomieszczenia, w których znajduje się krosno hafciarskie, a także stół do rysowania wykorzystywany do przenoszenia haftowanego wzoru na tkaninę. Pracownia hafciarka jest często lokalizowana na zapleczu sklepu lub zakładu krawieckiego lub w prywatnych mieszkaniach. Istotne jest, aby całe pomieszczenie było dobrze oświetlone za pomocą światła dziennego jak i sztucznego, a dodatkowo klimatyzowane. 

W swojej pracy hafciarka ręczna wykorzystuje krosno lub tamborek, igły hafciarskie, a także nożyczki. Dodatkowo w obrębie jej stanowiska pracy znajduje się duży stół, żelazko, prasowalnica i maszyna do szycia. Z kolei hafciarka maszynowa posiada do dyspozycji maszyny hafciarskie, automaty hafciarskie oraz komputer ze specjalnym oprogramowaniem hafciarskim. 

Czy do pracy na stanowisku hafciarki potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Do wykonywania pracy hafciarki nie jest wymagane wykształcenie wyższe. Preferowane są osoby, które zdobyły zawód w systemie rzemieślniczego przygotowania zawodowego i zdały egzamin czeladniczy i mistrzowski. Pracę hafciarki ułatwia także wykształcenie branżowe, które związane jest z wytwarzaniem odzieży, np. krawiec, rękodzielnik wyrobów włókienniczych, itp. Z kolei wykonywanie haftu maszynowego nie wymaga formalnego wykształcenia. W dominującej ilości przypadków wystarczające jest przeszkolenie stanowiskowe. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA  KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE

Pracodawcy często patrzą na wykształcenie kandytata - w tym przypadku może być wielkim atutem szkoła krawiectwa

-

PRZYDATNE

-

Przydatnym kursem jest szkolenie z ubsługi maszyny szycia

 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie hafciarki?

 

Zapotrzebowanie na takich rzemieślników wykazują przede wszystkim małe firmy, które trudnią się branżą tekstylną lub są związane z reklamą. Ponadto, hafciarka może zostać zatrudniona w fabrykach odzieżowych. Zapotrzebowanie na osoby ze znajomością haftu wykazują instytucje, które są powiązane z kulturą i sztuką. To m.in.: teatry, muzea, domy kultury. Doświadczona hafciarka posiada możliwość zatrudnienia w placówkach kształcenia i szkolenia zawodowego. Zarówno przed hafciarką ręczną jak i maszynową pojawia się perspektywa prowadzenia własnej działalności gospodarczej, co pozwala na wykonywanie pracy na własny rachunek. 

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku hafciarka?

Wykonywanie obowiązków hafciarki może powodować zmęczenie wzroku, a także bóle w obrębie pleców, ramion oraz rąk. Spowodowane jest to siedzącym trybem pracy, dlatego istotne jest stworzenie ergonomicznego stanowiskaHafciarki są narażone na urazy mechaniczne: ukłucia, przeszycia palców, rany cięte. Natomiast hafciarka przemysłowa/maszynowa może być szczególnie narażona na hałas i zapylenie, dlatego dla swojego bezpieczeństwa należy przestrzegać zasad BHP. 

Czy zawód hafciarki jest przyszłościowy?

Nie można jednoznacznie określić, czy zawód hafciarki jest przyszłościowy. Z pewnością na hafciarki mechaniczne będzie nadal występowało zapotrzebowanie, jednak ich praca może być wykonywana niemalże przez każdego, kto przeszedł odpowiednie szkolenie. Rozrastający się przemysł odzieżowy będzie kreował kolejne stanowiska pracy dla w tym segmencie. Systematycznie będzie można obserwować wzrost ogłoszeń pracy. 

Z kolei hafciarka ręczna coraz częściej jest ginącym zawodem, jednak wiele klientów szczególnie docenia ręcznie wykonywane wzory, dlatego dla tych osób mogą być oferowane bardzo atrakcyjne zarobki. Odzież z ręcznym haftem może być traktowana jako dobro luksusowe.

Video

FAQ:

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

demo

demo

Jako pracodawca w branży tekstylnej, bardzo interesuje mnie ta forma zdobienia odzieży i innych wyrobów włókienniczych. Z pewnością będę miał na uwadze zatrudnienie osoby, która posiada taką wiedzę i umiejętności.
stach

stach

Po przeczytaniu artykułu stwierdzam, że praca hafciarki wydaje się być fascynująca, ale również wymagająca umiejętności i wiedzy. Jestem zainteresowana szkoleniami, które pozwolą mi zdobyć odpowiednie kwalifikacje.
Targowiczan

Targowiczan

Zastanawiałam się nad zmianą kierunku zawodowego i artykuł ten wydał mi się bardzo interesujący. Zaciekawiło mnie haftowanie i zastanawiam się, czy nie spróbować swoich sił w tej branży.
Kilof

Kilof

Praca hafciarki wydaje się być bardzo interesująca i twórcza. Jestem pod wrażeniem umiejętności, jakie posiadają. Z pewnością zrobiło to na mnie wrażenie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.