Zawody i ich potencjał

Tkaczka - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

28 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

0 komentarzy
Tkaczka - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawody rzemieślnicze przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Powodem tego jest coraz większe zainteresowanie produktami butikowymi, a nie tworzonymi taśmowo. Coraz więcej klientów odwiedza niewielkie manufaktury. Klienci zaczynają doceniać jakość oraz to, że damy produkt nie występuje w milionach identycznych egzemplarzy. Jednym z zawodów, który przeżywa odrodzenie, jest tkaczka. Co ciekawe, zawód ten istnieje już od czasów starożytnych.

 

Tkaczka - na czym polega praca?

Jest to, jak już wspomnieliśmy we wstępie, jeden z zawodów rzemieślniczych. Tkaczka pracuje z przędzą, która w jej rękach zamienia się w różne wyroby włókiennicze. Najczęściej jest to materiał, z którego następnie krawiec szyje ubrania. Obecnie zawód tkaczki nie ogranicza się jedynie do tkania. Mechanizacja tego zawodu sprawiła, że obecnie zakres zadań tkaczki jest niezwykle szeroki. Co więcej, są to zadania, które wymagają dokładności oraz umiejętności obsługi różnorodnych maszyn.  

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku tkaczki?

  • Weryfikacja, czy wszystkie parametry produkcyjne są zgodne z dokumentacją techniczno-technologiczną. 
  • Obsługa maszyn przygotowawczych oraz tkackich. 
  • Dopilnowanie, aby w trakcie pracy maszyn nie dochodziło do błędów i awarii. 
  • Kontrola uzyskanych wyrobów tkackich. 
  • Sporządzanie dokumentacji produkcyjnej. 
  • Segregacja odpadów powstałych w toku procesu produkcyjnego. 
  • Organizacja stanowiska pracy zgodnie z przepisami BHP. 

Powyższy zakres może być modyfikowany przez konkretny zakład tkacki. Niemniej podstawowe obowiązki są zazwyczaj podobne. Inaczej też będzie wyglądał zakres obowiązków początkującej tkaczki, a inaczej takiej, które posiada już wieloletnie doświadczenie zawodowe. Warto też zwrócić uwagę, że w zawodzie tkaczki występują specjalizacje. Wynika to ze specyfiki procesu wytwarzania tkaniny, który jest długotrwały i złożony. Jednocześnie kilkunastu tkaczy wykonuje czynności, ale z użyciem różnych maszyn i narzędzi. Jedna tkaczka nie jest w stanie opanować wszystkich maszyn i kontrolować całego procesu produkcji. 

Finalnym produktem ich działań jest gotowa do dalszej obróbki krawieckiej tkanina. Dlatego to w dużej mierze od jakości pracy tkaczki zależy to, jak będzie wyglądało ubranie uszyte przez krawca

Cechy dobrej tkaczki

Zawód tkaczki wymaga umiejętności wykonywania kilku zadań niemal jednocześnie. Wynika to ze specyfiki tej pracy. Dodatkowo tkaczka powinna być osobą skrupulatnącierpliwądokładną, a także zwracać uwagę na detale. Ponieważ praca wiąże się z obsługą maszyn, tkaczka musi być osobą odpowiedzialną i znającą przepisy BHP. Ich nieprzestrzeganie może w tej pracy doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku. 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Rzemieślnik

Rzemieślnik

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Sypniewo

  • Więcbork
Dodana

Laminarz

MEDEN-INMED SP Z O.O.

  • Koszalin
Dodana

Rzemieślnik

Sąd Okręgowy w Słupsku

  • Słupsk
Dodana

Rzemieślnik

CENTRUM KULTURY W PIASECZNIE

  • Piaseczno
Dodana

Snowacz

TEXPOL Sp. z o.o. Zakład Pracy Chronionej

  • Borkowice
Dodana

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako tkaczka?

  • Umiejętność organizacji pracy własnej.
  • Dokładność, skrupulatność, cierpliwość. 
  • Spostrzegawczość - przędzę należy cały czas mieć pod kontrolą i natychmiast korygować błędy. 

Nie bez znaczenia jest umiejętność pracy w zespole. Obsługa maszyn wymaga zgranej pracy kilku osób, co zapewnia ciągłość procesu produkcyjnego. Z uwagi na złożoność procesu produkcji błąd jednej osoby może zniweczyć pracę pozostałych członków zespołu.

Ile zarabia tkaczka?

W poniższej tabeli prezentujemy zarobki, na jakie może liczyć osoba wykonująca zawód tkaczki

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO

ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 100 zł/ msc

2 434 zł/ msc

ŚREDNIE

4 500 zł/ msc

3 398 zł/ msc

WYSOKIE

6 000 zł/ msc

4 420 zł/ msc

Czy do pracy na stanowisku tkaczki potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

W tabeli opisaliśmy, jak wygląda ścieżka kształcenia w zawodzie tkaczki

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

 

-

Zawód ten można wyuczyć się na warsztatach lub kursach. Jest to najszybszy sposób do zdobycia pracy na stanowisku tkaczki

PRZYDATNE

Ukończenie szkoły kierunkowej nie jest wymogiem, ale znacznie pomoże w zwiększeniu umiejętności manualnych, które są niezbędne w pracy jako tkaczka

 

-

 

 

 

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku tkaczki?

 

 

 

Zawód tkaczki wiąże się z obsługą maszyn, dlatego nie jest to praca dla osób, które przyjmują leki mogące powodować zaburzenia percepcji lub motoryki. Jak w każdym zawodzie, gdzie pojawia się obsługa maszyn, stan zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego, musi być dobryUrządzenia wykorzystywane przy pracy emitują hałas. Dodatkowo mogą też znacząco podnosić temperaturę pomieszczenia, jeżeli są starszej generacji. Dlatego konieczne jest korzystanie z takich środków ochronnych jak rękawiczki, ochraniacze na uszy, odpowiednie do pracy w hali produkcyjnej obuwie, a w przypadku znacznego pylenia także maseczki ochronne. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku tkaczki?

  • Dobra kondycja fizyczna, szczególnie wzrok i kręgosłup - długotrwała praca w wymuszonej pozycji oraz konieczność podnoszenia ciężkich przedmiotów.
  • Brak chorób neurologicznych, które wiążą się z przyjmowaniem leków, po których nie można obsługiwać maszyn. 
  • Wysoka sprawność manualna. 
  • Brak alergii - odpady tkackie generują duże ilości kurzu i pyłu. Dodatkowo w toku procesu produkcyjnego stosuje się specjalistyczne kleje i aerozole. 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie tkaczki?

Tkaczka swoją pracę wykonuje w warsztacie tkackim, hali produkcyjnej włókien sztucznych, wełny lub zakładzie pasmanteryjnym bądź w fabryce dywanów. Zazwyczaj na początku kariery będzie to praca pod okiem mistrza. Po zdobyciu doświadczenia oraz zapoznaniu się z praktycznymi aspektami zawodu tkaczka może spróbować swoich sił w formie własnej działalności. Tu warto skupić się na wyrobach dekoracyjnych do domów. Klienci coraz częściej poszukują oryginalnych i jedynych w swoim rodzaju tkanin tego typu do swoich wnętrz.   

Video

Czy zawód tkaczki jest przyszłościowy?

Zawód tkaczki, podobnie jak i wiele innych zawodów typowo rzemieślniczych, przechodzi obecnie swoiste odrodzenie. Dlatego tkaczka to jak najbardziej przyszłościowy zawód. Ponownie towary rodzimej produkcji cieszą się coraz większą popularnością i są symbolem luksusu. Wiele polskich firm decyduje się na korzystanie z usług krajowych szwalni. Również budzące wątpliwości natury etycznej postępowanie w manufakturach chińskich przyczyniło się do renesansu takich zawodów jak tkaczka. Warto także dodać, że zawody rzemieślnicze można z powodzeniem  wykonywać także poza granicami Polski

Najczęściej zadawane pytania

Czy tkaczka musi umieć szyć?

Nie, tkaczka nie musi umieć szyć, ponieważ jej praca polega na przygotowaniu materiału dla krawca. To krawiec jest osobą, która szyje ubrania z dostarczonych wyrobów włókienniczych.

Czy tkaczką może być tylko kobieta?

Nie, jest to zawód, który z powodzeniem mogą wykonywać przedstawiciele obu płci. Warto na marginesie wspomnieć, że w Polsce dyskryminacja z uwagi na płeć jest zabroniona poza kilkoma wyjątkami wynikającymi z ustawy.

Czy tkaczka musi mieć kierunkowe wykształcenie zawodowe?

Droga do zawodu tkaczki wiedzie zarówno poprzez kształcenie zawodowe, jak i zatrudnienie i szkolenie się pod okiem mistrza. W praktyce większość osób decyduje się na tradycyjną ścieżkę kształcenia oraz praktyki zawodowe.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.