Zawody i ich potencjał

Poeta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

4 lipca 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

5 komentarzy
Poeta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Poeta specjalizuje się w tworzeniu różnego rodzaju treści o charakterze lirycznym. Jest to artysta, który najczęściej nie podejmuje pracy na etacie, a jedynie nawiązuje współpracę z wydawnictwami bądź w inny sposób publikuje swoje dzieła. Kim jest poeta i jaka jest jego rola we współczesnym świecie?

Z artykułu dowiesz się:

  • na czym polega praca poety,
  • jak zostać poetą,
  • kto może zostać poetą,
  • ile zarabia poeta,
  • czy do pracy na tym stanowisku potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia,
  • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie poety,
  • czy zawód poety jest przyszłościowy?

Poeta - na czym polega praca?

Poeci z reguły nie używają w stosunku do swoich codziennych aktywności słowa "praca" - o wiele częściej mówią natomiast o procesie tworzenia, na który składa się wiele poszczególnych zadań. 

W tym kontekście trudno więc mówić o obowiązkach, choć nie ulega wątpliwości, że poeci zajmują się przede wszystkim:

  • rozpoznawaniem problemów społecznych i potrzeb potencjalnych odbiorców,
  • "ubieraniem" w słowa poszczególnych tematów,
  • opracowywaniem koncepcji wierszy,
  • tworzeniem utworów o charakterze lirycznym,
  • promowaniem swoich dzieł,
  • promowaniem szeroko pojętej kultury literackiej.
Poeta w pierwszej kolejności musi więc znaleźć inspirację, aby stworzyć wysokiej jakości utwór. Jednocześnie skupia się on na doborze odpowiednich słów, struktur czy środków stylistycznych, tak aby w jak najlepszy sposób trafić do potencjalnego odbiorcy tekstu.poeta

Jak zostać poetą?

Poetą mogą zostać osoby, które są wrażliwe na sztukę oraz otaczające je problemy społeczne. Jednocześnie osoba, która zajmuje się tworzeniem poezji, musi umieć perfekcyjnie operować słowem. 

Kompetencje, które przydają się w pracy poety, to:

  • umiejętność dostrzegania niuansów,
  • znajomość zasad poprawnej polszczyzny,
  • umiejętność łączenia ze sobą słów czy struktur,
  • umiejętność zainteresowania czytelnika,
  • doskonała znajomość języka obcego, jeśli poeta nie tworzy w języku polskim.
Szukasz pracy?

Pracownik magazynu Gliwice ul. Gutenberga

Work&Profit sp. z o.o.

  • Gliwice
Dodana
Dodana
Dodana

Aby zostać poetą, trzeba tworzyć oraz publikować utwory liryczne - można to robić w formie papierowej lub elektronicznej.

Kto ma największe szanse na zostanie poetą?

W kontekście zawodu poety często pojawia się pytanie, czy jest to praca na pełen etat, czy może wyłącznie dodatkowa, wynikająca z pasji i zainteresowań, a także silnego przeżywania rzeczywistości? Otóż większość zawodowych poetów poświęca się sztuce w niemal 100%, lecz nie skupia się wyłącznie na tworzeniu poezji. Ich zadaniem jest także propagowanie kultury literackiej. Największe szanse na to, by zostać poetą, mają osoby wrażliwe, które potrafią prezentować rzeczywistość za pomocą metafor. Jednocześnie muszą być krytyczne wobec sytuacji, z jaką przyjdzie im się zmierzyć. Tworzenie poezji nie jest zarezerwowane wyłącznie dla pasjonatów języka, lecz również dla specjalistów z innych dziedzin. Świetnymi poetami zostają psycholodzy, pedagodzy czy socjolodzy. W tworzeniu utworów czerpią w pełni ze swojego doświadczenia zawodowego, które zdobyli bądź wciąż zdobywają w codziennej pracy.

Tymczasem wśród predyspozycji zdrowotnych poetów warto wymienić:

  • dobry wzrok,
  • możliwość pracy w pozycji siedzącej,
  • dobrą kondycję psychiczną,
  • brak wad wymowy - dotyczy to osób, które recytują swoje utwory.
poeta

Ile zarabia poeta?

Miesięczne zarobki poetów zależą w głównej mierze od tego, ile utworów stworzyli i gdzie je opublikowali. Najwięcej zarabiają ci, którzy wydają własne tomiki poezji we współpracy z wydawnictwem. Otrzymują oni tak zwane tantiemy, których wysokość zależy bezpośrednio od ilości sprzedanych dzieł oraz zapisów, jakie zawarto w umowie. W przypadku najlepszych poetów dochód może wynosić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Niemniej jednak najczęściej tworzenie poezji to dodatkowe zajęcie, które nie jest zbyt dochodowe. Przeciętnie poeta otrzymuje wynagrodzenie w wysokości maksymalnie kilkuset złotych, przy założeniu, że wydał swoje dzieła.

Czy do pracy na stanowisku poety potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Poeci nie muszą posiadać wykształcenia wyższego, choć w wielu przypadkach okazuje się ono bardzo pomocne. Kierunkiem, który jako pierwszy przychodzi na myśl, jest filologia polska. Rzeczywiście, poeci to często absolwenci filologii. Osoby, które tworzą w językach obcych, zwykle wcześniej podejmują studia właśnie na kierunku filologia obca. Niemniej jednak to, czy dane dzieło zostanie wydane lub opublikowane, nie zależy od posiadania wykształcenia wyższego. Jednocześnie poetom przydatne mogą okazać się kursy z zakresu operowania słowem czy ogólnie, pisania. Pomagają one zdobyć wiedzę na temat środków stylistycznych oraz ich zastosowania w tworzeniu dzieł literackich. Więcej informacji na temat wykształcenia poetów można znaleźć w tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Przydatne okazuje się ukończenie studiów wyższych na kierunku filologia polska i obca. Warto brać udział w warsztatach z innymi poetami.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie poety?

Poeta to tak naprawdę freelancer, czyli osoba, która pracuje na własną rękę. Najczęściej artyści nie zakładają działalności gospodarczej, zajmując się wyłącznie procesem tworzenia. Doświadczonych, znanych czytelnikom poetów chętnie zatrudniają różnego rodzaju instytucje kultury, lecz współpraca najczęściej odbywa się w ramach umowy cywilnoprawnej. Głównym zadaniem poetów jest wtedy prowadzenie spotkań, organizowanie imprez ukierunkowanych na promocję utworów lirycznych bądź propagowanie szeroko pojętej kultury. Poeci mogą też znaleźć zatrudnienie w wydawnictwach lub w firmach prywatnych, w zależności od tego, jakie dokładnie kompetencje posiadają. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że ich praca nie polega wtedy na tworzeniu utworów, lecz na wykonywaniu innych, określonych zadań.

Video

Czy zawód poety jest przyszłościowy?

Problem spadku zainteresowania utworami literackimi, a zwłaszcza wierszami, jest w Polsce dobrze widoczny. Z tego też powodu zawodu poety nie można uznać za przyszłościowy. Jednocześnie należy pamiętać, że większość artystów posiada inne źródło dochodu - z samego tworzenia może się utrzymać jedynie garstka najlepszych poetów. Najczęściej komponowanie nowych utworów wynika z pasji i zainteresowań, a także potrzeb wewnętrznych. Natomiast kwestie zarobkowe schodzą na dalszy plan, a ewentualne tantiemy stanowią wyłącznie dodatkowy dochód artysty. W takim przypadku z tworzenia poezji, w odpowiedzi na brak zainteresowania ze strony czytelników, można zawsze zrezygnować.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najpopularniejsze formy zatrudnienia poety?

Poeta najczęściej nie pracuje na etacie - może jedynie współpracować z instytucjami kultury w ramach umowy cywilnoprawnej. Często nawiązuje też współpracę z wydawnictwami, które publikują jego wiersze.

Jak zostać poetą?

Poetą mogą zostać osoby, które napiszą i opublikują przynajmniej jeden utwór liryczny. Najczęściej publikacja ma miejsce w formie papierowej, lecz można również publikować treści elektronicznie.

Jakie cechy ma dobry poeta?

Dobry poeta jest przede wszystkim wrażliwy na otaczającą go rzeczywistość oraz na problemy społeczne. Potrafi również dobrze operować słowem pisanym, środkami stylistycznymi czy charakterystycznymi dla danego języka strukturami. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

ISKRA SH

ISKRA SH

Prawdziwy poeta powstaje z powołania nie z zarobków. Pisząc mową nieznaną poezję dla innych. dla innych. Innego świata. Walcząc z demonami z innych wiar. Prawda jest inna niżeli ktoś by zechciał. Iść pod prąd swoich wygód. Ale stawiać stopy o powiększaniu czasu wytrwania czasu. To się liczy w wszechświecie. Mówiąc żebyśmy poznali inne światy. Inny świat zna nasze myśli i każdy szczegół naszego rozwoju. Spójrzmy przepowiednie starego testamentu a nowego. Wszystkie się składają w jedno i wypełniają. W celu wykonawstwa. Teraźniejszy czas to o pamiętanie na bazie 10 przykazań Wchodząc w nową erę czasową natury jaką mamy dobywać na bazie sumienia. To pouczał Piotr. Która miała nam wykuć w nas kamień skalny nowego świata. Ale no właśnie ten czas opisał mesjasz Jezus Chrystus. tylko ten zrozumie kto szuka kto prosi kto kołacze. A dzień codzienny - Ten czas zatrzymał Paweł . Ale nie zabił jak drzewo owocowe które zimuje. Albo wytrwa albo zmarznie. Iskra
Cypcer

Cypcer

W mojej firmie szukamy osoby, która będzie zajmować się tworzeniem wierszy do reklam. Ten artykuł na pewno nam w tym pomoże, poznaliśmy trochę więcej na temat zawodu poety oraz jego możliwości zatrudnienia.
Alicja

Alicja

Bardzo ciekawy artykuł. Choć nie interesuję się poezją, to dowiedziałem się wielu ciekawych informacji, które na pewno przydadzą się przy szukaniu pracy dla moich znajomych piszących poezję.
Janek

Janek

Zastanawiałam się nad karierą w poezji, ale teraz po przeczytaniu tego artykułu wiem, że musiałabym mieć dużo więcej determinacji, niż myślałam. Zarobki też nie zachęcają, ale zawsze warto robić to, co się kocha.
Olek

Olek

Czytałem wiele artykułów o poezji, ale ten był naprawdę świetny i przystępny dla laika. Dobrze, że autor poruszył takie tematy, jak zarobki poetów czy możliwości zatrudnienia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.