Pracownik - prawa i obowiązki

Syndrom poniedziałku - jak przetrwać pierwszy dzień tygodnia?

26 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

8 komentarzy
Syndrom poniedziałku - jak przetrwać pierwszy dzień tygodnia?
Zaczyna się od lęku przed pracą. Niekiedy temu uczuciu towarzyszy również zniechęcenie czy obawa przed porażkami. Znasz to doskonale? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom poniedziałku. W jaki sposób walczyć z nim skutecznie?

Poniedziałek to chyba najbardziej nielubiany przez pracowników dzień tygodnia. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy niechęć do tego dnia objawia się stresem, bezsennością czy lękiem. W takiej sytuacji specjaliści mówią o syndromie poniedziałku. Warto wiedzieć, że można z nim skutecznie walczyć. Przede wszystkim jednak niezbędne jest poznanie przyczyn, które są odpowiedzialne za wytworzenie się takiego syndromu. A warto przy tym podkreślić, że problem jest poważny – syndrom poniedziałku dotyczy nie tylko pracowników umysłowych zatrudnionych w korporacjach, lecz także nauczycieli, osób zatrudnionych w przemyśle czy pracowników fizycznych.

Przyczyny rozwoju syndromu poniedziałku

Wśród najważniejszych przyczyn powstania i rozwoju syndromu poniedziałku specjaliści wskazują na:

  • zmęczenie,
  • zbyt małą ilość odpoczynku,
  • złe relacje ze współpracownikami.

Nie bez znaczenia jest też poprzeczka ustawiona przez szefa. Zbyt wymagający przełożeni mogą wprowadzać niezdrową atmosferę w firmie. Wszystko to prowadzi do szybkiego osłabienia organizmu, w efekcie pojawić może się również bezsenność czy problemy ze nerwami. A to już droga do wypalenia zawodowego i rozwoju poważnych chorób.

Wskazując na przyczyny rozwoju syndromu poniedziałku, nie można zapomnieć o stylu życia pracowników. Większość z zatrudnionych nie potrafi odpoczywać. Weekend, jeżeli jest wolny od pracy, poświęcają oni na myślenie o zawodowych sprawach lub szukanie np. rozwiązania problemów związanych z pogorszeniem się wyników w dziale sprzedaży. W efekcie myślami nie opuszczają zakładu pracy przez 7 dni w tygodniu.

Nastawienie do pracy jest ważne

Znacznie trudniej wraca się do pracy, której się nie lubi. Pesymistyczne nastawienie jest jedną z głównych przyczyn, dla których zawodowe obowiązki kojarzą się nieprzyjemnie. A specjaliści podkreślają, że nastawienie zatrudnionych jest niezwykle istotne.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Altenpfleger/in Brandenburg, Thüringen und Sachsen-Anhalt gesucht

People@Agency

  • 3 600-4 060 € netto / mc
  • Niemcy
Dodana

Źródło obrazka: https://www.hbrp.pl/b/odczuwasz-lek-przed-poniedzialkiem-to-moze-byc-oznaka-powazniejszego-problemu/P8bkpaTTr

Mówiąc o nastawieniu do pracy, nie można zapomnieć, że część osób opowiada o swojej pracy np. znajomym czy rodzinie. To przenoszenie problemów z pracy do miejsca odpoczynku, np. domu. W efekcie zatem niezadowolenie narasta, czas, który a być przeznaczony dla rodziny staje się okazją do narzekania, zaś poniedziałek kojarzy się po prostu źle. Nie zawsze chodzi zatem o samą konieczność powrotu do pracy, lecz o to, że praca przestała być inspirująca i nie rozwija jak jeszcze niedawno. Powodów pojawienia się u nas syndromu poniedziałku może być mnóstwo. Czy można to zmienić? Z całą pewnością warto spróbować.

Jak sobie radzić z syndromem poniedziałku?

Aby pokonać syndrom poniedziałku, konieczna jest przede wszystkim rzetelna analiza problemu i jego przyczyn. Następnie możemy przystąpić do planu naprawczego, który świetnie ilustruje poniższy film:

Video

Istotna jest nie tylko zmiana swojego dotychczasowego nastawienia, lecz także wyznaczenie czasu na odpoczynek i regenerację organizmu. Z punktu widzenia specjalistów pracownicy powinni nauczyć się odpoczywać w weekend. Dobrym rozwiązaniem może być zaplanowanie odpowiednio wcześniej piątkowego popołudnia, soboty i niedzieli. Spotkania ze znajomymi, wyjście na siłownię, do kina, teatru czy na rodzinne zakupy – wszystko to powinno sprawić, że w efekcie pracownik przestanie myśleć o pracy i skoncentruje się na wykonywanych czynnościach, w tym wypoczywaniu. Trzeba pamiętać, że samo oderwanie się myślami od miejsca pracy jest już niezwykle pomocne. Z naładowanymi bateriami znacznie łatwiej wraca się do codziennych obowiązków.

Zmiana pracy

Gdy syndrom poniedziałku jest niepokojący – pojawiły się wyżej wymienione problemy ze snem czy koncentracją, może być konieczne rozważenie zmiany miejsca zatrudnienia.

Video

Złe relacje ze współpracownikami lub szefem – jeżeli nie zostaną naprawione – będą się pogarszać. Bez wątpienia rozwiązanie umowy o pracę i znalezienie nowej posady powinny pomóc w odcięciu się od źródła negatywnej energii.

Warto jednak z takiej lekcji wyciągnąć wnioski, zastanowić się, co spowodowało, że sytuacja stała się aż tak niebezpieczna. Dzięki temu, w przyszłości, będzie można uniknąć podobnych problemów. Jeśli się uda, poniedziałki kojarzyć zaczną się znacznie lepiej.

Najczęściej zadawane pytania

Czy syndrom poniedziałku może być niebezpieczny?

Syndrom poniedziałku może prowadzić do utraty pracy, ale również do konsekwencji zdrowotnych.

Jak sobie poradzić z syndromem poniedziałku?

Na początku trzeba zdiagnozować przyczyny pojawiania się tzw. syndromu poniedziałku, a następnie spróbować je zmienić. Ważne są również takie czynniki jak zdrowy sen i odpoczynek od pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista digital marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma prawie 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

8 komentarzy

stolarz

stolarz

Ważne tematy poruszone w artykule. Jako pracodawca, staram się stworzyć nie tylko przyjazną atmosferę, ale także daję pracownikom czas na odpoczynek. Ważne, aby moi pracownicy potrafili odpocząć i naładować swoje baterie w weekend.
Li

Li

Artykuł trafia w sedno. Szukam pracy, ponieważ chcę rozwijać swoje umiejętności. Będę pamiętać o tym, że ważne jest odseparowanie życia prywatnego od zawodowego, aby nie odczuwać negatywnych skutków syndromu poniedziałku.
Anna

Anna

Artykuł bardzo mnie zmartwił, ponieważ szukam pracy i obawiam się tego, że pojawi się u mnie ten syndrom. Zgadzam się jednak z tym, że nastawienie do pracy jest bardzo ważne, często myślami nie opuszczamy miejsca pracy przez cały tydzień.
Janeczko

Janeczko

Zgadzam się z artykułem! Poprzez swoje doświadczenia, uważam że napięta atmosfera w firmie może prowadzić do szybkiego osłabienia organizmu. Weekend w pracy to okazja, by pomyśleć o sobie i naładować swoje baterie.
Remek

Remek

Poniedziałek to nowy początek i dobra okazja do porzucenia starych nawyków. Poświęć te pierwsze tygodnie od nowa, aby zdecydować, jak chcesz uporządkować swój kalendarz i listy rzeczy do zrobienia, jak będziesz zarządzać swoim czasem oraz umiejętnościami lub praktykami, które chcesz rozwijać.
Eureka

Eureka

Każdy to ma w poniedziałek i jakoś zwykle robi się wtorek. Trzeba po prostu się do tego przyzwyczaić. Piątek najlepszy ale poniedziałek wcale nie musi być tragiczny. Da się to wszystko pogodzić.
lucjan

lucjan

Syndrom poniedziałku - jak przetrwać pierwszy dzień tygodnia? Artykuł fajny. Ja osobiście po dniach wolnych lubię poniedziałek, jestem wypoczęty. Nie lubię środy, ale czekam już na piątek.
Gosia

Gosia

Każdy przecież ma takie coś i po prostu trzeba się do tego przyzwyczaić. Nie ma w tym żadnej filozofii. Podobnie jest po przyjściu z l4 czy jakiegoś urlopu wypoczynkowego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.