Spis treści
Jeżeli myślisz o założeniu przedsiębiorstwa, które wspomoże działanie innych podmiotów, to wyrabianie pieczątek jest świetnym pomysłem.
Czy przedsiębiorca musi posiadać pieczątkę?
Myśląc nad założeniem punktu usługowo-handlowego, w którym będziesz oferował wyrabianie pieczątek, możesz się zastanawiać, czy przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania takiej. Odpowiedź jest jednoznaczna – żadne aktualnie obowiązujące przepisy nie nakładają na osoby prowadzące działalność gospodarczą wymogu posiadania i korzystania z pieczątek.
Udając się jednak do urzędów (np. ZUS-u) czy banków, przedsiębiorca może zostać poproszony o przystawienie pieczątki i podpisanie się na składanej deklaracji czy wniosku. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane, ale nie oznacza to, że jest ono poprawne i zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Z punktu widzenia zarówno urzędników, jak i pracowników banku czy nawet samych przedsiębiorców to po prostu pozwala zaoszczędzić czas – na pieczątce są wszystkie najważniejsze dane.
Źródło: prezentacja Formy prowadzenia działalności gospodarczej, aspekty administracyjne związane z zakładaniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa, dr Robert Zieliński.
Więcej niż stacjonarny punkt
Osoby zajmujące się wyrabianiem pieczątek najczęściej oferują swoje usługi lokalnie, tworząc punkty handlowo-usługowe. Nie brakuje takich, którzy chcąc zwiększyć uzyskiwane zyski, nabywają również kserokopiarki czy bindownice, oferując dodatkowe usługi. Jako osoba potencjalnie zainteresowana otworzeniem takiego punktu powinieneś wiedzieć, że dziś możesz oferować pieczątki znacznie większej grupie przedsiębiorców niż tylko działających na lokalnym rynku. Jak to możliwe?
Sklepy internetowe są dziś niezwykle popularne, a konsumenci chętnie kupują właśnie w sieci. W praktyce wystarczy zatem, że – poza stacjonarnym punktem – stworzysz również sklep internetowy lub będziesz oferował wyrób pieczątek na specjalnych platformach sprzedażowych (np. eBay).
Maszyny do wytwarzania pieczątek
Chcąc oferować wyrób pieczątek, musisz posiadać specjalistyczne urządzenia. Mowa przede wszystkim o maszynach, za pomocą których szybko stworzysz pieczątkę. Zakup takich produktów jest praktycznie niemożliwy, ale nie oznacza to, że musisz samodzielnie konstruować maszyny, z których będziesz korzystał. Jest inne rozwiązanie – nawiązanie współpracy z podmiotami udostępniającymi takie wyroby.
Na rynku działają firmy, które proponują zainteresowanym podmiotom współpracę. Udostępniając maszyny do wyrobu pieczątek wykorzystujące nowoczesne technologie, pobierają opłatę miesięczną. Może być ona stała, może być uzależniona od wypracowanego dochodu. Jako osoba zainteresowana współpracą, masz możliwość negocjować warunki finansowe i tym samym przystać na taką stawkę, która nie będzie nadto obciążać twojego budżetu.
Zaproponuj szeroki wybór pieczątek
Treść pieczątki (a dokładnie ilość wierszy) stanowi o jej wymiarach. Klienci chętnie zamawiają pieczątki z danymi firm, jak i imienne. W twojej ofercie nie powinno również zabraknąć datowników. Ważna jest też technologia – dziś najpopularniejsze są pieczątki samotuszujące, choć lekarze czy urzędnicy wciąż chętnie sięgają po pieczątki metalowe lub drewniane kołki.
Jeżeli chcesz, aby zaopatrywało się u ciebie wielu przedsiębiorców, zadbaj o zróżnicowany katalog pieczątek. Producenci takich oferują – obok klasycznych – również nowoczesne kształtów. Ponieważ osoby prowadzące firmy mają różne potrzeby i różny gust, powinieneś postawić na bogaty asortyment, monitorując przy tym nieustannie ofertę producentów, aby zawsze móc oferować nowości.
To może Cię również zainteresować