Spis treści
Ogromny wpływ na atmosferę panującą w miejscu zatrudnienia ma pracodawca. To on powinien reagować, gdy zauważa, że pracownicy nie mogą się ze sobą porozumieć. Niestety, nie wszyscy szefowie o tym pamiętaj – niektórzy wychodzą z założenia, że pracownicy są dorosłymi ludźmi, którzy muszą się między sobą porozumieć. Co w takiej sytuacji? Jeżeli zdarzyło złożyć wypowiedzenie z uwagi na złą atmosferę w pracy lub też jesteś zapobiegliwy i nie chcesz, aby atmosfera w miejscu pracy się pogorszyła, powinieneś pamiętać, że są tematy, których lepiej nie poruszać…
Współpracownik to nie przyjaciel
Może zdarzyć się, że w firmie pracujesz razem ze swoim znajomym czy nawet przyjacielem. Pamiętaj jednak, że to przekroczeniu progu firmy jest to po prostu Twój współpracownik. Prywatnych spraw lepiej nie poruszać w pomieszczeniach należących do firmy. Tej podstawowej zasady powinniśmy trzymać się zawsze – sprawy prywatne omawia się po opuszczeniu zakładu pracy.
Choć nie jest wskazane przesadne spoufalanie się ze współpracownikami, dobra atmosfera w pracy jest na wagę złota, a szczególnie warto zadbać nowozatrudnionych. Dla nowego pracownika wszystko jest nieznane i dobrze jest oprócz przeprowadzenia szkolenia zapoznać go z innymi, oprowadzić po firmie i potraktować z wyrozumiałością.
Źródło: fakt.pl
Niezależnie z kim siedzisz w pokoju lub pracujesz przy taśmie produkcyjnej, jak ognia unikaj wszelkich plotek. Te niestety mogą spowodować, że w firmie zacznie źle się dziać. Ktoś będzie musiał za to odpowiedzieć i dlatego lepiej, abyś nie angażował się obgadywanie innych pracowników – nigdy nie wiesz, do kogo dotrą Twoje słowa. Najbardziej toksyczna atmosfera w pracy powstaje właśnie wtedy, kiedy niewiele jest jasnej i bezpośredniej komunikacji, a wiele domysłów, narzekań „za plecami” i niedomówień.
Tematy, których lepiej unikać
W firmie powinieneś skoncentrować się na obowiązkach zawodowych, rezygnując tym samym z rozmawiania o życiu prywatnym. Z pewnością nie warto poruszać tematów związanych z:
- Polityką – ta może być przyczyną wielu sprzeczek. Zamiast marnować czas na szukanie odpowiedzi na pytanie, która partia lepiej rządzi lub wykonuje swój polityczny program, lepiej, abyś skoncentrował się na wykonaniu swoich obowiązków. Dyskusje niezwiązane z pracą skutkują nie tylko stratą czasu, ale i sprzeczkami, które mogą pogorszyć atmosferę w pracy;
- Imprezami i… alkoholem – oczywiście, gdy ktoś cię zapyta, co robiłeś w weekend, możesz odpowiedzieć, że byłeś na ślubie i weselu, ale lepiej, abyś zrezygnował z chwalenia się, ile wypiłeś lub jak ostro imprezowałeś. Takie informacje mogą sprawić, że twój rozmówca poczuje się niezręcznie;
- Zarobkami – czy jesteś pewien, że wszyscy zarabiacie tyle samo? Być może pracodawca dostrzegł zaangażowanie jednego z pracowników i postanowił nagrodzić go premią. Pieniądze nie są najlepszym tematem rozmowy. Jeżeli okaże się, że – mimo podobnego zakresu obowiązków – macie różne pensje, może pojawić się wiele negatywnych uczuć. To nie jest potrzebne;
- Odejściem z zakładu pracy – po co o tym mówić? Czego oczekujesz, informując współpracowników, że odchodzisz z zakładu pracy, nie mając przy tym żadnej alternatywy? Jeżeli rzeczywiście myślisz o zmianie miejsca zatrudnienia, w pierwszej kolejności znajdź inną pracę, a następnie poinformuj najpierw szefa, następnie swoich kolegów. Taka kolejność jest zdecydowanie właściwsza.
Powyższe tematy nie wyczerpują puli tematów zakazanych, których nie powinno się poruszać w miejscu pracy, ale z pewnością są jednymi z ważniejszych. Pamiętaj, że ludzie postrzegają cię nie tylko przez twój wygląd, lecz także czyny i słowa.
To może Cię również zainteresować