Agencje pracy i praca za granicą

Rola i obowiązki agencji zatrudnienia - kompleksowy przewodnik dla pracodawców

13 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

8 komentarzy
Rola i obowiązki agencji zatrudnienia - kompleksowy przewodnik dla pracodawców
Zrozum rolę i obowiązki prowadzącej agencję zatrudnienia. Odkryj zakres usług, obowiązków i jak działa agencja pośrednictwa pracy.

O czym pamiętać zatrudniając przez agencję pracy?

Każdy podmiot zatrudniający, który decyduje się na skorzystanie z usług agencji pracy powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, czy działa ona legalnie i posiada wszelkie niezbędne zezwolenia, jak również wysokość ubezpieczenie. Współcześnie na rynku działa wiele agencji pośrednictwa pracy, zaś część z nich aby zdobyć klientów próbuje nielegalnych sztuczek. W efekcie ucierpieć może dobre imię klienta, który zdecydował się zatrudnić pracowników właśnie za ich pośrednictwem. Aby nie obawiać się o negatywne konsekwencje, poza sprawdzeniem kontrahenta, warto również dodatkowo zabezpieczyć się w podpisywanej umowie. To właśnie w niej powinny znaleźć się zapisy, które chronić będą interesy firmy.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z agencją pracy?

Podstawową kwestią, o jakiej należy pamiętać, jest sprawdzenie agencji pracy. Każdy legalnie działający podmiot powinien posiadać certyfikat wydany przez organ administracyjny zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy agencje pracy muszą uzyskać wpis do rejestru.
Każdy przedsiębiorca doskonale wie, jakie dane gromadzi Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Warto sprawdzić, czy tam właśnie znajduje się informacja o agencji, z jakiej usług firma ma zamiar skorzystać. Jeżeli nie, z całą pewnością warto poszukać innego kontrahenta.

Zweryfikuj kontakt z agencją pracy

Większość agencji pracy, które chcą uchodzić za wiarygodne, przykłada wagę do wykształcenia pracowników i poziomu świadczonych usług. Ważne jest, aby pamiętać, że kontakt z agencją nie powinien być utrudniony oraz żeby firma otrzymała namiar na osobę, która będzie odpowiedzialna za przepływ informacji i ewentualne rekrutowanie pracowników. Dodatkowo warto też zorientować się, czy agencja posiada siedzibę (biuro) i czy jej ogłoszenia brzmią wiarygodnie  to wszystko zapewni pracodawcy pewność, że nie ucierpi jego dobre imię, wówczas gdy agencja po prostu zniknie z pieniędzmi osób przyjętych do pracy.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Elektryk Utrzymania Ruchu

Extral Sp. z o.o.

  • Żory
Dodana

Mechanik Utrzymania Ruchu

Extral Sp. z o.o.

  • Żory
Dodana

Elektryk Utrzymania Ruchu

Extral Sp. z o.o.

  • Rybnik
Dodana

Co powinno znaleźć się w umowie z agencją zatrudnienia?

Zawarcie współpracy z agencją pracy jest przypieczętowane umową. Zainteresowany pracodawca powinien zorientować się przed jej podpisaniem jakie warunki stawia przyszły kontrahent. Warto poświęcić czas również na skrupulatne omówienie warunków zatrudniania pracowników tymczasowych i zasady, według których będą oni kierowani do pracy. Wszystkie te kwestie są istotne, gdyż pracownika tymczasowego oficjalnie zatrudnia agencja tymczasowa i jest on oddelegowywany przez nią do pracy. Inaczej mówiąc, w tym przypadku umowa zawierana jest między trzema zainteresowanymi podmiotami. I choć pracodawca nie odpowiada za rozliczanie pracownika czy wypłacanie mu wynagrodzenia za wykonaną pracę, to warto tymi kwestiami się zainteresować tak, aby nie było nieporozumień.

Gdy agencja pracy przesyła niewłaściwych pracowników...

Z punktu widzenia każdego pracodawcy ważne jest, aby do jego zakładu pracy kierowani byli wyłącznie pracownicy, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie czy umiejętności. Aby nie doszło do konfliktowych sytuacji, warto zadbać o konkretne zapisy w umowie. Najłatwiej zawrzeć kary dla agencji w sytuacji, w której nieterminowo deleguje ona pracowników do pracy lub też nie spełniają oni kryteriów, które zostały określone w treści zlecenia. Ewentualnym naruszeniem może być choćby taka sytuacja, w której do zakładu pracy zgłasza się pracownik nieposiadający odpowiedniego wykształcenia czy uprawnień do wykonywania pracy określonego rodzaju. To właśnie agencja powinna ponosić odpowiedzialność za wszelkie przestoje, które spowodowane zostały niewłaściwym doborem pracowników. Aby tak jednak się stało, warto odpowiednio wcześniej zadbać o właściwe zapisy w umowie

Dla pracodawcy zrozumienie roli i obowiązków agencji zatrudnienia to klucz do efektywnego wykorzystania ich usług.

Jak sprawdzić agencje pracy?

Zatrudnienie przez agencję pracy najczęściej obejmuje prace tymczasowe – w ciągu roku zatrudnienie w ten sposób znajduje niemal 1,2 mln Polaków. Nietrudno zauważyć więc, że agencje pracy są bardzo ważnym elementem rynku pracy. Jednak, aby mieć pewność, że umowa agencji pośrednictwa pracy z pracodawcą będzie uczciwa, należy najpierw dokładnie sprawdzić wybraną instytucję. Absolutną podstawą jest certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, którego potwierdzeniem jest wpis do rejestru agencji zatrudnienia. Pełny wykaz zarejestrowanych agencji pośrednictwa pracy można znaleźć na stronie https://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz. Co ważne, polscy pośrednicy nie mają prawa pobierać opłat za znalezienie zatrudnienia.

Kolejna kwestia, którą koniecznie trzeba sprawdzić, to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Wszystkie dobre agencje takie ubezpieczenie mają, a informacje na ten temat powinny znajdować się na stronie internetowej pośrednika. Można też zapytać o to bezpośrednio pracownika agencji, ponieważ zdarza się, że dany pośrednik posiada także inne ubezpieczenia, np. z tytułu wypadków przy pracy. Ważną przesłanką, potwierdzającą uczciwość agencji pracy, jest przynależność do Polskiego Forum FR. Informacje na ten temat także powinny znajdować się na stronie internetowej prowadzonej przez pośrednika.

W sytuacji, gdy umowa przez agencje pracy będzie dotyczyć zatrudnienia za granicą, również należy sprawdzić wspomniany certyfikat. Ponadto warto dowiedzieć się, czy dany pośrednik zgłosił swoją działalność gospodarczą, gdzie ma swoje biuro oraz jak długo działa na rynku. Wszystkie te dane można znaleźć w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w ewidencji działalności gospodarczej. Zawsze należy też sprawdzić, czy agencja ma umowę z jakimś zagranicznym pracodawcą i czy z jej usług wcześniej ktoś już korzystał. W rozmowie z pośrednikiem warto zapytać o wszystkie kwestie, które mogą się wydawać niejasne, ponieważ pracodawca powinien mieć pełne prawo do takiej weryfikacji.

Rola i obowiązki agencji zatrudnienia

Prowadząc agencję zatrudnienia, bardzo istotne jest zrozumienie roli i obowiązków, które na takim podmiocie spoczywają. Agencje zatrudnienia, czasami zwane biurami pośrednictwa pracy, pełnią kluczową rolę w łączeniu pracowników z pracodawcami. Działalność agencji zatrudnienia obejmuje szeroki zakresu pośrednictwa pracy, zaczynając od identyfikacji kandydatów, poprzez przeprowadzanie procesów rekrutacyjnych, aż po formalności związane z zatrudnieniem i obsługą pracowników.

Jednym z głównych obowiązków agencji zatrudnienia jest zapewnienie, że wszystkie usługi świadczone na rzecz klientów są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa pracy. W praktyce oznacza to przede wszystkim odpowiednie przygotowanie umowy pomiędzy agencją a pracownikiem. Konieczne jest zrozumienie szczegółów takiej umowy i upewnienie się, że zarówno prawa pracownika, jak i pracodawcy są odpowiednio chronione. Do tego agencja zatrudnienia prowadzi często szkolenia z zakresu BHP, sporządza niezbędne dokumenty, jak umowy o pracę czy regulaminy, a także dba o terminowe wypłaty wynagrodzeń dla zatrudnionych osób.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się agencja pośrednictwa pracy?

Agencja pośrednictwa pracy identyfikuje kandydatów, przeprowadza procesy rekrutacyjne i zajmuje się formalnościami związanymi z zatrudnieniem i obsługą pracowników.

Jakie są obowiązki agencji zatrudnienia?

Agencja zatrudnienia musi zapewnić, że wszystkie usługi świadczone na rzecz klientów są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Oznacza to między innymi przygotowanie umów, prowadzenie szkoleń BHP, sporządzanie dokumentów związanych z zatrudnieniem.

Czy umowa pomiędzy agencją zatrudnienia a pracownikiem jest ważna?

Tak, umowa pomiędzy agencją zatrudnienia a pracownikiem jest ważna i powinna być sporządzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy.

Czy agencja zatrudnienia prowadzi szkolenia BHP?

Tak, często agencje zatrudnienia prowadzą szkolenia BHP dla pracowników, które są zatrudnione za pośrednictwem ich usług.

Czym różni się agencja zatrudnienia od biura pośrednictwa pracy?

Terminy te są często używane zamiennie. Oba odnoszą się do organizacji, które łączą pracowników z pracodawcami i zajmują się formalnościami związanymi z zatrudnieniem.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Jakub Strykowski

Copywriter

Jestem copywriterem dla Aplikuj.pl. Przygotowuję teksty na strony www, pracowałem też w researchu.
Zawsze interesowało mnie prawo pracy i wszystko, co związane z prowadzeniem firmy.

8 komentarzy

Wlodek

Wlodek

Czy agencja pracy może dyskeyminowac Polaków i może ich nie przyjmować w Polsce
Buba

Buba

Lubię takie teksty gdyż sytuacje ludzi są bardzo zróżnicowane. Warto wtedy znać wyjście z niezręcznej sytuacji na podstawie przykładu.
miłosz.

miłosz.

Ewentualnym naruszeniem może być choćby taka sytuacja, w której do zakładu pracy zgłasza się pracownik nieposiadający odpowiedniego wykształcenia. Wszystko zależy jakie są regulacje.
Ramona

Ramona

Pracodawcy jak widać także muszą się liczyć z zasadami na linii agencja-pracodawca-zatrudniony. Dobrze, że tak jest.
Henio

Henio

Powiem krótko- wyśmienite informacje, bo bardzo przydatne w tym artykule.
Noriaki

Noriaki

Wolność i niezależność pracy za granicą jest niezrównana. Ustawienie własnych godzin i praca w dowolnym miejscu to tylko niektóre z korzyści. Warto sie tym zainteresować.
Lizak

Lizak

Grunt to zawsze sprawdzić podmiot z jakim się współpracuje w końcu wszystko musi być legalne, a koszty za jakieś odszkodowania mogą być bardzo nieprzyjemne.
Milka

Milka

Tak czy inaczej dobrze jest sprawdzić pracodawcę i agencję oraz umowę. Przecież wszystko można dzisiaj w pip sprawdzić i jak coś jest nie tak to jest sygnał by nie jechać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.